Бојлер

Член од
22 јуни 2014
Мислења
43
Поени од реакции
22
дечки ,за ТИНК бојлерите електрични од 100 литра имате ли искуство со нив ,дали сте задоволни? Освен што се огромни имаат ли другаа маана ,каде се најефтини у нептун се 12000 ден[DOUBLEPOST=1538073457][/DOUBLEPOST]искуства со ТИНК бојлери електрични од 80 и 100 литри,сервис ,цена ?
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Мораше да се пресече,купено е.
Кончар
Госпоѓице, ако си сеуште активна на форумов, како си задоволна од Кончар бојлерот? Сега мене ми е редот па се мислам за Кончар исто 80л, цената не е многу страшна (како што гледам, држат во АМЦ и Крусел), а ти имаш барем полугодишно искуство :)
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Ми треба број од водоводџија кој би ми приклучил бојлер со парно. При крај на неделава ќе ми вклучат парно и сакам пред тоа да вклучам бојлер на парното па ми треба мајстор. Исто, бојлер за парно најдов само во Сетек, ако знаете каде има на друго место кажете.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Госпоѓице, ако си сеуште активна на форумов, како си задоволна од Кончар бојлерот? Сега мене ми е редот па се мислам за Кончар исто 80л, цената не е многу страшна (како што гледам, држат во АМЦ и Крусел), а ти имаш барем полугодишно искуство :)
Што направи, зема од новите Кончар бојлери ??
јас пред недела дена го чистев каменот во бојлерот во малото купатило, Кончар од 1989... всушност и не бил 80 туку 50литри а сум го чистел еднаш 2006- а, пошто тогаш го реновиравме малото купатило, го испразнив и го однесов на надворешно фарбање, сменив тогаш и греач, а немаше многу каменец... имаше и сега камен, ама не премногу за 13 години, едно 2кг камен.. ... ставив греач од 2,5кВ ама подолг од тие што ги продаваат за Кончар...Но има друг проблем, од староста има горниот дел на бојлерот рѓа, ова ќе му биде последен греач.... се надевам дека сепак ќе тера барем уште 4-5 години после отпад...
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
дали некој има искуство за чистење на бигор од проточен бојлер, порано повеќе ја грееше водата во последно време се помлака е:(
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Дали е поекономично да е нон-стоп пуштен бојлерот, да речеме на 30-40 степени или да се пушта по потреба како што правиме повеќето?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
дали некој има искуство за чистење на бигор од проточен бојлер, порано повеќе ја грееше водата во последно време се помлака е:(
јас сум со намера да земам проточен бојлер за кујна. CLAGE 4,4kW, од Сетек; размислував и за Кончар, ама има само 3,5 и 5. А се јавив во Кончар по меил, не ми кажа конкретно кое средство, туку само дека треба да го демонтираш и да не користиш солна киселина...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Дали е поекономично да е нон-стоп пуштен бојлерот, да речеме на 30-40 степени или да се пушта по потреба како што правиме повеќето?
Koga ti trosi kolata povekje? Gradska ili na otvoreno. Gradska e trgni zastani, otvoreno si vozis bez mnogu promeni na brzinata. Ova povekje hipoteticki posto jas protocen imam taka da ja nemam taa dilema kako ti.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Дали е поекономично да е нон-стоп пуштен бојлерот, да речеме на 30-40 степени или да се пушта по потреба како што правиме повеќето?
Секако, по потреба. Гледај да се навикнеш да ја користиш евтината тарифа
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Можеби помалку троши со догревање, но според искуство од други, не знам колку е вистина, дека се стварало наводно повеќе бигор.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Дали е поекономично да е нон-стоп пуштен бојлерот, да речеме на 30-40 степени или да се пушта по потреба како што правиме повеќето?
бојлер се пушта на ефтина само
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
дали некој има искуство за чистење на бигор од проточен бојлер, порано повеќе ја грееше водата во последно време се помлака е:(
денес проваѓав во Сименс, во Аеродром, тој ми тврди дека проточните бојлери ги чисти од камен сервисот нивен, треба да се демонтира ( цревата и кабелот од редна клема) и однесе таму... е сега ми кажа дека чистат Сименс, Бош, а за други типови незнам... исто ми покажа, има во Салонот 2 типа проточен бојлер прикажани, стар тип со бакарни цевки и нов тип, електронски, цевките се во пластичниот дел, наводно пластиката помалце камен фаќа....
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Koga ti trosi kolata povekje? Gradska ili na otvoreno. Gradska e trgni zastani, otvoreno si vozis bez mnogu promeni na brzinata. Ova povekje hipoteticki posto jas protocen imam taka da ja nemam taa dilema kako ti.
вградивме кај синот проточен за кујна од 4,4кв..нискомонтажен...
Добра температуреа има , ќе видиме понатака. Јас веднаш купив накнаден филтер за нечистотии, ама не требало, има зградата, чиста е водата...
Нема регулација со чесмата, штом не е на положба жешка вода исклучува проточен бојлер.. но во оваа зграда ладната вода не етолку ладна како кај мене во зграда, веројатно поради изолации и пластични цевки.
Има штелување на температура со посебна завртка, преку регулирање на проток, ама то не е тоа што го правиме со чешма...
Инаку по мене ова долен довод на вода не чини, па и за класично бојлерче... што и да стане на чешмата, вода ако лиже по цревата оди право на бојлер и струја...
Само новите згради ги прават 99% со долен довод во кујна, тежок дебилизам на архитектите...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
вградивме кај синот проточен за кујна од 4,4кв..нискомонтажен...
Добра температуреа има , ќе видиме понатака. Јас веднаш купив накнаден филтер за нечистотии, ама не требало, има зградата, чиста е водата...
Нема регулација со чесмата, штом не е на положба жешка вода исклучува проточен бојлер.. но во оваа зграда ладната вода не етолку ладна како кај мене во зграда, веројатно поради изолации и пластични цевки.
Има штелување на температура со посебна завртка, преку регулирање на проток, ама то не е тоа што го правиме со чешма...
Инаку по мене ова долен довод на вода не чини, па и за класично бојлерче... што и да стане на чешмата, вода ако лиже по цревата оди право на бојлер и струја...
Само новите згради ги прават 99% со долен довод во кујна, тежок дебилизам на архитектите...
Ne se zamaram jas so igracki od protocni kako onie na teleshop, delimano ili koj i da bea. Kolku sto imam videno tezok fuseraj se. Porano imav(uste imam ama sega e kaj mojte) siemens protocen 21 kw, a sega imam protocen na plin. Biten moment kaj simensot e sto greacot ne e vo direkten dopir so vodata sto kaj ovie igrackite ne e slucaj. Vo sekoj slucaj proverete si go zazemjuvanjeto :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom