Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Јас имав таков проблем откако ми се деси сообраќајката.Иако докторите ми рекоа да одмарам,почнав после 1 месец теретана,ама на тоа рамо на кое веројатно сум паднал во сообраќајката(од мотор) ме кинеше дур се опоравам,не можев да се свртам на него од болка,и кога почнав ме болеше ептен,отидов на лекар,напраив магнетна(ми ебаа матер ме изгореа) ми кажа да одмарам 2 недели,одмарав 1 месец за секој случај,од тогаш рамењата не ми се сјајни,но научив правилно да го правам бенџот и на него немам проблем,имам проблем на вратило широк фат и кога вежбам рамо,но се издржува.

И јас да прашам нешто,дали ви крцкаат зглобови ? јас сум како раштрафен целиот,од зглобови на нозе до врат,уште поише ми се влоши тоа од сообраќајката,немам некои болки,ретко некои благи кога ги крцкам односно движам,и при вежбање најчесто рамења ме болат...?
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
И јас да прашам нешто,дали ви крцкаат зглобови ? јас сум како раштрафен целиот,од зглобови на нозе до врат,уште поише ми се влоши тоа од сообраќајката,немам некои болки,ретко некои благи кога ги крцкам односно движам,и при вежбање најчесто рамења ме болат...?
Ја и пред да почнам со вежбање имав проблеми со зглобовите, али ништо посебно. На почеток дур форсирав прогрес на бенч мислам дека ми се слоши ситуацијата, али ваљда на време паузирав со бенч и сеа освен крцкање како ненормални ретко коа иам болка у нив.. Едино и reverse curl за подлактица со права шипка избегавам.
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
Може некој од искусниве да ми предложи вежба за гради за пополнување,бидејќи имам празнина помеѓу градите?
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Може некој од искусниве да ми предложи вежба за гради за пополнување,бидејќи имам празнина помеѓу градите?
Можеби ти е таква градбата (ака генетиката)? Инаку што можам да ти предложам е chest flyes (flies?),ама според мене треба да си фокусираш бенч и да речеме dips, сепак незнам колку долго тренираш и до кој "степен" на развиеност си.

How much do you bench bro?
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Може некој од искусниве да ми предложи вежба за гради за пополнување,бидејќи имам празнина помеѓу градите?
Не постои таква вежба, тоа ти е генетика дечко, не можеш да го смениш тоа
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
а добра вежба за долни груди ? освен пропаѓање и контра коса ?
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
а добра вежба за долни груди ? освен пропаѓање и контра коса ?
Незнам колку работи ама можеш да пробаш пропаѓање на права шипка, muscle-up стил. Друго не ми доаѓа на памет ништо.
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Незнам колку работи ама можеш да пробаш пропаѓање на права шипка, muscle-up стил. Друго не ми доаѓа на памет ништо.
Bar Dip се вика тоа, и незнам колку е ефикасна за долна груда, повеќе у трицепс и малце у груда ја осеќаш.
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Вежбање на мускулните групи 2 пати неделно дали може да доведе до опаѓање на мускулот? Со тоа што пример еднаш да се вежба со тегови а еднаш на сајли?
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
Можеби ти е таква градбата (ака генетиката)? Инаку што можам да ти предложам е chest flyes (flies?),ама според мене треба да си фокусираш бенч и да речеме dips, сепак незнам колку долго тренираш и до кој "степен" на развиеност си.

How much do you bench bro?
Бенџ 80-85 кг , dips не правам ама ќе почнам а chest flyes правам. Благодарам за советот.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Вежбање на мускулните групи 2 пати неделно дали може да доведе до опаѓање на мускулот? Со тоа што пример еднаш да се вежба со тегови а еднаш на сајли?
Може да се скрати 2/3 од волуменот на вежбање но интензитетот да е ист за да се зачува мускулна маса.
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.558
Јас имав таков проблем откако ми се деси сообраќајката.Иако докторите ми рекоа да одмарам,почнав после 1 месец теретана,ама на тоа рамо на кое веројатно сум паднал во сообраќајката(од мотор) ме кинеше дур се опоравам,не можев да се свртам на него од болка,и кога почнав ме болеше ептен,отидов на лекар,напраив магнетна(ми ебаа матер ме изгореа) ми кажа да одмарам 2 недели,одмарав 1 месец за секој случај,од тогаш рамењата не ми се сјајни,но научив правилно да го правам бенџот и на него немам проблем,имам проблем на вратило широк фат и кога вежбам рамо,но се издржува.

И јас да прашам нешто,дали ви крцкаат зглобови ? јас сум како раштрафен целиот,од зглобови на нозе до врат,уште поише ми се влоши тоа од сообраќајката,немам некои болки,ретко некои благи кога ги крцкам односно движам,и при вежбање најчесто рамења ме болат...?
Мене ми крцкаат рамената и колковите откако знам. Физиотерапевт ми препорача да земам некој подобар лек за "подмачкување" на зглобови, ми го кажа името ама го заборавив и да пијам говедски желатин 10-тина дена.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Мене ми крцкаат рамената и колковите откако знам. Физиотерапевт ми препорача да земам некој подобар лек за "подмачкување" на зглобови, ми го кажа името ама го заборавив и да пијам говедски желатин 10-тина дена.
Колаген е тоа. Баш завчера нарачав за мајка ми од iherb.com 21 долар за 30 дена говедски желатин, 2 паковања со шипинг и попусти некои - 42 долари ме фати за 2 месеца. Она со коленото има проблем. Колаген, Кондроитин, Глукозамин и рестото се некои индиректни помагала ко омега, витамин ц итн.
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Страшно крцкало сум и јас, буквално се, а поготово кога правам чучњеви колената ми крцкаат како рѓосани да се :pistoldz:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom