Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

banne1

попај
Член од
24 април 2012
Мислења
139
Поени од реакции
68
Каква повреда ?
кога вежбам бицепс осеќам остра болка во тој предел. Обично првата репетиција кога ќе дигнам тег е остро после се трпи. Особено боли кога правам чекани.Паузирам една недела од вежбање али сеуште го осеќам во рандом моменти од денот
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
кога вежбам бицепс осеќам остра болка во тој предел. Обично првата репетиција кога ќе дигнам тег е остро после се трпи. Особено боли кога правам чекани.Паузирам една недела од вежбање али сеуште го осеќам во рандом моменти од денот
Тендонитис, само одмор.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Дечки некој рецепт за овес, немам време да варам секое сабајле.

Нешто како натопени, ги пробав натопени со млеко и протеин преку ноќ ама неможев да ги дојадам.


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Дечки некој рецепт за овес, немам време да варам секое сабајле.

Нешто како натопени, ги пробав натопени со млеко и протеин преку ноќ ама неможев да ги дојадам.


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Izmeligo,dodaj 400mll mleko dozerka whey i pijaj :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Дечки некој рецепт за овес, немам време да варам секое сабајле.

Нешто како натопени, ги пробав натопени со млеко и протеин преку ноќ ама неможев да ги дојадам.


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Натопени во млеко нека постојат 15-20 минути, стави и мед и треба да ти биде убаво.

Ако сакаш во блендер, пробај го мојот рецепт: млеко, овесни снегулки, доза протеин, една шака сува брусница, една шака лешници, ленено семе. Колку ќе биде густо ти си одреди :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.884
@Makaron дури живеев во студентски скоро секогаш ги оставав од вечерта потопени во вода да откиснат до сабајлето, топ беа, набабрени и омекнати, само ставаш сабајлето мљлку јогурт, протеин, какао или сл за вкус и јадиш :) три минути подготовка.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Мене ми се ептен гадни кога се оставени уште од вечерта, ама тоа е, различни вкусови.

@Makaron, можеш да додадеш и нес кафе малку, ептен дава шмек на вкусот :)
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
@Makaron дури живеев во студентски скоро секогаш ги оставав од вечерта потопени во вода да откиснат до сабајлето, топ беа, набабрени и омекнати, само ставаш сабајлето мљлку јогурт, протеин, какао или сл за вкус и јадиш :) три минути подготовка.
Ќе го пробам ова, другиве предлози се шејк.

Иако варени се превкусни ама па уште нерасонат на рерна застанат не ојт работата, секој ден ги горам. :D
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Ќе го пробам ова, другиве предлози се шејк.

Иако варени се превкусни ама па уште нерасонат на рерна застанат не ојт работата, секој ден ги горам. :D
За мене најдобри се во шејк без брзи јагленохидрати, нема поголема штета на организмот од тоа на сабаље да му лупнеш банана, шумско овошје и мед...
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Австралија, Канада, Германија, Холандија, Шведска мене ме интересира за во овие. Дали тукашниот сертификат е признаен таму за да може да работам како тренер во оваа област?
Незнам што не ти е јасно, ама не разбирам како неможете да сватите како функционираат воопшто работите во сите обл асти, па и во оваа конкретно.
Сертификатот кој го издава Бодибилдинг и фитнес федерацијата на Македонија е единствен валиден документ издаден од валидна организација согласно сите законски прописи кои постојат во држава во кој се издава. ББФФМ не само што има дозвола за работа во МК согласно законите на МК, туку е член на светската бодибилдинг и фитнес федерација, IFBB, единствена федерација призната и примена во сите спортски светски здруженија и организации. И тука веќе сите прашања теба да престанат, затоа што валиден документ издаден согласно сите пропишани законски регулативи од страна на валидна организација која е член во меѓународните организации секаде во светот може да преставува потврда за вашето познавање во таа област. Дали, кој колку и како ќе го прифати, зависи од законските регулативи на земјите кои ги набројуваш. Со сигурност дека некаде ќе биде побарано да дополагаш одредени предмети или да платиш одредена такса, котизација за да станеш дел и член од тамошните институции.
еве ќе одиш во Бугарија и некој ќе ти издаде сертификат кој ќе ти каже дека и на марс го признаваат, со кој документ тоа тој ќе ти го потврди???
Не гледам потреба од измислување топла вода. Во спротивно ќе се најде некој паметен и ќе издаава дипломи за машински инжињери за кои ќе тврди дека секаде се признати и стартна плата ќе ви биде 20.000 евра неделно.[DOUBLEPOST=1524908533][/DOUBLEPOST]
А дали тој ист сертификат е СТЕКНАТ во Македонија?
Ај преведи ми го ова, те молам. Ако е издаден од страна на ББФФМ, не гледам каде на друго место би бил стекнат?!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.884
Незнам што не ти е јасно, ама не разбирам како неможете да сватите како функционираат воопшто работите во сите обл асти, па и во оваа конкретно.
Сертификатот кој го издава Бодибилдинг и фитнес федерацијата на Македонија е единствен валиден документ издаден од валидна организација согласно сите законски прописи кои постојат во држава во кој се издава. ББФФМ не само што има дозвола за работа во МК согласно законите на МК, туку е член на светската бодибилдинг и фитнес федерација, IFBB, единствена федерација призната и примена во сите спортски светски здруженија и организации. И тука веќе сите прашања теба да престанат, затоа што валиден документ издаден согласно сите пропишани законски регулативи од страна на валидна организација која е член во меѓународните организации секаде во светот може да преставува потврда за вашето познавање во таа област. Дали, кој колку и како ќе го прифати, зависи од законските регулативи на земјите кои ги набројуваш. Со сигурност дека некаде ќе биде побарано да дополагаш одредени предмети или да платиш одредена такса, котизација за да станеш дел и член од тамошните институции.
еве ќе одиш во Бугарија и некој ќе ти издаде сертификат кој ќе ти каже дека и на марс го признаваат, со кој документ тоа тој ќе ти го потврди???
Не гледам потреба од измислување топла вода. Во спротивно ќе се најде некој паметен и ќе издаава дипломи за машински инжињери за кои ќе тврди дека секаде се признати и стартна плата ќе ви биде 20.000 евра неделно.[DOUBLEPOST=1524908533][/DOUBLEPOST]
Ај преведи ми го ова, те молам. Ако е издаден од страна на ББФФМ, не гледам каде на друго место би бил стекнат?!
Ок, значи заклучуваме дека се призаени од IFBB.
Следното е колку е усогласена наставната програма со стандардите во големите земји?
Пример проблеми со кои се соочувам од нашиот прекрасен универзитет Кирил и Методиј е неусогласеноста на предметите со предметите во овие држави, особено прекуокеанските.
Голем дел од предметите кои ги имам слушано на факултетот и магистерските студии во Македонија, во овие држави се исфрлени од наставната програма уште пред повеќе од 10 години, а се воведени нови како што се развива технологијата, ајде со Европскиве имаме некакво поклопување со број на семестри и слично, со државите од Комонвелтот се разликуваме и во тој поглед и мора да се преполагаат по 4-12 предмети конкретно за набројаниве, значи јас залудно сум потрошил време и пари да студирам на нешто што е признаено 100% само на балканот.
За разлика од овие глупости, пример имам сертификати добиени од Есри и Циско кои ми се 100% признаени во сите држави, сертификатот и стекнатите оцени од Тоефл иста приказна.
Тоа го барам и за во бодибилдинг, дали постои таква организација каде може да се добие сертификат признаен буквално насекаде без да ми вратат одговор дека треба да преполагам уште 10 предмети и да искеширам уште 50 000 долари за нивното полагање.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Незнам што не ти е јасно, ама не разбирам како неможете да сВатите
Еве, мене ми се разјасни уште на недовршена прва реченица, да не речам од првиот збор, хахахаха.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Незнам што не ти е јасно, ама не разбирам како неможете да сватите како функционираат воопшто работите во сите обл асти, па и во оваа конкретно.
Сертификатот кој го издава Бодибилдинг и фитнес федерацијата на Македонија е единствен валиден документ издаден од валидна организација согласно сите законски прописи кои постојат во држава во кој се издава. ББФФМ не само што има дозвола за работа во МК согласно законите на МК, туку е член на светската бодибилдинг и фитнес федерација, IFBB, единствена федерација призната и примена во сите спортски светски здруженија и организации. И тука веќе сите прашања теба да престанат, затоа што валиден документ издаден согласно сите пропишани законски регулативи од страна на валидна организација која е член во меѓународните организации секаде во светот може да преставува потврда за вашето познавање во таа област. Дали, кој колку и како ќе го прифати, зависи од законските регулативи на земјите кои ги набројуваш. Со сигурност дека некаде ќе биде побарано да дополагаш одредени предмети или да платиш одредена такса, котизација за да станеш дел и член од тамошните институции.
еве ќе одиш во Бугарија и некој ќе ти издаде сертификат кој ќе ти каже дека и на марс го признаваат, со кој документ тоа тој ќе ти го потврди???
Не гледам потреба од измислување топла вода. Во спротивно ќе се најде некој паметен и ќе издаава дипломи за машински инжињери за кои ќе тврди дека секаде се признати и стартна плата ќе ви биде 20.000 евра неделно.[DOUBLEPOST=1524908533][/DOUBLEPOST]
Ај преведи ми го ова, те молам. Ако е издаден од страна на ББФФМ, не гледам каде на друго место би бил стекнат?!
Дали тој сертификат издаден од страна на ББФФМ ке биде признаен во другите држави 100% без преполагање на додатни X предмети.Просто и едноставно
ДА или НЕ?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Можит да ставите слики од победниците на купот што беше во Битола?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Дечки некој рецепт за овес, немам време да варам секое сабајле.

Нешто како натопени, ги пробав натопени со млеко и протеин преку ноќ ама неможев да ги дојадам.


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Ако имаш нутри булет, можеш со грчки јогурт, можеш е обична вода со лажица путер од кикирики. За засладување најчесто користам сушена брусница, одлична арома има[DOUBLEPOST=1524950061][/DOUBLEPOST]
За мене најдобри се во шејк без брзи јагленохидрати, нема поголема штета на организмот од тоа на сабаље да му лупнеш банана, шумско овошје и мед...
Сабајле баш треба брз шеќер како мед, исто така пред и /или после тренинг
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom