Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Јасно ми е, ама од коа памтам за себе трчам, и тренинг без кардио ми е како да не сум вежбал воопшто. Затоа размислувам на некој гејнер или нешто како post wor out... Можеби грешам , за тоа прашувам.
Прашањето е што сакаш да постигнеш.
Маса или да стопиш сало?
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Сакам маса, сметам дека тоа сало шо ми остана ќе го дотопам со вежбање.
епа грешка си не работи така :icon_mrgr:
сакаш маса > јадеш многу + вежбаш> расте мускул и се дебелиш
сакаш дефиниција> јадеш помалку + вежбаш> губиш мускул, губиш сало добиваш дефиниција

think about it
 
Член од
7 ноември 2013
Мислења
5
Поени од реакции
1
епа грешка си не работи така :icon_mrgr:
сакаш маса > јадеш многу + вежбаш> расте мускул и се дебелиш
сакаш дефиниција> јадеш помалку + вежбаш> губиш мускул, губиш сало добиваш дефиниција

think about it
Грешка си брат, до сега барем кај мене у последните 5 месеци, јадам помалку,вежбам,слабеам, губам сало ама дефиниција јок... :D, исто како да не вежбам , а вежбам....
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Грешка си брат, до сега барем кај мене у последните 5 месеци, јадам помалку,вежбам,слабеам, губам сало ама дефиниција јок... :D, исто како да не вежбам , а вежбам....
А каква „дефиниција“ очекуваш?
Колку си висок, тежок, ако имаш димензии на струк, гради, раце, нозе уште подобро и колку беше кога почна?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Дечки, едно прашање. После 2-3 месеци повторно ќе влезам во теретана, овојпат повторно со истиот режим на вежбање и јадење со кого имам пишувано на темава и со кого изгубив 25кг пред нецели две години. Бев 108, па 83кг. Сега сум некаде околу 90кг (тежина околу која варирам последниве 2 години на вежбање и невежбање). Сакам да стигнам до 79-80 и тоа ќе ми биде целта годинава. Висок сум 184cm.

Овој пат имам прашање во врска со суплементите. Помогнете ми како и колку пати во денот да ги консумирам. На располагање имам whey, BCAA и глутамин. Имам и креатин, но о том - потом (некаде за 2 месеци). Не ми е јасно како да ги уклопам whet-от, BCAA-та и глутаминот во следниот режим:

Пошто оваа тема е попосетена, да го пастирам мислењето од другата тема и тука.

Прашање до поискусните и барање за совет. Може ли некој да ме советува што да сменам во начинот на исхрана, кардио или режимот на вежбање....

Почнав со режим на исхрана, бодибилдинг и кардио на 11.01.2016, со телесна тежина од 108 кг. Уште некој ден и ќе фати веќе 6 месеци со ова.
Моментално сум некаде околу 87-88кг и веќе месец дена и нешто не можам да паднам под 87, нон-стоп се движам околу оваа тежина и веќе станува нервозно ептен. Знам дека ова е плато, ама никако не ми успева да го пробијам.

Овака:

- Пијам по 5 литри вода секојдневно

- Ова ми е режимот на исхрана

Прегледај го приврзокот 151607

- Кардиото ми се состои од вртење на статичен велосипед со поприлично висок интензитет т.е не вртам колку да се рече дека се врти. Тука треба да напоменам дека почнувам со малку послаб отпор, па на секои 10 минути го зголемувам.

Понеделник - 40 мин.
Вторник - 50 мин.
Среда - 60 мин.
Четврток - 50 мин.
Петок - 40 мин.
Не одам во теретана сабота и недела пошто сум претежно на работа.

- режим на вежбање

Понеделник - грб/стомачни
Вторник - гради
Среда - нозе/стомачни
Четврток - рамо
Петок - раце/стомачни
Во принцип правам по 5 вежби од секоја мускулна партија со по 4 серии (12/12/10/8).

Во мисла сум да го сменам режимот на исхрана скроз и да почнам со некоја друга диета.
Благодарност до сите што би ми помогнале или советувале евентуално.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Дечки, едно прашање. После 2-3 месеци повторно ќе влезам во теретана, овојпат повторно со истиот режим на вежбање и јадење со кого имам пишувано на темава и со кого изгубив 25кг пред нецели две години. Бев 108, па 83кг. Сега сум некаде околу 90кг (тежина околу која варирам последниве 2 години на вежбање и невежбање). Сакам да стигнам до 79-80 и тоа ќе ми биде целта годинава. Висок сум 184cm.

Овој пат имам прашање во врска со суплементите. Помогнете ми како и колку пати во денот да ги консумирам. На располагање имам whey, BCAA и глутамин. Имам и креатин, но о том - потом (некаде за 2 месеци). Не ми е јасно како да ги уклопам whet-от, BCAA-та и глутаминот во следниот режим:
whey protein se pie ako ne vnesuvas dovolno proteini od hranata pa nadohnaduvas so whey. inace najdobro e da se pie izmejgu obrok i pred spienje ili odma posle trening vo zavisnost koe vreme jadis.glutaminot se pie 3 pati po 5 grama,odma posle trening,pred spienje i na sabajle nagladno. bcaa odma posle trening zaedno so glutaminot i kreatinot.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Ако го пие протеинот после тренинг, БЦАА нека оди пред или за време на тренинг.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Ако го пие протеинот после тренинг, БЦАА нека оди пред или за време на тренинг.
Да, после тренинг сакам.

А БЦАА мислев 5 грама пред тренинг и 5 грама во водата што ја пијам за време на тренинг. Или не овака?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Доволно ќе ти е 5 гр пред ИЛИ за време и она кое планираш после тренинг со протеинот, глутамин и креатин.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739


Мислење за овај.
1100 е кило.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
За чистење терате некоја посебна програма за вежбање, или исто вежбате само со калориски дефицит?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Renaissance Periodization Blog
Пред некој ден налетав на странава и налетав на некои работи за кои искрено прв пат слушам, пример дека бицепс може да се вежба до 6 пати неделно.
Нозе препорачано 3 пати неделно и тоа тешки вежби како чучневи со помала тежина но голем број повторувања и голем број серии, лег прес и хак чучњеви.
Имат повеќе на странава и видеава подолу.




 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Renaissance Periodization Blog
Пред некој ден налетав на странава и налетав на некои работи за кои искрено прв пат слушам, пример дека бицепс може да се вежба до 6 пати неделно.
Нозе препорачано 3 пати неделно и тоа тешки вежби како чучневи со помала тежина но голем број повторувања и голем број серии, лег прес и хак чучњеви.
Имат повеќе на странава и видеава подолу.



Kako i koga ke se oporavi bicepsot posle tolkavi treninzi o_O
 

Kajgana Shop

На врв Bottom