Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Бицепс да вежбам за дефиниција подобро е 3 вежби 10 повторувања по 3 серии или да вежбам колку шо ме држат рацете на пример 10 вежби 10 повторувања 3 серии. ПРИМЕР може и поеќе сигурно.
Може и 10 вежбии по 10 серии, двапати неделно...вака лесно не се прашува и чека прецизен одговор. Многу нешта се предуслов за прецизен одговор на вакво прашање. Така, да ако 3 серии по 3 вежби ти се малку, оди на 3 вежби со по 5 серии, па ќе видиш и одредиш дали е ОК.
--- надополнето: 4 јуни 2013 во 17:58 ---
Дали некој знае каде е преместена В.И.Н.Г фитнес што беше доле кај влада и уствари дали уопште и постои??
Трговски Ценатр ВЕРО. А NANOX производите ги имате и кај мене во секое време. ving.jpg
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Некако малку ми е не се чувствувам навежбан после вакво вежбање не ми се тресат рацете.
Тресење на рацете не е никаква индикација за мускулен раст, прогресивно оптеретување во твој случај ќе даде најдобар резултат и прекини да читаш програми за про-бодибилдери по интернет зошто ниту имаш деценија стаж во теретана ниту си на игла. За тебе е подобро ти е 3 пати неделно по 4 серии да правиш за бицепсот, отколку на еден тренинг 12 серии, како почетник.
 
Член од
23 февруари 2010
Мислења
626
Поени од реакции
1.317
Трговски Ценатр ВЕРО. А NANOX производите ги имате и кај мене во секое време.Прегледај го приврзокот 65366[/quote]

Фала.Имаа добра опрема за бокс на Hummer германска,затоа и ги барав.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Член од
3 јуни 2013
Мислења
62
Поени од реакции
9
Иам 15% масно ткиво сакам да го терам до 10% до септември ако може и побрзо.Се мислам со многу вежбање секој ден сите мускулни групи и кардио секој ден од храна само овошје и зеленчук шо ќе кажете.
--- надополнето: 4 јуни 2013 во 23:42 ---
Brzo mi treba odgovor vecer praam plan za narednive 6 meseci.
--- надополнето: 4 јуни 2013 во 23:49 ---
http://www.sixpackfactory.com/body-fat-calculator/ што мислите точно е ова?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Иам 15% масно ткиво сакам да го терам до 10% до септември ако може и побрзо.Се мислам со многу вежбање секој ден сите мускулни групи и кардио секој ден од храна само овошје и зеленчук шо ќе кажете.
--- надополнето: 4 јуни 2013 во 23:42 ---
Brzo mi treba odgovor vecer praam plan za narednive 6 meseci.
--- надополнето: 4 јуни 2013 во 23:49 ---
http://www.sixpackfactory.com/body-fat-calculator/ што мислите точно е ова?
секој ден вежбање и кардио? хахахха каде бе дечко.
3 пати неделно вежбање 3 пати кардио, вежбај со големи тежини мали репетиции
калориите 300-500 под меинтененс
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
.Се мислам со многу вежбање секој ден сите мускулни групи и кардио секој ден од храна само овошје и зеленчук шо ќе кажете.
Сериозен си за ова овошје и зеленчук?
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Очекувај пп од Myers xD
До мајерс, другар. Погрешните форумџии ги подучуваш :)
Него му пишав во другата тема, за тоа колку пати треба да се одговори на некое веќе поставно прашање.

Еве и јавно, до сите што се трудат и помагаат во овој сектор.

Незнам како е во другите подфоруми, но додека мене ми пишува Модератор под ник-нејм претпочитам да постојат некакви (непишани) правила кои се надевам дека сите поеднакво ќе ги почитувате се со цел да создадеме подобра заедница за сите.

Ме радува тоа што се заангажирани и помагате, но ако веќе го правите тоа - правете го на правилен начин.

Секој нов што доаѓа да се едуцира, без разлика со која цел треба да се упати на правиот пат, а не да се руга поради тоа што пишал некаква глупост или е своеглав.

Муабетот накратко ми е да бидете стрпеливи со оние кои прашуваат и бараат да им се обрне внимание.

Ако пишал дека ќе јаде само зеленчук и овојше, и ќе ја вежба секоја мускулна група секојдневно, на вас останува да го поправите и да му укажете на грешката на смирен начин.

Нека ви текне дека до пред некое време и вие бевте почетници, и мислевте дека креатинот е опасна хемија.

Се надевам дека ќе го прифатите советот, и ќе направите промена во вашиот пристап кон останатите членови :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Него му пишав во другата тема, за тоа колку пати треба да се одговори на некое веќе поставно прашање.

Еве и јавно, до сите што се трудат и помагаат во овој сектор.

Незнам како е во другите подфоруми, но додека мене ми пишува Модератор под ник-нејм претпочитам да постојат некакви (непишани) правила кои се надевам дека сите поеднакво ќе ги почитувате се со цел да создадеме подобра заедница за сите.

Ме радува тоа што се заангажирани и помагате, но ако веќе го правите тоа - правете го на правилен начин.

Секој нов што доаѓа да се едуцира, без разлика со која цел треба да се упати на правиот пат, а не да се руга поради тоа што пишал некаква глупост или е своеглав.

Муабетот накратко ми е да бидете стрпеливи со оние кои прашуваат и бараат да им се обрне внимание.

Ако пишал дека ќе јаде само зеленчук и овојше, и ќе ја вежба секоја мускулна група секојдневно, на вас останува да го поправите и да му укажете на грешката на смирен начин.

Нека ви текне дека до пред некое време и вие бевте почетници, и мислевте дека креатинот е опасна хемија.

Се надевам дека ќе ме сфатите, и ќе направите промена во вашиот пристап кон останатите членови :)
Aбе тоа се супер ама подучи ги и како да прашуваат форумџииве ондак. Не да влага со “ќе вежбам секој ден и ќе јадам само овошје и зеленчук“ па јас да треба да го поправам а ми иде да се изнасмеам, туку нека праша “како да напраам ова или она“ и ќе си добие нормален одговор.

А за тоа дека си модератор - си. Твој подфорум твои правила. Ама и јас сум модератор на “Веб дизајн и графички дизајн и развој“ па не држам вака строго, пошо вака си ги бркаш квалитетните пишувачи, а ги оставаш овие “личериве“ (форумџии шо само прашуваат не допринесуваат) и ќе ти умре подфорумот.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.199
Поени од реакции
20.845
Иам 15% масно ткиво сакам да го терам до 10% до септември ако може и побрзо.Се мислам со многу вежбање секој ден сите мускулни групи и кардио секој ден од храна само овошје и зеленчук шо ќе кажете.
--- надополнето: 4 јуни 2013 во 23:42 ---
Brzo mi treba odgovor vecer praam plan za narednive 6 meseci.
--- надополнето: 4 јуни 2013 во 23:49 ---
http://www.sixpackfactory.com/body-fat-calculator/ што мислите точно е ова?
Со тој режим, ќе ослабеш, но ќе изгубиш и многу мускулна маса т.е ќе ги издефинираш коските.


@Сите Кој Имаат Пиено Multy-Phase Whey од BigMan Nutrition
Колку грама е дозерката внатре во пакувањето/протеинот?
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Aбе тоа се супер ама подучи ги и како да прашуваат форумџииве ондак. Не да влага со “ќе вежбам секој ден и ќе јадам само овошје и зеленчук“ па јас да треба да го поправам а ми иде да се изнасмеам, туку нека праша “како да напраам ова или она“ и ќе си добие нормален одговор.

А за тоа дека си модератор - си. Твој подфорум твои правила. Ама и јас сум модератор на “Веб дизајн и графички дизајн и развој“ па не држам вака строго, пошо вака си ги бркаш квалитетните пишувачи, а ги оставаш овие “личериве“ (форумџии шо само прашуваат не допринесуваат) и ќе ти умре подфорумот.
Во принцип секогаш прифаќам добронамерен совет, и се трудам да ја согледам грешката доколку веќе постои. А, каде има чад има и оган.

Не велам дека јас не грешам, ама и јас не сум робот за да можам да ги согледам сите страни на приказната и правилно ја оценам ситуацијата, но еве веќе година ипол немало поплака од моето модерирање (не читај раководење) на оваа мала заедница, па и јас мислам дека секоја постапка ми е оправдана...

Затоа секој може дали по пат на приватна порака, или јавно да си ја каже маката, и „оние од горе“ да направат измени.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.844
Поени од реакции
11.056
Иам 15% масно ткиво сакам да го терам до 10% до септември ако може и побрзо.Се мислам со многу вежбање секој ден сите мускулни групи и кардио секој ден од храна само овошје и зеленчук шо ќе кажете.
--- надополнето: 4 јуни 2013 во 23:42 ---
Brzo mi treba odgovor vecer praam plan za narednive 6 meseci.
--- надополнето: 4 јуни 2013 во 23:49 ---
http://www.sixpackfactory.com/body-fat-calculator/ што мислите точно е ова?

На овој начин ако тераш веројатно ќе стигнеш до посакуваниот процент на масно ткиво НО ќе изгубиш и значително мускулна маса.
Прво, секој ден ако ги гориш истите мускулни групи мислам дека е огромна грешка, јас би те советувал да не ја вежбаш секоја мускулна група повеќе од двапати неделно (иако јас би терал со еднаш, како и што вежбам). Мускулот треба да има време да одмори за да напредува, секој ден истиот мускул ако го вежбаш ќе го гориш неоставајќи му шанса да се опорави и да расте... Професионалните бодибилдери се друга приказна тие користат и други стимуланси за побрз опоравак на мускулите.
Второ, голема грешка е со исхранава. Па ти ако јадеш само овошје и зеленчук ќе се направиш како маратонец што трча 42km. Најосновно за да не се намали мускулната маса е внесување на протеин а во овошјето и зеленчукот нема протеин. Има повеќе начини на внесување на протеин за различни цели, но јас одам со внесување на 2грама протеин на килограм телесна маса. Имам 75 килограми и гледам да внесувам 150 грама протеин, некогаш успевам 200 да внесам некогаш 100, зависи од тоа каков ќе ми биде денот и распоредот, но гледам на 150 да се држам. Стекот е одлична опција за ова, канта чист протеин исто, сардините од кам се 29 денари имаат на 100 гр. 22гр. протеин и 160 калории, омега3 1.2гр. бадеми лешници или семки од тиква се добар избор на протеин, можеш да воведеш и како меѓуоброци од протеинските чоколатца од виталиа. Важно е и одредено количество на јаглехидрати да внесуваш за да имаш сила за вежбање, иначе ќе ти се слоши ако си само на зеленчук и овошје. Овесот е добар за ова, ако сакаш ептен на дефиниција да идеш јади по 50-100 грама овес со вода наместо со млеко, гледај ова да биде саат ипол до два пред тежинскиот тренинг.
Кардио 3 пати неделно, комбинирај дали на точаците во теретана или ќе трчаш на кеј, јас правам комбинација од двете.
Ваква е отприлика мојата програма, далеку е од професионална, тотално рекреативна и колку што ми дозволува буџетот. Има резултати кај мене и не планирам да ја менувам годинава.

Поупатените и поискусните нека корегираат, додадат и одземат нешто ако треба.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
62
Поени од реакции
9
Целта ми е да намалам масно ткиво да се издефинирам.Најважно ми е стомачните и рацете па сеа од шо ми кажавте значи да си вежбам со тегови ко шо вежбам 2 пати неделно секој мускул стомачни преку 1 ден 400-500 и кардио што почесто.Ја у моментов иам издефинирани раце али целта ми е стомакот и градите сеа иам малку сало на нив па да терам со зеленчут тоа е најбрзиот начин да ги ослабам.
 

L1quiD

Only Trees Grow Naturally
Член од
17 мај 2010
Мислења
139
Поени од реакции
108
Нема брз начин, така можеш и мускулите што веќе ги имаш да ги изгубиш. Трпение-спасение, и повеќе протеини, како и твојот многу посакуван зеленчук.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom