Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.377
Whey не се зема после тренинг, ова е мое лично мислење и незначи дека така треба да правиш и ти. После тренинг се конзумираат прости шеќери (декстроза) со БЦАА и глутамин, а после тоа се знае...
Истото го практикував ијас дур вежбав до пред 3 месеци. Одма после тренинг бцаа,,креатин,глутамин,декстроза и му ставав свежо цедено цвекло. Ги мешав во шишето со 350млл. вода и го пиев наеднаш. После сат јадев месо со компири. Многу подобар апетит имам после тренинг ако непијам веј. Друга придобивка ми е то шо ме освежува после тренинг и ми го намалува заморот посебно кога сум трета навечер :) Баш ги гледав цените и мислам е подобро да се земе на попуст 1кг. бцаа,1кг. глутамин,1кг. креатин и во наредни 4 месеци рајат од страна на тие суплементи. Имаше попуст на бцаа од олимп 1кг беа 2100денари а редовна цена им е 2700 денари.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Здраво форумџии
Гледам и читам разни искуства за вежбање хранење и сакам да прашам дали може да се изграде естетско фит тело ете немора 6 коцки да има ама да се постигне солидно естетско тело без Суплементација и вежбање во домашен амбиент?
Муабетот ми е за лоу буџет бодибилдинг, возможно ли е или не?
Без додатоци можеш да постигнеш одлично тело да речеме и тело за аматерски мен физик натпреварувања, но без теретана НЕ.

- Ако сакаш да си се рекреираш, да си имаш добра занимација јас би ти препорачал сопствена тежина инвестицијата не е нешто поголема од 1500-2000 денари, само ти е потребно малку слободен простор...
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
@Makaron :) кај кого, како. Некој со витамин Ц мускули прави, некој со аминокиселини...Јас би играл на грепка каде амино е добитно :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.880
Море шо би рекле источниве комшии: „без бодеж нјама растеж“ и „без химија всичко е илјузија“, апла треба да си генетски фрик со малку труд и кратко време да направиш мускулесто тело.
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
133
Поени од реакции
38
Пред 30мин си дојдов од теретана, правев T-bar row прва вежба и на последниот сет осетив како да ми крцна мускулот(на сликата под текстот), прекнав да вежбам си дојдов дома и имам мала болка во тоа место кога правам одредени движења, немам никави помодрувања на местото, некој со вакво искуство да предложи што да правам? Screenshot_20181122-214320_Snapchat.jpg
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.377
Пред 30мин си дојдов од теретана, правев T-bar row прва вежба и на последниот сет осетив како да ми крцна мускулот(на сликата под текстот), прекнав да вежбам си дојдов дома и имам мала болка во тоа место кога правам одредени движења, немам никави помодрувања на местото, некој со вакво искуство да предложи што да правам?Прегледај го приврзокот 199945
Ти се има изместено некоја жила не, е страшно. Убаво загревајсе пред тежински тренинг за да недојди до повреди.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Пред 30мин си дојдов од теретана, правев T-bar row прва вежба и на последниот сет осетив како да ми крцна мускулот(на сликата под текстот), прекнав да вежбам си дојдов дома и имам мала болка во тоа место кога правам одредени движења, немам никави помодрувања на местото, некој со вакво искуство да предложи што да правам?Прегледај го приврзокот 199945
Среди си ја формата и тежината, најверојатно во нагло спуштање ти е истегнат трицепсот, што не би смеело да се деси на ова движење на телото.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Пред 30мин си дојдов од теретана, правев T-bar row прва вежба и на последниот сет осетив како да ми крцна мускулот(на сликата под текстот), прекнав да вежбам си дојдов дома и имам мала болка во тоа место кога правам одредени движења, немам никави помодрувања на местото, некој со вакво искуство да предложи што да правам?Прегледај го приврзокот 199945
Мускул не крца, но имаш благо истегнување мирувај 3-5 дена ако си во можност воопшто не го истегнувај трицепсот. Внимавај со тежините и со формата, загревање пред тренинг и истегнување после тренинг нека ти бидат задолжителни не ти менува ништо ако додадеш уште 10 мин на тренинг. Мислам и дека повредата не е директно на трицепс туку на делот каде што се поврзува со задното рамо...
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Имам болки во пределот околу лактот, како последица на преголеме оптеретување бев на ортопед ама сакам и друго мислење бидејќи терапијата (апчиња jointace, magnesium i neurobion во комбинација со некои вежби) скоро ич не ми помага. Па ако имате искуство да ми препорачате
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.880
Имам болки во пределот околу лактот, како последица на преголеме оптеретување бев на ортопед ама сакам и друго мислење бидејќи терапијата (апчиња jointace, magnesium i neurobion во комбинација со некои вежби) скоро ич не ми помага. Па ако имате искуство да ми препорачате
Ваљда тендонитис, да не си на шема?
Мраз, антиинфламаторна храна, ако ти се наоѓаат и суплементи за намалување на инфламација ќе помогнат, стегање и рестрикција на крвоток под тој дел на моменти, масажа со палците да ти прави некој. Јас мака мачам со подлактицата и овие работи ми помагаат.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Ваљда тендонитис, да не си на шема?
Мраз, антиинфламаторна храна, ако ти се наоѓаат и суплементи за намалување на инфламација ќе помогнат, стегање и рестрикција на крвоток под тој дел на моменти, масажа со палците да ти прави некој. Јас мака мачам со подлактицата и овие работи ми помагаат.
Не сум на шема :) последниве месеци ни протеин пијам а не ни вежбам ради повредава.
 
Член од
4 март 2018
Мислења
10
Поени од реакции
0
Поздрав форумџии .Почнав да вежбам во теретана пред 3 недели по 4 дена во неделата. Ме интересира дали како почетник е препорачливо земање на некој суплемент , додаток во исхрана кој не е штетен и нема некои вештачки додатоци во него, а моја цел е да намалам масни наслаги и до добијам малку на мускулна маса и дефиниција , особено на раце,рамена,грб каде сум многу слаб и не можам да дигам поголеми тежини

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom