Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Тренирам веќе некое време дома сите основни вежби ги правам,имам сет на тегови и се тоа е во ред поправен сум и се осеќам добро ради тоа но има еден проблем што ме мачи од порано. Бидејќи немам услови каде да ставам бенч клупа за гради правам разни склекови (нормални,широки,тесни) како и да е...

Осекам болка во грбот особено во долниот дел,кај кичмата поточно,порано одев на масажи кај еден физиотерапевт и болката ми исчезна меѓутоа еве сега пак ми прави проблем дали можеби лошо правам склекови или за друг некаков проблем станува збор ???
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Тој дел ти е слаб и му треба работа.
Би ти препорачал да вежбаш хиперекстензија или мртво кревање.
Исто и да правиш згибови.
Премногу се фокусираш на една мускулна група,другите ги изоставаш,креираш дисбаланс.
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Gregg Valentino користе стереоиди

Еве го кога бил нормален на времето...




Со стероиди :
Па затоа и му кажа дали е Грег Валентино, да не има толкави раце па да сака да си ги смали. :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ko тумори да има во рацете.[DOUBLEPOST=1398590042][/DOUBLEPOST]Ko тумори да има во рацете.
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Првите слики се со стероиди, вторите со синтол.
Мене не ми се верува дека на првите слики постигнал таква градба со стероиди, таква градба може да се постигне и со вежбање...

Значи природен бил се до 36 година. И на 13 години мислам дека почнал бодибилдинг така да не само да се зборе..
 
Последно уредено:
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Може некој да помогне...?

Вежби за експлозивност ,појак удар ,издржливост? Не само за рака и за нога исто така.
Првин ако знаете некои вежби дома што може да се изведуваат. Со ластици ,вратило ,федери ,за нога со скок некои вежби...

А доколку би одел в теретана кои вежби би требало да ги вежбам ,кои справи ,никогаш не сум бил в теретана така да ни справите не ги знам.
Фала однапред.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Олимписки кревања.
Ниски повторувања до 5 максимални и со над 15 за да зголемиш експлозивноста.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Мене не ми се верува дека на првите слики постигнал таква градба со стероиди, таква градба може да се постигне и со вежбање...

Значи природен бил се до 36 година. И на 13 години мислам дека почнал бодибилдинг така да не само да се зборе..
Само со стероиди, НЕ. Исто како што е и НЕ за само со вежбање ;)
 
Член од
1 мај 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имам едно прашање до поискусните вежбачи... Значи одам во теретана 1,5 година, вежбам дефиниција и кардио, е сега сакам да земам Разор8 ама страв ми е да не има негативни ефекти во комбинација со кардио тренингот. Имам 21 год и немам до сега земани никакви стимуланси, па ако знае некој нека ми одговори... Фала однапред ПОЗЗ
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Моментално целта ми е да качам килажа внесувам од прилика од 3000 до 4000 калории дневно,прашањето ми е дали покрај волкав внес на калории можам да се ослободам од масните наслаги кај стомачните мускули особено долниот дел,вежбам по дома не идам во теретана 5 дена имам тренинг 1 ден кардио и 1 ден одмор инаку стомак вежбам пред спиење
 
Член од
9 март 2014
Мислења
43
Поени од реакции
11
Кога накачуваш килажа односно си во калориски сурплус неможеш да намалиш масни наслаги, само ако си во калориски дефицит ке ги намалиш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom