Барате некој закон?

Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
teško perenje na mozokot !! doma ovie 26 godini ( po raspadot na SKM) nikoj nema nikakva partiska kniška pa site diplomiraa i site rabotat ... se ova e tendenciozno, da se destabilizira Makedonija i da se izbrkaat stranskite investitori ...
.. а еве цитат од еден друг пост од студент,,
...Иначе 2 ден окупација на технички, а во разговори со колеги слушам само негодување зарди неможноста да присуствуваат на предавања. Ако потрае окупацијава, многу студенти ќе се свртат против Пленумот....
-Сите што завршиле работат ? Алооо ти од инает збориш или како истажи малце ти се молам, и мој совет ти е да не ги чепкаш студентите, а во врска со инвеститори слободно нека одат ти што ги донесе оваа власт.
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Дали може некој да ми помогне да ги најдам Општите узанси за промет со стока и Посебни узанси трговските обичаи?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Забележувам што некои учесници во муабетов дискутираат за студентскиве протести
Тоа не е предмет на дискусија во оваа тема. За таа дискусија имаме тема.
http://forum.kajgana.com/threads/Ќе-се-полага-државен-испит-во-2-ра-и-4-та-година-Студентски-пленум.75259/page-340#post-7116050
Затоа молам тие постови да се префрлат во таа тема. Ова се однесува на постовите 598, 599, 600 и 601
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
Да.
Тоа е малтретирање, понижување, грабеж и што уште не. Ама кому да кажеш?
Во законот јасно пишува дека возило може да се дига, само ако представува непосредна пречка за одвивање на сообраќајот и тоа да се помести за неколку метри, а дури ако тоа не е можно да се однесе во депо
Ама зонашите дневно дигаат околу 200 возила и тоа им е главен приход од нивното „ стопанисување и поштено заработување “
Затоа моето име е „ Смрт за зони и пајак возила “
кај ФФМ кога има утакмица, 10-ни возила паркираат на тротоарите од спротивната страна и ја намалуваат видливоста на тие што излегуваат од паркингзите на луѓето што живеат таму. Полиција и пајак доаѓа ама ги дига само тие што паркираат на трева ( а не попречуваат никој) ...дури и од осушена или неодржувана трева...

Ме интересира дали на веб страниците на судовите смее да се објави цело име и презиме на обвинетиот?
мислам дека во пресудите имињата на физичките лица се со иницијали .. б.т.в. исто така Уставен суд забрани јавно објавување на список со имиња на правосилно осудени педофили
 
C

cige

Гостин
Нека ми помогне некој да ги најдам законите за нега на старо лице. Оти матичната и тие од фондот си играат пинг понг со нас.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Нека ми помогне некој да ги најдам законите за нега на старо лице. Оти матичната и тие од фондот си играат пинг понг со нас.
Zakon za socijalna zastita.
 

Vuki-Viola-Fan

Solo Fiorentina
Член од
18 мај 2008
Мислења
3.502
Поени од реакции
680
Може некој да ми каже каде да го најдам законот за годишен одмор на вработени? Фала
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872

Давид!

Голем Ентузијаст
Член од
23 март 2015
Мислења
171
Поени од реакции
47
Во Македонија е јасно дека нема закон. Ако си симпатизер на власта, ќе добијаш закони.
П.С Слушнете ги бомбите на Заев. :D
 
Член од
25 март 2015
Мислења
4
Поени од реакции
2
Во Македонија е јасно дека нема закон. Ако си симпатизер на власта, ќе добијаш закони.
П.С Слушнете ги бомбите на Заев. :D
[DOUBLEPOST=1427314232][/DOUBLEPOST]
Во Македонија е јасно дека нема закон. Ако си симпатизер на власта, ќе добијаш закони.
П.С Слушнете ги бомбите на Заев. :D
ZA ZAKONITE SLOBODNO MOZAM DA KAZAM DEKA NE SE BAS KAKO STO TREBA , PRIMER ZA TOA E ZAKONOT ZA LICNA KARTA KOJA SE VADI ZA PRV PAT JAS KAKO AVSTRALISKI DRZAVJANIN SO MAKEDONSKO POTEKLO TREBA SPORED ZAKONOT DA IZVADAM LICNA KARTA TAKA STO TREBA DA SE PISAM POD KIRIJA KAJ DEDO MI NA ADRESA VO KUKA STO JA NAPRAVI TATKO MI SO DOGOVOR ZA ZAKUP POGLUP ZAKON OD OVOJ VAS ZAKON NEMAM VIDENO VO NIEDNA DRZAVA TREBA DA SE ZASRAMI TOJ STO GO IZMISLI OVOJ ZAKON VO SVOJA KUKA DA SE PISUVAM POD KIRIJA ....S R A M N O[DOUBLEPOST=1427314324][/DOUBLEPOST]
Во Македонија е јасно дека нема закон. Ако си симпатизер на власта, ќе добијаш закони.
П.С Слушнете ги бомбите на Заев. :D
ZA ZAKONITE SLOBODNO MOZAM DA KAZAM DEKA NE SE BAS KAKO STO TREBA , PRIMER ZA TOA E ZAKONOT ZA LICNA KARTA KOJA SE VADI ZA PRV PAT JAS KAKO AVSTRALISKI DRZAVJANIN SO MAKEDONSKO POTEKLO TREBA SPORED ZAKONOT DA IZVADAM LICNA KARTA TAKA STO TREBA DA SE PISAM POD KIRIJA KAJ DEDO MI NA ADRESA VO KUKA STO JA NAPRAVI TATKO MI SO DOGOVOR ZA ZAKUP POGLUP ZAKON OD OVOJ VAS ZAKON NEMAM VIDENO VO NIEDNA DRZAVA TREBA DA SE ZASRAMI TOJ STO GO IZMISLI OVOJ ZAKON VO SVOJA KUKA DA SE PISUVAM POD KIRIJA ....S R A M N O[DOUBLEPOST=1427314570][/DOUBLEPOST]
-Сите што завршиле работат ? Алооо ти од инает збориш или како истажи малце ти се молам, и мој совет ти е да не ги чепкаш студентите, а во врска со инвеститори слободно нека одат ти што ги донесе оваа власт.
KAKVO SKOLO ZAVRSILE LUGETO STO GI DONESUVAAT ZAKONITE ALOOOO, DALI STE PISMENI VIE ? JAS KAKO COVEK OD DIJASPORATA SUM CELOSNO UVREDEN SO ZAKONOT ZA LICNI KARTI ...
ZA ZAKONITE SLOBODNO MOZAM DA KAZAM DEKA NE SE BAS KAKO STO TREBA , PRIMER ZA TOA E ZAKONOT ZA LICNA KARTA KOJA SE VADI ZA PRV PAT JAS KAKO AVSTRALISKI DRZAVJANIN SO MAKEDONSKO POTEKLO TREBA SPORED ZAKONOT DA IZVADAM LICNA KARTA TAKA STO TREBA DA SE PISAM POD KIRIJA KAJ DEDO MI NA ADRESA VO KUKA STO JA NAPRAVI TATKO MI SO DOGOVOR ZA ZAKUP POGLUP ZAKON OD OVOJ VAS ZAKON NEMAM VIDENO VO NIEDNA DRZAVA TREBA DA SE ZASRAMI TOJ STO GO IZMISLI OVOJ ZAKON VO SVOJA KUKA DA SE PISUVAM POD KIRIJA ....S R A M N O
 
Последно уредено:

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
@majaaud Следни избори здравје боже, ќе има гратис лични карти по експресна постапка ич да не се замараш.
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
[DOUBLEPOST=1427314232][/DOUBLEPOST]

ZA ZAKONITE SLOBODNO MOZAM DA KAZAM DEKA NE SE BAS KAKO STO TREBA , PRIMER ZA TOA E ZAKONOT ZA LICNA KARTA KOJA SE VADI ZA PRV PAT JAS KAKO AVSTRALISKI DRZAVJANIN SO MAKEDONSKO POTEKLO TREBA SPORED ZAKONOT DA IZVADAM LICNA KARTA TAKA STO TREBA DA SE PISAM POD KIRIJA KAJ DEDO MI NA ADRESA VO KUKA STO JA NAPRAVI TATKO MI SO DOGOVOR ZA ZAKUP POGLUP ZAKON OD OVOJ VAS ZAKON NEMAM VIDENO VO NIEDNA DRZAVA TREBA DA SE ZASRAMI TOJ STO GO IZMISLI OVOJ ZAKON VO SVOJA KUKA DA SE PISUVAM POD KIRIJA ....S R A M N O[DOUBLEPOST=1427314324][/DOUBLEPOST]
ZA ZAKONITE SLOBODNO MOZAM DA KAZAM DEKA NE SE BAS KAKO STO TREBA , PRIMER ZA TOA E ZAKONOT ZA LICNA KARTA KOJA SE VADI ZA PRV PAT JAS KAKO AVSTRALISKI DRZAVJANIN SO MAKEDONSKO POTEKLO TREBA SPORED ZAKONOT DA IZVADAM LICNA KARTA TAKA STO TREBA DA SE PISAM POD KIRIJA KAJ DEDO MI NA ADRESA VO KUKA STO JA NAPRAVI TATKO MI SO DOGOVOR ZA ZAKUP POGLUP ZAKON OD OVOJ VAS ZAKON NEMAM VIDENO VO NIEDNA DRZAVA TREBA DA SE ZASRAMI TOJ STO GO IZMISLI OVOJ ZAKON VO SVOJA KUKA DA SE PISUVAM POD KIRIJA ....S R A M N O[DOUBLEPOST=1427314570][/DOUBLEPOST]
KAKVO SKOLO ZAVRSILE LUGETO STO GI DONESUVAAT ZAKONITE ALOOOO, DALI STE PISMENI VIE ? JAS KAKO COVEK OD DIJASPORATA SUM CELOSNO UVREDEN SO ZAKONOT ZA LICNI KARTI ...
ZA ZAKONITE SLOBODNO MOZAM DA KAZAM DEKA NE SE BAS KAKO STO TREBA , PRIMER ZA TOA E ZAKONOT ZA LICNA KARTA KOJA SE VADI ZA PRV PAT JAS KAKO AVSTRALISKI DRZAVJANIN SO MAKEDONSKO POTEKLO TREBA SPORED ZAKONOT DA IZVADAM LICNA KARTA TAKA STO TREBA DA SE PISAM POD KIRIJA KAJ DEDO MI NA ADRESA VO KUKA STO JA NAPRAVI TATKO MI SO DOGOVOR ZA ZAKUP POGLUP ZAKON OD OVOJ VAS ZAKON NEMAM VIDENO VO NIEDNA DRZAVA TREBA DA SE ZASRAMI TOJ STO GO IZMISLI OVOJ ZAKON VO SVOJA KUKA DA SE PISUVAM POD KIRIJA ....S R A M N O
Ако е така тогаш ти и не треба да гласаш, односно не треба да одлуцуваш за политика во македонија бидејќи со години не сте дошле да видите како народ гладува, туку дојдете од работа и ајде МТВ сат и цекај сега ке се јавам во емисија и ке давам предлози. Точно колку е наша држава толку е и твоја меѓутоа, со вашси 2000 гласови ставате марионета на власта, и едно неми е јасно како успеваат да ве убедат да гласате?
 
Член од
25 март 2015
Мислења
4
Поени од реакции
2
ako ima narod sto gladuva ne e za zalenje zdravi pravi treba da rabotat ako ne vo mak. nadvor nekade da si baraat care ...premnogu mi e zal sto patite vo zaostanata drzava ..mn e polesno za ziveenje vo drzava kade sto obicniot narod ne strada nema nikakvi poteskotii vo sproveduvanjeto vo sistemot i nikoj ne se zanimava so politika zaradi toa sto nema potreba....no za zal vo mak. treba da imas rabota so politika zasto sistemot e mn nazad i mn nervozi treba da se trpi za da se zavrsi edna rabota....zalno[DOUBLEPOST=1427409735][/DOUBLEPOST]
Ако е така тогаш ти и не треба да гласаш, односно не треба да одлуцуваш за политика во македонија бидејќи со години не сте дошле да видите како народ гладува, туку дојдете од работа и ајде МТВ сат и цекај сега ке се јавам во емисија и ке давам предлози. Точно колку е наша држава толку е и твоја меѓутоа, со вашси 2000 гласови ставате марионета на власта, и едно неми е јасно како успеваат да ве убедат да гласате?
ako ima narod sto gladuva ne e za zalenje zdravi pravi treba da rabotat ako ne vo mak. nadvor nekade da si baraat care ...premnogu mi e zal sto patite vo zaostanata drzava ..mn e polesno za ziveenje vo drzava kade sto obicniot narod ne strada nema nikakvi poteskotii vo sproveduvanjeto vo sistemot i nikoj ne se zanimava so politika zaradi toa sto nema potreba....no za zal vo mak. treba da imas rabota so politika zasto sistemot e mn nazad i mn nervozi treba da se trpi za da se zavrsi edna rabota....zalno
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Сакам да знам со кој правилник е уредено одредување на катноста кај објектите. Конкретно ме интересира кои услови треба да се задоволат за еден кат да се запише како сутерен.
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
124
Поени од реакции
97
Кој е законот ако носам нож со мене за самоодбрана во МК? Пример ножот ми е во џеб и го немам вадено ниту пак сум се заканувал на некој итн итн туку некако по некоја случајност ме пребркува полицаец и ми наоѓа нож во џебот? Ќе одговарам или?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom