Бодибилдинг суплементи

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Парчето хартија е најмалиот проблем кој ти стои на патот до остварување на твоите соништа надвор од државава.
Најголемиот твој проблем е што си прочитал неколку артикли на интернет и си замислуваш дека си некој експерт од оваа област.
Тоа може да те лажат од дома, инаку без парчето ќе може да се сончаш на фритезата и да редиш по рафтовите, или пак ќе седнеш таму и ќе си дополагаш 1-2 години испити и ќе изгубиш гратис уште години од животот.

Кај ми виде титула дека сум експерт во оваа област, како прво ова не ми е ни професија ниту пак заработувам од истото? Експертите во оваа област се професори на реномирани универзитети или персонални тренери на тие ѕверовите што ги гледаш на бината со завршено соодветно образование и специјализации во таа област, а тие што ќе ти се претстават како такви посебно во државата пробуваат само да ти ги земат парите.
Исто и курсот што се спомнува по коментарите е на апла основно ниво, далеку дека со истиот може да работиш нешто повеќе од човек што покажува вежби во теретана или подава клучеви за шкавчиња, за да бидеш експерт во оваа област треба прво да имаш максимално познавање на човековата анатомија, физиологија на човекот, физиотерапија, биохемија, ендокринологија, кинезиологија, нутрционизам и т.н посебно ако сакаш да се впушташ и во водите на професионалниот бодибилдинг, а луѓе со такво ниво на знаење не сум ни сигурен дали има во државава, скоро сите копираат готови шеми од странски автори како William Levellyn, Tudor Bompa, Christian Thibaudeau, Robert Kennedy, Jim Stoppani, Michael Matthews, Warren Willey и да не ги набројувам луѓе кои се навистина експерти во својата област.[DOUBLEPOST=1498066437][/DOUBLEPOST]
ХаХаХа ме изнасмеа со постов сега. Дали воопшто имаме потпишано соработка со други земји??? На ниво на влада, министерства или федерации?[DOUBLEPOST=1498065094][/DOUBLEPOST]
Парчето хартија е најголем проблем. Многу подобро е да дополагаш отколку целосно да мораш да се школуваш.
Претседателе, многу просто беше прашањето, дали сертификатот е признаен низ светот, ако е, во кои земји и под кои услови? Еве мене сертификатите што ми се доделени од фирми како Cisco, Esri, Autodesk ми ги важат и тука и во САД, Кина, Германија и каде и да помислам,затоа и те прашувам дали вреди да инвестирам во уште еден сертификат кој во иднина покрај за лична сатисфакција би ми бил backup за екстра заработка во странство или ако решам да го полагам тоа ќе ми важи само во границите на Р.М?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
@Кеплер , луѓе веќе го користат и надвор од МК, платени повеќе од оние кои даваат клучиња ;-)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
@Кеплер , луѓе веќе го користат и надвор од МК, платени повеќе од оние кои даваат клучиња ;-)
Баш ми е мило ми е ако е тоа така, ако не е тајна во кои држави?[DOUBLEPOST=1498068491][/DOUBLEPOST]П.С Дали се преземаат мерки и колку луѓе се казнети против нелегална продажба на хормони и недозволени лекови кои се злоупотребуваат во бодибилдинг?
На социјалните мрежи има еден куп што шиткаат, секојдневно постираат што имаат на лагер, ставаат слики, нудат цени по пораки, нели тоа е забрането?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Баш ми е мило ми е ако е тоа така, ако не е тајна во кои држави?[DOUBLEPOST=1498068491][/DOUBLEPOST]П.С Дали се преземаат мерки и колку луѓе се казнети против нелегална продажба на хормони и недозволени лекови кои се злоупотребуваат во бодибилдинг?
На социјалните мрежи има еден куп што шиткаат, секојдневно постираат што имаат на лагер, ставаат слики, нудат цени по пораки, нели тоа е забрането?
Холандија.
Допингот е составен дел во секој спорт, не само во бодибилдингот. Во државава постојат институции чија работа е гонење на таков вид на криминал, постои национална анти-допинг агенција, така да прашањето ти е наместо, ама за нив.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
386

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.723
Поени од реакции
9.759
Веројатно прашал и некој друг пред мене, ама кој ќе чита 300 страни. Вака значи - канцелариска работа 8-9 саати дневно веќе 3 години, кондиција и тело во очајна состојба па решив да почнам со фитнес, т.е. теретана после работно време. 5-6 пати неделно, условите ми се одлични и немам проблем со мотивација. Примарна цел ми е да бидам фит, онака почетнички без многу филозофии. Дали би препорачале некој суплемент како на пример Fat Burner за подобри резултати и повеќе енергија (енергијата ми е најголем проблем моментално)?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Веројатно прашал и некој друг пред мене, ама кој ќе чита 300 страни. Вака значи - канцелариска работа 8-9 саати дневно веќе 3 години, кондиција и тело во очајна состојба па решив да почнам со фитнес, т.е. теретана после работно време. 5-6 пати неделно, условите ми се одлични и немам проблем со мотивација. Примарна цел ми е да бидам фит, онака почетнички без многу филозофии. Дали би препорачале некој суплемент како на пример Fat Burner за подобри резултати и повеќе енергија (енергијата ми е најголем проблем моментално)?
Не.
За енергија јади повеќе.
Срцето не може да ти издржи 10 минути трчање, кондицијата ти е дупка, уште да му фрлиш fat burner или preworkout и ќе прсне.
Конзистенција и време > Се останато.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Веројатно прашал и некој друг пред мене, ама кој ќе чита 300 страни. Вака значи - канцелариска работа 8-9 саати дневно веќе 3 години, кондиција и тело во очајна состојба па решив да почнам со фитнес, т.е. теретана после работно време. 5-6 пати неделно, условите ми се одлични и немам проблем со мотивација. Примарна цел ми е да бидам фит, онака почетнички без многу филозофии. Дали би препорачале некој суплемент како на пример Fat Burner за подобри резултати и повеќе енергија (енергијата ми е најголем проблем моментално)?
Не ти треба никаков фат брнер, или било кој снејк оил. Ти треба многу едноставен микс од мелено свежо цвекло, некои 300мл вода, 2 урми (од Кам портокалова кутија - или било каде што ќе најдеш свежи) и 1/8 лажиче рузмарин и 1/8 ѓумбир.

Пиеш 200мл 30 мин пред вежбање.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Не ти треба никаков фат брнер, или било кој снејк оил. Ти треба многу едноставен микс од мелено свежо цвекло, некои 300мл вода, 2 урми (од Кам портокалова кутија - или било каде што ќе најдеш свежи) и 1/8 лажиче рузмарин и 1/8 ѓумбир.

Пиеш 200мл 30 мин пред вежбање.
Баба Рада можи раат да се повлече од јавноста, веќе има достојна замена, мислам дека можеш да напишеш и по еден маил до професионалците да не користат стероиди туку да се свртат на куркума, цвекло, црно семе, рузмарин, ѓумбир, чиа, урми, овчарско торбиче, салеп, блитва, ајдучка трева, мајчина душица, шипки...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Збориме за обични луѓе не за уиграни билдери што правеле појаки ствари. Плус, моето правило гласи вака додека не пробам не зборам, пробај ништо не губиш.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Myprotein ima kaj nas?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom