Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
IMA LI NEKOJ STO SE RAZBIRA OD PRAVENJE NA PRAVILNA PROGRAMA ZA ISHRANA ZA CISTA MUSKULNA MASA? AKO IMA NEKA PISE
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
ako sakas da izgledas dobro potrudi se prirodno da go postignes toa ne proteini kreatini
Протеиини и креатини и самата конзумираш секој ден во храната што ја јадеш.

ne moze da ima stetni supstancii herba life koga sodrzat vitamini i minerali ako vitaminite gi smetas za stetni togas bravo
Витамините и те како можат да бидат штетни ако се претера. Пред некоја година професорот по биохемија при медицинскиот факултет ни кажуваше за руска експедиција која тргнала да го освојува сверниот пол пред неколку децении. Истите бидејќи не носеле доволно храна решиле да ги убиваат морските лавови и секојдневно ден по ден да се хранат од нивниот црн дроб. Црниот дроб е богат со витамини затоа што организмот во него ги сладира резервите на ватамини.Набрзо половина од нив умреле од прегломеа количина т.е. токсикација со витамин А. Заклучок. И витамините можат да бидат штетни во големи количини
--- надополнето: Aug 24, 2011 12:33 AM ---
A proteinot creatinot voopsto ne gi smetam za stetni jas licno sum koristela l-carnetin ali sepak se trudam prirodno da go usovrsam i odrzavam moeto telo.
Л-карнитин и креатин се 2 различни поима. Едното е носач на масни киселини во митохондриите, а другото е високо енергетско соединение. Едното топи масти другото дава сила
--- надополнето: Aug 24, 2011 12:36 AM ---
se primaat jas licno go vidov toaaa ne sum budala
Стероидите имаат природа на холестерол т.е. масти. Под никој случај не се примаат во вена туку интрамускуларно. Доколку ги стрпаш во вена во најдобар случај ќе ти се сврти и ќе се онесвестиш, а во најлош за неколку минути ќе добиеш срцев или мозочен удар поради зачепување на артериите. Веројатно нешто друго примил во вена не стероиди.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Имам читано дека сојата има дупло повеќе глутамин од веј и дека го намалувала тестостеронот ама не е докажано, колку пари толку музика.
Всушност докаажано е дека го намалува тестостеронот. Според Пабмед (база на податоци од Националниот инстутут за здравје на САД која што ги содржи 21 000 000 медицински научни кистражувања) цитирам

"This study revealed that short-term administration of soy isoflavones stimulated the production of serum equol and decreased the serum DHT level in Japanese healthy volunteers"

equol - нестероиден естроген
DHT (дихидрокситестостерон) - активната верзија на тестостерон

--- надополнето: Aug 24, 2011 1:09 AM ---
Не случајно сите научници на светот се анти-билдери. Пред се затоа што повеќе сакаат да го помуниваат времето во билдање на мозокот.
Всушност еден од научниците кој се занимава во ова поле во докумнентарецот Superhuman паметно рече. Да постоеа стероиди кои ќе ми овозможеа да ја добијам Нобеловата награда најверојатно би ги веднаш зел.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
vie maskite mislite deka ako ste sto pogolemi vo ramena race i red drugo deka ke privlecite vnimanie kaj zenskite iskreno mene mi se gadi od bilderi koi se tolku golemi sto mu se iskriveni i racete dovolno e dobra definicija za da bides privlecen.
--- надополнето: Aug 23, 2011 11:53 PM ---
Како прво постојат и геј бодибилдери и не се бламирај кога немаш појма што се бара во областа на бодибилдингот и пауерлифтингот, тука на темава го гледаме како таков спорт и хемија е неизбежна за да станеш професионален бодибилдер. Баш ми е гајле мене каков вкус имаш ти и дали ти се гади, никој не те викна да солиш памет тука. Отвори си тема за дефиниција и геј фитнес па прајте си тела за плажа, незнам која ти е поентата, сакаш да не убедиш во нешто што секој го размислувал милион пати.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
ajdee pocna i za privatniot zivot se gleda kolku si pameten hahahahha jas vazno imav decko a ti dali voopsto si imal nekoja hahahaha a dokolku te interesira jas go ostaviv so takvi kako tebe i nego ne se zamaram mnogu samo mozam od takt da gi izvadam hhahahha
Потполно се согласувам, и браво ако си успеала да го извадиш од такт.
Кај мене нема да ти успее, надвор денот е преубав, а и имам оброци на секои два саати... отидов да јадам во природа :D

Ти посакувам убав ден, и добредојдена си во секое време за добронамерен совет на темава во врска со бодибилдингот :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Каде во Скопје можам да најдам dumbbells од 10 kg и како идат цените отприлика?

По можност коцкасти, мислам на ова:



И во странство налетав на шипка (извинете за неукоста :)) плус 2 тега од 10 кила, сето тоа за 40 евра...вреди понудава или има тука за поефтини пари?
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Каде во Скопје можам да најдам dumbbells од 10 kg и како идат цените отприлика?

По можност коцкасти, мислам на ова:



И во странство налетав на шипка (извинете за неукоста :)) плус 2 тега од 10 кила, сето тоа за 40 евра...вреди понудава или има тука за поефтини пари?
Во Гладијатори, карши грчка амбасада.
Да не биде рекла казала, не сум 100% сигурен за бучици од 10 кила (баш таа килажа) ако ти е блиску сепак провери си.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Во Гладијатори, карши грчка амбасада.
Да не биде рекла казала, не сум 100% сигурен за бучици од 10 кила (баш таа килажа) ако ти е блиску сепак провери си.
Ако знаеш пиши ми отприлика како идат цените, да знам дали воопшто да барам овде или да си купам од странство...
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Ако знаеш пиши ми отприлика како идат цените, да знам дали воопшто да барам овде или да си купам од странство...
Околу 1200-1600 се сигурно, прашај да не те излажам но под 1000ка неможе да биде.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Секој си има различна цел.. Секој си ги користи мускулите како сака и за што сака.. Неможеш Елена ти на луѓе кои се занимаваат со оваа работа повеќе години да им речеш е не си убав не земај тоа.. Да беше така лесно и јас ќе им викав на сите женски направи убав гз и нека ти порастат цицки..

Сега ако некој смета дека му треба мускул затоа и вежба и се храни и зема додатоци.. Кога ќе смета дека е доволно ќе оди на чистење ќе си направи одредена дефиниција и ќе ја одржува преку цела година..
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Дали некој од вас кој сериозно или малце посериозно се занимаваат со боди билдингот води дневник или не? Која е целта на дневникот итн...:pipi:
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Кои теретани се во околината на Центар и колку отприлика е месечна членарина? Слушнав имало некоја позади Рамстор некаде, па ако може некој што знае да пише ;)
 
Член од
3 ноември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
90
Дали некој од вас кој сериозно или малце посериозно се занимаваат со боди билдингот води дневник или не? Која е целта на дневникот итн...:pipi:
Јас уште од старт почнав да водам дневник.
Во него внесувам основни информации за тренингот (почеток, крај-траење), ги запишувам вежбите кои ги правам, мускулни групи, тежините и бројот на повторувања. Следната недела кога ќе ги вежбам истите вежби ќе се обидам да зголемам некоја од вредностите (повторувања или тежини), па со дневникот ќе имам увид колку сум се подобрил. Исто запишувам и дали користам некој суплемент.

Сепак поискусните нека кажат зошто навистина е потребен дневникот.
Поздрав
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Дали некој од вас кој сериозно или малце посериозно се занимаваат со боди билдингот води дневник или не? Која е целта на дневникот итн...:pipi:
Јас водам дневник во форма на андроид апликација на мобилниот телефон. Во неа ги внесувам тежините со кои имам вежбано и обемите на телото (надлакт, подлакт, листови , гради....) така да имам увид дали напредувам или не :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom