Барате некој закон?

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Може ли некој правник да ми даде дефиниција за Казнен налог?
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Здраво имам потреба од совет или инфо дали постои закон за нарушување на приватност од комшијата... има тераса направено и гледа кај мене во двор и во домот и ужасно ми пречи и кебињата кога ги тресат кај мене паѓа тоа прашината... Мора да има некоја инспекција да се регулира ова да затвори тоа терасата или јас ке морам да кревам голема ограда 15 метри па да настанат поголеми проблеми.
 
Член од
13 јануари 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.172
Може ли некој правник да ми даде дефиниција за Казнен налог?
Казнен налог поднесува ОЈО за кривични дела за кои е пропишана казна до 5 години затвор. Што конкретно те интересира?
 
Член од
27 април 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ме интересира каков е законот во врска со одземени предмети при претрес на алфи.. случајот е во тоа што ми го одземаа мобилниот телефон и веќе 20 дена ми е во полициската станица, ме интересира дали имаат право да го држат телефонот и колку време имаат право. При претресот ни беа пронајдени околу 0.25 грама марихуана.
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
50
Поени од реакции
10
Ако може некој да ми помогне? Каде да го најдам законот за увоз на моторцикли?
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Дали има некој што знае во врска со ЦОЛ табли за увезени коли. Имам документ дека важат 30 дена, дали во рок од тие 30 дена смее возилото да се возе, или строго тие важат само до царина (а веќе е оцаринето) до регистрација (без да се вози) ?
 

king-makedon

THE KING
Член од
5 декември 2008
Мислења
503
Поени од реакции
262
Во кој рок Државната комисија за одлучување во управна постапка и постапка од работен однос во втор степен е должна да донесе Решение по повод Жалба заради одбиено барање за приватизација на градежно земјиште?
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
Кажете ми повеќе за оној закон на регализирање на куќа и зошто би требало сега да давам 400 евра за глупости, кога веќе ги имам сите неопходни документи, до тапија. Зошто излезе тој закон?! И до кога важи?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Кажете ми повеќе за оној закон на регализирање на куќа и зошто би требало сега да давам 400 евра за глупости, кога веќе ги имам сите неопходни документи, до тапија. Зошто излезе тој закон?! И до кога важи?
Имаш елаборат?
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
Имаш елаборат?
Имам да, меѓутоа, имавме некои проблеми, при што морав еден дел од мојот имот да го префрлам на името на братучед ми. Така што, не знам искрено ни јас до каде сум стасана, кога го расипав елаборатот, платив 8,000 ден, за кај него да префрлам, по негова грешка и останало така, сега треба изгледа повторно да викнам геометар... Не знам ни јас до кај сум. Нит што да направам, мада тоа не е проблем, ќе ме уходи таткоми...

За законов ме интересираше попрецизно и како е тој поврзан со елаборантот? Појма неам.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Имам да, меѓутоа, имавме некои проблеми, при што морав еден дел од мојот имот да го префрлам на името на братучед ми. Така што, не знам искрено ни јас до каде сум стасана, кога го расипав елаборатот, платив 8,000 ден, за кај него да префрлам, по негова грешка и останало така, сега треба изгледа повторно да викнам геометар... Не знам ни јас до кај сум. Нит што да направам, мада тоа не е проблем, ќе ме уходи таткоми...

За законов ме интересираше попрецизно и како е тој поврзан со елаборантот? Појма неам.
Лелеее,значи грешките на геодетите,изгледа дека се намерни,за да се прават нови,и да се плаќаат.
Имав и јас таков пример,го решивме проблемот,ама со многу нервози и многу пари:(
А тоа што прашуваш за законот и елаборатот,се знае за да се упише имотот во катастар,да имаш точен имотен лист,со точни мерки и да плаќаш данок за имот:)
Ако добро те разбрав,тоа е одговорот:)
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
Лелеее,значи грешките на геодетите,изгледа дека се намерни,за да се прават нови,и да се плаќаат.
Имав и јас таков пример,го решивме проблемот,ама со многу нервози и многу пари:(
А тоа што прашуваш за законот и елаборатот,се знае за да се упише имотот во катастар,да имаш точен имотен лист,со точни мерки и да плаќаш данок за имот:)
Ако добро те разбрав,тоа е одговорот:)
Ухууу, знам, абе беља се овие документи, куќи, имот... Ова 8 000, шо ти велам од старт онака колку да го расипам документот шо го поседував, а после уше колку платив плус, да се префрли кај него... Па не знам шо таму, се собира... Ваму 2,000, онаму пеес евра, онаму сто... Ко ова да се по десет денари.
И на крај сега ја останав сјебана. Тоа е.

Ахам, мислам дека те разбрав. Инаку, ми рекоа дека има краен рок за легализација, тој траеше некаде до август ли септември, сеуште трае, не ме фаќај за збор, не сум сигурна.
А што потоа, кога ќе помине тој рок за легализација?!
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Ѕид на плачот,па ќе мораш да побрзаш,некаде прочитав дека рокот за предавање елаборати, е до крајот на 2016 г..Тоа изгледа,под услов ако другите документи ти се прададени:)
А ако си закаснила,изгледа ќе си плаќаш по онаа другата терифа по квадрат,зависно во која зона се наоѓа имотот,а не по 1е.м2
 

Kajgana Shop

На врв Bottom