Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Mariusz

biohemija
Член од
22 октомври 2014
Мислења
149
Поени од реакции
46
па незнам какви ке ми вршат работа за чучњеви ми требаат, дали на облакање или лента, имам проблеми со коленото од повреда, ке ги разгледам во џамбо тие
Proveri i vo the strongest vi Kisela voda kaj postata. I tamu treba da ima isto stegaci za koleno no so pernice ako ti vrsat takvi rabota
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.778
Поени од реакции
35.405
Ти препорачувам да не се замараш со pre-workout суплементи.
Жива глупост се. Може да ти се десат 300 компликации, од плава мочка до хемороиди. Може и ништо да не ти се деси, зависи шо организам имаш и колку ти поднесува, али поентата е дека, на сила ќе добиеш некои си максимум 15-20%. Не килажи туку општо подобар тренинг, ако ме сфаќаш. Ако си можел 50кг да ги кренеш 10 пати, сеа со суплементов ќе можеш 60 кг да ги кренеш 12 пати.
А истиот, потполно истиот ефект ќе го добиеш со средена исхрана/спиење + креатин + едно кафенце јако пред теретана.
Мој заклучок е дека осим протеин/креатин, све остало од суплементи е драпање мадиња.
Ги испушти во групата и бета аланин, аргинин јас од овие двајца сум доста задоволен.
Преворкаут обично индивидуално делуваат, на пример џек3д старата формула со 1.3 dimethylamylamine на интернет ќе сретнеш дека повеќе од доза и пол чуда прави, срцеви удари, забранет за употреба бла бла. Испробав до 3 дозерки по 5.5 грама одедеднаш и имав стварно ефективен тренинг, мерев пулс преку цел тренинг и немав никакви несакани ефекти. Мајхем на мутант го пиев пред 3години и од него бев презадоволен, али ако не се лажам не го произведуваат повеќе. Хорс беше првиот преворкаут кој го имав земено, али тогаш бев почетник и креатинот ме пумпаше, а камоли нешто појако :) Али за парите се скапички, со наш стандард ти држи муабетот дека вреди само креатин монохидрат и протеин да се зема.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ги испушти во групата и бета аланин, аргинин јас од овие двајца сум доста задоволен.
Преворкаут обично индивидуално делуваат, на пример џек3д старата формула со 1.3 dimethylamylamine на интернет ќе сретнеш дека повеќе од доза и пол чуда прави, срцеви удари, забранет за употреба бла бла. Испробав до 3 дозерки по 5.5 грама одедеднаш и имав стварно ефективен тренинг, мерев пулс преку цел тренинг и немав никакви несакани ефекти. Мајхем на мутант го пиев пред 3години и од него бев презадоволен, али ако не се лажам не го произведуваат повеќе. Хорс беше првиот преворкаут кој го имав земено, али тогаш бев почетник и креатинот ме пумпаше, а камоли нешто појако :) Али за парите се скапички, со наш стандард ти држи муабетот дека вреди само креатин монохидрат и протеин да се зема.
Да де, тоа и ми беше муабетот. Ако имаш пари за рафрлање, sure, земи некој добар pre-workout ако толку ти се битни тие 10% над границата, инаку, просто нема потреба.
Креатин, протеин, кафе као стимуланс или зелен чај уше боље, добра исхрана и одмор и тоа е тоа. Ако вака посакуваниот резултат го постигаш за 10 недели, со pre-workout ќе го постигнеш за 9. Јака муда искрено.
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Да де, тоа и ми беше муабетот. Ако имаш пари за рафрлање, sure, земи некој добар pre-workout ако толку ти се битни тие 10% над границата, инаку, просто нема потреба.
Креатин, протеин, кафе као стимуланс или зелен чај уше боље, добра исхрана и одмор и тоа е тоа. Ако вака посакуваниот резултат го постигаш за 10 недели, со pre-workout ќе го постигнеш за 9. Јака муда искрено.
А гледам доста фитнес јутубери рокаат по 2-3 скупс pre-workout секој факин тренинг. Нели тоа не е здраво, плус стануваш толерантен на кофеин? Или за секој различно?

Памтам на некој форум читав се изнасмеав, 3ца другари собрале пари и земале Jack3D, пред некоја година, значи кога била старата формула, у теретана почнале да се потат, се зацрвениле, едниот се скинал повраќање, другиот не станал од шоља 2 и пол саата, третиот завршил у болница. Кога ќе видиш колку срања може да ти поремети, уште повеќе ме тера да си останам на јако црно кафе плус 3-5гр креатин пред тренинг.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Ај некој ако може да ми каже шо треба да вежбам денеска почна со теретана и врска немам шо да вежбам и кои справи за шо се
 
Член од
17 јуни 2012
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.438
Ај некој ако може да ми каже шо треба да вежбам денеска почна со теретана и врска немам шо да вежбам и кои справи за шо се
Како ние од тука да ти кажеме кои справи за што се?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
А гледам доста фитнес јутубери рокаат по 2-3 скупс pre-workout секој факин тренинг. Нели тоа не е здраво, плус стануваш толерантен на кофеин? Или за секој различно?

Памтам на некој форум читав се изнасмеав, 3ца другари собрале пари и земале Jack3D, пред некоја година, значи кога била старата формула, у теретана почнале да се потат, се зацрвениле, едниот се скинал повраќање, другиот не станал од шоља 2 и пол саата, третиот завршил у болница. Кога ќе видиш колку срања може да ти поремети, уште повеќе ме тера да си останам на јако црно кафе плус 3-5гр креатин пред тренинг.
Нормално ако биле почетници и уште не знаат што е дворачен а што еднорачен тег,и одма на магаре сакаат да се качат...и јас знам особа која немаше 1 склек во живот направено,ппа одма скокна на коњ,не на магаре(знаеш на што мислам) па доби поголеми последици од овие што ги напиша,ама никој не им е крив.

Стануваш толерантен но ако напраиш пауза од месец-два потоа се се враќа во нормала.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: -x-
Член од
16 април 2014
Мислења
7.104
Поени од реакции
11.134
што мислите за везбање на гради/бицепс,рамо/трицепс наизменично од понеделник до петок ? изводливо е или ќе омалаксам за 1-2 недели ? значи понедленик среда и петок гради/ бицепс а вторник и четврток рамо/трицепс. наредната недела обратно.
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
60
Поени од реакции
0
што мислите за везбање на гради/бицепс,рамо/трицепс наизменично од понеделник до петок ? изводливо е или ќе омалаксам за 1-2 недели ? значи понедленик среда и петок гради/ бицепс а вторник и четврток рамо/трицепс. наредната недела обратно.
Вака сеа најубаво е да вежбаш прв ден гради бицепс втор ден грб трицепс трет ден рамо нозе четврт одмор. По четири вежби гради грб рамо по три бицебс трицепс
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
А нозете џоа кокошкини ќе ги оставиш?
што мислите за везбање на гради/бицепс,рамо/трицепс наизменично од понеделник до петок ? изводливо е или ќе омалаксам за 1-2 недели ? значи понедленик среда и петок гради/ бицепс а вторник и четврток рамо/трицепс. наредната недела обратно.
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2012
Мислења
135
Поени од реакции
41
Добро де немора тоа само некоја програма ако може некој да пише шо да вежбам и кои денови.
1 ден - Гради (5-6 вежби по 3-4 серии)
2 ден - Грб (5-6 вежби по 3-4 серии)
3 ден - одмор
4 ден - Рамо (5-6 вежби по 3-4 серии)
5 ден - Нозе (гледај петок да биде или од кога ке извежбаш да имаш 2-3 дена без мн активности)
6 ден - Раце (4 вежби бицепс , 4 вежби трицепс)
7 ден одмор

Во текот на неделата прави од 2-3 пати кардио (15-30 мин) после вежбање .

Доколку сега почнуваш рано ти е многу да правиш по 2 мускулни групи одеднаш мислам.

Поздрав
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
60
Поени од реакции
0
1 ден - Гради (5-6 вежби по 3-4 серии)
2 ден - Грб (5-6 вежби по 3-4 серии)
3 ден - одмор
4 ден - Рамо (5-6 вежби по 3-4 серии)
5 ден - Нозе (гледај петок да биде или од кога ке извежбаш да имаш 2-3 дена без мн активности)
6 ден - Раце (4 вежби бицепс , 4 вежби трицепс)
7 ден одмор

Во текот на неделата прави од 2-3 пати кардио (15-30 мин) после вежбање .

Доколку сега почнуваш рано ти е многу да правиш по 2 мускулни групи одеднаш мислам.

Поздрав
Никако таа програма, таа е за луѓе шо одат по 4-5 месеци. Замисли ако тој на една група мускули вежба 6 различни вежби, по две најубо
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
А гледам доста фитнес јутубери рокаат по 2-3 скупс pre-workout секој факин тренинг. Нели тоа не е здраво, плус стануваш толерантен на кофеин? Или за секој различно?

Памтам на некој форум читав се изнасмеав, 3ца другари собрале пари и земале Jack3D, пред некоја година, значи кога била старата формула, у теретана почнале да се потат, се зацрвениле, едниот се скинал повраќање, другиот не станал од шоља 2 и пол саата, третиот завршил у болница. Кога ќе видиш колку срања може да ти поремети, уште повеќе ме тера да си останам на јако црно кафе плус 3-5гр креатин пред тренинг.
Како можеш да бидеш сигурен во тоа што тие го постираат?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom