Бодибилдинг суплементи

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.594
Тогаш ако сакаш да си дел од фитнес светот, не е лошо да поседуваш ВАЛИДЕН документ со кој се потврдува твоето познавање од таа област.
Свесно избегнуваш што те прашува човекот или толку не разбираш?
Дали тој ВАЛИДЕН документ е валиден надвор од државава? Да или не?
 

Gjoroski

Персонален тренер.
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.237
Поени од реакции
898
Свесно избегнуваш што те прашува човекот или толку не разбираш?
Дали тој ВАЛИДЕН документ е валиден надвор од државава? Да или не?
Бисер, да размислиш малку, нема со ГОЛЕМИ букви да прашуваш прашање кое има ПРОСТ одговор. ВАЛИДЕН КАКО И СЕКОЈ ДРУГ ДОКУМЕНТ СО КОЈ СЕ ПОТВРДУВА ПОЗНАВАЊЕ ВО ОДРЕДЕНА ОБЛАСТ ИЗДАДЕН ВО ОВАА ДРЖАВА.

Навистина не ми е јасно како неможете да разберете една толку проста и едноставна работа, како важност на документ, издаден во МК со кој се потврдува стручност во одредена област, издаден од валидна установа или институција. Првенствено тој документ има полна важност во државата во која е издаден. Како таков, доколку е издаден од соодветна организација, со тој документ во било која држава да одите можете да го приложите и да го потврдите вашето познавање од таа, одредена област. Дали, одредената држава тој документ ќе го прифати како таков, без дополнителни дополагања, нострификации и слично, зависи од законите во државата во која планирате да одите.
Попросто, здравје.
 
Последно уредено:

Gjoroski

Персонален тренер.
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.237
Поени од реакции
898
Бело чоколадо, јагода, ванила и некој додаток, латте. Инаку за протеинот што ке кажеш, ваков ли треба да биде?
Грутки не треба да биде. Треба да е во прав, прашкаста форма.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.766
Поени од реакции
2.072
Бело чоколадо, јагода, ванила и некој додаток, латте. Инаку за протеинот што ке кажеш, ваков ли треба да биде?
не треба да е таков, јас поручував директно од https://www.myprotein.com/home.dept , и не беше таков, од про нутри олипиа у гтц беше ок, на фб видов незнам дали од брутал на попуст 2ипо кила за 2200 ден, за тој не сум сигурен дали е оргинал...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.058
Поени од реакции
15.641
Протеиниве ги пиете заради практичност највеќе претпоставувам? лесен "оброк" после вежбање?
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.513
Поени од реакции
5.171
не треба да е таков, јас поручував директно од https://www.myprotein.com/home.dept , и не беше таков, од про нутри олипиа у гтц беше ок, на фб видов незнам дали од брутал на попуст 2ипо кила за 2200 ден, за тој не сум сигурен дали е оргинал...
Се исплати со царина и ДДВ?
 
Член од
7 јуни 2017
Мислења
21
Поени од реакции
5
Грутки не треба да биде. Треба да е во прав, прашкаста форма.
Ми изгледа како да не е сув и се формираат грутки, али не се тврди. Инаку сум пиел протеин од Dymatize и е бил како прашок, сув, без грутки во него. Незнам дали да го пијам, пробав една доза и не лош. Се јавив во брутал и ми кажаа дека се си е во ред, на овој вкус таква му била содржината.
 
Последно уредено:
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.058
Поени од реакции
8.427
Бело чоколадо, јагода, ванила и некој додаток, латте. Инаку за протеинот што ке кажеш, ваков ли треба да биде?
Не, не треба да биде, ваков со грутки имам пиено само кога бил со поминат рок или апла при крај.[DOUBLEPOST=1498060200][/DOUBLEPOST]
Тогаш ако сакаш да си дел од фитнес светот, не е лошо да поседуваш ВАЛИДЕН документ со кој се потврдува твоето познавање од таа област.
Прашањето ми се однесуваше дали ќе важи без дополнителни дополагања и преполагања, ако треба да се замарам со такви работи, подобро ќе го полагам тогаш кога ќе ми треба во земјата каде што ќе живеам, доволно ќе ми е замарање со преполагања со нецелосно признавање на универзитетското образование.
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
548
Поени од реакции
541
Не, не треба да биде, ваков со грутки имам пиено само кога бил со поминат рок или апла при крај.[DOUBLEPOST=1498060200][/DOUBLEPOST]
Прашањето ми се однесуваше дали ќе важи без дополнителни дополагања и преполагања, ако треба да се замарам со такви работи, подобро ќе го полагам тогаш кога ќе ми треба во земјата каде што ќе живеам, доволно ќе ми е замарање со преполагања со нецелосно признавање на универзитетското образование.
Значи треба да земе да ти црта човекот...
Ти кажа значи разбери колку што би ти важела било која диплома од факултет при државниве универзитети на пример во дадената држава толку ќе ти важи и оваа како не можеш да разбереш?
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.058
Поени од реакции
8.427
Значи треба да земе да ти црта човекот...
Ти кажа значи разбери колку што би ти важела било која диплома од факултет при државниве универзитети на пример во дадената држава толку ќе ти важи и оваа како не можеш да разбереш?
Муле, не се обидувај да солиш памет кога ни за себе немаш.

Моето прашање беше и првиот пат прецизно, тоа што одговорот беше „политички“ предизвика да се развие дискусијата за човекот што ги организира овие курсеви да си појасни до крај што нуди, каде е признаено и дали воопшто има некаква потпишана соработка со други земји под која ќе биде тој сертификат признаен.

Во Македонија сите курсеви важат секаде само додека да ги уплатиш, после тоа ни тука не се ценат, а не пак во сериозни држави.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.594
Протеиниве ги пиете заради практичност највеќе претпоставувам? лесен "оброк" после вежбање?
Не зашо не знаеш деак само така мускул се праи? И тоа треба да го носиш со тебе во теретана и да го испиеш уште раце неизмиен, таков задишан цел, во соблекувална таков гужва да праиш да седиш на клупа и да го љокаш за да не избегаат gainz-от. И креатинот поради некоја причина исто така се пие иако нема активна состојка. Стварно ништо не научи толку си читан и пак не знаеш еееееееееееееееј. А да не заборавај и BCAA (ХАХАХХАХ) и приворкаут суплементи да си земеш, и некој топач, и л-карнитин, и глутамин, и куровмин. Е така. И на крај иди у теретана вежбај глуп бро-сплит кај шо вежбаш една мускулна група еднаш неденло, и така со таа фреквенција од 4 пати месечно гради вежбање ќе биде бомба....за едно 5 години. Ама ти снемај мотивација после 1 година и рипни на стероиди, по можност што полоши и да не бидат со игли пошо тие звучат сериозно а овие другиве се бомбони.

/s /rant-off
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
548
Поени од реакции
541
Муле, не се обидувај да солиш памет кога ни за себе немаш.

Моето прашање беше и првиот пат прецизно, тоа што одговорот беше „политички“ предизвика да се развие дискусијата за човекот што ги организира овие курсеви да си појасни до крај што нуди, каде е признаено и дали воопшто има некаква потпишана соработка со други земји под која ќе биде тој сертификат признаен.

Во Македонија сите курсеви важат секаде само додека да ги уплатиш, после тоа ни тука не се ценат, а не пак во сериозни држави.
Парчето хартија е најмалиот проблем кој ти стои на патот до остварување на твоите соништа надвор од државава.
Најголемиот твој проблем е што си прочитал неколку артикли на интернет и си замислуваш дека си некој експерт од оваа област.
 

Gjoroski

Персонален тренер.
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.237
Поени од реакции
898
Муле, не се обидувај да солиш памет кога ни за себе немаш.

Моето прашање беше и првиот пат прецизно, тоа што одговорот беше „политички“ предизвика да се развие дискусијата за човекот што ги организира овие курсеви да си појасни до крај што нуди, каде е признаено и дали воопшто има некаква потпишана соработка со други земји под која ќе биде тој сертификат признаен.

Во Македонија сите курсеви важат секаде само додека да ги уплатиш, после тоа ни тука не се ценат, а не пак во сериозни држави.
ХаХаХа ме изнасмеа со постов сега. Дали воопшто имаме потпишано соработка со други земји??? На ниво на влада, министерства или федерации?[DOUBLEPOST=1498065094][/DOUBLEPOST]
Парчето хартија е најмалиот проблем кој ти стои на патот до остварување на твоите соништа надвор од државава.
Најголемиот твој проблем е што си прочитал неколку артикли на интернет и си замислуваш дека си некој експерт од оваа област.
Парчето хартија е најголем проблем. Многу подобро е да дополагаш отколку целосно да мораш да се школуваш.
 
На врв Bottom