Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.845
Поени од реакции
11.057
Целта ми е да намалам масно ткиво да се издефинирам.Најважно ми е стомачните и рацете па сеа од шо ми кажавте значи да си вежбам со тегови ко шо вежбам 2 пати неделно секој мускул стомачни преку 1 ден 400-500 и кардио што почесто.Ја у моментов иам издефинирани раце али целта ми е стомакот и градите сеа иам малку сало на нив па да терам со зеленчут тоа е најбрзиот начин да ги ослабам.
Ако не внесуваш протеин ти пишав што ќе се случи :)
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
210
Поени од реакции
142
Бидејќи иам 14 год неможам да зиам суплементи или да купувам по кило стек секој ден.Сеа идам до продавница и видов соја ми текна дека има протеини видов 52гр протеин за 40 денари 104 грама протеин.Па сеа да прашам добар извор на протеин е сојата или да не ја користам секако ќе комбинирам со туна сардина јајца али од 140 гр протеин 80 или 100 ќе бидат од соја.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Бидејќи иам 14 год неможам да зиам суплементи или да купувам по кило стек секој ден.Сеа идам до продавница и видов соја ми текна дека има протеини видов 52гр протеин за 40 денари 104 грама протеин.Па сеа да прашам добар извор на протеин е сојата или да не ја користам секако ќе комбинирам со туна сардина јајца али од 140 гр протеин 80 или 100 ќе бидат од соја.
Доволно ти е парче стек и една туна конзерва во текот на денот. Јајца, млеко и сирење. Далеку си од кило стек на ден.
 
Член од
24 мај 2012
Мислења
11
Поени од реакции
0
dali e dobra programata za masa
golemi muskulni grupi 4 vezbi mali muskulni grupi 3 vezbi, povtoruvanja 4-6
ponedelnik Gradi I Triceps
vtornik grb i biceps
sreda noze i ramo
cetvrtok gradi i triceps
petok grb i biceps
sabota noze i ramo
nedela odmor
???????????
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
Здраво на сите ме интересира дали некој има земено од овие апчина '' methandienone '' и ме интересираат мислења од вас поискусните дали се штетни и се останато поздрав
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Здраво на сите ме интересира дали некој има земено од овие апчина '' methandienone '' и ме интересираат мислења од вас поискусните дали се штетни и се останато поздрав
Тоа е метан, односно данабол кој спаѓа во групата на анаболични стероиди (лекови) и бидејќи не се играчка дискусијата за стероиди на форумов е забранета од причина што нема доволно познаници со искуство кој можат точно да ти кажат за стероидите и нивното користење.

За да не ти го бришам мислењето и да дојде до забуна, сега знаеш.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
А шо ќе кажеш за сојава?
НЕ, како основен извор на белковини. Може како додаток во текот на денот. Чат/пат.
Сосема поинаку е соја изолат како протеински додаток во некој производ, отколку тоа што си го видел во продавница.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.536
Поени од реакции
6.186
Земав мутант веј пред скоро време, пијам два пати во денови кога вежбам и еднаш кога не вежбам. Ок е вака или да сменам нешто ?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.845
Поени од реакции
11.057
Земав мутант веј пред скоро време, пијам два пати во денови кога вежбам и еднаш кога не вежбам. Ок е вака или да сменам нешто ?
Јас секогаш кога пијам гејнер го пијам на истиов начин, но зависи колку јадеш во текот на денот и колку маса сакаш да ставиш. Јас кога накачувам килажа сум со 4 нормални оброци и по два шејкови (гејнер) помеѓу оброците. Во денови кога не вежбам исто само со еден шејк.
Еден шејк ми е две дозерки (околу 500 калории).
 
Член од
24 мај 2012
Мислења
11
Поени од реакции
0
dali e dobra programata za masa
golemi muskulni grupi 4 vezbi mali muskulni grupi 3 vezbi, povtoruvanja 4-6
ponedelnik Gradi I Triceps
vtornik grb i biceps
sreda noze i ramo
cetvrtok gradi i triceps
petok grb i biceps
sabota noze i ramo
nedela odmor
???????????
некој да помогне ?
--- надополнето: 5 јуни 2013 во 22:21 ---
dali e dobra programata za masa
golemi muskulni grupi 4 vezbi mali muskulni grupi 3 vezbi, povtoruvanja 4-6
ponedelnik Gradi I Triceps
vtornik grb i biceps
sreda noze i ramo
cetvrtok gradi i triceps
petok grb i biceps
sabota noze i ramo
nedela odmor
???????????
некој да помогне ?
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
trajcetomitrov

Кога почнував да вежбам на темава имаше околу 500 страни,и сите ги прочитав.Го прочитав и скоро цел форум на херкулес.

Сакам да алудирам на тоа дека и ти треба да почнеш да ја читаш темава од почеток,и ќе најдеш многу добри постови од искусни луѓе што даваат совети за тренинг програми,исхрана и суплементација.

Основата на качување маса кај почетник е не многу време поминато во теретана,значи не повеќе од 3-4 пати неделно. Треба повеќе одмор во неделата и добро средена исхрана.

Јас мислам дека ова ти е многу тренинзи неделно со само 1 ден одмор,за качување на маса.Значи направи си програма за да одиш 4 пати неделно во теретана.

Јас кога бев на маса одев 3-4 пати неделно зависно од тоа колку време имав.Вежбав гради со трицепс во понеделник,вторник вежбав грб со бицепс,среда одмор,четврток рамо со нозе.После тоа ги одделив мускулните групи и изгледаше вака-Пон-Гради,Вторник-Грб,Среда-одмор,Четврток Раце,Сабота нозе и рамо.

За 4 месеци качив 6-7 кила со вакво вежбање.

За гради,грб и рамо правев 4х4 10-10-8-6,за раце правев 3х4 за бицепс,3х4 за трицепс,а нозете ги кинев со големи тежини.Правев чучањ 4,преса 4,шут 4 и задна ложа 4.Листови вежбав 2 вежби со повеќе повторувања.

И никогаш не ги заборавај трите најдобри вежби-чучањ,мртво дигање и бенч прес.
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
214
Поени од реакции
51
а што мислите за форсирање на некои делови од телото кои ви се помали од другите
како например мене ми се помали рацете и сакам да ги исфорсирам
понеделник раце
вторник гради
среда грб
четврток одмор кардио
петок рамо
сабота раце
недела одмор кардио
до сега вежбав секој ден освен недела гради бицепс, грб трицепс,рамо јамки нозе невежбам
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.304
а што мислите за форсирање на некои делови од телото кои ви се помали од другите
како например мене ми се помали рацете и сакам да ги исфорсирам
понеделник раце
вторник гради
среда грб
четврток одмор кардио
петок рамо
сабота раце
недела одмор кардио
до сега вежбав секој ден освен недела гради бицепс, грб трицепс,рамо јамки нозе невежбам
ако се храниш убаво и ако има одмор зашто да не
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
а што мислите за форсирање на некои делови од телото кои ви се помали од другите
како например мене ми се помали рацете и сакам да ги исфорсирам
понеделник раце
вторник гради
среда грб
четврток одмор кардио
петок рамо
сабота раце
недела одмор кардио
до сега вежбав секој ден освен недела гради бицепс, грб трицепс,рамо јамки нозе невежбам
за раце двапати јас вака вежбав

пон. гради трицепс
втор. грб бицепс
среда одмор
четвр. рамо трапези
петок бицепс трицепс
сабота нозе
недела одмор

и додади стомак 2-3 пати неделно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom