Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
доста интересна програма ... ќе ја пробам дефинитивно.
Побарај stronglifts, истото срање само без додадени вежби. Базата е тоа уствари, ти што сакаш прај после. Само да те предупредам, ако планираш да тргнеш чучњеви/дедлифт не ни ги почнувај програмиве. Точак=/=чучањ
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.208
Поени од реакции
16.685
некој да препорача програма за почетник , не планирам да се билдам за натпревари туку лајт да симнам некое кило да намалам стомаче а планирам да посетувам теретана 3-4 пати неделно со тоа што помеѓу денови за пауза би возел бајк активно за да избегнам вежбање нозе во теретана.
И од мене имаш препорака за Stronglifts 5x5, баш ќе ти одговара затоа што е за почетници, потребно е само трипати неделно да посетуваш теретана, тренингот не трае повеќе од еден час, одлична е за зголемување на силата, ќе научиш правилно да ги изведуваш основните вежби, со средена исхрана можеш и да симнеш некое килце, ќе оформиш фина телесна форма која ќе ти биде добра основа за понатаму. Јас сум презадоволен, веќе пробивам граници на чучњеви и мртво кревање а скоро и бенчот ќе го пробијам, за некоја недела. И се осеќам одлично и сум полн со енергија. Гуглај stronlifts и отвори го првиот линк, се е убаво објаснето.[DOUBLEPOST=1431035973][/DOUBLEPOST]
gradi-triceps
grb-biceps
ramo - stomak
+ pojke kardio i normalno ishraana
ne znam druga programa za 3 pati nedelno, ako znae nekoj neka ti pishe poednostavna.
А нозе?
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Имам едно прашање.

Во теретана имам минато искуство од 3-4 месеци и наскоро планирам да почнам пак. Вежбав по програма цело тело 3 пати неделно, дека ми беше кажано таквиот тренинг дека бил најефикасен за почетници. Вежбав чучњеви, бенч, мртви дигања, веслање итн. и гледав резултати.

Е од тогаш направив подолга пауза и си продолжив со склекови, згибови и др вежби по дома за колку-толку да спречам опаѓање на мускулите. Сега приметувам дека рамењата ми заостануваат зад останатите делови, спрема бицепсот и трицепсот тоа е најизразено. Што и какви вежби би ми посоветувале за понатаму?

П.С. Еден добар блог, без заeбанции и реклами, пишувано е концизно и право на суштината:
http://vonblancofitness.com/start/
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
И од мене имаш препорака за Stronglifts 5x5, баш ќе ти одговара затоа што е за почетници, потребно е само трипати неделно да посетуваш теретана, тренингот не трае повеќе од еден час, одлична е за зголемување на силата, ќе научиш правилно да ги изведуваш основните вежби, со средена исхрана можеш и да симнеш некое килце, ќе оформиш фина телесна форма која ќе ти биде добра основа за понатаму. Јас сум презадоволен, веќе пробивам граници на чучњеви и мртво кревање а скоро и бенчот ќе го пробијам, за некоја недела. И се осеќам одлично и сум полн со енергија. Гуглај stronlifts и отвори го првиот линк, се е убаво објаснето.[DOUBLEPOST=1431035973][/DOUBLEPOST]
А нозе?
Тој се изјасна дека сака да ги избегне вежбите за нозе во теретана, дека ке возел велосипед, јас само му одговорив на неговото барање. А ако е уште малолетен и од мене еден совет да ги избегава вежбите за нозе во теретана, зошто мават на висината докажано и проверено. Шибај по угорници со точакот доволно ке ги средиш
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Имам едно прашање.

Во теретана имам минато искуство од 3-4 месеци и наскоро планирам да почнам пак. Вежбав по програма цело тело 3 пати неделно, дека ми беше кажано таквиот тренинг дека бил најефикасен за почетници. Вежбав чучњеви, бенч, мртви дигања, веслање итн. и гледав резултати.

Е од тогаш направив подолга пауза и си продолжив со склекови, згибови и др вежби по дома за колку-толку да спречам опаѓање на мускулите. Сега приметувам дека рамењата ми заостануваат зад останатите делови, спрема бицепсот и трицепсот тоа е најизразено. Што и какви вежби би ми посоветувале за понатаму?

П.С. Еден добар блог, без заeбанции и реклами, пишувано е концизно и право на суштината:
http://vonblancofitness.com/start/
како бе рамењата ти заостануваат другар кога склековите маваат и на рамења кога ги правиш.Не толку многу,но доволно за да осетиш.Требало да правиш склекови со мал зафат,рацете споени во форма на круг.Јас така правев многу склекови кога не одев во теретана и рамењата,а и трицепсот работеа.
Рамењата се комплицирани за вежбање и не можеме да ги оформиме само од склекови или од шипките на кеј,си бараат убаво и долго вежбање.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Тој се изјасна дека сака да ги избегне вежбите за нозе во теретана, дека ке возел велосипед, јас само му одговорив на неговото барање. А ако е уште малолетен и од мене еден совет да ги избегава вежбите за нозе во теретана, зошто мават на висината докажано и проверено. Шибај по угорници со точакот доволно ке ги средиш
Линк некој од од ова со нозете? Истражување или што и да е.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
како бе рамењата ти заостануваат другар кога склековите маваат и на рамења кога ги правиш.Не толку многу,но доволно за да осетиш.Требало да правиш склекови со мал зафат,рацете споени во форма на круг.Јас така правев многу склекови кога не одев во теретана и рамењата,а и трицепсот работеа.
Рамењата се комплицирани за вежбање и не можеме да ги оформиме само од склекови или од шипките на кеј,си бараат убаво и долго вежбање.
ramenja nikad nema da imas ko bilderive so lapaat steroidi i moze toa da ti dade losa slika...topki nema da imas :)
 
G

garthok

Гостин
Сакам да почнам да вежбам нозе. Дома со бучици, ако може некој програмче да пише за 2 пати неделно. На нет налетав на клипов некако нај ок изгледа ако може некој совет https://www.youtube.com/watch?v=8VBWNMbry0U
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.543
Поени од реакции
20.692
друже почнав по оваа програма, па би те замолил да ме посоветуваш и околу исхраната. имам малце повеќе од потребно на мене висок сум 1.78 а имам 95кг :D најповеќе мрсно имам на стомак таканаречен пивски стомак :D
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
друже почнав по оваа програма, па би те замолил да ме посоветуваш и околу исхраната. имам малце повеќе од потребно на мене висок сум 1.78 а имам 95кг :D најповеќе мрсно имам на стомак таканаречен пивски стомак :D
има тема за исхрана ај ке ти одговорам набрзина, исфрли штетна исхрана пржено, мрсно, благо и такви работи, внесувај месо, риба, ориз, компир, грав зеленчук јаткасти плодови овошје(со усул) , прво почни вака а после можеш да броиш калории и пиј повеќе вода
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
друже почнав по оваа програма, па би те замолил да ме посоветуваш и околу исхраната. имам малце повеќе од потребно на мене висок сум 1.78 а имам 95кг :D најповеќе мрсно имам на стомак таканаречен пивски стомак :D
Освен ова погоре екстра можеш да внесеш секој ден одење по саат време. Пушти музиче, аудио бук нешто и цепај.

Иди на страната подоле, на бројот што ќе ти го даде одземи 500 калории. Освен тоа тргни житарици било какви (ака леб), јади само компири/ориз од јаглени хидрати. Јади бајаги зеленчук и пиј вода 3-4 литра дневно со цел да се чувствуваш полн, не те тера да јадеш до толку.

http://www.bmi-calculator.net/bmr-calculator/metric-bmr-calculator.php#result
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Batina mi sleduva gratis od 1500 denari na ekupi.mk bi ve zamolil za eden sovet da mi predlozite koj od ovie proteini na stranata e najdobar ne e problem neka e i poskap od 1500 ke dodam uste nekoj denar ako treba, ili da ne gi frlam dzabe da si gi iskoristam za parfemce? ... eve stranata , sekoj sovet e dobredojden :)
http://www.ekupi.mk/g2564.aspx
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Batina mi sleduva gratis od 1500 denari na ekupi.mk bi ve zamolil za eden sovet da mi predlozite koj od ovie proteini na stranata e najdobar ne e problem neka e i poskap od 1500 ke dodam uste nekoj denar ako treba, ili da ne gi frlam dzabe da si gi iskoristam za parfemce? ... eve stranata , sekoj sovet e dobredojden :)
http://www.ekupi.mk/g2564.aspx
простар вејот ти е проверен, ама е скап 3800, за другите незнам
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Предлог ефикасни вежби за бицепс :) Секое мислење добредојдено
 

Kajgana Shop

На врв Bottom