Бодибилдинг суплементи

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од chipicaoo, 18 октомври 2011.

 1. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.470
  Допаѓања:
  7.455
  Тоа може да те лажат од дома, инаку без парчето ќе може да се сончаш на фритезата и да редиш по рафтовите, или пак ќе седнеш таму и ќе си дополагаш 1-2 години испити и ќе изгубиш гратис уште години од животот.

  Кај ми виде титула дека сум експерт во оваа област, како прво ова не ми е ни професија ниту пак заработувам од истото? Експертите во оваа област се професори на реномирани универзитети или персонални тренери на тие ѕверовите што ги гледаш на бината со завршено соодветно образование и специјализации во таа област, а тие што ќе ти се претстават како такви посебно во државата пробуваат само да ти ги земат парите.
  Исто и курсот што се спомнува по коментарите е на апла основно ниво, далеку дека со истиот може да работиш нешто повеќе од човек што покажува вежби во теретана или подава клучеви за шкавчиња, за да бидеш експерт во оваа област треба прво да имаш максимално познавање на човековата анатомија, физиологија на човекот, физиотерапија, биохемија, ендокринологија, кинезиологија, нутрционизам и т.н посебно ако сакаш да се впушташ и во водите на професионалниот бодибилдинг, а луѓе со такво ниво на знаење не сум ни сигурен дали има во државава, скоро сите копираат готови шеми од странски автори како William Levellyn, Tudor Bompa, Christian Thibaudeau, Robert Kennedy, Jim Stoppani, Michael Matthews, Warren Willey и да не ги набројувам луѓе кои се навистина експерти во својата област.
  --- Споено дупло мислење, 21 јуни 2017 ---
  Претседателе, многу просто беше прашањето, дали сертификатот е признаен низ светот, ако е, во кои земји и под кои услови? Еве мене сертификатите што ми се доделени од фирми како Cisco, Esri, Autodesk ми ги важат и тука и во САД, Кина, Германија и каде и да помислам,затоа и те прашувам дали вреди да инвестирам во уште еден сертификат кој во иднина покрај за лична сатисфакција би ми бил backup за екстра заработка во странство или ако решам да го полагам тоа ќе ми важи само во границите на Р.М?
   
 2. george_jov

  george_jov

  Член од:
  23 февруари 2011
  Мислења:
  639
  Допаѓања:
  650
  Една мерица точно 25г.
  MyProtein
   

  Прикачени податотеки:

  На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Gjoroski

  Gjoroski Персонален тренер.

  Член од:
  14 септември 2009
  Мислења:
  1.224
  Допаѓања:
  882
  @Кеплер , луѓе веќе го користат и надвор од МК, платени повеќе од оние кои даваат клучиња ;-)
   
 4. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.470
  Допаѓања:
  7.455
  Баш ми е мило ми е ако е тоа така, ако не е тајна во кои држави?
  --- Споено дупло мислење, 21 јуни 2017 ---
  П.С Дали се преземаат мерки и колку луѓе се казнети против нелегална продажба на хормони и недозволени лекови кои се злоупотребуваат во бодибилдинг?
  На социјалните мрежи има еден куп што шиткаат, секојдневно постираат што имаат на лагер, ставаат слики, нудат цени по пораки, нели тоа е забрането?
   
 5. Gjoroski

  Gjoroski Персонален тренер.

  Член од:
  14 септември 2009
  Мислења:
  1.224
  Допаѓања:
  882
  Холандија.
  Допингот е составен дел во секој спорт, не само во бодибилдингот. Во државава постојат институции чија работа е гонење на таков вид на криминал, постои национална анти-допинг агенција, така да прашањето ти е наместо, ама за нив.
   
 6. asdasd5645

  asdasd5645

  Член од:
  23 септември 2015
  Мислења:
  167
  Допаѓања:
  24
 7. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.905
  Допаѓања:
  15.371
 8. Спојлер

  Спојлер

  Член од:
  12 декември 2007
  Мислења:
  3.718
  Допаѓања:
  5.209
  Веројатно прашал и некој друг пред мене, ама кој ќе чита 300 страни. Вака значи - канцелариска работа 8-9 саати дневно веќе 3 години, кондиција и тело во очајна состојба па решив да почнам со фитнес, т.е. теретана после работно време. 5-6 пати неделно, условите ми се одлични и немам проблем со мотивација. Примарна цел ми е да бидам фит, онака почетнички без многу филозофии. Дали би препорачале некој суплемент како на пример Fat Burner за подобри резултати и повеќе енергија (енергијата ми е најголем проблем моментално)?
   
 9. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.994
  Допаѓања:
  7.590
  Не.
  За енергија јади повеќе.
  Срцето не може да ти издржи 10 минути трчање, кондицијата ти е дупка, уште да му фрлиш fat burner или preworkout и ќе прсне.
  Конзистенција и време > Се останато.
   
  На Psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.905
  Допаѓања:
  15.371
  Не ти треба никаков фат брнер, или било кој снејк оил. Ти треба многу едноставен микс од мелено свежо цвекло, некои 300мл вода, 2 урми (од Кам портокалова кутија - или било каде што ќе најдеш свежи) и 1/8 лажиче рузмарин и 1/8 ѓумбир.

  Пиеш 200мл 30 мин пред вежбање.
   
  Последно уредено: 27 јуни 2017
 11. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.470
  Допаѓања:
  7.455
  Баба Рада можи раат да се повлече од јавноста, веќе има достојна замена, мислам дека можеш да напишеш и по еден маил до професионалците да не користат стероиди туку да се свртат на куркума, цвекло, црно семе, рузмарин, ѓумбир, чиа, урми, овчарско торбиче, салеп, блитва, ајдучка трева, мајчина душица, шипки...
   
  На X3m, Makaron и Успешен κлошаρ им се допаѓа ова.
 12. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.905
  Допаѓања:
  15.371
  Збориме за обични луѓе не за уиграни билдери што правеле појаки ствари. Плус, моето правило гласи вака додека не пробам не зборам, пробај ништо не губиш.
   
 13. Hey Arnold

  Hey Arnold

  Член од:
  9 август 2014
  Мислења:
  287
  Допаѓања:
  439
  Л-карнитин да препорачате?
   
 14. Makaron

  Makaron КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  6.551
  Допаѓања:
  10.568
  Myprotein ima kaj nas?

  Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
   
 15. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.905
  Допаѓања:
  15.371

Сподели преку: