Бојлер

Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Ne se zamaram jas so igracki od protocni kako onie na teleshop, delimano ili koj i da bea. Kolku sto imam videno tezok fuseraj se. Porano imav(uste imam ama sega e kaj mojte) siemens protocen 21 kw, a sega imam protocen na plin. Biten moment kaj simensot e sto greacot ne e vo direkten dopir so vodata sto kaj ovie igrackite ne e slucaj. Vo sekoj slucaj proverete si go zazemjuvanjeto :cautious:
pa i ova sega e takvo, germansko, CLAGE M4, protočen bojler, samo ne e 21kw tuku 4,4kw za kujna.. imaat takvi i Simens i Boš, ama nemaat pomali od 6kW, barem za naš pazar... me ubeduva toj od Simens deka 6kW se vgraduva MONOFAZNO ??
nemaše opasnost ni so Delimanoto, ednostavno rikna po 3 godini...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
pa i ova sega e takvo, germansko, CLAGE M4, protočen bojler, samo ne e 21kw tuku 4,4kw za kujna.. imaat takvi i Simens i Boš, ama nemaat pomali od 6kW, barem za naš pazar... me ubeduva toj od Simens deka 6kW se vgraduva MONOFAZNO ??
nemaše opasnost ni so Delimanoto, ednostavno rikna po 3 godini...
Zavisi kako rikna i kakvo ti e zazemjuvanjeto. Ako greacot ednostavno pregore i ne dojde vo dopir so bakarnata kosulica togas nikomu nisto. Ako dojdese vo dopir so kosulicata i ako nemas dobro zazemjuvanje togas druga bi bila prikaznata.[DOUBLEPOST=1550878684][/DOUBLEPOST]
на кој начин ја загрева водата ако не е во допир со истата?
Posebni spirali se paralelno edna so druga mada generalno isto ti se fakja ako greacot ja dopri zastitnata obvivka a nemas dobro zazemjuvanje. Verojatno poveke mislele da ne dojdi do spoj pomegju faza i faza.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Дали некој има искуство со овој проточен бојлер? Дали има некој подобар во таа ценовна категорија?
Најдобри што можеш кај нас да најдеш се бојлерите на Stiebel, ама барај со електронски термостат. Порано ги продаваа Агротехна, сега не знам. Тие се поскапи од овој што го покажуваш
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Најдобри што можеш кај нас да најдеш се бојлерите на Stiebel, ама барај со електронски термостат. Порано ги продаваа Агротехна, сега не знам. Тие се поскапи од овој што го покажуваш
Пронајдов Stiebel бојлери тука само не ми е јасно ова
Грејач со пластично куќиште,греење со голи жици ,под притисок
Ова добро е, или лошо пошто звучи многу лошо :) Тотален лаик сум за овие работи
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Пронајдов Stiebel бојлери тука само не ми е јасно ова
Грејач со пластично куќиште,греење со голи жици ,под притисок
Ова добро е, или лошо пошто звучи многу лошо :) Тотален лаик сум за овие работи
Одамна не сум ги погледнал, го смениле дизајнот. Јас би земал со електронска регулација, значи најскапиот. Распрашај се кој сѐ ги продава, ако можеш најди го увозникот и, најважно, распрашај се за гаранцијата.
Бидејќи велиш дека си лаик, морам да те прашам: Дали имаш инсталирано трофазна струја до местото каде ќе се монтира бојлерот?
 
Последно уредено:

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Одамна не сум ги погледнал, го смениле дизајнот. Јас би земал со електронска регулација, значи најскапиот. Распрашај се кој сѐ ги продава, ако можеш најди го увозникот и, најважно, распрашај се за гаранцијата.
Бидејќи велиш дека си лаик, морам да те прашам: Дали имаш инсталирано трофазна струја до местото каде ќе се монтира бојлерот?
Трофазна струја е инсталирана сигурно, но не од мене.
Фала за помошта, ќе се распрашам.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Дали некој пробал магнетен филтер против бигор? За бојлери, машини за садови и за алишта и за обични чешми.
или т.н. јонски омекнувач кој исто според написите го елиминира бигорот преку одредени процеси?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
мислам дека нема некоја слична тема па сакам да ве прашам дали има шанса да се поврзе некако сончев колектор со проточен бојлер?
може глупости тропам и прашувам али подобро да си прашам нели :D

и ме интересира какво мислење имате дали е подобро класичен бојлер или проточен бојлер? би требало проточниот повеќе да троши но попрактичен е и помалце место фаќа.... така?
се поврзува Сончев Колектор со класичен Бојлер. Производителите на Проточни бојлери НЕ дозволуваат ПРЕД проточен НИКАКВО греење.
Јас размислував да направам нешто слично, мало проточно бојлерче кончар да го врзам со 5л класично бојлерче а кое ќе биде поставено на некој МИНИМУМ греење,на пример на 30, така да проточното постигнува и 45 степени... ама опасно е ако нешто се поремети проточното ќе дигне премногу висока температура и ќе изгори..
Е сега можеби може ОБРАТНО, од проточен бојлер да се догрева во класичен бојлер , ама немаат искуство, не пробале а и не им барал никој.

Има друга интересна можност со Соларен колектор, тие што се греат со Топлотна пумпа на вода, наместо вода од извор или бунар која е со 13 до 16 степени да земаат вода од соларен колектор. Е сега мора Соларниот колектор да има соодветен капацитет
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Mislenje za bojlerite Gorenje ( se kineski ) i Koncar ( gi pravi Vestel Turcija )
KOJ E PODOBAR SPORED VAS ?
GORENJE

KONCAR



VESTEL


Koj bi go odbrale vie Gorenje ili Koncar ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
бегај од турско подалеку мој совет, боље кинески да е него турски
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Ништо од тоа, само Тинг гледај.
Ting inox se skapi 9.000 e mislam 80 litarski bojler
A za kvalitet se ekstra ama za razlika od drugite bojleri se bajagi poskapi.
бегај од турско подалеку мој совет, боље кинески да е него турски
Ke go zemam Gorenje ima 2 godini garancija na elektronika i 5 godini na kazanot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom