Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Поздрав форумџии .Почнав да вежбам во теретана пред 3 недели по 4 дена во неделата. Ме интересира дали како почетник е препорачливо земање на некој суплемент , додаток во исхрана кој не е штетен и нема некои вештачки додатоци во него, а моја цел е да намалам масни наслаги и до добијам малку на мускулна маса и дефиниција , особено на раце,рамена,грб каде сум многу слаб и не можам да дигам поголеми тежини

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
Најверојатно сум најмалку компетентен да зборам, но не можев да се воздржам. Вежбаш три недели и одма додатоци. Нема леб без мотика. Прво уште не ти е регулирана исхраната со вежбањето, стекни навика за вежбање, најди програма за вежбање која ти одговара, вежбај неколку месеци, па после тоа ако сакаш нешто да дотераш земи нешто природно како протеин.
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Мислење за протеинов ?
Јас не би го земал зошто фирмата прв пат ја гледам, а и нема аминокиселински профил и не можеш да ја најдеш на ни на google. Би ти препорачал да дадеш уште некоја пара и да земеш квалитетен протеин кога веќе сакаш да купиш. Бренодви кој би ти ги препорачал се ON, MyProtein, Yamamoto, BioTechUSA или може некој од полскиве брендови како Trec и Olimp.
 
Член од
4 март 2018
Мислења
10
Поени од реакции
0
Најверојатно сум најмалку компетентен да зборам, но не можев да се воздржам. Вежбаш три недели и одма додатоци. Нема леб без мотика. Прво уште не ти е регулирана исхраната со вежбањето, стекни навика за вежбање, најди програма за вежбање која ти одговара, вежбај неколку месеци, па после тоа ако сакаш нешто да дотераш земи нешто природно како протеин.
Ако не си компетентен подобро воопшто да не си се мачел да коментираш. Јас само побарав совет ,што не значи дека веднаш ќе почнам да земам додатоци, а ќе се сметам за почетник два три месеци се додека не ги пронајдам соодветните вежби и програма кои би ми одговарале најдобро и би дале најдобри резултати.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Јас не би го земал зошто фирмата прв пат ја гледам, а и нема аминокиселински профил и не можеш да ја најдеш на ни на google. Би ти препорачал да дадеш уште некоја пара и да земеш квалитетен протеин кога веќе сакаш да купиш. Бренодви кој би ти ги препорачал се ON, MyProtein, Yamamoto, BioTechUSA или може некој од полскиве брендови како Trec и Olimp.
А за овој што викаш?
И што мислиш за промоцијава?
 

Attachments

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.657
Поени од реакции
34.947
А за овој што викаш?
И што мислиш за промоцијава?
Не е лош, не е ни нешто wow, ако не ти е апла итно за суплементи пред Нова Година обично имаат сите попусти, а ако си почетник дај ги парите на храна и не барај протеин.
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
А за овој што викаш?
И што мислиш за промоцијава?
Не е лоша понудава, а и протеинот е ок. Само повеќе внимание обрати на исхраната отколку на суплементите. Од суплементи би ти препорачал протеин, креатин и некој добар pre workout ништо друго.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
Ми се јавија некои здравствени проблеми, по пиењето на утринскиот шејк (веј протеин, ленено семе, лешник, кокосово масло и замрзната малина) почнаа да се јавуваат симптоми (вртоглавица, сува уста, потреба за често мокрење, а тешко т.е мора да напнеш за да мочаш и замаглен вид од блиску). Тоа почна од средата... петок пиев само протеин и бев добар, сабота пак правев шејк и истите симптоми се јавија како ланчана реакција, а од недела наваму го немам правено и сум добар.
Крвната слика добра, освен покачена уреа, очите добри. Имуноглобулинот Е е 4 пати поголем од границата, што значи организмот ми се бори против нешто.
Врвен кардиохирург во земјата сумња дека се работи за преголем внес на протеини што доведува до проблеми со бубрезите и бара да направам диференцијална крвна слика, посебно да се испитат уреа и креатинин и да се испита мокрача. Чудно некако пошто продолжив јас со висок внес на протеини, само без шејкот и ги немам симптомите.

Некој да имал сличен проблем?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
Ми се јавија некои здравствени проблеми, по пиењето на утринскиот шејк (веј протеин, ленено семе, лешник, кокосово масло и замрзната малина) почнаа да се јавуваат симптоми (вртоглавица, сува уста, потреба за често мокрење, а тешко т.е мора да напнеш за да мочаш и замаглен вид од блиску). Тоа почна од средата... петок пиев само протеин и бев добар, сабота пак правев шејк и истите симптоми се јавија како ланчана реакција, а од недела наваму го немам правено и сум добар.
Крвната слика добра, освен покачена уреа, очите добри. Имуноглобулинот Е е 4 пати поголем од границата, што значи организмот ми се бори против нешто.
Врвен кардиохирург во земјата сумња дека се работи за преголем внес на протеини што доведува до проблеми со бубрезите и бара да направам диференцијална крвна слика, посебно да се испитат уреа и креатинин и да се испита мокрача. Чудно некако пошто продолжив јас со висок внес на протеини, само без шејкот и ги немам симптомите.

Некој да имал сличен проблем?
Да не си алергичен на лактоза, ваљда од млеко го правеа тој протеин, а тоа ствара алергија кај некои кои не може да го поднесат.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
Да не си алергичен на лактоза, ваљда од млеко го правеа тој протеин, а тоа ствара алергија кај некои кои не може да го поднесат.
Не, пиев само протеин во петок, немав никакви проблеми, а исто така и млеко пијам, ништо.
Само после шејкот, чудна работа. Сумњам на алергија на некој елемент од шејкот без вејот, ама чудно е пошто тие не се симптоми на алергија, немам ни црвенило, ни оток, ни ништо...
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Ми се јавија некои здравствени проблеми, по пиењето на утринскиот шејк (веј протеин, ленено семе, лешник, кокосово масло и замрзната малина) почнаа да се јавуваат симптоми (вртоглавица, сува уста, потреба за често мокрење, а тешко т.е мора да напнеш за да мочаш и замаглен вид од блиску). Тоа почна од средата... петок пиев само протеин и бев добар, сабота пак правев шејк и истите симптоми се јавија како ланчана реакција, а од недела наваму го немам правено и сум добар.
Крвната слика добра, освен покачена уреа, очите добри. Имуноглобулинот Е е 4 пати поголем од границата, што значи организмот ми се бори против нешто.
Врвен кардиохирург во земјата сумња дека се работи за преголем внес на протеини што доведува до проблеми со бубрезите и бара да направам диференцијална крвна слика, посебно да се испитат уреа и креатинин и да се испита мокрача. Чудно некако пошто продолжив јас со висок внес на протеини, само без шејкот и ги немам симптомите.

Некој да имал сличен проблем?
Внатрешна алергија ти се јавува од некој од состојките. Внесот на протеини да не ти е поголем од 2.2грама по кило телесна тежина.
Нагладно никогаш ама никогаш непијај суплемент каков сака нека е. Веј само еднаш денот мејѓу оброци и тое то. Со бубрезите не би требало да имаш проблем пошто ако има некаков проблем,ќе ти се крева притисокот и то е симптом дека нешто не е во ред сонив. Ленено семе не се користи долго време.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Ми се јавија некои здравствени проблеми, по пиењето на утринскиот шејк (веј протеин, ленено семе, лешник, кокосово масло и замрзната малина) почнаа да се јавуваат симптоми (вртоглавица, сува уста, потреба за често мокрење, а тешко т.е мора да напнеш за да мочаш и замаглен вид од блиску). Тоа почна од средата... петок пиев само протеин и бев добар, сабота пак правев шејк и истите симптоми се јавија како ланчана реакција, а од недела наваму го немам правено и сум добар.
Крвната слика добра, освен покачена уреа, очите добри. Имуноглобулинот Е е 4 пати поголем од границата, што значи организмот ми се бори против нешто.
Врвен кардиохирург во земјата сумња дека се работи за преголем внес на протеини што доведува до проблеми со бубрезите и бара да направам диференцијална крвна слика, посебно да се испитат уреа и креатинин и да се испита мокрача. Чудно некако пошто продолжив јас со висок внес на протеини, само без шејкот и ги немам симптомите.

Некој да имал сличен проблем?
ПРЕД ДА ПОЧНЕТЕ ДА ПИШУВАТЕ ДЕКА ТРОПАМ ГЛУПОСТИ, ОВА ШТО ЌЕ ГО ПИШАМ Е САМО ИСКУСТВО ОД БЛИЗОК ПОЗНАНИК. ЗНАМ ДЕКА ВНЕСУВА ГОЛЕМ ПРОЦЕНТ НА ПРОТЕНИ И МАСТИ НО, СЕКОГАШ ПОСТОИ НО!

Мој близок познаник имаше проблем со инсулинот (инсулински скок), истите симптоми доручекот му беше протеини само - whey протеин...
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
ПРЕД ДА ПОЧНЕТЕ ДА ПИШУВАТЕ ДЕКА ТРОПАМ ГЛУПОСТИ, ОВА ШТО ЌЕ ГО ПИШАМ Е САМО ИСКУСТВО ОД БЛИЗОК ПОЗНАНИК. ЗНАМ ДЕКА ВНЕСУВА ГОЛЕМ ПРОЦЕНТ НА ПРОТЕНИ И МАСТИ НО, СЕКОГАШ ПОСТОИ НО!

Мој близок познаник имаше проблем со инсулинот (инсулински скок), истите симптоми доручекот му беше протеини само - whey протеин...
Whey го покачува инсулинот

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22647249

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16002802
 

Kajgana Shop

На врв Bottom