Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Martin manasievski od skopje bese eden od naj izdefiniranite i simetria i masivnost. Trombev isto bese dobar i zasluzuvase prvo mesto :) boro borce i paljoto zasluzeno prvo mesto posebno boro borce izgleda kako tenk. Sprema mene ima podobra forma od tose zafirov. :) natprevarot bese eden od najdobrite natprevari dosega.
Да не се лажиме, искрено се најпозитивно за сите учесници, спортски и чесно, но споредбата со Тоше е многу нереална...
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Дали да се префрлам на БЦАА или да си продолжам со протеин?

При крај сум, сеа требит да земам и баш се мислев, сакам да го задржам мускулот што го имам и успат ако скинам кило две сало ќе бидам задоволен, иако не ми е приоритет тоа.

И ако може некој совет за листовите како да ги направам малце поголеми, лани сакав да имам послаба потколеница, но годинава здебелив малце во бутовите и сеа ко чепкалка сум.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
19 март 2012
Мислења
382
Поени од реакции
210
За листови - вежбај ги минимум 3x неделно, многу волумен со големи тежини.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Дали да се префрлам на БЦАА или да си продолжам со протеин?

При крај сум, сеа требит да земам и баш се мислев, сакам да го задржам мускулот што го имам и успат ако скинам кило две сало ќе бидам задоволен, иако не ми е приоритет тоа.

И ако може некој совет за листовите како да ги направам малце поголеми, лани сакав да имам послаба потколеница, но годинава здебелив малце во бутовите и сеа ко чепкалка сум.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
1. Префрли се комотно на БЦАА, а доколку си во можност скокни на ЕАА.
2. Листовите се специфичен мускул кои можиш да ги вежбаш дури и на 24 часа, моја препорака: вежбај ги на волумен, поголеми повторувања со доволна тежина...
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
Дали да се префрлам на БЦАА или да си продолжам со протеин?

При крај сум, сеа требит да земам и баш се мислев, сакам да го задржам мускулот што го имам и успат ако скинам кило две сало ќе бидам задоволен, иако не ми е приоритет тоа.

И ако може некој совет за листовите како да ги направам малце поголеми, лани сакав да имам послаба потколеница, но годинава здебелив малце во бутовите и сеа ко чепкалка сум.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
da se vklucam vo muabetot :)
da si zemes bcaa,em poevtino em nema da te dujat vo stomakot kako whey proteinot. so 600grama bcaa pominav 2 meseci. 1600 denari :)
eve edno video od milos za listovite https://www.youtube.com/watch?v=f7hSLPD4S7M&t=7s
 
Член од
11 август 2017
Мислења
401
Поени од реакции
333
Некој ако има искуство со testo boosters tribulon black нека сподели, дали има резултати или не???
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Некој ако има искуство со testo boosters tribulon black нека сподели, дали има резултати или не???
@Makaron имаше споделено во Бодибилдинг суплементи статија поврзана со трибулус, гледам не си прочитал таму па еве ти копи паст од таму:

https://examine.com/supplements/tribulus-terrestris/


Testosterone - CONSISTENCY OF RESEARCH RESULTS-HIGH
See all 4 studies
In otherwise healthy males, testosterone is not influenced with supplementation of tribulus terrestris. There may be an increase in infertile men, but this is weak.

Diuresis
CONSISTENCY OF RESEARCH RESULTS-Minor
-See study
3g of the fruits or a water extract thereof appears to increase overall urine volume after a month of supplementation by around 200mL daily.

Erections
CONSISTENCY OF RESEARCH RESULTS-Minor
-See study
In infertile men, supplementation of 6g tribulus root appears to increase rigidity of erections and improve performance (reduce anxiety while delaying ejaculation and improving orgasm).


Fat Mass - CONSISTENCY OF RESEARCH RESULTS-VERY HIGH
See 2 studies
No significant influences on fat mass are noted with tribulus terrestris

Fatigue - CONSISTENCY OF RESEARCH RESULTS-MODERATE
See 2 studies
Exercise related fatigue and vigor is unaffected by tribulus supplementation in trained men.

Lean Mass - CONSISTENCY OF RESEARCH RESULTS-VERY HIGH
See 2 studies
Insufficient evidence to support an increase of lean mass associated with tribulus relative to placebo during a training program.

Power Output -CONSISTENCY OF RESEARCH RESULTS- VERY HIGH
See 2 studies
No significant alterations in power output associated with tribulus supplementation.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Сертификатов што го издава македонскава федерација заклучивме дека не е меѓународно признаен, т.е немавме потврда пред неколку месеци кога дискутиравме на таа тема.
Дали е некој запознаен дали има во комшии Бугарија, Србија или евентуало Грција слична работа каде може да се земе сертификат кој е признаен низ цел свет, конкретно и во земјите на комонвелтот? Ако да, кои се условите и цената за полагање на тој сертификат?
Ај, малку поконкретен биди, ако може. Врз основа на што дојде до заклучок дека не не меѓународно признаен и какво признание ти треба за да биде?
Со тој ист Сертификат веќе работат луѓе надвор од Македонија.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.627
Поени од реакции
34.880
Ај, малку поконкретен биди, ако може. Врз основа на што дојде до заклучок дека не не меѓународно признаен и какво признание ти треба за да биде?
Со тој ист Сертификат веќе работат луѓе надвор од Македонија.
Австралија, Канада, Германија, Холандија, Шведска мене ме интересира за во овие. Дали тукашниот сертификат е признаен таму за да може да работам како тренер во оваа област?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Ај, малку поконкретен биди, ако може. Врз основа на што дојде до заклучок дека не не меѓународно признаен и какво признание ти треба за да биде?
Со тој ист Сертификат веќе работат луѓе надвор од Македонија.
А дали тој ист сертификат е СТЕКНАТ во Македонија?
 

banne1

попај
Член од
24 април 2012
Мислења
139
Поени од реакции
68
image1231.jpg

Искуства/лек за повреда на ова место?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom