Бојлер

Член од
26 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
5
Термор е француски бренд, почнаа пред 15- тина години кај нас, со собни греалки . А 5500мкд за 80л Термор бојлер не е скапо, АКО го ИМА на залиха.... Утре ќе се распрашам за нивните греачи, ако има и пасуваат за Кончар можеби ќе земам, мене ми иде чистење на камен на Кончаров бојлер, ПРВ пат од 1989 !! ( добро, имам 2 купатила, едниот бојлер го сменив 2009 )
А Леов имаше многу глупости, посебно термостатите биметални не чинеа, мислам дека сега и они се вратија на капиларни..
ако сакаш најдобро, тогаш земи иноксен бојлер, Тинг Кочани, има во Агротехна, имаат свои греачи, се продаваат во Фригошоб
Тој Термор 80 л не да не е скап ако е квалитетен туку е многу сомнително евтин.А кујзнае кај се склопува.Ама ми се допаѓа на лик,личен е :)
Епа сега Термор француски или Тинг Кочански.Ми се врза паметот више :)[DOUBLEPOST=1522613773][/DOUBLEPOST]
Термор е француски бренд, почнаа пред 15- тина години кај нас, со собни греалки . А 5500мкд за 80л Термор бојлер не е скапо, АКО го ИМА на залиха.... Утре ќе се распрашам за нивните греачи, ако има и пасуваат за Кончар можеби ќе земам, мене ми иде чистење на камен на Кончаров бојлер, ПРВ пат од 1989 !! ( добро, имам 2 купатила, едниот бојлер го сменив 2009 )
А Леов имаше многу глупости, посебно термостатите биметални не чинеа, мислам дека сега и они се вратија на капиларни..
ако сакаш најдобро, тогаш земи иноксен бојлер, Тинг Кочани, има во Агротехна, имаат свои греачи, се продаваат во Фригошоб
Ее гледаш што ти значело Кончар на времето. Нашиов кутриот не беше чистен целиот негов живот. А сирот,почна да цивка лани,ми спомнаа дека тоа значи каменец ама игнориравме.Можеби да го исчистевме тогаш,ќе го спасевме казанот :(
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.580
Тој Термор 80 л не да не е скап ако е квалитетен туку е многу сомнително евтин.А кујзнае кај се склопува.Ама ми се допаѓа на лик,личен е :)
Епа сега Термор француски или Тинг Кочански.Ми се врза паметот више :)[DOUBLEPOST=1522613773][/DOUBLEPOST]
Ее гледаш што ти значело Кончар на времето. Нашиов кутриот не беше чистен целиот негов живот. А сирот,почна да цивка лани,ми спомнаа дека тоа значи каменец ама игнориравме.Можеби да го исчистевме тогаш,ќе го спасевме казанот :(
Термор 80л е 5500, веројатно толку и Аристон, а Тинг е над 10000
Терморот се продава и во Хрватска. Треба да се види кај 3 Бисери е Гранитерм, , каков тип е термостатот, ако е капиларен како на старите Кончар ( и сега се враќат на такви и Леов и Хит) другото не е проблем. Јас го прашав дали има само греач, ама ми кажа дека користеле од Аристон.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Мојот следен бојлер ќе биде од ваму http://ting.com.mk/?page_id=927
или можеби од Еуротерм новиот композитен бојлер.

Јас од Леов повеќе бојлер не купувам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Dobro be kako vlegovte vo film so boljerite kako za neznam za so se raboti. Boljer e ne e spejs satl. Ko da se raboti za iljadnici evra pa golemata investicija. Tri raboti ima vo nego, kazanot, grejac i termostat. Tolku. Osven kazanot ako se dupni se drugo se menva i e potrosen materijal.
Tuku veke koga sme tuka, oti ne razmislis za protocen na struja ili plin. Barem nema da ti beri bigor i nema da ti se dupni, imas topla voda sekogas koga tebe ti treba i kolku sto ti treba i ne fakja mesto.
Ne se nekoja golema razlika vo cena.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
Јас од Леов повеќе бојлер не купувам.
зошто? јас имам 4 бољери од Леов во 2 стана (2 од 80л и 2 од 10 л за во кујна) проблем никаков сум немал, а 3-те се постари од 10 год. само еден ми е понов околу 4 год.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.580
Нептун има голем избор на Бојлери..
ете кај нив е иноксен Тинг од 80л најевтин
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=29_77&product_id=199110

а има и блгарски ИНОКС уште поефтино, Тесу 80л
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=29_77&product_id=230685

а и ова е убаво, 100литра бојлер, 2год гаранција ( не е работата само на казанот 5г дава Леов а на елетричните работи само 1 година)
Во Брико ако го има можеше да се зема минатата недела се со +20% попуст
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=29_77&product_id=219955
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
зошто? јас имам 4 бољери од Леов во 2 стана (2 од 80л и 2 од 10 л за во кујна) проблем никаков сум немал, а 3-те се постари од 10 год. само еден ми е понов околу 4 год.
Мојот се расипа на 8 години, а и на повеќето што ги познавам.

Но, тоа и не е главен проблем, еве ќе купам нов со оглед колку се ефтини 3 ќе купам за еден од Тинг Инокс, главниот проблем е потрошувачката на струја.

Практично за 2-3 години ти се исплаќа бојлерот од Тинг Инокс во поглед на Леов. Пријатели што го сменија Леов бојлерот се препородија.

Со Леов го стоплуваш бојлерот и ако не го потрошиш одма, утре нема топла вода. Со Тинг Инокс може комотно да ја употребиш по 3-4 дена со многу мали загуби.
 
Член од
26 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
5
Dobro be kako vlegovte vo film so boljerite kako za neznam za so se raboti. Boljer e ne e spejs satl. Ko da se raboti za iljadnici evra pa golemata investicija. Tri raboti ima vo nego, kazanot, grejac i termostat. Tolku. Osven kazanot ako se dupni se drugo se menva i e potrosen materijal.
Tuku veke koga sme tuka, oti ne razmislis za protocen na struja ili plin. Barem nema da ti beri bigor i nema da ti se dupni, imas topla voda sekogas koga tebe ti treba i kolku sto ti treba i ne fakja mesto.
Ne se nekoja golema razlika vo cena.
Aаа ти ако имаш за фрлање 100 евра ок,ние немаме.[DOUBLEPOST=1522661928][/DOUBLEPOST]
Нептун има голем избор на Бојлери..
ете кај нив е иноксен Тинг од 80л најевтин
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=29_77&product_id=199110

а има и блгарски ИНОКС уште поефтино, Тесу 80л
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=29_77&product_id=230685

а и ова е убаво, 100литра бојлер, 2год гаранција ( не е работата само на казанот 5г дава Леов а на елетричните работи само 1 година)
Во Брико ако го има можеше да се зема минатата недела се со +20% попуст
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=29_77&product_id=219955
Абе јас прашувам за квалитет, не за најевтин..што ако е најевтин ако цркне за пет месеци или година.

Него овој нашиов што рекоа дека бил дупнат казанот, сега дојде друг мајстор и рече дека не е. Дека е поправлив.
И после не бил спејс шатл,па еве за нашиве мајстори ко да е спејс шатл,дијагностицира секој различно.[DOUBLEPOST=1522662570][/DOUBLEPOST]
Термор 80л е 5500, веројатно толку и Аристон, а Тинг е над 10000
Терморот се продава и во Хрватска. Треба да се види кај 3 Бисери е Гранитерм, , каков тип е термостатот, ако е капиларен како на старите Кончар ( и сега се враќат на такви и Леов и Хит) другото не е проблем. Јас го прашав дали има само греач, ама ми кажа дека користеле од Аристон.
Термор се праеле у Египет :(
Поздрав со песната :)

The Bangles - Walk Like an Egyptian: http://youtu.be/Cv6tuzHUuuk[DOUBLEPOST=1522662996][/DOUBLEPOST]
Нептун има голем избор на Бојлери..
ете кај нив е иноксен Тинг од 80л најевтин
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=29_77&product_id=199110

а има и блгарски ИНОКС уште поефтино, Тесу 80л
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=29_77&product_id=230685

а и ова е убаво, 100литра бојлер, 2год гаранција ( не е работата само на казанот 5г дава Леов а на елетричните работи само 1 година)
Во Брико ако го има можеше да се зема минатата недела се со +20% попуст
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=29_77&product_id=219955
А од Нептун да бегате ден далеку.
Да не се оддалечувам од темата,само толку за Нептун.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
Со Леов го стоплуваш бојлерот и ако не го потрошиш одма, утре нема топла вода. Со Тинг Инокс може комотно да ја употребиш по 3-4 дена со многу мали загуби.
бидејќи ни од леов ни од тингинокс не ставиле топлински загуби на 24 часа неможеме да ги споредуваме,
но на првата страна некој поставил линк од термор бољерите на кој убаво се гледа дека имаат топлински загуби од 1.4 к.вати на 24 часа, па оттаму е невозможно да се загрее денес бољерот а да се користи по 3-4 дена (просечен 80 литарски бољер се загрева за 2-2.5 часа или 2.5*2 к.вати е 5 к.вати што би дошло дека по три дена водата би била комплетно ладна) ако сите имаат еден тип на изолација а тоа е полиуретан или пур пена кажано по нашки.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.580
Него овој нашиов што рекоа дека бил дупнат казанот, сега дојде друг мајстор и рече дека не е. Дека е поправлив.
И после не бил спејс шатл,па еве за нашиве мајстори ко да е спејс шатл,дијагностицира секој различно.
ако не тече од казанот, може да тече од греачот ?;
кога сте менувале сте ставиле греач што е стегнат на фланшата со мутери, а се дихтува со гумички..
Факт е дека нема квалитетен греач за Кончар бојлер, оригиналните ( што пуштив слика) ем се долги ем се со фланшата увалцувани или калаисани... ова техника со гумички е краткотрајна работа .. тоа е тоа, па и мене ми иде чистење камен ( после 39 години), ќе менувам и греач, не знам што да правам....
б.т.в. ако не сте ангажирале мајстор, а сте локација Аеродром, имам искусен пријател...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
бидејќи ни од леов ни од тингинокс не ставиле топлински загуби на 24 часа неможеме да ги споредуваме,
но на првата страна некој поставил линк од термор бољерите на кој убаво се гледа дека имаат топлински загуби од 1.4 к.вати на 24 часа, па оттаму е невозможно да се загрее денес бољерот а да се користи по 3-4 дена (просечен 80 литарски бољер се загрева за 2-2.5 часа или 2.5*2 к.вати е 5 к.вати што би дошло дека по три дена водата би била комплетно ладна) ако сите имаат еден тип на изолација а тоа е полиуретан или пур пена кажано по нашки.
Кажано по нашки гола вода е изолацијата на Леов, во практични услови :)
 
Член од
26 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
5
ако не тече од казанот, може да тече од греачот ?;
кога сте менуваи ле сте ставиле греач што е стегнат на фланшата со мутери, а се дихтува со гумички..
Факт е дека нема квалитетен греач за Кончар бојлер, оригиналните ( што пуштив слика) ем се долги ем се со фланшата увалцувани или калаисани... ова техника со гумички е краткотрајна работа .. тоа е тоа, па и мене ми иде чистење камен ( после 39 години), ќе менувам и греач, не знам што да правам....
б.т.в. ако не сте ангажирале мајстор, а сте локација Аеродром, имам искусен пријател...
Сепак бил казанот :( А ми рекоа претходно дека е,ама ете се потврди конечно.Џабе го чистеше каменот,не се наполни ни една мала кеса.Чуда.
Мене ми треба сега некој што се разбира во квалитетот на новиве.[DOUBLEPOST=1522679599][/DOUBLEPOST]
Izvini a kolku e razlikata pomegju obicen boljer i protocen na plin( aj da ne e na struja protocniot)?
Не не,спејс шатл муабетот го коментирам.
Бидејќи и евтин да е,ако цркне за една година, ете ти дупли трошок.
Ние не сме богат народ па да купуваме секоја година бојлер
Е затоа за Македонија,бојлер е спејс шатл,особено кога ќе сфатиш дека нема квалитет, па се мачиш да утврдиш кој е кој, за колку-толку да не те зае...[DOUBLEPOST=1522680201][/DOUBLEPOST]
бидејќи ни од леов ни од тингинокс не ставиле топлински загуби на 24 часа неможеме да ги споредуваме,
но на првата страна некој поставил линк од термор бољерите на кој убаво се гледа дека имаат топлински загуби од 1.4 к.вати на 24 часа, па оттаму е невозможно да се загрее денес бољерот а да се користи по 3-4 дена (просечен 80 литарски бољер се загрева за 2-2.5 часа или 2.5*2 к.вати е 5 к.вати што би дошло дека по три дена водата би била комплетно ладна) ако сите имаат еден тип на изолација а тоа е полиуретан или пур пена кажано по нашки.
Епа кој да земам?
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Сепак бил казанот :( А ми рекоа претходно дека е,ама ете се потврди конечно.Џабе го чистеше каменот,не се наполни ни една мала кеса.Чуда.
Мене ми треба сега некој што се разбира во квалитетот на новиве.[DOUBLEPOST=1522679599][/DOUBLEPOST]
Не не,спејс шатл муабетот го коментирам.
Бидејќи и евтин да е,ако цркне за една година, ете ти дупли трошок.
Ние не сме богат народ па да купуваме секоја година бојлер
Е затоа за Македонија,бојлер е спејс шатл,особено кога ќе сфатиш дека нема квалитет, па се мачиш да утврдиш кој е кој, за колку-толку да не те зае...[DOUBLEPOST=1522680201][/DOUBLEPOST]
Епа кој да земам?
Od licno iskustvo mozam da ti potvrdam deka siemens protocen boljer 21kw so bakarni cevki raboti veke trieset i kusur godini. Edinstveno sto se rasipuva e edna gumena membrana. Se kini so tek na vreme, ke stavis druga i tolku. Plinskiot sto go imam veke dve godoni ili tuka nekade dosega e aren, a cenata mu e sosem pristapna od okolu 7000 denari plus minus nekoj denar. Ama ko si zapnal za klasicen kupi si takov, ne ti se mesam. Sepak na covek mozis so sila samo da mu zemis, da mu dades nemozis. Dajmu ke go frli :toe:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.580
Сепак бил казанот :( А ми рекоа претходно дека е,ама ете се потврди конечно.Џабе го чистеше каменот,не се наполни ни една мала кеса.Чуда.
Мене ми треба сега некој што се разбира во квалитетот на новиве.[DOUBLEPOST=1522679599][/DOUBLEPOST]
Не не,спејс шатл муабетот го коментирам.
Бидејќи и евтин да е,ако цркне за една година, ете ти дупли трошок.
Ние не сме богат народ па да купуваме секоја година бојлер
Е затоа за Македонија,бојлер е спејс шатл,особено кога ќе сфатиш дека нема квалитет, па се мачиш да утврдиш кој е кој, за колку-толку да не те зае...[DOUBLEPOST=1522680201][/DOUBLEPOST]
Епа кој да земам?
нема зошто секоја година бојлер, нели тие овој од времето на Тито ??
Па Леов има 5 години на казанот гаранција а 2 години на електриката, не знам за другите како е..
а имаш во Крусел пак Кончар, држи цена со поскапиот Аристон http://www.krusel.mk/koncar-egv-80-2-ti-50-lit-bojler
Било кој да се купува, само да биде голема фланшата да може да се извади греачот со каменот...
а регулацијата е добро да да биде надворешна, не значи секој ден да се рчка, ама не е исто лето и зима, не е исто чист бојлер или со каменец...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom