Богат сиромав или сиромашен богаташ?

Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
некои си се среќни зато шо си се глупи

коа делел то господ ум, тие барале пари (изгледа)

ќе ни беше светов рај (можи) без нив

и на крај на краевите... како ќе знаевме дека постои глупоста, ако не беа такви изјави?


пи ес: шо е работата со зеленото? оти не работи? да не забранија по дифолт се зелено сеа?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Јас успеав да поделам некое зеленко.:)
Иначе,во некои мои други постови по форумот сум кажал што мислам за парите и што ми е најважно.Ако гледам лично,посакувам само здравје,а другото,ако се потрудиш,само ке си дојде.
Среќата....Јас среќата ја гледам како некоја виша сила што те води на вистинскиот и поубав пат.Потребна ми е во животот.Откога се оженив почнав скоро без пари,ама бев среќен,и фала богу сеуште сум среќен,а парите(не како богатство)дојдоа сами по себе,се наредија коцкичките од мозаикот наречен живот.
 

.....

Човекот...
Член од
5 јануари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
12
Абе среката не е во парите, јас да си бидам со оние шо ги сакам, нејкам ништо појке
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Еден риболовец повеќе се радува, среќен е и исполнет кога после неколку часовно безуспешно ловење ќе фати голема риба. Наспроти тоа некој екстремно богат се соочува со проблемите кои му ги создале парите како материјално средство кое создава пороци (жена му се курва, децата му се дрогираат, тој е навлечен на дрога или алкохол).
Парите не се основа за среќа и успех во животот. Тие се само нужно егзистенционално средство кое функционира во општествениот живот. Парче обоена хартија, ништо повеќе
 

eYeCaNdY

Неодолив
Член од
27 јануари 2006
Мислења
68
Поени од реакции
1
Ги ценам сите нематеријални нешта многу повеќе од материјалните. Кога би ми се овозможило да изберам помеѓу овие два начина на живот иако сум навикнат да имам доволно пари за све би го избрал вториот. Со пари не се купуваат работите кои ме прават среќен.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Нематеријалните работи се нормално побитни али сиромаштијата не е гаранција за среќа.Парите се голем плус за некој човек кој и без пари би бил среќен.Можат да бидат пречка за среќата само ако човекот не е салам:lud: и е лабилен карактер -човек што незнае да ужива во парите комбинирани со она што со пари не се купува-таквите луѓе најчесто мислат дека можат со пари се да купат.Јас реков освен љубов,време и живот се друго со пари се купува.
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Dani^^^ напиша:
Нематеријалните работи се нормално побитни али сиромаштијата не е гаранција за среќа.Парите се голем плус за некој човек кој и без пари би бил среќен.Можат да бидат пречка за среќата само ако човекот не е салам:lud: и е лабилен карактер -човек што незнае да ужива во парите комбинирани со она што со пари не се купува-таквите луѓе најчесто мислат дека можат со пари се да купат.Јас реков освен љубов,време и живот се друго со пари се купува.

Aj za kolku pari mozes da mi ja kupis mojata doverba, moeto mislenje, mojata dusa....parite se samo parcinja hartija izmisleni od lugeto kako sredstvo za razmena...zatoa plukam na sve sto e izmisleno od covekot....treba poveke da gi cenime nematerijalnite dobra koi ni se taka nesebicno dadeni za da mozeme da opstoime...kako bilo vo ordata koga nemalo pari...site zdruzeni rabotele za dobroto na celata zaednica...e toa e veke ideologija kon koja treba da se stremime....a ne materijalni dobra...prirodata bila dosta darezliva kon nas i ni dala se sto mozeme da posakame...samo nie toa sme go pretvorile vo mali parcinja hartija...A bre Lugje!!!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Грим, да си ебеш, ама се сложуваме тука.
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
plus mislam deka siromaviot e mnogu pobogat od najbogatiot bogatas bidejki ima nesto sto bogatasite go nemaat...se ima sebe...za razlika od bogatasite koi imaat samo pari i nikakvi moralni i eticki normi...

Garfield напиша:
Грим, да си ебеш, ама се сложуваме тука.
milo mi e Garf sto go delis moeto mislenje....megju site politiki i pari i drzavi i opstestva se zagubivme samite sebe....nikoj veke ne si gi znae korenite svoi...se pretvorivme vo politicki manijaci koi sakaat samo vlast pari i mok...kade e ljubovta, kade e mudrosta, kade e beskonecnoto znaenje....KADE SME NIE VO CELATA OVAA ZBRKA....!!!! e sea se iznervirav..!!:pishtoldz:pishtoldz
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
На беспаќата, на крстопатот кој никаде не води, изгубени во самите себе, гледаме, се вртиме, не догледуваме од опојнитие миризби на асната и парите, претворени во слуги, робови на материјалните добра, обездушени, како роботи, автоматски живееме, автоматски се множиме, за кого?
реков на некоја претходна страница:
колку автомобили можеш одеднаш да возиш, во колку кревети да спеиш, дали глотијата да ја покриеш или грдилото на душата со скапотија на себе, а гнаса во себе? Каде сме прашуваш. ќе ти кажам, никаде не сме, ни тука, ни таму, далеку од себе, а не плукаме во огледалото.
Има дискусија за догмите, ова е една од нив.
На доларот не треба да пишува in god we trust туку this is you GOD!!!!
Љубовта е само за во песните останата, душата бесценета некаде продадена за парче облекло, скапа пијачка, автомобил...
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
mi se razneznuva dusata koga vidam deka imalo uste nadez megju moite "socoveci" :)))....
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Дели ондак убави зборови, некој тоа го чини, а некои делат зеленки или црвенки :):)
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Мислам дека пишаф негде, ама се загуби у постовите и времето.
Ни малце ни премногу пари не се на добро. Треба таман.
А на кој колку му е таман, тешко е да се увиди. Али ако парите се заработени незаслужно, со грабање, убивање и превара, секако дека гревот ќе им стои на душата на тие луѓе, а и стравот од непријателите кои неизбежно ги створиле.
Исто и не секој човек е спремен за многу пари. Ќе му ја искварат и корумпираат душата.
Ботом лајн, ако си сиромав, незначи дека ќе си и духовно богат, или ако си богат, душевно сиромашен. Едното со другото немаат врска.
Осим во случајот, ако на пример првиите во недостаток на материјални, почнуваат да трагаат по духовни(иако не мислам дека имаат многу време, пошто мораат да рмбаат за да преживеат), а другите од многу материјално, го запоставиле духовното.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Богат сиромав или сиромашен богат?
Па јас мислам дека малку прашањево дава две екстремни не толку реални ситуации за избор, тоа е исто ко да прашаш:
Жив во трње или или мртов во цвеќе?
Јас еднозначен одговор на ова прашање неможам да дадам бидејќи се коси со мојот принцип на еквилибриум и еиндствено што можам да кажам дека подобро е да бидам среќен со мојот живот и со луѓето што ме опкружуваат а парите кои се доволни за некој просечен живот сами ќе си дојдат , не сфаќајте буквално.
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Е, овој бацилов над мене ми го зема зборот :icon_lol:
Зашто ги поставувате работите толку црно-бело?? Демек никој што е богат не можат да бидат среќен, а сите што се сиромашни се духовно богати, оплеменети души? Ма дај....
Среќата и духовната оплеменетост немаат никаква врска со материјалната состојба. Или си среќен или не си, тоа зависи од многу фактори - најмногу од самата личност, но никако од парите. Парите не можат да ти помогнат или одмогнат да бидеш среќен. Ама ако веќе си оплеменет, среќен човек, тогаш парите можат да дојдат само како плус. Духовност плус материјална подлога, е тоа е веќе она што јас подразбирам под поимот софистицираност.
Па, ја сум за комбинација (материјално) богат (духовно исполнет) богаташ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom