Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Така е, ајде сега еден модератор или администратор да ги затвори сите теми за мислења. Бидејќи за се си има стручни лица, нема потреба од гугл и нагаѓање...
Самиот член кажа дека веќе пребарувал и наишол на многу информации и различни совети. Јас му давам совет дека во овој случај треба да посети ортопед и да биде сигурен каде е проблемот. Тоа што ќе прочита текст за сколиоза не знам како ќе му помогне. Друга работа е што рамото може да падне од повеќе причини, не мора да значи дека е сколиоза, значи тоа е безпотребно нагаѓање.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Самиот член кажа дека веќе пребарувал и наишол на многу информации и различни совети. Јас му давам совет дека во овој случај треба да посети ортопед и да биде сигурен каде е проблемот. Тоа што ќе прочита текст за сколиоза не знам како ќе му помогне. Друга работа е што рамото може да падне од повеќе причини, не мора да значи дека е сколиоза, значи тоа е безпотребно нагаѓање.
Не можам да кажам дека не си во право со одредени делови, бидејќи многу малку детали долови членот за неговиот проблем, но ова е форум каде што можеш да оставиш сопствено мислење и ќе можеш да дебатираш за одреден проблем, и тоа не значи дека сега му најдовме конкретна дијагноза, туку една информација повеќе...
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Лош период за да отидам на преглед. Затоа би сакал што повеќе инфо да соберам.
Незнам што други детали да додадам. Од напред кога гледам на огледало/камера изгледад нормално, од позади веќе приметувам дека левата страна ми е подигната. Се сомневам во преголема стегнатост, има милион видеа за истегнување на латс,трапс и др делови у горен дел на грбот ( можеби и не е до тоа), ама пак искуство од тука ако некој се разбира повеќе или имал искуство би било добредојдено.
А да и за сколиоза во секој пост се насочува како можна причина, но некој начин да се провери дали е тоа незаприметив.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Лош период за да отидам на преглед. Затоа би сакал што повеќе инфо да соберам.
Незнам што други детали да додадам. Од напред кога гледам на огледало/камера изгледад нормално, од позади веќе приметувам дека левата страна ми е подигната. Се сомневам во преголема стегнатост, има милион видеа за истегнување на латс,трапс и др делови у горен дел на грбот ( можеби и не е до тоа), ама пак искуство од тука ако некој се разбира повеќе или имал искуство би било добредојдено.
А да и за сколиоза во секој пост се насочува како можна причина, но некој начин да се провери дали е тоа незаприметив.
Појди повторно на мојата објава прочитај внимателно не згора на преку, поготово прочитај го делот - Како ќе ја приметите сколиозата?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
@kkk666 Еве ти и сликовито за тој тестот со наведнувањето ама ако е мал степен искривувањето тешко дека ќе приметиш нешто.

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Лош период за да отидам на преглед. Затоа би сакал што повеќе инфо да соберам.
Незнам што други детали да додадам. Од напред кога гледам на огледало/камера изгледад нормално, од позади веќе приметувам дека левата страна ми е подигната. Се сомневам во преголема стегнатост, има милион видеа за истегнување на латс,трапс и др делови у горен дел на грбот ( можеби и не е до тоа), ама пак искуство од тука ако некој се разбира повеќе или имал искуство би било добредојдено.
А да и за сколиоза во секој пост се насочува како можна причина, но некој начин да се провери дали е тоа незаприметив.
Не е болка за умирање и не е нешто што мора да се решава со приоритет.
Ќе помине ова со короната и ќе побараш матичниот да те прати кај ортопед, ќе ти кажат таму на кој дел од рбетот (ако има потреба) да направиш рентгенска снимка за да ти ја дадат дијагнозата.
Обично ваквите механички промени се решаваат на подолг период со носење корсети и секојдневни вежби, веројатно ќе ти кажат да внимаваш на килажата која ја дигаш и носиш на себе, затоа што со било кое искривување на рбетот ти се пореметува и распределбата на силите при статична и динамичка состојба на целото тело и може на подолг период да создадеш поголеми проблеми: ослабување на одредени мускули и преголемо зајакнување на други кои причинско последично ќе ти доведат до нова дијагноза и нови проблеми, изложување и поголема можност за посериозни повреди од типот на дискусхернија, лумбални проблеми и тн.

Мој совет ти е да си почнеш дома јога периодов, имаш на јутјуб бесплатни канали со vinyasa yoga, ќе ти помогне за целокупната благосостојба на телото и целото држење на рбетот, а кога ќе олабави ситуацијата 2-3 пати неделно пливање.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.966
Почина Luke Sandoe вчера на 30 годишна возраст. Го нашле дома мртов, официјално соопштение нема но најверојатно е дека се работи за самоубиство. Имал ментални проблеми човекот долго време, пред да почне и со бодибилдинг да се занимава.
Штета, делуваше дека допрва треба да го достигне врвот во кариерата (лани заврши трет на Арнолд Класик), делуваше и ентузијастично за иднината негова во бодибилдингов, пред две недели гледав интервју со него, одвај чекаше да почне со спремање и такмичење, не изгледаше како да ќе се деси шитов.

Sandoe-BB-DSC7662-Ray.jpg
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Којзнае што била причината, никој неможе да знае. Ццц многу млад, 30 години само :(
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Се самоубил нема дилеми.

 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Нова студија, стари заклучоци. Во секој случај интересно за читање.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Заклучокот на кратко....ме оќораве ова :D
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Заклучокот на кратко....ме оќораве ова :D
Based on the current available evidence,
the following practical applications
may be advisable for physique
competitors and coaches:

Physique athletes may use fasted,
fed, or protein-enhanced cardio
as
their primary aerobic exercise mode
to increase their caloric expenditure,
increase their overall deficit, and
improve their body composition.

Protein-enhanced cardio may minimize
losses of fat-free mass by providing
an anticatabolic stimulus.
Furthermore, protein-enhanced
cardio may increase postexercise
energy expenditure and improve
postexercise fat oxidation as
opposed to fed or fasted cardio.

Fasted exercise can be performed at
various intensities. However, it is not
suggested to perform fasted exercise
for more than 60 minutes due to
potential losses of fat-free mass from
lack of carbohydrates with prolonged
activity. Furthermore,
because high-intensity exercise relies
primarily on carbohydrates as
a source of ATP production, lowerintensity
exercise may be more
favorable for caloric expenditure so
as to prevent the breakdown of proteins
to make glucose through
gluconeogenesis.

Because improving aerobic performance
is not a primary goal for physique
athletes, the cardio intensity
and modality used should ideally
improve recovery from resistance
training, minimize systemic fatigue
accumulation, and maximize adherence.
Thus, it is important that physique
athletes perform cardio at an
appropriate frequency, intensity,
duration, and mode (i.e., cycling,
stairmaster, walking, etc.) that best
complements the rest of their training
demands and lifestyle
preferences.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Ако сака некој да ја чита Brad Schoenfeld - Science and Development of Muscle Hypertrophy 2nd edition, ке му ја пратам у дм.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom