Богат сиромав или сиромашен богаташ?

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
mislam deka pogresno svati....ne se parite osnovnoto sredstvo za sreka...nego samo kazuvame deka siromasite poveke gi pocituvaat moralnite i etickite normi za razlika od bogatite....jas poveke bi sakal da imam drugari koi me pocituvaat i da sum dobar covek otkolku da gi imam site pari na svetot...ne sum materijalist...:wink:
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
The_Grim напиша:
mislam deka pogresno svati....ne se parite osnovnoto sredstvo za sreka...nego samo kazuvame deka siromasite poveke gi pocituvaat moralnite i etickite normi za razlika od bogatite....jas poveke bi sakal da imam drugari koi me pocituvaat i da sum dobar covek otkolku da gi imam site pari na svetot...ne sum materijalist...:wink:
Епа јас баш со овој дел не се слагам, затоа и реков не е све црно или бело...можда генерално е така, зошто некако по дифолт искварените и лоши луѓе трчаат по пари, тоа им е цел во животот. Ама не смее да се генерализира, исто како што, од друга страна, има искварени и лоши сиромашни луѓе, без морал и етика... абе се зависи од чоекот и се е релативно. Затоа кога се донесуваат заклучоци на вакви теми добро е човек да си има конкретни примери во глава - јас познавам и подли сиромашни луѓе и продуховени, добри богати луѓе.
А зашто воопшто би бирал меѓу другарите што те почитуваат и сите пари на светот? Нормално дека пријателите имаат предност ако веќе мора да се бира, ама едното не го исклучува другото, можно е човек да ги има и двете. :icon_lol:
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Кога би морала да избирам... се разбират првото. Немат нишо поскапоцено од духовното богатство, среќата, љубовта. И да си сиромашен, ќе си возвишен. Додека сиромашниот богаташ.. убаво е да се имат пари, така немаш многу проблеми и позабавно си го поминуваш животот. Но дали? Ако немаш луѓе на кои им веруваш покрај себе, ако немаш некој кој секој ден ти го прави најубав, некој кој те советува, туку имаш само некои бледи души кои се покрај тебе само од корист. Е тогаш си сиромав. Е тогаш немаш ништо.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Да ама има и богат богаташ. Јес да се поретки, ама ко што викаше некој, парите се увек кај погрешни луѓе.
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Нормално, зато реков „ако морам да избирам”. Ако во опцијата имаше и Богат богаташ, несомнено би ја одбрала нејзе без многу објаснување :)
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Е сега, би живееле како сиромав човек исполнет со нематеријални задоволства, или повеќе би биле богаташ, да купувате све што можете да замислите но без среќа? Или може има такви богаташи среќни?:coffee:Има и такви богаташи, зависно од реперот за среќа. Тие кои имаат многу пари и среќата ја наоѓаат во материјалните добра.

Го избирам првото, но според мене не е правилно дефинирано.Нема „сиромав„ човек а ИСПОЛНЕТ со нематеријални задоволства.

Најголемото богатство е она во главата, во душата, во мислите на човекот. Исполнет човек на таков начин не може да биде сиромав. Не според мене!:coffee:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
А зошто сите наши мудреци не го читаат почетокот на темата и потоа се забегува. Идејата е друга, нејсе. терајте.
 

Lolita

Butterfly Kiss
Член од
16 јануари 2006
Мислења
230
Поени од реакции
10
Sreka so pari ne se kupuva. Podobro e da si sreken a bez pari, namesto nesreken a so pari. Ako imas se so ti treba (materijalno) a nemas sto najmnogu ti treba (ljubov i prijateli), nesreken covek ke si. Kako sto kazuva Divine na pocetokot od temata (so kineskata pogovorka), najvaznite nesta so pari ne se kupuvaat. Najubavo e da si imas nesto ljubov, nesto prijateli, i nesto pari... Kombinacija od toa i se e dobro...
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Абе ова исто како кога циганот го прашале дали сакаш леб или млеко? „Дробено!”, ебаго. Знае цига, а знам и ја.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Epa definitivno e bolje da si siromav ali SREKEN i SAKAN zatoa sto bez srekata i ljubovta zivotot nema nikakva smisla ... Tie bogatasite ne se i4 srekni, nivnata sreka e LAZNA samo dobro skriena od strana na nivnite pari! Pa ke ni bide li zivotot interesen koga ke gi imame site pari na svetot i koga ke mozeme da kupime sto sakame, ke mozeme da imame sto sakame (no samo Materijalnoto, ne duhovnoto)... Odgovorot e NEMA... A duhovnoto bogatstvo e VISTINSKOTO BOGATSTVO koe e potrebno za SREKEN i UBAV ZIVOT, Formulata za Sreken i Uspesen zivot: Lugje bidete SIROMASNI NO SREKNI!!!:)
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
kLiNkA напиша:
Epa definitivno e bolje da si siromav ali SREKEN i SAKAN zatoa sto bez srekata i ljubovta zivotot nema nikakva smisla ... Tie bogatasite ne se i4 srekni, nivnata sreka e LAZNA samo dobro skriena od strana na nivnite pari! Pa ke ni bide li zivotot interesen koga ke gi imame site pari na svetot i koga ke mozeme da kupime sto sakame, ke mozeme da imame sto sakame (no samo Materijalnoto, ne duhovnoto)... A duhovnoto bogatstvo e VISTINSKOTO BOGATSTVO koe e potrebno za SREKEN i UBAV ZIVOT... taka da lugje bidete SIROMASNI NOSREKNI!!! :)
Најинтересен животот изглеа ќе ни биде коа ќе патиме за леб а?Тогаш најсреќни и највесели ќе бидеме сите,
Абе ве глеам чудни ... абе ако си карактер ако знаеш како со парите и со животот ќе си бидеш среќен вака или така а ако си лабилна личност парите ќе те изедат па после ќе се правдаме-парите ми ја земаа среќата...

Ја би рекла бидете БОГАТИ и СРЕЌНИ... цело е кога има се а ретко кој знае тоа се да си го нареди како што треба.Тој што успеал-е тој е комплетна личност според мене.


P.S. До кога со тоа богатите луѓе не се среќни?тој стереотип за богатите ја мислев умре одамна... лоша генерализација девојче...
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Јас сум.. можам да речам.. израсната во богато семејство. Никогаш не сум приметила кај моите родители да се несреќни или едноставно изгубени. Си тераме бизнис од каде заработуваме супер, можеме да си дозволиме и повеќе од потребното, и тоа се по заслуга на моите родители, ништо земено, само изградено. За тие кои мислат дека богатите луѓе по дифолт морат да се несреќни, еве ви пример дека тоа е релативно, зависит од човекот, неговиот став и умешност, средината и тоа како ќе се снајде и прилагоди тој во неа.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
МаРиНа`Ох напиша:
Јас сум.. можам да речам.. израсната во богато семејство. Никогаш не сум приметила кај моите родители да се несреќни или едноставно изгубени. Си тераме бизнис од каде заработуваме супер, можеме да си дозволиме и повеќе од потребното, и тоа се по заслуга на моите родители, ништо земено, само изградено. За тие кои мислат дека богатите луѓе по дифолт морат да се несреќни, еве ви пример дека тоа е релативно, зависит од човекот, неговиот став и умешност, средината и тоа како ќе се снајде и прилагоди тој во неа.
Како ги нема зелените:icon_mad:! Браво...конечно...
 

Ilidan

ак
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.574
Поени од реакции
5
abe pdobro e da imas mnogu pari kako da ne ke bides sreken se razbira ke imas sve so sakas
a tie sto tvrdat deka ne neka mi gi dadat parite cim ne im znacat nisto
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
heheh sve sto ne moze da se kupi so pari se kupuva so mnoguuuu pari
 

Kajgana Shop

На врв Bottom