Благодарност до Канал 5, Телма и вистинските спортски работници!

Дали ги подржувате Канал 5 и Телма заедно со вистинските спортски работници?


  • Вкупно гласачи
    150
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.318
Поени од реакции
2.846
Затоа што србите вадат фудбалер како Пандев секоја година имат 5-6 такви а ние фудбалер како Пандев ќе видиме за едно 30 години или нема ни да видиме.Пандев игра во клуб како Интер и игра 4 финале.
Не можете еден натпревар да издржите што толку се нервирате следен како Пандев нема да се роди сигурно во наредните 30-40 години.

А Србите секоја година имат фудбалери кои играт во самата завршница на сите натпреварувања и екипи во Европа кои играт одлично.

А ние потсетете ме кога сме имале такво нешто не се сеќавам.
Панчев:smir:

Шала на страна, колку е тоа битно не ми е јасно затоа што сепак е ова натпреварување во лига на шампиони.

И да дали со оваа одлука Пандев ќе стане поуспешен?
И да зошто мислиш дека толку нема повеќе да има фудбалери од Македонија. Па ако поради гледаноста ќе станат подобри фудбалерите нека даваат македонско првенство. А инаку има и други добри македонци (не успеале акко Пандев и нормално неможе сите да се исти) кои играат во странство но изгледа само за Пандев знаеме. Зато и не не бива

Во Германија има неколку Македноци но никој не пренесува Германско првенство:toe:
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.511
Поени од реакции
2.647
Значи еи, ако некој дава македонски фудбалер во ЛШ, тогаш е патриот.

Ако некој одбере да го глеа него место појака утакмица, тој е поголем патриот. Абе, да ве ринеме вас патриотите со лопата во државава :)
Мајкуму, се за вакви работи сте патриоти, за кликања по петиции, за величање други луѓе и самите себе, за отварање теми...

Ако размислите логички, ние ќе гледаме Интер-ЦСКА, а не Пандев-ЦСКА.
Пандев ако истрча на терен, тогаш ќе биде само 1 од 22цата други кои ќе истрчаат. Што значи, не е ни 5% од целиот натпревар.
Затоа, да гледате цел натпревар само ради него, не ви иде логиката.
Од друга страна, Барса-Арсенал ќе ја гледате зашто и двата тима играат офанзивен, убав фудбал, што значи ќе ви биде битен 100% од натпреварот.

Затоа, ако веќе сте запнале по Пандев, имате пренос од Барса-Арсенал, а ако случајно Пандев даде гол или намести, ќе се уклучат и ќе видите снимка. Ма еве, дури и да издрибла некој со пета, нека се уклучат.

Друга работа, Канал 5 бира утакмици базирано на рејтингот и гледаноста која ја процениле. Со тоа што го избира Интер заради Пандев, мисли дека ќе има повеќе гледачи.
Значи, да ви расчистам, не го бира зашто е МАКЕДОНЕЦ, туку зашто е магнет за сите Струмичани и Македонци кои не би гледале фудбал генерално, ама Пандев би го гледале. Значи, патриоти, тешко?

Ај да видиме дали се спортски работници. Има две утакмици, милион фактори кои влијаат на рејтингот. Атрактивност на екипи, играчи во двете, стил на игра, ривалства...Канал 5 ги отфрла сите фудбалски фактори (кои укажуваат на Барса-Арсенал) и го бира Интер, само ради Пандев. И не поради тоа што е добар фудбалер и ќе игра (не се ни знае дали ќе истрча на терен), туку зашто ќе привлече повеќе гледачи според нив. Типична бизнисменска одлука, наместо спортска.

Затоа, помислете се убаво и преиспитајте ги вашите ставови, оо вие големи патриоти.
Пи-ес, Интераш сум.


Респект за постот...Нема што повеќе да се коментира :bravo: :bravo:
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.965
Поени од реакции
57.716
Преголема фама се дигна заради ова.
Прво, некој спомна „ако си патриот откупи Македонска Лига“.... што значи Велија Рамковски е патриот?? Абе ајде....:tapp:

Второ, пишувате дека од Србија има играчи па не ја пренесуваат. Епа дечки од Србија играчи во ЛШ има секоја година, лани и во финале имаше. А наш играч игра во ЛШ после две-три години, а во четврт-финале не заиграл Македонец можда од Ѕвезда 1991.
Значи поентата со ова ми е... во ЛШ секоја година играат Срби, и тоа не е ништо необично за публиката таму, за разлика од кај нас каде тоа што Македонец игра во ЛШ, претставува мамка за гледаност.

Донекаде и треба тоа да биде мамка, но во овој случај не!
Донесувајќи ја оваа одлука Канал 5 сигурно претпоставиле дека ќе се случува ваква работа. Не верував дека се толку смотани да си го рушат рејтингот уште првата година. Кај мене лично тоа го сторија и при комбинираниот пренос, а ова е уште еден минус. Кога веќе откупуваш права за вакво натпреварување, направи ги сите потребни процедури да немаш проблеми со преносот и носи логички одлуки. Пишав за тоа вчера во другата тема да не се повторувам.

Но, грешката е направена, тешко дека ќе ја сменат одлуката.
Е сеа менталитетот ни е таков, сеа сереме а утре-задутре ако Пандев ја реши утакмицата сите ќе го величиме. Многумина од вас што изнапишавте грди зборови, за една недела ќе пишувате друго.

На крај, глупава одлука на Канал 5, патриотизмот не се мери со ова, но тоа е, мора да сркаме.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Не дека навиваш за Барселона и обожаваш да ја гледаш и да коментираш во студио кај Филе.. Али нареден пат коа ќе појдиш таму.. Прашај го дали се согласува тој со тоа.. Прашај го што мисли.. И двајцата сте за Барса.. Али со спротивни мислења.. Потоа трк до неговиот блог и прочитај го неговото мислење при потписот на Пандев.. Па да направиш разлика од Шинтер, Билан, Фарса, Задрид и она што Пандев и го носи на Македонија како едиснствен претставник на тоа ниво покрај Србија и Хрватска кои прочитав имале по некои 4-5..

Не дека сум фан на Интер.. Напишав во постот.. И јас ќе ја гледав Барса.. И немаше да го барам Интер по тв.. Али што да правиш.. Некој сеуште мисли со своја глава во оваа држава..
Со кое дали се согласува? Пандев е ѕвер и го обожавам. Натпреварот утре меѓу Арсенал и Барселона е со потенцијал да е 5 пати поатрактивен од тој во Милано. Шо не е јасно овде?

По твојата логика цела сезона Андерлехт требаше да го гледаме ради Бобан Грнчаров.

Што и носи Пандев на Македонија? Ќеф. Кога игра добро, ќефлија сум. Кога ќе даде гол скокам од радост. Не ради твој Интер, или порано за Лацио, туку дека е наш.

Пак ќе прашам, каква врска има мојата емоција кон Пандев, со реалниот избор за поинтересен натпревар? Јас можам да живеам и без да ги глеам Интер и ЦСКА заради Пандев. Ако сум негов фанатик, ќе одам да го гледам во кладилница, на интернет, ќе најдам начин. Како што ќе најдам начин и утре, да ги гледам оние за кои навивам од срце. Математичкиот проблем овде е што тоа ќе го направат и многу други кои не се умрени по Барса или Арсенал. Туку сакаат убав фудбал.

Трескање глупости на тема „немаме национален сенс, затоа правиме глупави групи и сакаме да ја глеаме Барселона со Арсенал“ се работи напишани без размислување.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.020
Поени од реакции
22.927
Како не им е срам на ХРТ2.
Не го даваат Челзи,а во Челзи игра,поточно брани младиот голман иначе хрват,Матеј Делач.
Идиоти ме изнервираа до в крај,срамота,нека се угледаат на Канал 5!

:tapp:
Кој ден играте?:icon_lol:
 

Ibracadabra

Волшебник
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
65
Со кое дали се согласува? Пандев е ѕвер и го обожавам. Натпреварот утре меѓу Арсенал и Барселона е со потенцијал да е 5 пати поатрактивен од тој во Милано. Шо не е јасно овде?

По твојата логика цела сезона Андерлехт требаше да го гледаме ради Бобан Грнчаров.

Што и носи Пандев на Македонија? Ќеф. Кога игра добро, ќефлија сум. Кога ќе даде гол скокам од радост. Не ради твој Интер, или порано за Лацио, туку дека е наш.

Пак ќе прашам, каква врска има мојата емоција кон Пандев, со реалниот избор за поинтересен натпревар? Јас можам да живеам и без да ги глеам Интер и ЦСКА заради Пандев. Ако сум негов фанатик, ќе одам да го гледам во кладилница, на интернет, ќе најдам начин. Како што ќе најдам начин и утре, да ги гледам оние за кои навивам од срце. Математичкиот проблем овде е што тоа ќе го направат и многу други кои не се умрени по Барса или Арсенал. Туку сакаат убав фудбал.

Трескање глупости на тема „немаме национален сенс, затоа правиме глупави групи и сакаме да ја глеаме Барселона со Арсенал“ се работи напишани без размислување.
Ако Боби Грнчаров со Андерлехт стаса до 1/2 финале во Лига на Шампиони, и ако на стадион има 500 македонци со знамиња, ме заболе мене за Интер, Барса и остали дали играат во ист термин.. Јас ќе го гледам Андерлехт..
Ја сфаќаш ли сега поентата?
А цела сезона го гледаш на ТВ со Интер бидејќи сигурно нема да го даваат Милан со Инзаги или Јувентус со Амаури.. Ова со Пандев и Интер, најдобриот од Италија му се поклопи на Телма..
А ако веќе така постапува Телма, а истото го прави еве сега и Канал 5, а Филе со претходната емисија пред да започнат Челзи - Интер го подржува тоа, сигурно тие пресметале дека Интер со Пандев му носи поголема гледаност во Македонија отколку Меси со Барса, или Фабрегас со Арсенал.. Не знам што тука е нејасно..
А тоа дали Арсенал - Барселона ќе изиграле убаво или ќе завршат 0-0 ич не ги интересира..
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Мирсад Мијадиновски играше во Дебрецен сезонава, и Бобан Грнчаров играше во АПОЕЛ во фазата по групи.

Еден голем минус за Канал 5 дека не ми пуштија ниеден пренос од тие екипи.

Темава бош, исто како и воведниот пост. Пандев е Македонец, Интер е италијанска екипа. Thats all! Нема патриотизам, нема ништо слично.

Ако си запнал со патриотизмот иди отвори си една сметка и наместо да даваш пари во кладилница собирај пари и вложувај во македонското првенство да си го гледаш твоето омилено дерби.
Барселона и Арсенал има потенцијал да биде еден од најдобрите дуели годинава после Ел Класико.

ОПРАЈТЕ СЕ! :helou:
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
Јас сум на Телекабел и ја немам ХРТ 2 веќе неколку години. Покрај неа ги укинаа и сите добри програми кои беа во договорот кога ја ставав кабловската. Сега имам 66 програми од кои прелазна оцена можат да добијат 5-6. Најискрено се тиња ама кој ги ебе. Да е жив и здрав интернетот (Интернетот не ми е од Телекабел, фала Богу).
Може,може ова само што имам јас слушано иначе лично не сум на Теле Кабел. А ни преку ресивер не ја фаќа? Епа чим Теле Кабел нема во Скопје, нема ниедна друга кабловска..
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
:pos2::pos2::pos2::tapp::tapp::tapp:

Анкетава е држи ме пао сам. (Дали тоа што користам српски израз не сум Македонец?)

Споредување на Пандев со Репрезентацијата ти е Epic Fail.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
...сигурно тие пресметале дека Интер со Пандев му носи поголема гледаност во Македонија отколку Меси со Барса, или Фабрегас со Арсенал.. Не знам што тука е нејасно..
Мене ми е јасно зш имаш 2ка математика :) Или ако математика имаш 5-ка, сигурно логика имаш 2-ка :)
 

Ibracadabra

Волшебник
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
65
Мене ми е јасно зш имаш 2ка математика :) Или ако математика имаш 5-ка, сигурно логика имаш 2-ка :)
Немам јас 2ка математика, нити пак логика.
Ама ти длабоко си заслепен од Барса.. И тоа дека играат двете екипи кои негувале најотворен фудбал..
Сигурно мислиш дека Пандев им платил по 100.000 евра на Канал 5 и Телма да го даваат..

Искрено јас незнам дали платил..
Али мислам дека го даваат него бидејќи е погледан во Македонија од Меси и Фабрегас заедно..
А ти мисли си што сакаш..

П.С. Ете и така одиш по емисии, па прашај ги мајкему.. Зошто го дадовте Пандев на ТВ.. Сигурен сум дека ќе ти објаснат..

П.П.С. Сигурно сега ќе излезе некоја група на Фејсбук со наслов - Барса мора да го купи Пандев за да ја даваат на ТВ во Македонија!
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Немам јас 2ка математика, нити пак логика.
Ама ти длабоко си заслепен од Барса.. И тоа дека играат двете екипи кои негувале најотворен фудбал..
Сигурно мислиш дека Пандев им платил по 100.000 евра на Канал 5 и Телма да го даваат..
Убо, јас сум длабоко заслепен од Барса, а ти ќе ја гледаше утакмицата во Лондон (да не беа групиве и да не се заслепеше од инает?) посекако.

Чим знајш математика и логика, едноставно е... преброј, прочитај, пак преброј, провери двапати... Публиката си го кажа своето.
 

Ibracadabra

Волшебник
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
65
Убо, јас сум длабоко заслепен од Барса, а ти ќе ја гледаше утакмицата во Лондон (да не беа групиве и да не се заслепеше од инает?) посекако.

Чим знајш математика и логика, едноставно е... преброј, прочитај, пак преброј, провери двапати... Публиката си го кажа своето.
Која публика да ја бројам? Оваа на форум која има просек 17 години?
Ти се зезаш со мене?
Публика и гледаност се бројат во аналитичките центри на Телма, Канал 5, Сител.. Сигурно го скапале во броење Арсенал.. Па го скапавме од гледање на ТВ.. Си знаат тие таму зошто секоја недела на ТВ одат Реал, Барса, Манчестер, Челзи и Интер..
А во случајов мислам дека му е двапати пребројано.. Дека Пандев после потписот со Интер им оди како алва кај гледачите..

Ај сега преброј ти.. Настрана онаа анкета горе.. И размисли со своја глава..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom