Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Предлог ефикасни вежби за бицепс :) Секое мислење добредојдено
Правилна форма. Вратило, curls for the girls. Compound вежба што вклучува бицепс, пример веслање (barbell row).

Патем, ако сакаш поголема рака подобра опција е да форсираш трицепс.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Batina mi sleduva gratis od 1500 denari na ekupi.mk bi ve zamolil za eden sovet da mi predlozite koj od ovie proteini na stranata e najdobar ne e problem neka e i poskap od 1500 ke dodam uste nekoj denar ako treba, ili da ne gi frlam dzabe da si gi iskoristam za parfemce? ... eve stranata , sekoj sovet e dobredojden :)
http://www.ekupi.mk/g2564.aspx
drug odgovor nema??
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Денеска на чучњеви приметив, после долго правење со каиш. кога го извадив многу полесна ми беше тежината ? Се мислам да го баталам, освен што без каиш се вежба јадрото подобро, има други придобивки ?
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
decki ...pocnav da ja praktikuem ovaja programa http://www.bodybuilding.com/fun/kris-gethin-12-week-daily-trainer.html no bez suplementi...i posle dve nedela osecam golem zamor a denska skoro 3 saata srceto mi imase cudno cukanje...majka mi me napna za na lekar so mislite vie ova e od pretreniranost ili pa nesto drugo ...go ima nekoj ova oseteno ovoj problem ?
Не ми се случило ова до сега, ама што е до мене мислам дека треба да престанеш барем на малку и да отидеш да се провериш на лекар.

Дај ни повеќе информации, колкав си, кога почна во теретана, дали ти е ова прва програма?
 
M

MrckoMKD

Гостин
Не ми се случило ова до сега, ама што е до мене мислам дека треба да престанеш барем на малку и да отидеш да се провериш на лекар.

Дај ни повеќе информации, колкав си, кога почна во теретана, дали ти е ова прва програма?
imam 19godini...na 17 godine vezbav doma skelekoj zgiboj...posle na 18 god pocnav da vezbam u teretana edno 6 meseca ne terav nekoja programa terav po moe so mislev mi treba i prestanav napraev edno 6,7 meseca pauza i sega skoro 3 meseca idem teretana a ovaja programa ja fativ da ja praktikuem pred 2 nedele prethodno si terav po moe kombinirav razlicni vezbe od razlicni programe
 
Член од
27 септември 2012
Мислења
19
Поени од реакции
0
висок 1.85 тежок 75кг е сега вежбам 5 месеци теретана моментално сум на маса е сега слаб сум а имам што би се рекло пивски стомак решение?
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
imamgrupi 19godini...na 17 godine vezbav doma skelekoj zgiboj...posle na 18 god pocnav da vezbam u teretana edno 6 meseca ne terav nekoja programa terav po moe so mislev mi treba i prestanav napraev edno 6,7 meseca pauza i sega skoro 3 meseca idem teretana a ovaja programa ja fativ da ja praktikuem pred 2 nedele prethodno si terav po moe kombinirav razlicni vezbe od razlicni programe
Тоа што си терал по твое не била баш најдобра одлука, тешко да си направил добро балансирана програма (грб-гради;бицепс-трицепс релација). Но од друга страна ни прв ни последен, важно си се освестил на време.

Мој совет, земи некоја поедноставна програма. Пример се Stronglifts 5x5 и малце пообемната Jason Blaha Ice Cream 5x5. Линкови има погоре/на гугл. Имаш workout A и B, ги менуваш наизменично, трипати неделно се оди. Можеш по твоја желба да додаваш/вадиш assistance вежби ама никако не ги чепкај почетните (односно тие од стронглифтс).

Научи ги вежбите како се прават правилно, додавај тежина како што е наложено-остај егото на страна, тренирај како коњ, јади како вол и ти гарантирам дека ќе видиш резултати.

Друго нешто што би можел да пробаш се Buff Dudes 12 Week Plan. Повеќе фокус на хипертрофија има и не е full body него се групирани мускулните групи.

висок 1.85 тежок 75кг е сега вежбам 5 месеци теретана моментално сум на маса е сега слаб сум а имам што би се рекло пивски стомак решение?
Што мислиш со моментално сум на маса? Bulk?

Внеси одење од по саат време секој ден, тргни било какви пијалоци освен вода за почеток. Измери се сега и по една односно две недели и пиши тука и/или по приватна порака што си направил.
 
G

garthok

Гостин
Дали доколку тренингот се подели во 2 сесии (поручек и вечер, со оброк и шејк измеѓу) ефектот би бил ист? Ова го прашувам пошто некогаш се случува да вежбам поручек со тегови, правам мала пауза и продолжувам со вратило доле во паркот.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
што сакаш да постигнеш со тоа ? обично два тренинга се прават пример тежински па кардио после, ако ти после тегови правиш вратило не ке да си извежбал добро
 
G

garthok

Гостин
што сакаш да постигнеш со тоа ? обично два тренинга се прават пример тежински па кардио после, ако ти после тегови правиш вратило не ке да си извежбал добро
Зошто не би чинело тегови и вратило во ист тренинг? Вежбам изолациски, на двата начини удираат на исти мускулни групи.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Зошто не би чинело тегови и вратило во ист тренинг? Вежбам изолациски, на двата начини удираат на исти мускулни групи.
во ист нормално дека чини, ти погоре пиша во два тренинга, тоа ти нема поента според мене тренинг со тегови па тренинг со вратило.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom