Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
46d2987b2760c1b2beb1cfe5379c90fe.jpg

На спиење ми се јави, валда лошо заспав и не се мрднав 6 саати, многу остра болка.

Обично имав проблем со задното рамо и ја решавав лесно со истегнување и лесни вежби.

На оваа неможам крајот да и го најдам, ако може мала помош.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Прегледај го приврзокот 245423

На спиење ми се јави, валда лошо заспав и не се мрднав 6 саати, многу остра болка.

Обично имав проблем со задното рамо и ја решавав лесно со истегнување и лесни вежби.

На оваа неможам крајот да и го најдам, ако може мала помош.
Многу лоша болка е, четири дена бев со аналгин. Масажа и капенје со жешка вода јас така се извлеков.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Каде можам да најдам ластик за вежбање (и со рачки и без нив), квалитетна изработка и да не е претерано скап?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
А ластиците со рачки од runners добри се или не, има некој користено да сподели искуства, и за runners и за polleosport?
Od runners gi zedov lani i se super materijal, 4 lastici se so cingeli i dve racki. Gi zedov 650 denari, lastikot e cvrst kolku i da go tegnis. Istite se i vo polleo samo polleo si drzat cena.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
High-Frequency Resistance Training Is Not More Effective Than Low-Frequency Resistance Training in Increasing Muscle Mass and Strength in Well-Trained Men.
Gomes GK1, Franco CM1, Nunes PRP1, Orsatti FL1,2.
Author information

Abstract

Gomes, GK, Franco, CM, Nunes, PRP, and Orsatti, FL. High-frequency resistance training is not more effective than low-frequency resistance training in increasing muscle mass and strength in well-trained men. J Strength Cond Res 33(7S): S130-S139, 2019-We studied the effects of 2 different weekly frequency resistance training (RT) protocols over 8 weeks on muscle strength and muscle hypertrophy in well-trained men. Twenty-three subjects (age: 26.2 ± 4.2 years; RT experience: 6.9 ± 3.1 years) were randomly allocated into the 2 groups: low-frequency resistance training (LFRT, n = 12) or high-frequency resistance training (HFRT, n = 11). The LFRT performed a split-body routine, training each specific muscle group once a week. The HFRT performed a total-body routine, training all muscle groups every session. Both groups performed the same number of sets (10-15 sets) and exercises (1-2 exercise) per week, 8-12 repetitions maximum (70-80% of 1 repetition maximum [1RM]), 5 times per week. Muscle strength (bench press and squat 1RM) and lean tissue mass (dual-energy x-ray absorptiometry) were assessed before and at the end of the study. Results showed that both groups improved (p < 0.001) muscle strength {LFRT and HFRT: bench press = 5.6 kg (95% confidence interval [CI]: 1.9-9.4) and 9.7 kg (95% CI: 4.6-14.9) and squat = 8.0 kg (95% CI: 2.7-13.2) and 12.0 kg (95% CI: 5.1-18.1), respectively} and lean tissue mass (p = 0.007) (LFRT and HFRT: total body lean mass = 0.5 kg [95% CI: 0.0-1.1] and 0.8 kg [95% CI: 0.0-1.6], respectively) with no difference between groups (bench press, p = 0.168; squat, p = 0.312, and total body lean mass, p = 0.619). Thus, HFRT and LFRT are similar overload strategies for promoting muscular adaptation in well-trained subjects when the sets and intensity are equated per week.
PMID: 29489727 DOI: 10.1519/JSC.0000000000002559
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
High-Frequency Resistance Training Is Not More Effective Than Low-Frequency Resistance Training in Increasing Muscle Mass and Strength in Well-Trained Men.
Gomes GK1, Franco CM1, Nunes PRP1, Orsatti FL1,2.
Author information

Abstract

Gomes, GK, Franco, CM, Nunes, PRP, and Orsatti, FL. High-frequency resistance training is not more effective than low-frequency resistance training in increasing muscle mass and strength in well-trained men. J Strength Cond Res 33(7S): S130-S139, 2019-We studied the effects of 2 different weekly frequency resistance training (RT) protocols over 8 weeks on muscle strength and muscle hypertrophy in well-trained men. Twenty-three subjects (age: 26.2 ± 4.2 years; RT experience: 6.9 ± 3.1 years) were randomly allocated into the 2 groups: low-frequency resistance training (LFRT, n = 12) or high-frequency resistance training (HFRT, n = 11). The LFRT performed a split-body routine, training each specific muscle group once a week. The HFRT performed a total-body routine, training all muscle groups every session. Both groups performed the same number of sets (10-15 sets) and exercises (1-2 exercise) per week, 8-12 repetitions maximum (70-80% of 1 repetition maximum [1RM]), 5 times per week. Muscle strength (bench press and squat 1RM) and lean tissue mass (dual-energy x-ray absorptiometry) were assessed before and at the end of the study. Results showed that both groups improved (p < 0.001) muscle strength {LFRT and HFRT: bench press = 5.6 kg (95% confidence interval [CI]: 1.9-9.4) and 9.7 kg (95% CI: 4.6-14.9) and squat = 8.0 kg (95% CI: 2.7-13.2) and 12.0 kg (95% CI: 5.1-18.1), respectively} and lean tissue mass (p = 0.007) (LFRT and HFRT: total body lean mass = 0.5 kg [95% CI: 0.0-1.1] and 0.8 kg [95% CI: 0.0-1.6], respectively) with no difference between groups (bench press, p = 0.168; squat, p = 0.312, and total body lean mass, p = 0.619). Thus, HFRT and LFRT are similar overload strategies for promoting muscular adaptation in well-trained subjects when the sets and intensity are equated per week.
PMID: 29489727 DOI: 10.1519/JSC.0000000000002559
Много лошо поставен HFT. Друга работа LFT група пријавувала цело време поголем muscle soreness, а с'с тој само се потврдуе теза дека muscle damage не е механизам за мускулан раст. И треќо, volume е примаран фактор на хипетрофију.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Дечки имал некој искуство со нееднаква висина на рамења. Приметив дека левото рамо ми е повисоко од десното ( иначе деснак сум ), од кога го приметив тоа цело време ми се врти во глава, па се загледувам дали и левата страна од грбот ми е поразвиена од десната при што забележувам мала разлика. Средил некој ваков проблем ?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Дечки имал некој искуство со нееднаква висина на рамења. Приметив дека левото рамо ми е повисоко од десното ( иначе деснак сум ), од кога го приметив тоа цело време ми се врти во глава, па се загледувам дали и левата страна од грбот ми е поразвиена од десната при што забележувам мала разлика. Средил некој ваков проблем ?
Чим гледаш разлика, знај дека и левата страна од срцето ти е поразвиена... Шала на страна...

Асиметрија види на гугл имаш многу информации, често се јавува кај лица кои грешно вежбаат т.е ги изведуваат вежбите погрешно...
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.966
Дечки имал некој искуство со нееднаква висина на рамења. Приметив дека левото рамо ми е повисоко од десното ( иначе деснак сум ), од кога го приметив тоа цело време ми се врти во глава, па се загледувам дали и левата страна од грбот ми е поразвиена од десната при што забележувам мала разлика. Средил некој ваков проблем ?
Јас исто имам приметено различна висина на рамењата кај мене, и кај градите нееднаквост во развиеноста. Меѓутоа јас ги приметувам тие работи, на некој ако не му кажеш и ако не се загледа да бара нееднаквост, веројатно нема ни да примети. Мислам дека е нормална појава и ништо страшно.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Чим гледаш разлика, знај дека и левата страна од срцето ти е поразвиена... Шала на страна...

Асиметрија види на гугл имаш многу информации, често се јавува кај лица кои грешно вежбаат т.е ги изведуваат вежбите погрешно...
Сериозно ова за со срцето ? Гоогле вика и донекаде е природно да се има асиметрија поради секојдневните навики. Барав како што кажа има доста инфо и ептен различни совети но ме интересираше од тука некој дали има правено некој вежби за подобрување на оваа состојба.
Јас исто имам приметено различна висина на рамењата кај мене, и кај градите нееднаквост во развиеноста. Меѓутоа јас ги приметувам тие работи, на некој ако не му кажеш и ако не се загледа да бара нееднаквост, веројатно нема ни да примети. Мислам дека е нормална појава и ништо страшно.
Не ми е фрката дали ќе примети некој, би сакал да пробам да поработам на решение за ова, за понатаму да не имам пад у перформанси или пак недајбоже болки или др проблеми кој би можеле да произлезат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Много лошо поставен HFT. Друга работа LFT група пријавувала цело време поголем muscle soreness, а с'с тој само се потврдуе теза дека muscle damage не е механизам за мускулан раст. И треќо, volume е примаран фактор на хипетрофију.
Дополнително може да се прават проби со друг HFRT и LFRT, поентата на целото тестирање им била да докажат дека мускулите кај лица кои имаат вежбачко искуство се опоравуваат далеку побрзо од тие фамозни 48 часови кои се практикуваа до сега.
Автоматски споено мислење:

Дечки имал некој искуство со нееднаква висина на рамења. Приметив дека левото рамо ми е повисоко од десното ( иначе деснак сум ), од кога го приметив тоа цело време ми се врти во глава, па се загледувам дали и левата страна од грбот ми е поразвиена од десната при што забележувам мала разлика. Средил некој ваков проблем ?
Кај други мускулни групи како кај градите можеш со повеќе форсирање на едната страна да го изедначиш, а ако имаш различна висина на рамената јас не би го барал проблемот кај рамената туку кај рбетниот столб и ти препорачувам да си отидеш на лекар да те снимат, веројатно ќе треба да носиш и корсет за да се исправиш.


Мал совет не само за тебе туку за сите, не пробувајте да ги решавате проблемите кои се видливи, туку барајте ја причината за истите, пример болка во рамена може да доаѓа и од прешлени на врат, болка во колкови може да доаѓа од нееднакво и неправилно газење на стапалата, болка во подлактица може да доаѓа од проблеми со врат и тн.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Сега е лош период, инаку во нормални услови еден преглед на ортопед и тоа е тоа нема потреба од нагаѓање и гуглање.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Сега е лош период, инаку во нормални услови еден преглед на ортопед и тоа е тоа нема потреба од нагаѓање и гуглање.
Така е, ајде сега еден модератор или администратор да ги затвори сите теми за мислења. Бидејќи за се си има стручни лица, нема потреба од гугл и нагаѓање...



- Сколиоза:

Од многубројните коскено-мускулни пореметувања и оболувања, во денешно време најголемо значење и се придава на сколиозата. Со оглед дека сколиозата е тешко и комплексно заболување , а нејзиното лечење е долготрајно и макотрпно и често ризично, можностите на современото неоперативно лечење на поблаги облици на сколиотична девалвација се се поделотворни. Главните симптоми на сколиоза се странично искривување на'рбетот со' рбетна ротација околу оската на торзија низ 'рбетот (ротација на вртат на надолжната оска на' рбетот и торзија- дел од прешленот ротира еднен кон друг). Во сите форми на сколиоза постои опасност од напредување и влошување. Сколиозата поседува такво својство со време на зголемување на растот се зголемува нејзиното искривување. Вообичаената поделба е на функционална (неструктурална) и структурална сколиоза.

Функционална сколиоза го нарекуваме уште и сколиотичното држење затоа што доведува до неправилно држење на телото. Во таа група нема анатомско пореметување на рбетот. Сколиотичното држење може да биде одредено од различни причини како што е скратување на долните екстремитети или пак контрактура на паравертебралните мускули како што е случај кај синдромот на “ болен” рбет. Десет посто од луѓето има нозе со различна должина и тоа со 1 см. и повеќе. Кај овие благи сколиози најчесто не треба посебен лекарски третман , но битно е да се држат под контрола.

Исто така причини за појава на функционална сколиоза може да бидат деформација на колкот, болки од хернија дискуса, ишијас, акутен ревматитис како и проблеми со видот.

Структурална сколиоза е предизвикана од анатомски промени на зглобовите, лигаментите или паравертебракни мускули. Не мора да биде предизвикана генетски него е резултат на ембриогенеза во рана фаза.

Како ќе ја приметите сколиозата?

Првите знакови видливи се во стоечка положба на телото. Во очи паѓа нееднаква висина на рамената, асиметрија на градите кај девојките, нееднакво развиена мускулатура околу рбетот, згрбавеност и нееднаков простор меѓу рацете. За да се изврши преглед, лицето стои во стоечка положба и се наведнува напред со слободно висечки раце. Ако деформацијата на рбетот постои и понатаму, се работи за права сколиоза. Во таа положба заприметлива е грба (( gibus). Доколку за време на тестирањето, асиметријата на телото видлива во стоечка положба исчезне тогаш се работи за сколиотично држење, а не за сколиоза.

Лечење на сколиоза

Во зависно од возраста, за искривувањето на рбетот денес се користат различни методи на лечење. За лесна сколиоза се користи кинезитераписка постапка, а кај друг случај е потребно носење на орективен стегач, додека кај најтежок облик потребен е хирушки зафат.

Сколиозата

До неодамна, сколиотичните деца биле поштедени од занимавање со спорт, но иако сколиозата е тешко и комплексно заболуивање, денешните искуства му придаваат се поголемо значење на телесното вежбање и спортот во рехабилитирање на сколиотичните лица.

Овде посебно внимание треба да му се посвети на симетрични односно асиметрични спортови. Према некои автори негативно влијание имаат асиметричните спортови како на пример, тенисот на развојот на младиот спортист не е опасен во односот на задоволството што го дава. Меѓутоа се препорачува да се занимава со некој вид на симетричен спорт, на пример пливање или лесна атлетика.

Кинезиолошките истражувања покажуваат дека спортот и вежбањето се многу делотворно средство за неправилноста на рбетот. Досегашните успеси покажуваат дека телесното вежбање и спортот имаат неоспорна медицинска вредност. И на крај не треба посебно да се нагласи дека спортот го праци човекот среќен и задоволен , со зголемена самодоверба и оптимистички расположен што сигурно се одразува на неговото вкупно ментално и телесно здравје.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom