Бојлер

Член од
26 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
5
нема зошто секоја година бојлер, нели тие овој од времето на Тито ??
Па Леов има 5 години на казанот гаранција а 2 години на електриката, не знам за другите како е..
а имаш во Крусел пак Кончар, држи цена со поскапиот Аристон http://www.krusel.mk/koncar-egv-80-2-ti-50-lit-bojler
Било кој да се купува, само да биде голема фланшата да може да се извади греачот со каменот...
а регулацијата е добро да да биде надворешна, не значи секој ден да се рчка, ама не е исто лето и зима, не е исто чист бојлер или со каменец...
На овој мкд владе со спејс шатл му коментирав, дека рече што сме разврзале муабет за бојлер небаре спејс шатл било.
Да,од времето на Тито ми е,ај сега најди таков квалитет.[DOUBLEPOST=1522690116][/DOUBLEPOST]
Od licno iskustvo mozam da ti potvrdam deka siemens protocen boljer 21kw so bakarni cevki raboti veke trieset i kusur godini. Edinstveno sto se rasipuva e edna gumena membrana. Se kini so tek na vreme, ke stavis druga i tolku. Plinskiot sto go imam veke dve godoni ili tuka nekade dosega e aren, a cenata mu e sosem pristapna od okolu 7000 denari plus minus nekoj denar. Ama ko si zapnal za klasicen kupi si takov, ne ti se mesam. Sepak na covek mozis so sila samo da mu zemis, da mu dades nemozis. Dajmu ke go frli :toe:
Не знам јас,ама проточен па мн луѓе ми рекоа ни под разно.
Бтв,иако е ирелевантно за муабетот, не сум м,ж сум :)
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
На овој мкд владе со спејс шатл му коментирав, дека рече што сме разврзале муабет за бојлер небаре спејс шатл било.
Да,од времето на Тито ми е,ај сега најди таков квалитет.[DOUBLEPOST=1522690116][/DOUBLEPOST]
Не знам јас,ама проточен па мн луѓе ми рекоа ни под разно.
Бтв,иако е ирелевантно за муабетот, не сум м,ж сум :)
да не заборам една важна работа, АКО не се реновира купатило, најдобро е ако се менува бојлер да пасува распоредот на држачите со стариот бојлер, а и габаритот се разбира....
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
да не заборам една важна работа, АКО не се реновира купатило, најдобро е ако се менува бојлер да пасува распоредот на држачите со стариот бојлер, а и габаритот се разбира....
де бе луѓе бољер е ако не одговараат тие ќе си дупне други две дупки (две типли и два штрафа за бољер се 100 ден.) флексибилните црева и вака и така ќе ги смени е сега ќе си купи според новонастанатата ситуација некој см плус или минус
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.960
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Не се тоа бојљерите малце стари :confused:o_OMade in Yugoslavia....
 
Член од
26 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
5
зошто? јас имам 4 бољери од Леов во 2 стана (2 од 80л и 2 од 10 л за во кујна) проблем никаков сум немал, а 3-те се постари од 10 год. само еден ми е понов околу 4 год.
Изгледа сите
Celo vreme za boljeri pravime muabet? Hmm:confused:[DOUBLEPOST=1522708484][/DOUBLEPOST]
Kako na primer zosto? Nekoja pricina vaka sto ti ostanala vo sekjavanje?
Celo vreme za boljeri pravime muabet? Hmm:confused:[DOUBLEPOST=1522708484][/DOUBLEPOST]
Kako na primer zosto? Nekoja pricina vaka sto ti ostanala vo sekjavanje?
Мкд владе,еве пак ги прашав тие незадоволните од проточни бојлери,многу од тие што ставиле проточни, мн брзо им се расипале,на некои дури и им пукнале и има случаи дури и да им експлодираат,а и без тоа трошеле мн повеќе струја од класичните.[DOUBLEPOST=1522741951][/DOUBLEPOST]
да не заборам една важна работа, АКО не се реновира купатило, најдобро е ако се менува бојлер да пасува распоредот на држачите со стариот бојлер, а и габаритот се разбира....
Ireal,најубаво би било да пасуваат старите држачи, ама сеа новиве изводат керефеки,гледам тешко ке пасуваат старите.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Изгледа сите


Мкд владе,еве пак ги прашав тие незадоволните од проточни бојлери,многу од тие што ставиле проточни, мн брзо им се расипале,на некои дури и им пукнале и има случаи дури и да им експлодираат,а и без тоа трошеле мн повеќе струја од класичните.[DOUBLEPOST=1522741951][/DOUBLEPOST]

Ireal,најубаво би било да пасуваат старите држачи, ама сеа новиве изводат керефеки,гледам тешко ке пасуваат старите.
еве цртеж од новите Кончар, а имале и леви и десни ( приклучок за ладна/тола вода )
само треба да се вииди дали се мисли за долните приклучоци или за комбиниран е тоа
 
Член од
26 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
5
еве цртеж од новите Кончар, а имале и леви и десни ( приклучок за ладна/тола вода )
само треба да се вииди дали се мисли за долните приклучоци или за комбиниран е тоа
Мораше да се пресече,купено е.
Кончар класичен 80л :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Мораше да се пресече,купено е.
Кончар класичен 80л :)
класичен нема сега, само емајлиран, туку да не мислиш со надворешен термостат, како кај старите ??
Такви модели направија и Леов и Хит пред 4-5 години...
јас Кончарот во малото купатили ќе го чистам каменот сега по 29 години и и ќе менувам греач, термостат и црева, а понатака здравје
 
Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
Дали го има некој користено проточниот бојлер на Делимано, и дали вреди да се купи ?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Дали го има некој користено проточниот бојлер на Делимано, и дали вреди да се купи ?
Да вреди,моите сакаат да земат пошто еве јас у мал стан живеам и единствено топла вода у купатило,а кујната ни е на затворена тераса и нема место за бојљер па проточниот е мал и мислам дека на струја работи, место ич не завзема пошто е мало а и брзо загрева...па да!
 
Член од
26 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
5
класичен нема сега, само емајлиран, туку да не мислиш со надворешен термостат, како кај старите ??
Такви модели направија и Леов и Хит пред 4-5 години...
јас Кончарот во малото купатили ќе го чистам каменот сега по 29 години и и ќе менувам греач, термостат и црева, а понатака здравје
Да,со надворешен.
Кус и дебел :)
Епа стариов кончар од 82 е :)[DOUBLEPOST=1522768117][/DOUBLEPOST]
E aj konecno da se podzamies posto neli ж :sneaky:
Хахаха абе остаj се,греев у тенџериња,па се попарив,па чуда.[DOUBLEPOST=1522768280][/DOUBLEPOST]
Да,со надворешен.
Кус и дебел :)
Епа стариов кончар од 82 е :)[DOUBLEPOST=1522768117][/DOUBLEPOST]
Хахаха абе остаj се,греев у тенџериња,па се попарив,па чуда.
И после не е спејс шатл, па не е,побитен е бојлерот, кому му треба спејс шатл за бањање? ;)[DOUBLEPOST=1522768678][/DOUBLEPOST]
класичен нема сега, само емајлиран, туку да не мислиш со надворешен термостат, како кај старите ??
Такви модели направија и Леов и Хит пред 4-5 години...
јас Кончарот во малото купатили ќе го чистам каменот сега по 29 години и и ќе менувам греач, термостат и црева, а понатака здравје
Screenshot_2018-04-03-17-18-59.png [DOUBLEPOST=1522769145][/DOUBLEPOST] Screenshot_2018-04-03-17-25-34.png
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
б.т.в., да ја искористам темата, еден комшиј имал купено пред 7-8години од блгарските ТЕСУ бојлери... имат специален гумен дихтунг на греачот ... сега дојде ситуација да нема никаде таков дихтунг, ниту комплет со греач ниту само гума...
 
Член од
14 јули 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo na site,

Kupiv boljer TING INOX kombiniran, i osven garancija na kazanot od 20 godini nadvoresnosta ne mi ostava vpecatok za kvalitet. Mozam da kazam deka po nadvoresnosta ova e najgrdiot i najloso napraveniot boljer koj sum go imal. Me interesira dali nekoj ima iskustvo so ovie boljeri i kako se pokazale pri rabota.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom