Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Значит во ред е, разбирам, но тоа што ќе влезам во теретана со уште други десет луѓе денеска не го зголемува ризикот толку да биде поголем од тоа што имам контакт со минимум педесет други секој ден.

Како се осудува човек што сака да оди во теретана а не се осудува онај што сака да пие кафе во бар само за да биде виден?

Со маска не се вежба а ни кафе не се пие.

Друго, никаде не е докажано дека вирусот се пренесува преку пот.
Не пишав никаде дека не ги осудувам, исто и на сите им е јасно дека бројките ќе одат нагоре со отворањето на кафеани, ресторани, казина и кладилници али едноставно бизнисите и економијата не можат да трпат повеќе да бидат затворени и затоа ќе почнат да ги отвораат.

Исто и со фирмите, не дека нешто се смени, ама под опасност се илјадници луѓе да останат на улица ако овие не почнат да работат и да се задолжиме уште толку за некој во матното да лапне уште неколку милиончиња.

Ќе ги отворат и теретаните за брзо, а твое е да си одлучиш каде ќе одиш и дали ќе одиш, крај краева сите сте тука полнолетни и сте свесни што добивате и губите во секоја ситуација.


Јас одам само каде што морам, на работа и во маркет по храна, вежбање колку што даваат условите дома.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Не пишав никаде дека не ги осудувам, исто и на сите им е јасно дека бројките ќе одат нагоре со отворањето на кафеани, ресторани, казина и кладилници али едноставно бизнисите и економијата не можат да трпат повеќе да бидат затворени и затоа ќе почнат да ги отвораат.

Исто и со фирмите, не дека нешто се смени, ама под опасност се илјадници луѓе да останат на улица ако овие не почнат да работат и да се задолжиме уште толку за некој во матното да лапне уште неколку милиончиња.

Ќе ги отворат и теретаните за брзо, а твое е да си одлучиш каде ќе одиш и дали ќе одиш, крај краева сите сте тука полнолетни и сте свесни што добивате и губите во секоја ситуација.


Јас одам само каде што морам, на работа и во маркет по храна, вежбање колку што даваат условите дома.
И да ги отворат јас нема да можам да одам, затоа што работам од 9ч до 17ч, целиот хејт е кон мерките кои ги дискриминираат тие што одат во теретана, дали да креваат дали да прават други активности.

До толку е работава што мислам дека и користење шипки на кеј или каде и да се е забрането, ништо нема да биде за ден два а тоа да.

Во градов ако вежбаме педесет луѓе во десет теретани оваа бројка е без професионалните војници и цајкани, кои и така секој ден се заедно.

Ако планираат вака да биде и од Септември да се снабдиме со вратила, ластици и некој тег, то е.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
И да ги отворат јас нема да можам да одам, затоа што работам од 9ч до 17ч, целиот хејт е кон мерките кои ги дискриминираат тие што одат во теретана, дали да креваат дали да прават други активности.

До толку е работава што мислам дека и користење шипки на кеј или каде и да се е забрането, ништо нема да биде за ден два а тоа да.

Во градов ако вежбаме педесет луѓе во десет теретани оваа бројка е без професионалните војници и цајкани, кои и така секој ден се заедно.

Ако планираат вака да биде и од Септември да се снабдиме со вратила, ластици и некој тег, то е.
Мерките се друга крајност и дискутабилни, ова полицискиот час реално прави повеќе гужва отколку ред.

Цел ден на работа до 17h и имаш едвај 1 саат да испазариш, во 18h затвораат маркетите, така да се согласувам дека мерките не се добри.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Ме интересира дали некој го има купено планот за исхрана на Frank Medrano.
Импресиониран сум од силата која ја има човеков и се декларира како вегетаријанец.
Повеќето сигурно слушнале за него.
Незнам колку има вистина, бидејќи типот изработува и планови за исхрана, и пред да платам сакав да прашам да не има некој случајно веќе купено, за да видам како одприлика изгледа тоа, и ако има вистина да го следам и платам режимот?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Ме интересира дали некој го има купено планот за исхрана на Frank Medrano.
Импресиониран сум од силата која ја има човеков и се декларира како вегетаријанец.
Повеќето сигурно слушнале за него.
Незнам колку има вистина, бидејќи типот изработува и планови за исхрана, и пред да платам сакав да прашам да не има некој случајно веќе купено, за да видам како одприлика изгледа тоа, и ако има вистина да го следам и платам режимот?
Ne veruvaj se sto gledas. Se e za pari. Plati poarno kaj nekoj kako tose zafirov ili kaj bozidar barem znajs na sosi.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.684
Поени од реакции
2.520
Ме интересира дали некој го има купено планот за исхрана на Frank Medrano.
Импресиониран сум од силата која ја има човеков и се декларира како вегетаријанец.
Повеќето сигурно слушнале за него.
Незнам колку има вистина, бидејќи типот изработува и планови за исхрана, и пред да платам сакав да прашам да не има некој случајно веќе купено, за да видам како одприлика изгледа тоа, и ако има вистина да го следам и платам режимот?
Прво нешто што треба да направиш е да го побараш онлајн планот за џабе.

Друго, незнам колку би ти се поклопилa храната таму со храната што ја имаме ние овде, освен ако не прави кастом план за секој поединец.

 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Свесни сме дека се наоѓаме во една ново настаната состојба која на сите ќе ни го измени погледот на светот, начинот на функционирање и работење. Свесни сме дека сега, кога и да е од порано дисциплината е услов за справување со ситуацијата. Дисциплината и почитувањето на мерките се одлика на секој спортист. Без дисциплина и почитување на мерките и зададените задачи, ниту еден спортист неможе да се надева и да очекува постигнување на врвни резултати и подобрување на формата. Спортот е услов за поздрава нација, нација со силен имунитет. И што е поголем процентот на таквото население, сега во време кога доаѓаме до заклучок дека Здравството е во одлична спремност, тие луѓе ќе бидат силата која дополнително ќе им помогне на институциите во справување со било каков здравствен проблем во иднина.

Вирусот нема да исчезне, и секојпат ќе биде потенцијален проблем кој ќе предизвикува на одредена популација сериозни здравствени проблеми, дури и кога ќе се изнајде протокол за лекување и лек.
Мора да се најде начин да се продолжи да се живее во сите свери. Веќе гледаме дека низ Балканот и Европа се отвараат теретаните и границите. Сигурен сум дека и кај нас наскоро ќе почнат да работат и теретаните, под одреден протокол за работа. ББФФМ цело време е во постојан контакт со надлежните институции во Македонија. Доставени се предлог мерки за заштита и спречување на жирење на корона вирусот и протокол за работа на теретаните.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Студија за трибулус

The Effects of Tribulus Terrestris on Body Composition and Exercise Performance in Resistance-Trained Males


 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ако бевме како што треба луѓе и почитувавме и спроведувавме правилно мерки во претходниве 2 месеци, сега теретаните веќе ќе беа отворени, убеден сум во тоа.

Најдобра поента му беше дека кога веќе ништо друго од мерките не се почитува, зошто и теретаните да не се отворат. Покрај тоа што го спомна со гужвите во автобусите и на пазарите, еве јас ќе додадам и гужви на шипките за вежбање. Па тамо е бетер од теретана, пред некој ден кога поминав десетина души беа во група на мал простор.
Значи тоа е според мене единствената логика за отварање на теретаните. Кога не сме способни како народ и власт да спроведеме и почитуваме најобични мерки нека си ебе матер све, нема поента да се трудиме за џабе.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Ако бевме како што треба луѓе и почитувавме и спроведувавме правилно мерки во претходниве 2 месеци, сега теретаните веќе ќе беа отворени, убеден сум во тоа.

Најдобра поента му беше дека кога веќе ништо друго од мерките не се почитува, зошто и теретаните да не се отворат. Покрај тоа што го спомна со гужвите во автобусите и на пазарите, еве јас ќе додадам и гужви на шипките за вежбање. Па тамо е бетер од теретана, пред некој ден кога поминав десетина души беа во група на мал простор.
Значи тоа е според мене единствената логика за отварање на теретаните. Кога не сме способни како народ и власт да спроведеме и почитуваме најобични мерки нека си ебе матер све, нема поента да се трудиме за џабе.
Тоа што тие како газди страдаат и никој не ги ферма е плус, како газда на кафич ќе наклапаш пари еден куп па што ќе му е проблем да не работит некој месец.
Како газда на теретана ако си некое евро плус е валда лотарија, според некоја моја проценка.

А и ние што сме посветиле време од животот да кисниме како неарни по теретани сега сме сведени на најдолно можно ниво, пијаница и боем да бев ќе имав повеќе поволности него вака горе долу одржан кој не троши пари од буџетот за лекарства. :D
По некоја логика ние што се трудиме да останиме здрави треба да имаме некоја поволност.

Иначе мене не ме боли за тоа што мораат да се затворени, нека кажат уште колки, за да знам дали дс фрлам 100 евра во опрема ако ево летово не планираат да отвараат, тие пари не се малце за мене, но ако не ги дадам до септември за теретана можам да ги пренаменам за домашни услови да створам.
A не да ги фрлам и утре да ми речат ајде отвараме.

Сум посветил кузнајт колку денови во последниве 7 години иако рекреационо но веќе ми е станата навика која ми носеше некој баланс во животот, и ми беше полесно да си го исланирам месецот, буџетот и триста други работи.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
за да знам дали дс фрлам 100 евра во опрема ако ево летово не планираат да отвараат, тие пари не се малце за мене, но ако не ги дадам до септември за теретана можам да ги пренаменам за домашни услови да створам.
A не да ги фрлам и утре да ми речат ајде отвараме.
За навиката те сфаќам, ама тоа е, сите на некој начин бевме приморани да си ги промениме навиките периодов.

Што се однесува до самото вежбање, мој совет ти е да не трошиш воопшто пари на опрема, продолжи да вежбаш со телесна тежина и ќе ја одржиш формата. И да изгубиш мускулна маса кога ќе отворат теретаните многу лесно ќе се вратиш на стара форма благодарение на мускулна меморија.
The extra muscle nuclei obtained by a strength training episode, seems to be very long lasting, perhaps permanent, even in muscles that are inactive for a long time.
Доколку сакаш напорен тренинг погледни ги видеата на типов. Нема ни о од опрема, ти треба само мал простор околу тебе и дисциплина.
Исто добар е и овој, претежно згибови и склекови. Стави фокус на вкупен број на повторувања.

A ако решиш да купуваш опрема ти препорачувам само вратило и 2 бучици од 10-15 кг. И да отворат утре теретаните тоа нема да ти бидат фрлени пари зашто ќе ги имаш засекогаш. Со тие неколку реквизити можеш да постигнеш многу во поглед на хипертрофија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom