Бојлер

Член од
28 април 2020
Мислења
161
Поени од реакции
238
Zdravo, doide vreme za promena na boelerite vo kuinja i kopatilo. Kakov boiler i koi proizvoditel da zedam za vo kunja? Isto taka koj proizvoditel za boljer se proporacuva za vo vece? Fala mnogu
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ting inox se skapi 9.000 e mislam 80 litarski bojler
A za kvalitet se ekstra ama za razlika od drugite bojleri se bajagi poskapi.

Ke go zemam Gorenje ima 2 godini garancija na elektronika i 5 godini na kazanot.
Еднаш се купува и ќе заштедиш на сметка за струја. Помалку губат топлина тие Тинг.

А и проточен Бош е добар избор, не гледам причина сега да се зема буре кое зафаќа место и треба се да го грееш.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Еднаш се купува и ќе заштедиш на сметка за струја. Помалку губат топлина тие Тинг.

А и проточен Бош е добар избор, не гледам причина сега да се зема буре кое зафаќа место и треба се да го грееш.
Druze znam sto e ubavo i kvalitetno ama momentalno sum knap so budzet a stariot bojler se rasipa i nemozam da si dozvolam skap bojler kako Ting inox.

Za protocen bojler nezavisno dali Bosch ili druga marka imam slusnato deka mnogu trosat elektricna energija taka da ne bi se resil za varijanta na protocen bojler.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Druze znam sto e ubavo i kvalitetno ama momentalno sum knap so budzet a stariot bojler se rasipa i nemozam da si dozvolam skap bojler kako Ting inox.

Za protocen bojler nezavisno dali Bosch ili druga marka imam slusnato deka mnogu trosat elektricna energija taka da ne bi se resil za varijanta na protocen bojler.
Imas plinski, ic ne trosat struja a se poprilicno eftini. Iskreno neznam zosto uste se zamarate so klasicni boljeri, pa inoks bil pa neznam sto i kako.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Еднаш се купува и ќе заштедиш на сметка за струја. Помалку губат топлина тие Тинг.

А и проточен Бош е добар избор, не гледам причина сега да се зема буре кое зафаќа место и треба се да го грееш.
Бош мислам нема под 6кв, а за такви нема инсталација... синот купи пред 2,5 години од Сетак проточен бојлер за кујна Клаге, мислам 4 или 4,5кв беше, ама изгоре после година дена нешто во пластиката.... немаа ист таков, само дигитален кој беше многу поскап а не треба бидејќи бојлерчето е под работна плоча и не гледаш ништо, па му вратиоја пари и земавме Кончар од 5кв за истите пари...
уште првиот проточен кога го зема менувавме осигурач од 16 на 20Амп... сега за овој од 5кв пишуваше дека треба 25Амп осигурач, ама тераме со истиот од 20Амп..
Проточни бојлеро за Купатило се бетер понезгодни, задолжително еи нови кабли водење...
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Mislenje za bojlerite Gorenje ( se kineski ) i Koncar ( gi pravi Vestel Turcija )
KOJ E PODOBAR SPORED VAS ?
GORENJE

KONCAR



VESTEL


Koj bi go odbrale vie Gorenje ili Koncar ?

земи си од леов имаш 5 год. гаранција на казан и 2 на електриката и терај, бољер е ова не е којзнае што па да му ја мислиш до толку :)

п.с да не излезе зборувам на памет го користам >6 год. презадоволен сум.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Леов ни на душман не се препорачува.

Проточните се топ, инсталација не е којзнае колку голем проблем, ама задоволството е поголемо.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Imas plinski, ic ne trosat struja a se poprilicno eftini. Iskreno neznam zosto uste se zamarate so klasicni boljeri, pa inoks bil pa neznam sto i kako.
Plinskite protocni bojleri mnogu mirisaat na plin treba vo toaletot da imas ventilacija za da ja postavis na gorniot del na bojlerot za mirizbata na plin da izleguva plus rizik od eksplozija na plinot ne mi e prakticno.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Леов ни на душман не се препорачува.

Проточните се топ, инсталација не е којзнае колку голем проблем, ама задоволството е поголемо.
зошто?

убаво ти пишав јас го користам повеќе од 6 год. 80 литарски а имаме и во двата стана на татко ми и кај мене кујнски кои се по 12-13 год.

јас ако ни се расипе било кој од бољерите одма и пак ќе купам од истите без размислување ама членот нека си купи за своите пари тоа што сака или мисли дека ќе му брка повеќе работа.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
зошто?

убаво ти пишав јас го користам повеќе од 6 год. 80 литарски а имаме и во двата стана на татко ми и кај мене кујнски кои се по 12-13 год.

јас ако ни се расипе било кој од бољерите одма и пак ќе купам од истите без размислување ама членот нека си купи за своите пари тоа што сака или мисли дека ќе му брка повеќе работа.
Зошто казнот им е никаков, немаат никаква изолација и не ја задржуваат долго топлата вода.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Зошто казнот им е никаков, немаат никаква изолација и не ја задржуваат долго топлата вода.
кај мене е се спротивно од кажанато, потполно сум задоволен од изолацијата ако го акумулирам до 7 наутро комотно можеме да го искористиме вечер во 20,

а за казанот штом даваат 5 год. гаранција они нека му ја мислат ако се расипе и три пати нека го менуваат тоа е нивни проблем.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
И ако решам да се бањам во 23 часот или сабајле во 6 јок вода hhhh

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
освен ако не купиш од прохромските кои се неоправдано скапи горе доле сите се исти, а и на тој може да ти се расипе греач или термостат па може да немаш топла вода тогаш кога ќе ти притреба ама ебига тоа е таа технологија со акумилирање на топла вода,

дури и проточен да имаш може да нема во моментот струја или да ти се потроши плинот,

на крај краева бољер е не е спејсшатл па да му се потресуваме, ама попрво бо купил од тукашна фирма која постои >20 год. отколку од кинеска преку застапник кој отворил фирма пред 6 мес. а само господ знае колку ќе опстои во иднина.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Термостат, грејач е потрошен материјал и кај секој може да се расипе, казанот е важен.
На било кој да се расипе тој дел пак ќе немаш топла вода. Абе ај па што е 100 евра, дајте нов Леов, наш е, подобро тие да ги земат парите.

Пак ќе ти се исплати инвестицијата, ама тоа е некои мислат дека е и најевтиниот ќе заврши работа и ок е да го смениш за кратко време. Според тебе ок и е и да се догрева вода, да се губи топла по што некој не стасал да ја искористи, а зимно време за 3-4 часа има да ја губи.

Да снема струја е случај да кажеме еднаш во месец, а и сигурно не е повеќе од еден ден.

Тоа е тоа сите одат напред со малку поголема инвестиција и гледаат да имаат поголемо задоволство без многу замарање дали е вклучен или не, дали некој потрошил пред тебе, а некои абе тие и онака ќе се расипат што ќе ти е, дајте во тенџере на шпорет да грееме вода.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Plinskite protocni bojleri mnogu mirisaat na plin treba vo toaletot da imas ventilacija za da ja postavis na gorniot del na bojlerot za mirizbata na plin da izleguva plus rizik od eksplozija na plinot ne mi e prakticno.
Bukvalno istiot od na slikata go imam. Edno crevo od aspirator, onie aluminiumskite rebrasti sto e i toa odi vo ventilacijata. Niti mirisa niti nisto. Bocata mi e edno metro od boljerot. Ke si stavis boca od makpetrol, nepovraten ventil isto od makpetrol i kraj na muabetot. Neznam kolku treba da e covek nepismen za da neznae edna boca da povrzi i da napravi eksplozija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom