Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

S

Stef Bachatero

Гостин
Ако терате на дефиниција изборот на исхрана треба да ви биде од протеинска база,со секој ден одсабајле трчање на гладен стомак,и секако после тоа вежбање во теретана или дома.5 оброци дневно,мојата исхрана е 40 посто јаглехидрати,30 посто протеини и 30 посто масти незаситени.2 оброка ми се со фиброзни јаглехидрати,и меѓуоброк земам 3 пати нешто овошје,2 пати земам салата,2 оброка ми се протеински со масти и толку се што треба е да спиеш како што треба и да заборавиш на клубскиот живот:),секако и јас се пријавувам.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
7:30 Прв оброк 50 грама житарици со 300 мл млеко и лажица мед.
9:30 Втор оброк 200 грама стек или туна со салата.
12:30трет оброк 2 јајца варени со 300 грама компир,200 грама ориз,100 грама овес
15:30 4 оброк 30 мин пред вежбање (креатин ако имаш) протеин шејк во блендер 3 белки,3 лажици мед и млеко
18:30 5 оброк салата со пилешки стек 200 грама,туна,и сите видови на риби.
и се дур не си легнеш овошје.И со седење на компјутер и неспиење нема ништо да направиш ни стомачни ни тело:),затоа што тогаш се лачи еден од најважните хормони хормон за раст кој е важен за разградување на мастите и секако добивање на анаболични ефекти.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
7:30 Прв оброк 50 грама житарици со 300 мл млеко и лажица мед.
9:30 Втор оброк 200 грама стек или туна со салата.
12:30трет оброк 2 јајца варени со 300 грама компир,200 грама ориз,100 грама овес
15:30 4 оброк 30 мин пред вежбање (креатин ако имаш) протеин шејк во блендер 3 белки,3 лажици мед и млеко
18:30 5 оброк салата со пилешки стек 200 грама,туна,и сите видови на риби.
E вакви диети мразам. Во толку часот толку грама, толку лажички, толку капки. Претеран перфекционизам и непотребен во секој случај. А и целосното исфрлување на мастите може да биде лошо по здравјето.

Имам искуство со диетите, ве поддржувам сите кои после овие мрсни новогодишни празници решивте да го промемените начинот на живот и да симнете некое килце и салце. И јас спаѓам тука. Но ве молам, само без претерување и во во секој случај без перфекционизмот на СтевоМЦ. Погрешно е диетата да се заснова врз напишан часовен распоред. Едноставно, Ејсид кажа убаво уште во првиот пост, да се намали благото до минимум, да се исфрли лебот и да не се јаде навечер, а сето тоа да се комбинира со физичка активност.

Почнав и јас со намалената исхрана и со стомачните. Од понеделник почнувам со џогингот. Ве сакам сите физички максимално расположени но без изгладнувања и паѓање во несвест. :vozbud::smir:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
имам конкретно прашање... што за доручек?! наведете неколку оброци.
пример, чаша јогурт? портокал? или нешто похранливо?
Пробај со Активиа јогуртите, нискокалорични се а и ја збогатуваат микрофлората што помага во варењето на храната, или Вита битолскиот јогурт. Двопек со овошје и чај е перфектен диетален доручек. Ако имаш повеќе време може да искомбинираш и варени јајца со двопекот, или со јогурт. Или едноставно надробај си двопек во чаша кисело млеко, тоа ми е омилен доручек мене лично.Секако, доручекот е најважен и во никој случај не смее да се избегнува.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Decki, da ne zaboraite...
Steroidi...
Bez niv nema nisha...
 
Член од
24 мај 2007
Мислења
92
Поени од реакции
0
Decki, da ne zaboraite...
Steroidi...
Bez niv nema nisha...
колку безвезен пост,ама ај.
Инаку да видам како ке сум со предавање овој семестар,дали ке се има време па може и ја да му ја тркнам малце натака.Идев летово два месеца,ама ептен лошо спијам и рамото двапати си го зафркнав,
и несмеееееееев да вежбам некој си добри 6 месеци
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
имам конкретно прашање... што за доручек?! наведете неколку оброци.
пример, чаша јогурт? портокал? или нешто похранливо?
Мулти витамини и разни минерали:) ова не само за доручек туку преку целиот ден
ако бидеш добар че ти дадам едно видео т.е. 5-6 се How to make a six pack in 17 weeks....со најразно разни вежби за стомак, боли глава од нив ама вредат

и уште нешто многу важно и да ептен тажно
пиво НЕ
премногу го дува стомакот и изгледа невкусно
коњак НЕ
ова важи и за другите алкохоли, ги сушат мускулите. Може дури и да се издеформираат стомачните и кога ќе ги оформите ќе бидат чудни и ќе сакате да имате стомак:)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Мене рачунајте ме за трчање и возење точак, теретаната ќе ја прескокнам :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.386
7:30 Прв оброк 50 грама житарици со 300 мл млеко и лажица мед.
9:30 Втор оброк 200 грама стек или туна со салата.
12:30трет оброк 2 јајца варени со 300 грама компир,200 грама ориз,100 грама овес
15:30 4 оброк 30 мин пред вежбање (креатин ако имаш) протеин шејк во блендер 3 белки,3 лажици мед и млеко
18:30 5 оброк салата со пилешки стек 200 грама,туна,и сите видови на риби.
и се дур не си легнеш овошје.И со седење на компјутер и неспиење нема ништо да направиш ни стомачни ни тело:),затоа што тогаш се лачи еден од најважните хормони хормон за раст кој е важен за разградување на мастите и секако добивање на анаболични ефекти.
Стево, да не забегуваме до толку... Немаме амбиции да станеме профи билдери (како тебе), туку да се затегнеме и да почнеме да избегнуваме некои работи кои доведуваат до големи мешлаци.

Еве, веќе 3-4 дена се контролирам во исхраната (што во глобала значи избегнување на вечера) и веќе гледам резултати. Некои 2-3 кила помалку, поцврсти стомачни (иако воспалени :pos: ) и пособран стомак. Наскоро, со трчањето ќе почнат и мастите да се топат, па ќе се видат подобро резултатите. Нормално, полека почнува да се враќа и дефиницијата на рацете, која ја имам уште од копиљ кога тренирав секој ден...

Не забегуваме со строги диети, бугарски бактерии (Активиа) и слично. Едноставно си вежбаме секојдневно и се контролираме во исхраната. Строгите диети се за пропаднати случаи :)
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Кој сака да дојде у теретана, нека се пријави, па ќе се договориме кај ќе се чекаме. :bilokojzbor:
јас се пријавувам 99%, ке направиме муабет по мсн, ама месецов нема да сум баш слободен да така од 01.02.2008ма ќе ви се придружам.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
jas se prijavuvam za trcanje :)
prviot pat moze kje otkazam na pola...
ama naredni put trcam do kraj :)
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
46
Поени од реакции
0
Максимално ја подржавувам иницијативата за ваков проект. Се надевам дека и моето искуство ќе помогне.

Имај карактер - топи го стомакот !!!
 
N

NeMiRnA

Гостин
Стомакот најтешко се топи хехехехехе...тоа е најголемиот проблем.
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Mozam da ve posovetuvam da go zgolemuvate brojot na stomacnite i sklekovite ?

Primer prvata nedela si pravite 2 serii po 15, ili kako bese... Vtorata nedela 2 serii po 20... Tretata 2 serii po 25... Cetvrtata 3 seriii po 25... itn

Probajte da go zgolemite i brojot na sklekovite : )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom