Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од ^Capo^, 26 јуни 2006.

 1. dextermld

  dextermld

  Член од:
  11 април 2018
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  6
  Фала ти за сите одговори
  и одвоеното време

  Поздрав
   
 2. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  758
  Допаѓања:
  384
  so mislite za programata? napraviv nekoj izmeni.
  1.den: cucevi i mrtvo diganje. 4-5 serii. i za kraj malku tocace vozenje.
  2.den: gradi i ramo. benz,kosa,razvlekuvanje so bucici i razboj ili razvlekuvanje so sajli. ramo: potisok pozadi glava,letanje na masina za sredno ramo i krajna vezba predno ramo.
  3.den: grb,zadno ramo i trapez. grb: 1 vezba: bent over barbell row ili po nase (veslanje so sipka podfat varijanta), 2ra: lat masina so sirok fat od napred, 3ta: front lat v rod,(lat masina od napred so v sipka) 4ta: raise the shoulders in a position resting on the chest (podiganje na bucici do gradi na kosa klupa) 5ta: veslanje so ednoracen teg i kako posledna vezba kako za pumpanje i kinenje na latisimusot: straight - arm pulldown( vlecenje na jaze na lat masina so ispraveni race). edna vezba za zadno ramo na sajli i edna vezba za trapez so edno racni tegovi.
  4den: noze: predno sutiranje,cucevi,leg press,iscekor,zadno sutiranje i listovi.
  5den: race: triceps: benz tesen fat,biceps: pregib so edno racni tegovi. triceps: ekstenzia nad celo so z sipka. biceps: skotova. triceps: podiganje na edno racen teg pozadi glava(dumbbell triceps extension). biceps: podiganje na edno racni tegovi na kosa klupa (incline dumbbell curl). triceps: jaze na lat masina (triceps rope pulldowns). racete gi vezbam naizmenicno i osetiv podobar napredok za kratko vreme. e sega mislenje za ostanatite vezbi i redosled?
   
 3. LustForLife

  LustForLife

  Член од:
  22 март 2017
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  74
  Добра теретана во Аеродром? Одам веќе некое време во Капитол, ама навечер е гужва. Порано не можам да одам затоа што сум на работа.
   
 4. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  283
  Допаѓања:
  183
  Има место за мали измени, најверојатно сам ќе си ги најдиш... Оваj распоредов "џапнат" од кај "Pakao teretane"? Ако е од таму на добар пат си, дечкото е топ. :rolleyes:
   
  На martin01 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. brla

  brla

  Член од:
  22 мај 2010
  Мислења:
  607
  Допаѓања:
  107
  навечер е дискотека затоа ја одма после работа одам и таман до 5 и пол завршувам додека да навали наарод а друга добра освен оваа терминатор незнам може и таму да биде исто...
   
 6. LustForLife

  LustForLife

  Член од:
  22 март 2017
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  74
  Тоа и ми е проблемот. До 5 ипол, 6, сум на работа. Пред 8 никако не можам да одам. Журки пред справите, наместо вежбање, ширам познанства.
   
 7. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  758
  Допаѓања:
  384
  odtamu iskopirav samo ne celosen trening. ne samo sto nema dovolno spravi vo teretanata a i oporavuvanjeto moeto so negovoto ne se isti :D
   
  На Macedonian97 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.631
  Допаѓања:
  5.750
  Сертификатов што го издава македонскава федерација заклучивме дека не е меѓународно признаен, т.е немавме потврда пред неколку месеци кога дискутиравме на таа тема.
  Дали е некој запознаен дали има во комшии Бугарија, Србија или евентуало Грција слична работа каде може да се земе сертификат кој е признаен низ цел свет, конкретно и во земјите на комонвелтот? Ако да, кои се условите и цената за полагање на тој сертификат?
   
  На statusQuO му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  283
  Допаѓања:
  183
  Имам слушнато* дека дечкиве од Факултетов за физичка култура масовно одат во Бугарија да вадат сертификати за фитнес, пилатес... Сертификатите им се признати во САД, Канада, Европа и Австралија, цените се за 200-250 евра повисоки од нашите.

  *Знаам лично луѓе кои одат таму да вадат за спасувачи на отворени води, бидејќи Бугарија е земја членка на ЕУ сертификатот му е признаен секаде низ светот.
   
  На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.631
  Допаѓања:
  5.750
  Ако сретнеш линк од нивните школи те молам стави го тука на темата или прати ми го во порака.
   
  На Macedonian97 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  283
  Допаѓања:
  183
  Пренос од нашиов КУП некаде ќе има за ние кои не сме во можност да одиме?
   
 12. Makaron

  Makaron КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  5.717
  Допаѓања:
  9.834
  Битолчани најјаки испаднаа, во све. :D
   
 13. asdasd5645

  asdasd5645

  Член од:
  23 септември 2015
  Мислења:
  166
  Допаѓања:
  24
  Линк нешо од натпреварот?
   
 14. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  758
  Допаѓања:
  384
  Uste nemat staveno videa.
   
 15. Dekio7

  Dekio7

  Член од:
  20 јули 2010
  Мислења:
  811
  Допаѓања:
  1.848
  1
  2
  3
   
  На asdasd5645 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: