Богат сиромав или сиромашен богаташ?

С

Сатори

Гостин
Факт , богат и среќен , најдобра комбинација , факт , сиромашен и несреќен , најлоша.А во реалноста обично е така!
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Zlatni sredini ..
Za mene licno sreketa i duhovniot mir e pobiten. No da sme jasni to e za mene , ako bi gledala svoj deca da gladuvaat , da ne mozi da mu pruzam soliden zivot i da treba da kratam koga bi bile tie vo prasanje , e togas ne bi bila vo nikoj moment srekna ... Znaci sepak se potrebni parite za soliden zivot..
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
Прво, треба да се дефинира што е „богатство„.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Блажени се простите по дух....
Blessed are the meek...
Инфра, блажен си.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Jas voopsto ne obrunuvam vnimanie na parite,ne mi se bitni.Ne sum bogata ni siromashna ednostanvo koga imam TROSAM sve,koga nemam ne kukam ,mirna sum so niv i bez niv.
Parite nemaat vrednost voopsto,zasto da sum nesrekna bez niv koga nema da me usrekat da imam i milioni.
Zadovolna sum so ovaa zlatna sredina,matrijalnoto bogatstvo voopsto ne vlijae na mojata vnatresna sostojba.
Trosi dodeka imas a koga nemas uzivaj i ne kukaj-toa e moeto moto.:kez:
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
IsidoraD напиша:
Jas voopsto ne obrunuvam vnimanie na parite,ne mi se bitni.Ne sum bogata ni siromashna ednostanvo koga imam TROSAM sve,koga nemam ne kukam ,mirna sum so niv i bez niv.
Parite nemaat vrednost voopsto,zasto da sum nesrekna bez niv koga nema da me usrekat da imam i milioni.
Zadovolna sum so ovaa zlatna sredina,matrijalnoto bogatstvo voopsto ne vlijae na mojata vnatresna sostojba.
Trosi dodeka imas a koga nemas uzivaj i ne kukaj-toa e moeto moto.:kez:
Да ти го поддржам мотото. За да не ги пишувам истите работи.
 
Член од
3 април 2006
Мислења
28
Поени од реакции
1
*Dali parite ke ne dovedat do posakuvanoto bogatstvo? Interesno prasanje. Parite (poim koj e se poveke relativiziran vo nasite zivotni interpretacii) spored mene e pomalku besmislen. Besmislenosta doagja poradi toa sto smetam deka prirodata na parite i bogatstvoto(ona vistinskoto) se objektivno nesporedlivi i nesovpadlivi. Mnogu lugje smetaat deka se bogati ako imaat sto podlaboki dzebovi, sto e apsurd. Ubavo e da mozes vo sekoe vreme da si dozvolis se sto sakas, no sto vredi ako tvojata sreka i sekojdnevieto ti zavisat od toa kolku pari imas vo raka? Neupatenosta, povrsnosta, nesovesnosta, nekompetentnosta, nemoralnosta doveduvaat do "zelba za pari"-za da se doznae vkusot na bogatstvoto, sto spored mene e obicna fatalna opsesija za bilo koj od nas. Nekoj nekogas mi kaza:
"Za da ja dofatime srekata i da go poseduvame duhovnoto bogatstvo potrebno e srce. Za bogat-duhoven i luksuzno-materijalen zivot i srce i um" Na toj nacin si go objasnuvam faktot sto nasproti tolku bogati siromasni lugje-postojat tolku siromasno bogati!
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
па да ви кажам според мене нај убаво е ни богат ни сиромав значи да имам пари за да си го дозволам нај основното што ми треба
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
Eve nesto i od mene:

Ne e siromashen onaj koj malku ima, siromashen e onaj koj mnogu bara.

Greshniot covek go saka zemnoto bogatsvto, bez da pomisluva deka zemniot zivot e kratkotraen, kako i deka smrtta e neizbezna
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Tу бе, таман да отфорам тема Да имате или да бидете?
Ја. Сметам дека ако бидеш (духовно исполнет, среќен, итн итн итн), имаш добра основа за да создадеш и материјално богатстфо. Значи ако бидеш, можеш лесно и да имаш.
Аааа и обратно. Доколку само имаш, тоа нема да ти послужи многу во патот до создавање на
првото. Знаачи ако имаш, тоа нема да ти помогне да бидеш.
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
kako so e postavene temata t.e. da imas pari i nesreka ili da si siromasen a sreken.Sekoj saka da e sreken taka da avtomatski siromasen a sreken.Jas voopsto ne sum materjalistka ali koa ke vidis i vakvi i takvi site ne ceka smrt eden den zatoa uzivaj vo zivotot.I ne se pukajte i furajte na vakvi temi zoso site sakate samo pari a 50%od clenovive se izjasnija kako ljubiteli na duhovnoto.Imeno gi sakam parite no sekogas koa ke vidam prosjak bez razlika vo kakva situacija sum mu davam pari malku no sepak mu davam(iskreno).Se kladam deka tie 50% bar dva puti izbrkale ili navredile nekoj takov.Taka da ne se furajte na taa tema vo denesno vreme se pocesto i ljubovta se kupuva so pari taka da...imeno postuem nirvana jes da ne sum budista ali od druga strana pa i ne bas:cug:
 
Член од
29 јануари 2006
Мислења
53
Поени од реакции
3
Ljubovta bira, a taa ne se kontrolira
 

pinky**

..all over again..
Член од
16 декември 2005
Мислења
383
Поени од реакции
4
poveke sakam srekna siromasna..otkolu bogata i nesrekna
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Jas bi izbral bogat i sreken.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom