Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од ^Capo^, 26 јуни 2006.

 1. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.252
  Допаѓања:
  7.077
  Не треба упат, само да знаеш што треба да ти проверат.
   
  На Филип85 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. KamenLaden

  KamenLaden

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  474
  Допаѓања:
  63
  Може ли да ми кажете кој од овие 2 протеини е подобар?
   

  Прикачени податотеки:

 3. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  397
  Допаѓања:
  257
  Bmw или Audi? Може да ми кажете која кола е подобра?

  - Два добри бренда, што и да земеш нема да згрешиш...

  Уште еднаш листа на добри суплементи:
  - BioTechUSA
  - MyProtein
  - SciTec
  - Trec Nutrition
  - ON*
  - UN*
  *Overrated, overpriced!
   
  На Gjoroski и KamenLaden им се допаѓа ова.
 4. Viksa.LAL

  Viksa.LAL

  Член од:
  19 февруари 2015
  Мислења:
  1.743
  Допаѓања:
  2.042
  Зависи што сакаш,
  скитек има помалце протеин и повеке засладувачи повкусен е,
  мајпротеин малце поиште протеин, помалце засладувачи и поневкусен
   
 5. KamenLaden

  KamenLaden

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  474
  Допаѓања:
  63
  Мајпротеин го земав вчера, супер е. (y)
  --- Споено дупло мислење, 20 ноември 2018 ---
  Ме интересира што друго да земам освен протеин ? Имам 175 цм 83 кг, нејкам да паѓам многу во килажа (докај 80 може). Сакам да ги претворам мастите во мускулна маса.. 6 пати неделно тренирам (3 пати кик бокс, 3 пати теретана, 1 ден одмарам).
  Bcaa да земам или нешто друго?
   
 6. Gjoroski

  Gjoroski Персонален тренер.

  Член од:
  14 септември 2009
  Мислења:
  1.198
  Допаѓања:
  862
  Мастите да ги претвориш во мускулна маса, тоа е неизводливо. Индиректно можеш да ги искористиш како извор на енергија, со чија помош ќе правиш посилни и по интензивни тренинзи кои ќе поттикнат раст на мускулна маса. Што ќе одбереш плус од додаток во исхраната по крај протеинот, зависи од тоа што друго ти недостига, да би дополнил.
   
  На martin01, KamenLaden и Macedonian97 им се допаѓа ова.
 7. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  397
  Допаѓања:
  257
  Ќе бидам краток:
  1. Претпоставувам дека имаш напорни тренинзи а таквиот тип на тренинг доведува до пре-тренираност.
  - Можеш да комбинираш теретана и кик-бокс но треба да ти биди добро оптимизирано.
  2. Не може да претвориш сало во мускул. Како што ти кажа @Gjoroski...
  3. Суплементите ти помагаат во овај процес, но ако не си ја средиш прехраната тогаш ништо не правиш.
  - Потребно е да ги користиш точно и правилно додатоците во исхраната, во спротивно со ги исфрлил парите...
  4. Бирајте добри суплементи не лапајте степчина... Бирајте квалитет...
   
  На martin01 и KamenLaden им се допаѓа ова.
 8. KamenLaden

  KamenLaden

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  474
  Допаѓања:
  63
  Фала ви многу на одговорите...
  Исхраната ја средив, протеин земам 2 пати дневно (насабајле и после тренинг). Е сеа незнам дали да земам нешто друго, највеќе мислам на Бцаа и како истата да ја земам дали пред или за време на тренинг... Па ако може да ми помогнете што и ДАЛИ да додадам друго освен протеин, зошто немам искуство со суплементи многу.
   
 9. desolat

  desolat

  Член од:
  26 декември 2009
  Мислења:
  115
  Допаѓања:
  50
 10. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  397
  Допаѓања:
  257
  Whey не се зема после тренинг, ова е мое лично мислење и незначи дека така треба да правиш и ти. После тренинг се конзумираат прости шеќери (декстроза) со БЦАА и глутамин, а после тоа се знае...
   
 11. KamenLaden

  KamenLaden

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  474
  Допаѓања:
  63
  Па кога е најдобро да се зема протеин? Иначе земам декстроза со протеин одма после тренинг.БЦАА е најдобро да се зема после тренинг или за време на самиот тренинг?
   
 12. Радичевски

  Радичевски

  Член од:
  4 септември 2018
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  7
  Здраво форумџии
  Гледам и читам разни искуства за вежбање хранење и сакам да прашам дали може да се изграде естетско фит тело ете немора 6 коцки да има ама да се постигне солидно естетско тело без Суплементација и вежбање во домашен амбиент?
  Муабетот ми е за лоу буџет бодибилдинг, возможно ли е или не?
   
 13. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.641
  Допаѓања:
  8.749
  ти ако имаш воља една шипка да имаш дома да се креваш ќе бидеш подобар од пола од тие што идат у теретана. Сеа до тебе зависи тоа кој резултат ќе го имаш, а за да направиш нешто треба да поченеш од некаде. Никој не може да ти каже еј за толку време тоа и тоа ќе направиш супермен ќе бидеш итн.
   
  На Радичевски му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Радичевски

  Радичевски

  Член од:
  4 септември 2018
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  7
  Имаш право не велам не а за мотивација/воља имам колку ти душа сака
  Моето патештествие со рекреативно вежбање започна од 2015та год и до ден денес си вежбам ма да оваа година запнав малку поинтензивно работата е што вежбам има резултати сегде само не околу стомакот мислам има ама се ми се чини бавно се топи глечерот околу стомачните.
  Условите ми се тие работам градежно на терен не сум дома и се што имам со мене се ластици како отпор за дигање едниот е до 15кг др до 35кг склекови,стомачни и преку пролет лето есен кардио трчање 3х неделно по 10км ама сега тешко од темно до темно на работа.
  П.С Немам пристап до теретана и не ми се дават баш пари за суплементи.
   
 15. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.641
  Допаѓања:
  8.749
  Промени ја исхраната, и ја имав стомак додека јадев леб, откако го тргнав и почнав да правам по едно 150 склека на ден, стомакот го снема. Исто и пешачењето или трчањето е многу добро ако сакаш да стопиш стомак.
   

Сподели преку: