Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Кои места освоија нашиве на Балкансково?Следи ли некој?
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.597
Поени од реакции
13.283
После само мал физички напор ме боли раката во пределот на лактото, целиот тој радиус тука и болката се проширува де нагоре во бицепсот и трицепсот де надолу во подлактицата. Проблем е што не можам да проценам дали боли коската или мускулот, ама многу заебана болка. Еве пример со банална работа сношти пинг понг ме болеше само десната рака, ми помина вечерта одвај, сабајлево се беше топ, почнав да вежбам бенч и одма почна болка на двете раце и само се зголемуваше. Паузирам 1 недела минимум дефинитивно, да не имал некој нешто слично? Не можам да ја дефинирам болкава, ко воспаленост е, омалаксаност, жештина, и се е во ред ич не ме боли дури не почнам со активност, макар и најмала.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
После само мал физички напор ме боли раката во пределот на лактото, целиот тој радиус тука и болката се проширува де нагоре во бицепсот и трицепсот де надолу во подлактицата. Проблем е што не можам да проценам дали боли коската или мускулот, ама многу заебана болка. Еве пример со банална работа сношти пинг понг ме болеше само десната рака, ми помина вечерта одвај, сабајлево се беше топ, почнав да вежбам бенч и одма почна болка на двете раце и само се зголемуваше. Паузирам 1 недела минимум дефинитивно, да не имал некој нешто слично? Не можам да ја дефинирам болкава, ко воспаленост е, омалаксаност, жештина, и се е во ред ич не ме боли дури не почнам со активност, макар и најмала.
Не ќе да е уреду тоа..јас често имам болки во лактот лев,ама не ми се проширува така...но мене ми е од претренираност+ 2 скршеници на таа рака+тешка сообраќајка...пошто тренирам и џит кун до 3 пути и теретана 3 пути и некад знае да боли...најдобро иди на лекар,не си играј,што повеќе одлагаш тоа полошо.Јас имав скршено зглоб на дланка,ама дома ми викаше татко ми ништо не ти е набиен ти е (паднав на баскет на него) и идев и у теретана(болна глава) ме кинеше од болка...откако почна да е неподнослива,отидов у градска и таа и се дереше на мајка ми зошто сме чекале до сега :D и пошто глумев паметен,анместо 1 месец у гипс,носев гипс 2 ипол месеци(скоро цело лето)
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
После само мал физички напор ме боли раката во пределот на лактото, целиот тој радиус тука и болката се проширува де нагоре во бицепсот и трицепсот де надолу во подлактицата. Проблем е што не можам да проценам дали боли коската или мускулот, ама многу заебана болка. Еве пример со банална работа сношти пинг понг ме болеше само десната рака, ми помина вечерта одвај, сабајлево се беше топ, почнав да вежбам бенч и одма почна болка на двете раце и само се зголемуваше. Паузирам 1 недела минимум дефинитивно, да не имал некој нешто слично? Не можам да ја дефинирам болкава, ко воспаленост е, омалаксаност, жештина, и се е во ред ич не ме боли дури не почнам со активност, макар и најмала.
Веројатно е тендинит на тетивата на трицепс, какви вежби правиш за трицепс, или надвор од теретана да не имаш некоја активност?
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.597
Поени од реакции
13.283
Веројатно е тендинит на тетивата на трицепс, какви вежби правиш за трицепс, или надвор од теретана да не имаш некоја активност?
Фудбал многу ретко, тенис пред 2 недели еднаш изиграв, за трицепс правам легнат со З шипка до чело, и овие на сликиве најчесто



 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Фудбал многу ретко, тенис пред 2 недели еднаш изиграв, за трицепс правам легнат со З шипка до чело, и овие на сликиве најчесто



Според ова што го кажуваш многу наликува на воспаление на тетивата на трицепсот, кој е еден од најчестите проблеми кај вежбањето во теретана, ќе треба да ги намалиш бројот на серии кои ги работиш со трицепсот посебно ако веќе доста вежби имаш кои вклучуваат гурање (бенч, потисок на рамо ...) Друго јади повеќе риба или земи омега3, и трето и најважно мора да го смениш начинот на изведување на вежбите за трицепс, посебно нагли стопови и покренувања на движењето и иако сите се учат да вежбаат на сајлите или EZ шипката со фискирани лакти всушност секој што има вакви проблеми треба да прави обратно, да ги зафрлува нанапред при максимална екстензија.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
После само мал физички напор ме боли раката во пределот на лактото, целиот тој радиус тука и болката се проширува де нагоре во бицепсот и трицепсот де надолу во подлактицата. Проблем е што не можам да проценам дали боли коската или мускулот, ама многу заебана болка. Еве пример со банална работа сношти пинг понг ме болеше само десната рака, ми помина вечерта одвај, сабајлево се беше топ, почнав да вежбам бенч и одма почна болка на двете раце и само се зголемуваше. Паузирам 1 недела минимум дефинитивно, да не имал некој нешто слично? Не можам да ја дефинирам болкава, ко воспаленост е, омалаксаност, жештина, и се е во ред ич не ме боли дури не почнам со активност, макар и најмала.
Да си одиш на доктор најубава работа ке направиш. И јас имам болка во левиот лакт и трпам болка кога вежам трицепс (со стегач само ми ја ублажува) ама кај мене е друго работата 7 одд паднав директ на лакт шипки носев и праен сум 2 операци на лев лакт.. доктор ти е најубава опција, е сега доколку не се одлучиш на тоа прај пауза 2,3 недели и купија маста бенгеј (една од најдобрите според мене и не е мн скапа) и мачкај се со нејзе некое време.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.597
Поени од реакции
13.283
Еве 3 дена правам пауза неам никаква болка (немав ни тогаш без активност), тек во понеделник одам втеретана, ако и тогаш ми се јави болка дефинитивно одам на доктор, па ќе видиме шо чудо е.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Еве 3 дена правам пауза неам никаква болка (немав ни тогаш без активност), тек во понеделник одам втеретана, ако и тогаш ми се јави болка дефинитивно одам на доктор, па ќе видиме шо чудо е.
не знам со 1 недела колку ке завршиш работа, бенгејов купија верувајми мн јака маст е, и загревај се убо пред да вежбаш.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.665
Поени од реакции
21.091
некој да препорача програма за почетник , не планирам да се билдам за натпревари туку лајт да симнам некое кило да намалам стомаче а планирам да посетувам теретана 3-4 пати неделно со тоа што помеѓу денови за пауза би возел бајк активно за да избегнам вежбање нозе во теретана.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
некој да препорача програма за почетник , не планирам да се билдам за натпревари туку лајт да симнам некое кило да намалам стомаче а планирам да посетувам теретана 3-4 пати неделно со тоа што помеѓу денови за пауза би возел бајк активно за да избегнам вежбање нозе во теретана.
Три пати неделно цело тело ти препорачувам.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
некој да препорача програма за почетник , не планирам да се билдам за натпревари туку лајт да симнам некое кило да намалам стомаче а планирам да посетувам теретана 3-4 пати неделно со тоа што помеѓу денови за пауза би возел бајк активно за да избегнам вежбање нозе во теретана.
gradi-triceps
grb-biceps
ramo - stomak
+ pojke kardio i normalno ishraana
ne znam druga programa za 3 pati nedelno, ako znae nekoj neka ti pishe poednostavna.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
некој да препорача програма за почетник , не планирам да се билдам за натпревари туку лајт да симнам некое кило да намалам стомаче а планирам да посетувам теретана 3-4 пати неделно со тоа што помеѓу денови за пауза би возел бајк активно за да избегнам вежбање нозе во теретана.
https://www.muscleandstrength.com/workouts/jason-blaha-ice-cream-fitness-5x5-novice-workout
за почетници цело тело 3 пати
 

Kajgana Shop

На врв Bottom