Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.172
Поени од реакции
313
бул.Кочо Рацин 14, Скопје, 02 3290 645 или 02 3290 636
Прескапо е ова, сепак фала ти.
Најдов легално од кај нас и од Србија :)
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
93
Поени од реакции
192
Здраво, дали некој имал искуство со Piriformis syndrome?

Имам болки во долниот дел на грбот додека седам и пешачам подолго време.
Дијагнозата од матичниот е ишијагис, но од проблеми со дискот, ми даде Кетанол и Магнезиум со б6, но две недели не се повлекува.

Не ми смета во секојдневниот живот, ако одам исправен како што треба немам болка, исто најдов вежби на интернет за таа болка и додека и откако ќе ги направам немам никакви болки.

Но, наутро еве додека пијам кафе од станување имам тапа болка во долниот дел.
Ако сте имале како ја извлековте?

Редовен бев во теретана но сега се мислам дали да набавам каиш и да продолжам или да вежбам без каиш и да се посветам на јадрото и зајакнување на тој дел.

Треба да одам на контрола неделава кај матичниот но се мислам затоа што ако не помине побара да правиме снимка.

Што би следувало после тоа?

Ако веќе со обични апчиња против болка не поминува.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.824
Поени од реакции
8.728
Здраво, дали некој имал искуство со Piriformis syndrome?

Имам болки во долниот дел на грбот додека седам и пешачам подолго време.
Дијагнозата од матичниот е ишијагис, но од проблеми со дискот, ми даде Кетанол и Магнезиум со б6, но две недели не се повлекува.

Не ми смета во секојдневниот живот, ако одам исправен како што треба немам болка, исто најдов вежби на интернет за таа болка и додека и откако ќе ги направам немам никакви болки.

Но, наутро еве додека пијам кафе од станување имам тапа болка во долниот дел.
Ако сте имале како ја извлековте?

Редовен бев во теретана но сега се мислам дали да набавам каиш и да продолжам или да вежбам без каиш и да се посветам на јадрото и зајакнување на тој дел.

Треба да одам на контрола неделава кај матичниот но се мислам затоа што ако не помине побара да правиме снимка.

Што би следувало после тоа?

Ако веќе со обични апчиња против болка не поминува.
Сега кога читам, можно е и јас да го имам ова.
Имам болки во долниот дел на грбот на десната страна, понекогаш се шири и нагоре према вратот, а многу почесто надолу према ногата и осеќам како трпки во долниот дел на грбот и ногата. Ги имаш ти овие симптоми?
Мене ми помагаат масажи, ама тоа е само моментално...
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.531
Поени од реакции
3.225
Сега кога читам, можно е и јас да го имам ова.
Имам болки во долниот дел на грбот на десната страна, понекогаш се шири и нагоре према вратот, а многу почесто надолу према ногата и осеќам како трпки во долниот дел на грбот и ногата. Ги имаш ти овие симптоми?
Мене ми помагаат масажи, ама тоа е само моментално...
imam skoro se od ova, so toa so, bi rekol deka ne se siri nagore prema vratot, imam ponekogas posebno bolki ili vkocanetost vo vratot.
i mene pri masaza mi rekle deka imam nekoja pocetna forma na isijas, a valjda skoro sekoj ima nesto od toa denes, od sedecki nacin na zivot.

e sega iako ova se cesti problemi koi se se povekje prisutni, ima dosta razlicni pristapi kon lekuvanje ili namaluvanje.

eden e masaza - i kombinacija na povekje tipovi na masaza
(toa go probav za vreme na odmor vo turcija, kolku bese na baza na znaenje, kolku na nivna fora da platam povekje masazi
ostanuva otvoreno prasanje).

generalno imame losa fleksibilnost vo dolen del na grb i priklucni muskuli, a so vezbanje teretana dopolnitelno ukrutnuvame.
bev na fizioterapevt vo Svedska, i sum prezadovolen. na prv pregled mi proveri rang na mobilnost vo site nasoki, i zakluci deka
sum najkrut kon istegnuvanje nanazad. mi pisa osnovni vezbi da pravam kako na slika i proverki

248482766_372664831068055_7771089016659582594_n.jpg

posle ovie pocnavme naizmenicno napred nazad istegnuvanja, i osetiv ogromna razlika za eden mesec rabota.
da najdam list od site vezbi i kje go postiram
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.824
Поени од реакции
8.728
imam skoro se od ova, so toa so, bi rekol deka ne se siri nagore prema vratot, imam ponekogas posebno bolki ili vkocanetost vo vratot.
i mene pri masaza mi rekle deka imam nekoja pocetna forma na isijas, a valjda skoro sekoj ima nesto od toa denes, od sedecki nacin na zivot.

e sega iako ova se cesti problemi koi se se povekje prisutni, ima dosta razlicni pristapi kon lekuvanje ili namaluvanje.

eden e masaza - i kombinacija na povekje tipovi na masaza
(toa go probav za vreme na odmor vo turcija, kolku bese na baza na znaenje, kolku na nivna fora da platam povekje masazi
ostanuva otvoreno prasanje).

generalno imame losa fleksibilnost vo dolen del na grb i priklucni muskuli, a so vezbanje teretana dopolnitelno ukrutnuvame.
bev na fizioterapevt vo Svedska, i sum prezadovolen. na prv pregled mi proveri rang na mobilnost vo site nasoki, i zakluci deka
sum najkrut kon istegnuvanje nanazad. mi pisa osnovni vezbi da pravam kako na slika i proverki

Прегледај го приврзокот 311879

posle ovie pocnavme naizmenicno napred nazad istegnuvanja, i osetiv ogromna razlika za eden mesec rabota.
da najdam list od site vezbi i kje go postiram
Јас сакам да пробам кај киропрактичар, мислам дека ако ми го погоди местото, ќе помине.
Ама кој киропрактичар во МКД е добар и стварно со знаење од таа област?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.904
Поени од реакции
19.712
Здраво, дали некој имал искуство со Piriformis syndrome?

Имам болки во долниот дел на грбот додека седам и пешачам подолго време.
Дијагнозата од матичниот е ишијагис, но од проблеми со дискот, ми даде Кетанол и Магнезиум со б6, но две недели не се повлекува.

Не ми смета во секојдневниот живот, ако одам исправен како што треба немам болка, исто најдов вежби на интернет за таа болка и додека и откако ќе ги направам немам никакви болки.

Но, наутро еве додека пијам кафе од станување имам тапа болка во долниот дел.
Ако сте имале како ја извлековте?

Редовен бев во теретана но сега се мислам дали да набавам каиш и да продолжам или да вежбам без каиш и да се посветам на јадрото и зајакнување на тој дел.

Треба да одам на контрола неделава кај матичниот но се мислам затоа што ако не помине побара да правиме снимка.

Што би следувало после тоа?

Ако веќе со обични апчиња против болка не поминува.
Сега кога читам, можно е и јас да го имам ова.
Имам болки во долниот дел на грбот на десната страна, понекогаш се шири и нагоре према вратот, а многу почесто надолу према ногата и осеќам како трпки во долниот дел на грбот и ногата. Ги имаш ти овие симптоми?
Мене ми помагаат масажи, ама тоа е само моментално...
Не е лошо да си направите снимки за да знаете што е точно и од каде доаѓа болката.
Го има често, не само кај вежбачи туку и општо кај народот.

Чаре, хм, долготрајно скоро и да нема, но работи кои помагаат:
зајакнување на стомак;
зајакнување на глутеус; (еве ви една дополнителна вежба што ми помага за намалување на болка)

првите две се најбитни, доколку е едно слабо, трпи долен дел на грбот, ако се тие јаки, преземаат дел од товарот.

Понатаму:
изедначување на развојот на quads i hamstrings, често се случува едните (особено quads) да се далеку поразвиени од другите, и на сметка на тоа да страда трета мускулна група;
да си ги проверите стапалата и доколку имате проблем таму да ви направат влошки, уште почеста појава, од ова може да имате болки дури и во рамото;
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
93
Поени од реакции
192
Сега кога читам, можно е и јас да го имам ова.
Имам болки во долниот дел на грбот на десната страна, понекогаш се шири и нагоре према вратот, а многу почесто надолу према ногата и осеќам како трпки во долниот дел на грбот и ногата. Ги имаш ти овие симптоми?
Мене ми помагаат масажи, ама тоа е само моментално...
Нагоре по грбот само еден ден, и да напоменам дека земав Дикло Дуо и лепенки за ишијас, тие многу помагаат само додека ги носам.
Болката е како центрирана околу долниот дел на грбот, зависи како седнам се префрла по задниот/страничниот дел на бутот, подолу не заминала.
Иако јас што читав треба да се обидеме да ја однесеме нагоре од ногата во долниот дел на грбот, затоа што тука почнувала ако е диск проблемот а ако е тоа што јас го опишав е внатрешен околу задникот.
На крај од цитатот ќе ставам слики и видеа што ми помагаат.
.....
imam skoro se od ova, so toa so, bi rekol deka ne se siri nagore prema vratot, imam ponekogas posebno bolki ili vkocanetost vo vratot.
i mene pri masaza mi rekle deka imam nekoja pocetna forma na isijas, a valjda skoro sekoj ima nesto od toa denes, od sedecki nacin na zivot.

e sega iako ova se cesti problemi koi se se povekje prisutni, ima dosta razlicni pristapi kon lekuvanje ili namaluvanje.

eden e masaza - i kombinacija na povekje tipovi na masaza
(toa go probav za vreme na odmor vo turcija, kolku bese na baza na znaenje, kolku na nivna fora da platam povekje masazi
ostanuva otvoreno prasanje).

generalno imame losa fleksibilnost vo dolen del na grb i priklucni muskuli, a so vezbanje teretana dopolnitelno ukrutnuvame.
bev na fizioterapevt vo Svedska, i sum prezadovolen. na prv pregled mi proveri rang na mobilnost vo site nasoki, i zakluci deka
sum najkrut kon istegnuvanje nanazad. mi pisa osnovni vezbi da pravam kako na slika i proverki

Прегледај го приврзокот 311879

posle ovie pocnavme naizmenicno napred nazad istegnuvanja, i osetiv ogromna razlika za eden mesec rabota.
da najdam list od site vezbi i kje go postiram
Ако може сликите би било супер.
Ова вежба што ја имаш ставено се вика Mckenzie press и се користи при поместен диско од лошо седење, движење, и кревање, со ова се обидуваат да го вратат на место.

.......
Не е лошо да си направите снимки за да знаете што е точно и од каде доаѓа болката.
Го има често, не само кај вежбачи туку и општо кај народот.

Чаре, хм, долготрајно скоро и да нема, но работи кои помагаат:
зајакнување на стомак;
зајакнување на глутеус; (еве ви една дополнителна вежба што ми помага за намалување на болка)

првите две се најбитни, доколку е едно слабо, трпи долен дел на грбот, ако се тие јаки, преземаат дел од товарот.

Понатаму:
изедначување на развојот на quads i hamstrings, често се случува едните (особено quads) да се далеку поразвиени од другите, и на сметка на тоа да страда трета мускулна група;
да си ги проверите стапалата и доколку имате проблем таму да ви направат влошки, уште почеста појава, од ова може да имате болки дури и во рамото;
Бев за снимка и би ја правел но ако се покаже дека е изместен диск што ќе правиме, како што ги знам домашните доктори или операција или труење со дијазепам и кетонал.
И според истражување без симптоми има правопропоционално зголемување на изместени/оштетени дискови до 20г околу 20% до 40г 40% и т.н, и после операција не поминувала болката затоа што се игнорирале доста работи кои сам ти ги опиша подолу.
Нејсе, тоа потака.

Јас лично осеќам како виење ако знаете што е, ние така го викаме.

Тапа глупа болка, не ми смета во ништо.

И многу лесно можам да си направам грч
во тие quads, валда преку тренираност и преразвиеност за разлика од предниот дел, и при грчот и истегнување ме пушта и долниот дел на грбот.
Исто пред некоја година имав проблем со тој пелвик тилт па морав свесно да работам за да го поправам.

Овие вежби подолу ми помагаат инстантно, но проблем ми е што кога ќе седнам повторно се јавуваат, а неможам да се масирам и тегнам по цел ден. :D
Овие две посебно.


Ова за држењето на телото.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.904
Поени од реакции
19.712
Бев за снимка и би ја правел но ако се покаже дека е изместен диск што ќе правиме, како што ги знам домашните доктори или операција или труење со дијазепам и кетонал.
И според истражување без симптоми има правопропоционално зголемување на изместени/оштетени дискови до 20г околу 20% до 40г 40% и т.н, и после операција не поминувала болката затоа што се игнорирале доста работи кои сам ти ги опиша подолу.
Нејсе, тоа потака.

Јас лично осеќам како виење ако знаете што е, ние така го викаме.

Тапа глупа болка, не ми смета во ништо.

И многу лесно можам да си направам грч
во тие quads, валда преку тренираност и преразвиеност за разлика од предниот дел, и при грчот и истегнување ме пушта и долниот дел на грбот.
Исто пред некоја година имав проблем со тој пелвик тилт па морав свесно да работам за да го поправам.

Овие вежби подолу ми помагаат инстантно, но проблем ми е што кога ќе седнам повторно се јавуваат, а неможам да се масирам и тегнам по цел ден. :D
Овие две посебно.


Ова за држењето на телото.
Не сум паметен до толку за да ти дадам совет, а не сум ни човекот што е релевантен за тоа, снимката како снимка е добро да ја имаш за да знаеш која ти е дијагнозата, дали станува збор за лумбоишијалгија, дали станува збор за истечен диск и тн.

Јас имам многу повреди, дел од вежбање, дел поради х други причини, и последниве 3 години апла ме оддалечија од интензивни тренинзи, вежбам колку да се каже.
Лично не би правел операција за далеку посериозни повреди се додека можам да ги обавувам дневните активности.

Околу вежбите јас правам и вежби кои ми ги покажаа на физиотерапија, немам време да ги барам на јутјуб, но генерално се сведуваат на зајакнување на core, gluteus, hamstrings + повремено правам Vinyasa yoga за зголемување на флексибилноста.

Нозе и големи килажи на нозе заборави, веслање на грб заборави...генерално внимавај на сите можни вежби, особено на компаунд вежбите каде мала ситница може да ти направи повреда.
Исто и секој грам на тебе (телесна килажа) ќе ти прави проблеми.

Мене ми пречи и трчање, па за кардио правам само велосипед/орбитрек, или пак домашни HIИТ.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
93
Поени од реакции
192
Не сум паметен до толку за да ти дадам совет, а не сум ни човекот што е релевантен за тоа, снимката како снимка е добро да ја имаш за да знаеш која ти е дијагнозата, дали станува збор за лумбоишијалгија, дали станува збор за истечен диск и тн.

Јас имам многу повреди, дел од вежбање, дел поради х други причини, и последниве 3 години апла ме оддалечија од интензивни тренинзи, вежбам колку да се каже.
Лично не би правел операција за далеку посериозни повреди се додека можам да ги обавувам дневните активности.

Околу вежбите јас правам и вежби кои ми ги покажаа на физиотерапија, немам време да ги барам на јутјуб, но генерално се сведуваат на зајакнување на core, gluteus, hamstrings + повремено правам Vinyasa yoga за зголемување на флексибилноста.

Нозе и големи килажи на нозе заборави, веслање на грб заборави...генерално внимавај на сите можни вежби, особено на компаунд вежбите каде мала ситница може да ти направи повреда.
Исто и секој грам на тебе (телесна килажа) ќе ти прави проблеми.

Мене ми пречи и трчање, па за кардио правам само велосипед/орбитрек, или пак домашни HIИТ.
Тоа е, со тага гледам на "младите" години кога што и да направев поминуваше.

Можеби јас сам ја заебав работата, последнава година два пати неделно нозе, секоја недела, чучањ преден/заден, мртво, чучањ со еднорачен тег плус на тоа преса и последниве неколку месеци гуд морнингс. :tapp:

Ќе се префрлам на лунџес, и некои со сајли или што знам...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.904
Поени од реакции
19.712
Тоа е, со тага гледам на "младите" години кога што и да направев поминуваше.

Можеби јас сам ја заебав работата, последнава година два пати неделно нозе, секоја недела, чучањ преден/заден, мртво, чучањ со еднорачен тег плус на тоа преса и последниве неколку месеци гуд морнингс. :tapp:

Ќе се префрлам на лунџес, и некои со сајли или што знам...
Не само ти, најголем дел ја утнуваат кај нозете и со дедлифт.
Проблемот не е форсирањето на нозете, туку запоставувањето на останатите мускулни групи и изведбата на самите вежби.

Кај нозете голем дел од теретаните имаат непропорционално справи/услови за вежбање на сите мускули подеднакво, плус и ние ако не ни се допаѓа одредена вежба ја прескокнуваме/правиме колку да се каже.

Види што поточно ти фали во твојот случај, и пробај да го изедначиш со останатите мускули.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
93
Поени од реакции
192
Не само ти, најголем дел ја утнуваат кај нозете и со дедлифт.
Проблемот не е форсирањето на нозете, туку запоставувањето на останатите мускулни групи и изведбата на самите вежби.

Кај нозете голем дел од теретаните имаат непропорционално справи/услови за вежбање на сите мускули подеднакво, плус и ние ако не ни се допаѓа одредена вежба ја прескокнуваме/правиме колку да се каже.

Види што поточно ти фали во твојот случај, и пробај да го изедначиш со останатите мускули.
А дали да набавам каиш?

Јас сум на два ума, досега не сум користел, според болката логички ми е да пробам да го заштитам тој дел.

Или затоа што мислам дека стомакот и тој дел ми е слаб да пробам без каиш и со многу мали тежини барем месец дена да го зајакнам што можам повеќе па ако ме заебава повторно да барам други решенија?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.904
Поени од реакции
19.712
А дали да набавам каиш?

Јас сум на два ума, досега не сум користел, според болката логички ми е да пробам да го заштитам тој дел.

Или затоа што мислам дека стомакот и тој дел ми е слаб да пробам без каиш и со многу мали тежини барем месец дена да го зајакнам што можам повеќе па ако ме заебава повторно да барам други решенија?
Најбитно е да ги зајакнеш тие мускулни групи што ти ги пишав погоре, а каишот е само помагало за време на тренингот.

Јас користев каиш уште од 2011та, сменив 3 типови, дури и профи пауерлифтерски нарачував од нет, али тоа не ти го решава проблемот.

Повредата може да ја направиш буквално и со дигање на шише.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
93
Поени од реакции
192
Најбитно е да ги зајакнеш тие мускулни групи што ти ги пишав погоре, а каишот е само помагало за време на тренингот.

Јас користев каиш уште од 2011та, сменив 3 типови, дури и профи пауерлифтерски нарачував од нет, али тоа не ти го решава проблемот.

Повредата може да ја направиш буквално и со дигање на шише.
Да фала.

Јас лично ја направив со кивање, барем тогаш се манифестира целосно.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.881
Поени од реакции
8.054
Пред некои си 1-2 месеци, носев 10кг во едната рака, ќе ја ставав на некоја од справите. Се подчукнав на нешто долу со ногата, и изгубив баланс. Ми избега 10ткава на дел од секунда, едвај се вратив.
Една недела кичмава ме кинеше. Првите 2-3 дена не можев да се свртам нормално.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
207
Поени од реакции
263
Nekoj recept za zgolemuvanje na testosteronot ? Eden trener mi kazuvase smoothie so suvi slivi , med i uste neso bese ama ne mi teknuva kako bese. Nekoj da ne znae ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom