Бодибилдинг суплементи

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Па види не се разбирам од таа тема воопшто затоа прашувам и не мора тој да ти препиши туку можда може да те упати каде да ги најдеш?
Ево никој не продава и никако не се набавуваат стероиди епа како тогаш сите земаат?
Нели ова не оди во иста реченица
Во кој град си?
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.285
Ајде некој шо се разбира појќе.
Користам QNT metapure protein isolat, сасвим ми прија не ми прае подуеност и сл работи, вкусен ми е, нејсе... задоволен сум.
Во последно време имам желба да пробам за прват креатин... е сега барам али не знам шо да зеем, кој е "најдобар" и сл. Сакам пак со QNT да одам, али прво сакам да прашам за совет + цената му е сасвим океј 1990 за 800 грама креатин.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Ајде некој шо се разбира појќе.
Користам QNT metapure protein isolat, сасвим ми прија не ми прае подуеност и сл работи, вкусен ми е, нејсе... задоволен сум.
Во последно време имам желба да пробам за прват креатин... е сега барам али не знам шо да зеем, кој е "најдобар" и сл. Сакам пак со QNT да одам, али прво сакам да прашам за совет + цената му е сасвим океј 1990 за 800 грама креатин.
site monohidrat kreatini se isti. Bilo koj da go zemes ke bidi ist. Mada od kreatinot nema nisto da osetis razlika.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Ајде некој шо се разбира појќе.
Користам QNT metapure protein isolat, сасвим ми прија не ми прае подуеност и сл работи, вкусен ми е, нејсе... задоволен сум.
Во последно време имам желба да пробам за прват креатин... е сега барам али не знам шо да зеем, кој е "најдобар" и сл. Сакам пак со QNT да одам, али прво сакам да прашам за совет + цената му е сасвим океј 1990 за 800 грама креатин.
И јас би рекол сите монохидрати се
исти-слични.
Само за секој случај не земај некој ептен рандом бренд.
А како најчист креатин и накај квалитетен се смета Creapure®.
Доза 5г на ден е сосема ок за почеток а и за на долг рок, е сега ако видиш дека нема ефект можеш да зголемиш доза.
И ке треба да конзумираш малце повеќе вода од тоа што конзумираш.
Проблеми не би требало да ти предизвика освен ако немаш некои поголеми проблеми со бубрезите.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Ајде некој шо се разбира појќе.
Користам QNT metapure protein isolat, сасвим ми прија не ми прае подуеност и сл работи, вкусен ми е, нејсе... задоволен сум.
Во последно време имам желба да пробам за прват креатин... е сега барам али не знам шо да зеем, кој е "најдобар" и сл. Сакам пак со QNT да одам, али прво сакам да прашам за совет + цената му е сасвим океј 1990 за 800 грама креатин.
Само да додадам…
Напрај си и еден систематски!
Било кој матичен, еднаш годишно може и треба да ти направи таков (мини) систематски!
За ехо не сум сигурен, ама екг прават.
Таман ем ќе си се провериш, ем можеш и да се консултираш за креатинот.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Само да додадам…
Напрај си и еден систематски!
Било кој матичен, еднаш годишно може и треба да ти направи таков (мини) систематски!
За ехо не сум сигурен, ама екг прават.
Таман ем ќе си се провериш, ем можеш и да се консултираш за креатинот.
Zosto mu e exo ili ekg na srce ?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Zosto mu e exo ili ekg na srce ?
Ехо ти е убаво чат-пат како проверка. (Бубрези, мочен меур, камења)

Ама екг обавезно. Ипак креатинот и не е безопасен за луѓе со скриена срцева мана!
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.914
Поени од реакции
10.543
Сите креатини се исти ама јас сепак би идел со брендови ко Биотеч, Дајматајз…
Цената горе доле е иста а реално и не е скап а едно паковање ако пиеш 5г ке те тера долго
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Ехо ти е убаво чат-пат како проверка. (Бубрези, мочен меур, камења)

Ама екг обавезно. Ипак креатинот и не е безопасен за луѓе со скриена срцева мана!
Земањето креатин може да има несакани ефекти ако имаш некој голем проблем со бубрезите и задржувањето на вода да ти прави проблеми со притисокот а тоа да ти се одрази на срцето...

Исто мал ефект има и тоа што можда би додал некое кг плус...но тежината е штетна без разлика на земањето креатин.

Е сега ако има Хронична срцева слабост најверојатно не би ни можел да вежба ниту да помисли на теретана...и големи се шансите веќе да го знае тоа.


Така да јас пак би рекол безбедноста на креатин е на многу високо ниво.

Како и да е нема ништо лошо во тоа да си направи анализи :)
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.285
Сум читал доста, ама ипак најубоо е кој добивам инфо од некој вака шо го користел. Исто ме интересира колку се реални резултатите на напредок од користење на креатин? Дали е видливо рецимо после два месеца или како функционира од лични ваши искуства? Свесен сум дека кај секого е различно.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Сум читал доста, ама ипак најубоо е кој добивам инфо од некој вака шо го користел. Исто ме интересира колку се реални резултатите на напредок од користење на креатин? Дали е видливо рецимо после два месеца или како функционира од лични ваши искуства? Свесен сум дека кај секого е различно.
Разликата е во тоа што креатинот дава "малце повеќе сила" и до тоа ке правиш пример некое повторување повеќе него без него.
И на крај од месец кога ке ги собериш тие +1-3 reps што биле од "креатинот" би испаднало како да си извежбал нешто повеќе (пример ако вежбаш секој ден по една мускулна група во месец тоа иде 4х пати во месецот да извежбаш секој мускул е со креатин би дошло како да си ги извежбал 5х) и тоа ти е реалниот бенефит од креатинот.
Една недела тренинг плус.
Ништо повеќе.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: S.L

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.248
Поени од реакции
5.220
Какви детски прашања како ова за креатинот мислиш циклус стероиди почињате :icon_lol:

Ако има еден суплемент што има миљарда испитувања тоа е креатинот и нема сајдефектс некои, ако претераш може да штети на бубрези али истото важи и за протеините генерално, дал од месо дал од сурутка..

Бар ова е лесно да најдеш на интернет информации.

И вода пиење ако претераш можеш да умреш па не прашувате по форуми дал е безбедна :icon_lol:
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Сум читал доста, ама ипак најубоо е кој добивам инфо од некој вака шо го користел. Исто ме интересира колку се реални резултатите на напредок од користење на креатин? Дали е видливо рецимо после два месеца или како функционира од лични ваши искуства? Свесен сум дека кај секого е различно.
Od kreatin nemas muskulen rast tuku volumenski te duja radi akumuliranje na intramuskularna voda i toe se. Muskulen rast se dobiva od dobar trening,visok vnes na protein,hidrati,masti i dovolno psihicki i fizicki odmor.
 
Член од
12 септември 2016
Мислења
99
Поени од реакции
488
Od kreatin nemas muskulen rast tuku volumenski te duja radi akumuliranje na intramuskularna voda i toe se. Muskulen rast se dobiva od dobar trening,visok vnes na protein,hidrati,masti i dovolno psihicki i fizicki odmor.
Како што напиша Мартин, користев година дена Elite Creapure од Полео, по 3-5гр на ден.Од моја гледна точка беше залудно пиење, бидејки после година дена користење одлучив да направам пауза, па цела вода која што беше насобрана во телото испари за некој месец-два, па по некоја логика си викам па нема да пијам креатин доживотно за да се одржувам..Во овај момент, би ти препорачал само прогресија и да се трудиш секој тренинг да ти е подобар од претходниот па макар за 1 повторување, да внесуваш доста храна(clean bulk до кај 200-300кцал) и мислам дека не ти се потребни никакви суплементи.Едино знам од време на време да земам протеин, чисто да направам палачинки или со гриз место благо..Ова е секако мое мислење, можеби не сум во право ама без креатин, скоро 2 месеци паузирав од тренинг, па скоро и да не изгубив мн мускул и после 15 дена све се врати на старо.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: S.L
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Како што напиша Мартин, користев година дена Elite Creapure од Полео, по 3-5гр на ден.Од моја гледна точка беше залудно пиење, бидејки после година дена користење одлучив да направам пауза, па цела вода која што беше насобрана во телото испари за некој месец-два, па по некоја логика си викам па нема да пијам креатин доживотно за да се одржувам..Во овај момент, би ти препорачал само прогресија и да се трудиш секој тренинг да ти е подобар од претходниот па макар за 1 повторување, да внесуваш доста храна(clean bulk до кај 200-300кцал) и мислам дека не ти се потребни никакви суплементи.Едино знам од време на време да земам протеин, чисто да направам палачинки или со гриз место благо..Ова е секако мое мислење, можеби не сум во право ама без креатин, скоро 2 месеци паузирав од тренинг, па скоро и да не изгубив мн мускул и после 15 дена све се врати на старо.
Креатинот служи баш за ова... Да зголеми број на повторување па макар за едно а има доста добри докази дека креатинот може да зголеми од 1 па и до 5 повторувања.
Или ти мислиш и без креатин да има сила како со земање креатин инаку тоа е најпаметно само незнам колку е изводливо и возможно.
Како и да е секако добро си пишал и ти а и Мартин без добра диета,сон,одмор итд итд, само со креатин ништо немој да очекуваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom