Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Со еднорачни повеќе ги осеќам него со шипка... подолго време правев со шипка само... немав правено едорачни, после направив еден тренинг само со еднорачни, наредниот ден гради ме болеа како да не сум ги вежбал два месеци :) :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Дали мојт некој во кратки црти да кажит за што се АМИНО?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Хммм , ако сакам да пукам на мускулна маса (а да топам сало) дали вака би било ок !?

Понеделник
Среда
Петок
Недела

Теретана

останатите денови Кардио ?
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Дали мојт некој во кратки црти да кажит за што се АМИНО?

Структурни компоненти на протеините . Протеините се изградени од амино киселини . Питај чичко Гугл и тетка Вики за више :smir:
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Да прашам дали има некоја "домашна" вежба за гради..?
:salut:
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
При тренинг за гради, со еднорачни тегови од 30кила тег левото рамо на крај откажа наеднаш, како да се откачи нешто и ми падна тегот, продолжив со вежбање немав некој проблем моментално, но сега од кога се олади почна да боли... чаре некое ? да продолжам да вежбам деновиве ?
Пауза додека не се залечи како што треба. Ако продолжи да боли, неман ишто поубаво од преглед на лекрак, кој ќе каже поточно за каков проблем станува збор, па потоа ќе знаеш и што терапија да примениш. Никако со глава во ѕид или со инат и сила да докажуваш нешто. Можеш за стално да се одалечиш од теретана со такво однесување.
 

Idiot.

досадниот.
Член од
26 октомври 2009
Мислења
128
Поени од реакции
0
ај од поискусните некоја формула за стомачни :smir:
 

Comic

Syntarginaris
Член од
14 април 2010
Мислења
430
Поени од реакции
32
ке легнеш на кревет, и ке ги дигнеш нозете 30 сантиментри од земјата а грбот да ти леѓи на креветот и полека ке ги спушташ нозете до земја ама да не допрат и пак нагоре. Нозете мора да бидат исправени :)
со таа вежба сим од мал тато ме научи и имам прилично добри стомачни мускули. барем според мене,
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
ке легнеш на кревет, и ке ги дигнеш нозете 30 сантиментри од земјата а грбот да ти леѓи на креветот и полека ке ги спушташ нозете до земја ама да не допрат и пак нагоре. Нозете мора да бидат исправени :)
со таа вежба сим од мал тато ме научи и имам прилично добри стомачни мускули. барем според мене,
И јас ја препорачувам оваа вежба.Доста е ефикасна,а и добра болка има кога ги правиш значи дека функционира.10 такви стомачни,се исто како и да правиш 100 обични(барем за мене):smir:
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
ај од поискусните некоја формула за стомачни :smir:
Формулата за стомачните ти е во кујната, прилагоди ја исхраната, внимавај што конзумираш бидејќи можеш да правеш и по 500 стомачни дневно, да ги зацврстеш мускулите но никогаш нема да ти испаднат на површина бидејќи се покриени со слој од масти. Благо, премногу солено, алкохол, газирано, пржено, fast food заборави бидејќи едното со другото не одат.
Вежби за стомачни имаш повеќе (легнат на земја со поткревање на нозете за долни стомачни, поткревање на телото за горни стомачни сецкање на лево и десно за странични... трчање возење, велосипед)
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Формулата за стомачните ти е во кујната, прилагоди ја исхраната, внимавај што конзумираш бидејќи можеш да правеш и по 500 стомачни дневно, да ги зацврстеш мускулите но никогаш нема да ти испаднат на површина бидејќи се покриени со слој од масти. Благо, премногу солено, алкохол, газирано, пржено, fast food заборави бидејќи едното со другото не одат.
Вежби за стомачни имаш повеќе (легнат на земја со поткревање на нозете за долни стомачни, поткревање на телото за горни стомачни сецкање на лево и десно за странични... трчање возење, велосипед)
Povistina od ova - zdravje. Mora da se vnimava na ishrana.

Jas (posle 3 meseci pravenje na stomacni) gornite stomacni veke vizuelno i gi zaprimetuvam i sekako na dopir osekam....
Zaradi toa sto sum slab vo toj predel (i voopsto celoto telo) i ne trebase mnogu-mnogu za da se vidi deka se vlozil trud za niv da se pojavat.

No od dolnite stomacni ni traga ni glas. Iako i tie se vezbaat 5 dena vo nedelata. Vo toj dolniot predel imam stomace (znaete koja regija :helou:) i ne mozam nikako da go simnam, da go iscistam za da se pojavat vizuelno i dolnite. A na dopir po malku se osekaat.

Ne sakam da odam na velosiped ili trcanje (pred nekoja nedela izvesen period vrtev na tocak, megjutoa poveke lugje mi kazaa deka sum oslabnal) od pricina sto ke oslabam uste poveke.

Inaku sum visok 186, a vo momentov tezam nekade okolu 73-75 kg. Ne se imam mereno podolgo vreme (golema moja greska, ama nemam ni vaga da se meram)

Sakam istata (slabecka) figura da si ja zadrzam, ama si sakam stomacnite da mi se gledaat.

Da napomenam, nikoja druga muskulna grupa ne ja zapostavuvam...Ali posto se zboruvase za stomacnite..postov e 99% za stmacinite.
 

Idiot.

досадниот.
Член од
26 октомври 2009
Мислења
128
Поени од реакции
0
Формулата за стомачните ти е во кујната, прилагоди ја исхраната, внимавај што конзумираш бидејќи можеш да правеш и по 500 стомачни дневно, да ги зацврстеш мускулите но никогаш нема да ти испаднат на површина бидејќи се покриени со слој од масти. Благо, премногу солено, алкохол, газирано, пржено, fast food заборави бидејќи едното со другото не одат.
Вежби за стомачни имаш повеќе (легнат на земја со поткревање на нозете за долни стомачни, поткревање на телото за горни стомачни сецкање на лево и десно за странични... трчање возење, велосипед)
ovoj odgovor najvise sum go dobival za ishranai najmalce 500 stomacni na den :) fl za odgovorot :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom