Богат сиромав или сиромашен богаташ?

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Dani^^^ напиша:
Најинтересен животот изглеа ќе ни биде коа ќе патиме за леб а?Тогаш најсреќни и највесели ќе бидеме сите,
Абе ве глеам чудни ... абе ако си карактер ако знаеш како со парите и со животот ќе си бидеш среќен вака или така а ако си лабилна личност парите ќе те изедат па после ќе се правдаме-парите ми ја земаа среќата...

Ја би рекла бидете БОГАТИ и СРЕЌНИ... цело е кога има се а ретко кој знае тоа се да си го нареди како што треба.Тој што успеал-е тој е комплетна личност според мене.


P.S. До кога со тоа богатите луѓе не се среќни?тој стереотип за богатите ја мислев умре одамна... лоша генерализација девојче...
hah... ja ne rekov deka treba da se pati za leb tuku deka najbitna e srekata a za pari ke se najdat... A toa deka so pari se kupuva se... hm za toa bas i ne sum sigurna... Sto mozeme da kupime osven nesto materijalno???? Epa mozno e covek da ima pari i da e sreken ali toa nemora da znaci deka e BOGAT... kako i da e srekata pred se.... Ipak toa e moe mislenje
 

WhiteWeedy

Young salamander
Член од
9 февруари 2006
Мислења
30
Поени од реакции
0
Koi rastenija se posrekni?
Suvite trski ili
osamenoto zelenoto drvo

Sprema mene dovolno e da si samo duhovno bogat.
Duhovno bogatite koi sozdavaat materijalnost se bogati vo sekoja smisla
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
Parite mene mi se epten potrebni..mislam cekaj malce pa kako da izlezam vo grad a da nemam pari ili da kupam nekoe parce obleka a nemam pari...Ako nemas pari nema da bides sreken barem so mene e taka..koga nemam pari me fakaat depresii..
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Ne jas nesakam siromasen da bidam
ne jas nesakam eden metar pred mene da vidam
na pt dalecen jas ke si odam
Da vidam London,New York da vidam
a ne tuka cel zivot glupak da bidam

Kineski pogovorki ne sakam da chitam
so gluposti mozokot da si kitam
2 milijardi narod mora nekak da se skrotat
nemat nishto a cel zivot rabotat.

Sakam be bachko nogo pari da imam
u Oxford i Kembridz za 1 godina 2 da zimam
pameten da stanam i oste poveke pari da lapnam
i na krajo i Kondoliza Raiz da ja shlapnam.

A vie ostanajte si tuka srekni i zdravi
Bate Brane i Ljubco uste kolko pati u muckata ke vi go stavi
od tie glupaci sudbinata ke vi zavisi
eden den i strujata ke vi isklucat
ama ne se sekirajte pak gzot ke vi go najdat da ve napuchat.

Na kraj-Pari,sreka,ljubov.... Celo e koga ima se,pozdrav
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
:music3::music3::music3::music3::icon_lol:
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
5
eve vaka ke trgnam od sebesi. se slozuvam deka duhovnoto mnogu poveke vredi od materijalnoto.
rastev vo prosecno semejstvo , moite si rabotea si imaa dobri plati, mozea da mi ovozmozat i poveke od toa sto mi trebalo, imav pari imav eden kup "prijateli" i site bevme srekni i zadovolni.
pred nekoja godina majkami se razbole zema invalidska, tatkomi e so godimi na prinuden , raboti nesto privatno, imase periodi koga ne sme imale da si kupime leb, i togas pocnuvaat kavgite i nesrekata. tatko mi i majkami ne bea srekni, jas ne bev srekna.Fala mu na gospod rabotite do nekade se sredija , imam dovolno za nekoj si prosecen zivot.no sto e so onie sto stvarno sekoj den se borat za parce leb. ne bi rekla deka se tie srekni.
imav edna profesorka sto ni vikase od ljubov ne se zivee, neznam uste dali e toa taka no samo znam deka ljubovta na moite popustase bas togas koga nemaa pari, samo togas gi slusnav da se raspravaat.
od mene tolku !!
 

Ilidan

ак
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.574
Поени од реакции
5
abe ajde ako zivees na ulica nema da bides sreken , a ako bides bogat ke bides sreken deka ke imas so sakas (ot tie extra bogatite) a tie srednite se najdobri
 

stefano

confused remorse
Член од
22 февруари 2006
Мислења
34
Поени од реакции
1
walker_girl напиша:
Секој од нас вели дека парите не се важни ама понуди му некому сума од 1000 долари и биди сигурен, нема да ти рече НЕ БЛАГОДАРАМ!! :)
Не е точно дека секој вика дека парите не се важни, туку има луѓе што викаат дека не се само парите важни и дека има многу поважни работи.:wink:
 

Adr1anA

NAUGHTY GIRL
Член од
12 септември 2005
Мислења
198
Поени од реакции
4
мислев дека е боље да си срекен него богат...завчера сватив дека е боље да си богат...автоматски си и срекен
 
B

Babelfish

Гостин
Can I just ask what exactly ' сиромав ' means? I think богат has something to do with god .. maybe I should just try another forum with an easier topic. :wink:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
сиромав = poor
богат = rich
 

stefano

confused remorse
Член од
22 февруари 2006
Мислења
34
Поени од реакции
1
Adr1anA напиша:
мислев дека е боље да си срекен него богат...завчера сватив дека е боље да си богат...автоматски си и срекен
Без навреда али ти спаѓаш у оние што само се задоволуваат со материјално богатство? Пошто има и такви и такви.
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
Мислам дека ако сум богата тоа не значи дека сум несреќна. Мене ми е добар животов што го живеам и не би го менувала. мислам дека не може сиромашен човек да има потполна среќа, не е се во парите, знам ама кој не сака да биде богат? јас би рекла богата и среќна. Со пари не може све да се купи ама немојте да мислите дека сиромашните луѓе се пресреќни. Секој сака пари, и секој сака да биде среќен. знам дека многу нема да се согласат со мене ама јас вака мислам.не сум материјалистка никако, само мислам дека нема ништо лошо во тоа да уживам во работите што ги имам и да бидам несреќна ако ги загубам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom