Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

G

garthok

Гостин
во ист нормално дека чини, ти погоре пиша во два тренинга, тоа ти нема поента според мене тренинг со тегови па тренинг со вратило.
Да, тоа е фактички еден тренинг поделен на 2 па дали таа паузата нешто би сменила. Некад ми треба поголем одмор.
 
G

garthok

Гостин
Дали може некој да ми препорача добра бенч прес клупа за дома ? за сега гледав само на биди фит - http://www.bidifit.com.mk/fitnes-oprema/povekjenamenski-spravi/robust-weight-bench-plus.html дали ја има некој оваа и дали вреди за парите ?
Pride имаат попуст моментално http://www.pride.mk/Products/6622--deluxe.aspx
Можеш да комбинираш обична бенч со клупа за стомачни (ако за тоа ти е) дури и поефтино знам пресметував прошлиот месец фаќа. Јас така изгледа ќе правам, за да не се замарам да расклопувам. Имам простор.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.371
Поени од реакции
17.515
Денеска на чучњеви приметив, после долго правење со каиш. кога го извадив многу полесна ми беше тежината ? Се мислам да го баталам, освен што без каиш се вежба јадрото подобро, има други придобивки ?
Мое мислење е дека без каиш многу повеќе внимание ќе вложиш во формата на изведувањето на вежбата и така скоро ќе ја елиминираш можноста од повреди.

Периодов, јас правам чучњеви и мртво дигање без каиш и можам да се пофалам со, за мене, добри тежини. Кичмата и грбот ми се камен, нозете исто.
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Абе ќе ми кажите некои вежби за да ги ослабам бутчињава во најбрз можен рок:icon_lol:? Убава работа е и да земам да вртам на орбитрек? По колку минути дневно и на кое ниво одприлика? :giggle:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.371
Поени од реакции
17.515
Абе ќе ми кажите некои вежби за да ги ослабам бутчињава во најбрз можен рок:icon_lol:? Убава работа е и да земам да вртам на орбитрек? По колку минути дневно и на кое ниво одприлика? :giggle:
Невозможно е да топиш маснотии, т.е. слабееш исклучиво на одредена регија/дел од телото од проста причина што човековиот организам функционира на сосема различен начин. Сакаш посвети се на вежби на таа регија, сакаш ставај фолии и ќеси, но резултатот ќе биде ист. Телото слабее рамномерно.

Инаку, сосема добра работа е да вртиш орбитрек доколку имаш решено да слабееш. Можеш да започнеш со 10-ина минути а отпорот да го прилагодиш според сопствените можности. Мислам дека тука нема стриктно правило за тоа со колкав отпор треба да се започне. Зголемувај првин времетраење на вежбите а потоа постепено зголемувај го и отпорот.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Можеби е веќе поставено и одговорено прашањево овде,ама ме мрзи да барам,така да пак ќе прашам.
Прашањето ми е околу формата на градите.Подолго време вежбам и веќе ми се оформени до негде и зацврстени,но проблемот ми е долниот дел т.е неговата форма сеуште ми изгледа како малце man tits да имам.Е сеа работата е нз на кој дел да се фокусирам дали на горниот дел за да ги изедначам или пак на долниот(дека ако пак ако долниот дел ми порасне уште малце а ја задржи истата форма ќе личам стварно смешно).
Битно ми е прашањево бидејќи ме интересира дали се работи само за проблем со мастите,вежбањето или пак имам gynecomastia.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.371
Поени од реакции
17.515
се работи само за проблем со мастите
Можно е да е ова, затоа што и јас го имам истиот проблем.

Во врска со вежбањето, би ти препорачал акцент да ставиш на кос бенч и пропаѓања, кои даваат многу убава форма на градите.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Можно е да е ова, затоа што и јас го имам истиот проблем.

Во врска со вежбањето, би ти препорачал акцент да ставиш на кос бенч и пропаѓања, кои даваат многу убава форма на градите.
Тоа и почнав да пркатикувам,плус dips.Е сеа и тука ми беше проблемот,мислев дека ако го работам што повеќе долниот дел од градите само ќе станат поголеми и ќе изгледаат уште полошо и нема да го добијат оној видлив пресек помеѓу абдоменот и градите,туку ќе си ја задржат стара форма :/
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Абе ќе ми кажите некои вежби за да ги ослабам бутчињава во најбрз можен рок:icon_lol:? Убава работа е и да земам да вртам на орбитрек? По колку минути дневно и на кое ниво одприлика? :giggle:
чучњеви + кардио
Можеби е веќе поставено и одговорено прашањево овде,ама ме мрзи да барам,така да пак ќе прашам.
Прашањето ми е околу формата на градите.Подолго време вежбам и веќе ми се оформени до негде и зацврстени,но проблемот ми е долниот дел т.е неговата форма сеуште ми изгледа како малце man tits да имам.Е сеа работата е нз на кој дел да се фокусирам дали на горниот дел за да ги изедначам или пак на долниот(дека ако пак ако долниот дел ми порасне уште малце а ја задржи истата форма ќе личам стварно смешно).
Битно ми е прашањево бидејќи ме интересира дали се работи само за проблем со мастите,вежбањето или пак имам gynecomastia.
цела града ќе си ја вежбаш нормално, а тоа со гинекомастија не се замарај, ако можеш малце исчисти се и ќе се среди.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Pride имаат попуст моментално http://www.pride.mk/Products/6622--deluxe.aspx
Можеш да комбинираш обична бенч со клупа за стомачни (ако за тоа ти е) дури и поефтино знам пресметував прошлиот месец фаќа. Јас така изгледа ќе правам, за да не се замарам да расклопувам. Имам простор.
Дали е квалитетна ? по што искрено не се разбирам со брендови за вакви работи
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Дали е квалитетна ? по што искрено не се разбирам со брендови за вакви работи
многу е според мене 8к за ова, не е ништо посебно има мали профили и само брендот го плаќаш, разгледај по огласи реклама5 има луѓе што прават справи за многу поефтино и подобри.
Јас имам купено од човек одлична клупа и ефтино ме фати, ама немам контакт од човекот од ск е, ако го најдам можам да ти пуштам
 
G

garthok

Гостин
Дали е квалитетна ? по што искрено не се разбирам со брендови за вакви работи
Да, профи се. За нормално вежбање, за бодибилдинг со големи тежини искрено не знам.[DOUBLEPOST=1431813169][/DOUBLEPOST]
многу е според мене 8к за ова, не е ништо посебно има мали профили и само брендот го плаќаш, разгледај по огласи реклама5 има луѓе што прават справи за многу поефтино и подобри.
Јас имам купено од човек одлична клупа и ефтино ме фати, ама немам контакт од човекот од ск е, ако го најдам можам да ти пуштам
Ако го најдеш бројот ако може да ми ко пуштиш во приватна, барам човек за вратило со dips bars од страна да ми направи.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Здраво. Пред неколку месеци почнав на вежбање. Сите мускули си се развиват нормално само десната града не расти како левата. Појака страна ми е десната ама ете со тој мускул како да има некој проблем. Некој совет од искусните, шо како ?
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.630
Поени од реакции
10.344
Здраво. Пред неколку месеци почнав на вежбање. Сите мускули си се развиват нормално само десната града не расти како левата. Појака страна ми е десната ама ете со тој мускул како да има некој проблем. Некој совет од искусните, шо како ?
Со еднорачни тегови вежбај ги градите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom