Бараат работа, а молат Бога да не ја најдат

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Од тие скоро 300 илјади невработени, мнозинството се неактивни барачи на работа ........... на пр. има лица кои веќе се во години(средовечни) кои долги години, некои и цел живот, се водат како невработени, но воопшто не ни имаат желба да работат, дури и да им се понуди било какво работно место, ќе одбијат !
Мажите горе-доле(мнозинството)чепкаат нешто ваму таму и доколку им се понуди некое работно место, повеќе има шанса да одбијат, отколку да прифатат, а што се однесува до жените, оние повозрасните кои цел живот се дома(како домаќинки) нив воопшто не им е ни целта, а немаат ни желба за работа, бидејќи цел живот се домаќинки, така си одбрале уште како млади и така ќе си тераат цел живот, а од друга страна илјадници такви се водат со децении како невработени лица, но всушност се неактивни барачи на работа !
Мислам дека преку 50% од невработените се неактивни барачи на работа, многумина не ни имаат желба за работа од ххх причини !
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Ајде да вметнеме една друга категорија тука. Каде е снаодливоста на тој млад човек? Денес не се бара само диплома и 10 просек на факултет. Се бара и многу други работи. Не е само заврши факултет и чекај работа. Ако, народски кажано „го бива“ синот со 10ка просек, до сега сигурно ќе се вработел некаде, а немало да се чека на АВРМ да бара работа за луѓе со толку теоретско (ова теоретско го потенцирам затоа што едно е теорија, а друго пракса) знаење. Можеби синот со 10ка просек нема никакви комуникациски способности, можеби поима нема од компјутерски вештини, можеби нема доволно високо ниво на емотивна интелигенција, можеби е мрзлив. И да вработам некој со факултетско познавање, а не со практично знаење на проблематиката?...не благодарам.

п.с. немам ништо против синот со 10ка просек, само генерализирам и е земен како случаен пример.
чим ме спомнавте да одговорам,
точно се работи за мое дете но не е син,туку ќерка,
Заврши на УКИМ 2005 како најдобар студент со најголем просек.
И не може да најде работа од разно разни причини.
Накратко:
Не од не знаење. Јас сум кв работник,и не познавам никој со ВСС сакам да кажам никој во УКИМ па да оргирам за знаењето на ќерками,не сум ни бил ни стапнал на УКИМ,се што постигнала е значи со знаење и способности.Не верувам дека и ставале 10-ки затоа што ми е мене ќерка на КВ-бравар.
Со компјутери е народски кажано-тата мата, ќе искуца една страна без да погледне во тастатура за рекордно време.Можеби 10 пати побрзо од брзото. Англиски солидно или одлично го владее.
Не работи.и никогаш не се запослила,и незнам дали ќе се запосли,
причина: Кога таа би се запослила тоа значи некоја друга не треба.
Односно се запослуват се нечии керќи и синови а НИКАКВИ.
Ние сме го искусиле тоа овие години.
Сега е магистер со една деветка само во индексот.
И нема да одбие работа во ДЕбар,ДЕмир Хисар или Делчево.
 
Член од
13 септември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
469
Логиката на насловот и текот на темава е:

Бидејќи ПОСТОИ човек што не сака да работи, СИТЕ што сакаат да работат ќе го третираме како споменатиот човек и ќе им поставуваме какви сакаме услови,
бидејќи постои човек што не сака да работи.

Со тоа, скоро сѐ е кажано, а од тука не може да следуваат работи поврзани со здрав разум,
затоа и најверојатно нема поента да се коментира.

Со индигнација и силно гадење коментирам на ужасниот примерок пред некоја страна што рече дека „тој со 10 просек може не бил снаодлив, затоа нема работа.“.
Ако постои Бог, за ова треба животот да му се сведе на бесконечен циклус од бескраен ужас.

Не само што постојат малоумни луѓе, како да не е доволна штета што постојат, тие даваат и забелешки, дури.
За очигледните коментатори кои бранат став само по политичка линија истото го мислам.

(Интересно е како тие плачат кога ги стрелале. А кога го прават истото (да, *ИСТОТО*), било демократија). Значи, други деца можат да гинат (или да се присилени да молат за да можат да преживуваат, што е исто така тип на смрт). Па кој ви го даде тоа право вас? итн.)

Светов е толку расипан од сите страни, што не е можна дискусија во целисходност да покрие сѐ (перфектно добро повлекува зло, итн.)

Се разбира дека грешката е дека ги третираме симптомите, место болеста.
Ова што се случува (не е кај нас само, забележувам) се СИМПТОМИ.
Ние коментираме за СИМПТОМИТЕ. Треба да се коментира за БОЛЕСТА.
Болеста е толку очигледна што веќе е „стара“ тема, тривијална, итн., па ако коментираш за неа, ти коментираш за минатото,
што во умот на малоумниците значи дека си „конзервативен“, не си „европски тип“ и на тоа завшува сѐ. Затоа симптомите се коментираат, цело време, цело време.. како да ќе влијае тоа некаде.

А глупаци секој ден употребуваат термини „конзерватизам“, „ретро-*“ итн. мислејќи дека сѐ што е старо, не чини.
А тестот на времето кажува што чини а што не и тој е многу суров.
Па, дали може глупак да негира нешто што Времето го потврдило ? итн.

Ако е така, и Животот (како постоење) е стар концепт, затоа да се убиеме сите, бидејќи тоа е „ретро“ (значи, не е „европски“, не е „21 век“, тоа е „конзерватизам“, тоа е „застарено“, ...)

Една многу важна забелешка (од Шанфор): да имаа луѓето достоинство на слон, светов не ќе беше толку ужасен..
(Слоновите (скоро) одбиваат да се размножуваат во заробеништво.)

ОТВОРЕН ПРОБЛЕМ:
Кој е тој што има достоинство со 33% невработеност и просечна плата ужас ?
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.711
Поени од реакции
6.649
А никој не го спомнува фактот што имаме преголем број луѓе во државата со завршен факултет (тука ги сметам и магистерски и докторски мада се многу мал процент во споредба со додипломските). Македонија како држава, економија, стопанство едноставно е премала за толкав број на димпломирани луѓе. Нормално дека ќе постои ошто незадоволство кога секој втор има факултет и очекува, ако ништо друго, барем нормални работни услови и ПРОСЕЧНА МАКЕДОНСКА ПЛАТА ЗА КОЈА СТАЛНО ТРУБАТ ДЕКА Е ОКОЛУ 20 000 ДЕНАРИ. Ама шо им не нив гајле колку дипломирани има кога буџетот им се полни од партиципации, на газдите им се полнат џебовите од кирии од студентите, студентите (кои по моја проценка во Скопје се 30 000+) кои трошат пари во Скопје и тн. По мене мислам дека институцијата ФАКУЛТЕТ (која последниве години ептен се деградира) треба да биде достапна само за исклучително надарените, талентирани, интелигентни луѓе. Се знае кои луѓе можат да бидат инженери, доктори, хирурзи, дизајнери, менаџери, професори и сл. За сите останати постојат занаетчиски работи, земјоделство, трговија.И нормално дека сите ќе сакаат работа како припадник на првата група професии, а не на втората затоа што таму има многу работа, а мала плата.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
чим ме спомнавте да одговорам,
точно се работи за мое дете но не е син,туку ќерка,
Заврши на УКИМ 2005 како најдобар студент со најголем просек.
И не може да најде работа од разно разни причини.
Накратко:
Не од не знаење. Јас сум кв работник,и не познавам никој со ВСС сакам да кажам никој во УКИМ па да оргирам за знаењето на ќерками,не сум ни бил ни стапнал на УКИМ,се што постигнала е значи со знаење и способности.Не верувам дека и ставале 10-ки затоа што ми е мене ќерка на КВ-бравар.
Со компјутери е народски кажано-тата мата, ќе искуца една страна без да погледне во тастатура за рекордно време.Можеби 10 пати побрзо од брзото. Англиски солидно или одлично го владее.
Не работи.и никогаш не се запослила,и незнам дали ќе се запосли,
причина: Кога таа би се запослила тоа значи некоја друга не треба.
Односно се запослуват се нечии керќи и синови а НИКАКВИ.
Ние сме го искусиле тоа овие години.
Сега е магистер со една деветка само во индексот.
И нема да одбие работа во ДЕбар,ДЕмир Хисар или Делчево.
Ова што ти го кажуваш не го гледаме само последниве неколку години, туку неколку децении наназад 2/3/4... знаеш како викаат ако татко ти е доктор и ти ќе бидеш доктор, ако татко ти е цајкан и ти ќе бидеш исто, ако татко ти е професор на некој универзитет/факултет и ти ќе бидеш истото таму, ако татко ти е судија и ти ќе бидеш исто и.т.н. ама овие работи не се баш од вчера, имам правено муабет со повозрасни лица кои кажуваат дека уште на времето во Социјализмот пред 3/4 децении, дури и да си имал факултет сепак ти требале врски ургенции мито, зборам уште во СФРЈ .......... и тогаш ги имало истите работи т.е. или партиски врски(сега палат гасат ВМРО и СДСМ, а тогаш сојузот на Комунистите КПМ/СКМ), или пак со мито, или пак со роднинско-пријателски врски и.т.н. времињата и не се многу променети на поарно, овие работи што се случуваат денеска се всушност оставштина од тогаш !
Лично знам многу примери на лица вработени уште во Социјализмот пред 3/4 децении(сега веќе пред пензионирање) кои се пикнале на солидни позиции, покрај образованието/факултетот, плус со помош на партиска книшка, или пак со роднинско-пријателски врски, или со кешарица(мито)... така да треба да се гледаат работите поопширно и подалекусежно ......... неколку децении наназад !
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
од една страна се даваат милиони за владини реклами со мотото ЗНАЊЕТО Е СИЛА ЗНАЕЊЕТО Е МОЌ од друга страна присилни вработувања ке вршеле..... ја за кој кур учев факултет? средно не ми беше задолжително ама се запишав со цел за подобра иднина.. за што? за да ме вработи некој со факултет да асвалтирам улици? или да мкнам малтер на 55 степена на сонце? - и тоа би го работел без проблем САМО кога ке ми дадат содветна плата за тоа - а за 10 000 денари може у гз да се ебат слободно и газдите (претприемачите) и ваквиве говеда како тој поповски што знаат само да мрсат муда и да мрчат наоколу. да имаше некоја можност од странство да дојдеа и да проверат што све се работи во државни институции кај нас или па да видеа кој све работи у таквите институции ке бевме на врвот на неписменоста на светско ниво! жално е и гревота е паметни и образовани луѓе да седат дома или да рмбаат физички работи за никаква плата а легачи да седат у фотеља да си го дрват и да земаат по 30 000... пониско неможеме да се спуштиме веќе дното од дамна го допревме!!!

за општи работници доволно е и основно образование - таму се бара физички спремен човек не се бара памет... а ти поповски со овие изјави си како измислен за некоја таква физичка работа. такви ко тебе ги има во 90% од државниве институции.
 

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
чим ме спомнавте да одговорам,
точно се работи за мое дете но не е син,туку ќерка,
Заврши на УКИМ 2005 како најдобар студент со најголем просек.
И не може да најде работа од разно разни причини.
Накратко:
Не од не знаење. Јас сум кв работник,и не познавам никој со ВСС сакам да кажам никој во УКИМ па да оргирам за знаењето на ќерками,не сум ни бил ни стапнал на УКИМ,се што постигнала е значи со знаење и способности.Не верувам дека и ставале 10-ки затоа што ми е мене ќерка на КВ-бравар.
Со компјутери е народски кажано-тата мата, ќе искуца една страна без да погледне во тастатура за рекордно време.Можеби 10 пати побрзо од брзото. Англиски солидно или одлично го владее.
Не работи.и никогаш не се запослила,и незнам дали ќе се запосли,
причина: Кога таа би се запослила тоа значи некоја друга не треба.
Односно се запослуват се нечии керќи и синови а НИКАКВИ.
Ние сме го искусиле тоа овие години.
Сега е магистер со една деветка само во индексот.
И нема да одбие работа во ДЕбар,ДЕмир Хисар или Делчево.
Лажеш дечко, во 2005 јас бев најдобар на УКИМ.
А инаку за вработувањето, во државни институции оди партиски, во приватни роднински и дел партиски, а сам ако отвориш бизнис ќе те решат инспекции.
 
Член од
24 јуни 2012
Мислења
39
Поени од реакции
13
Агенцијата за вработување треба да си го смени името бидејки досега никој не е вработила.Сите сами си тражат работа ако чекаа од агенцијата да ги вработат тешко нив.
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
18
Поени од реакции
7
Навистина е жално што луѓе квалитетни и со завршени магистерски и еден куп знаење не можат да се вработат, но искрено не ги оправдувам оние кои дома немаат ни за леб, а прибираат работни места. Такви времиња дојдоа, мораш од некаде да почнеш, нема никој да не стави веднаш директори да бидеме. Имам голем број пријатели кои дома се во криза, никој не им работи, а не сакаат да се вработат зашто не им се свиѓале работните места и платата од 15-16000 денари. Ги сфаќам, ама па да немам за леб ниту за цигари, сигурно ќе работам нешто колку да обезбедам егзистенција.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
за се треба врски, интерес да го мотивира работодавецот да те плаќа за работата, кај нас се е расуло и нема ни база ни надградба се се распаѓа. Кога за чувар или работа во тинекс да редиш тегли треба врски што да кажам за друго. Кај нас нема производство ништо не функционира затоа на крај ќе има војна па после одново ќе видат луѓето од бетер побетер и ќе почне мада ќе изумреме или ќе се иселиме ко македонци така да крај на македонија нема ништо.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Лажеш дечко, во 2005 јас бев најдобар на УКИМ.
А инаку за вработувањето, во државни институции оди партиски, во приватни роднински и дел партиски, а сам ако отвориш бизнис ќе те решат инспекции.
Грешка си пријателе јас бев најдобар студент 2005 Премиерот Владо Бучковски мене лично ми ја врачи наградата направивме хендшејк пред камери насмеани од уво до уво.
Ме имаше и по новини и гостував во најмалце 20 телевизии.

Факултетот ми беше одскочна даска али веќе не...
Сега ќе упишам Бизнис и Менаџмент и ќе ја отворам најголемата агенција на Балканот, проституцијата ќе ја легализирам и на секое христијанско семејство со три или повише деца ќе му дадам субвенција-1 просечна Македонска плата.

А сега назад на темава.
Работа има за не повеќе од 10 илјади луѓе и тоа зборам на ниво на Македонија сезонски работници, столари, келенери, кафич, бутик, еротска масажа со крем, депилација и лакирање нокти, велнес програми... КУРАЦ !
Бројот на невработени луѓе во МКД е негде 400 илјади до пола милион само Бладата брише од списокот по неколку илјади секој месец и со проектот "Знаењето е сила, знаењето е моќ" го обравме бостанот.

Философски гледано човекот има потенцијал да биде среќен, во МКД тој може да биде исклучиво несреќен, освен ако нема како ортома дебели нерви нека учи било каков странски јазик Германски е препорачливо да изучи некаков занает тоа обавезно и нека бега од земјава...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Лажеш дечко, во 2005 јас бев најдобар на УКИМ.
А инаку за вработувањето, во државни институции оди партиски, во приватни роднински и дел партиски, а сам ако отвориш бизнис ќе те решат инспекции.
Не може да се двајца.
Освен ако не си платил(да ми извиниш)
Еве ја дома кај мене дипломата и уверението,кое и едвај и го дадоа
бидеиќи не е од нивните,т.с. не е нечија,тие нејќат да им се умешаш таму.
Само тие да живеат ама не е така, не може да биде така.
Сепак ми е мерак и се радувам што припаѓаш во најдобрите.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
kako moze brat mi da raboti dve raboti...........i da zema solidna plata za covek od 24 godini........i on e na stavot ima rabota ama nesakat da rabotat mladite...ili sakat administracija.....iako ima fakultet....ne raboti na strruka ama ne se ni zali.......ne sede da go vikne nikoj..........
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Проблем е системот и двете партии кои државата си ја направија своја сопственост. Која е таа глупост ако не си дете на судија или адвокат тешко дека ќе допреш до таа професија. Тоа е најмизерно нешто кое се применува. Сеуште владеат кланови кај нас, се влечат генерациски по судови, факултети, медицина.Зашто тогаш промовираат кампањи и слогани за образование а не ти даваат шанса да се покажеш. Не може некои фамилии во државата да владеат (без разлика која е партијата, како таа се менува и тие се менуваат) а ако не си нивен роднина или познаник ти немаш никаква шанса. Се додека не се направат вистински конкурси на кои ќе се селектираат личности кои имаат знаење и способност да одговорат на предизвикот на идната професија нема да не биде никогаш. После истата држава ќе се прашува зашто нејзините млади кадри бегаат од тука. Па ќе бегаат зашто обичниот граѓанин кој е непартиски определен, кој не е дете на одредени родители и кој не е познаник на некоја фаца никогаш нема да успее. Државата и приватните фирми треба да го бираат оној кој знае и може а не Трајко, Митко, Јанко зашто тој е дете на некоја фаца позната па ај ќе го пикнеме него, он е глуп со врски поминувал на факс, знае од странски јазик српски а англиски чат-пат со еден збор никад нема да земе место на некого, ете сигурни сме ние како фирма.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
чим ме спомнавте да одговорам,
точно се работи за мое дете но не е син,туку ќерка,
Заврши на УКИМ 2005 како најдобар студент со најголем просек.
И не може да најде работа од разно разни причини.
Накратко:
Не од не знаење. Јас сум кв работник,и не познавам никој со ВСС сакам да кажам никој во УКИМ па да оргирам за знаењето на ќерками,не сум ни бил ни стапнал на УКИМ,се што постигнала е значи со знаење и способности.Не верувам дека и ставале 10-ки затоа што ми е мене ќерка на КВ-бравар.
Со компјутери е народски кажано-тата мата, ќе искуца една страна без да погледне во тастатура за рекордно време.Можеби 10 пати побрзо од брзото. Англиски солидно или одлично го владее.
Не работи.и никогаш не се запослила,и незнам дали ќе се запосли,
причина: Кога таа би се запослила тоа значи некоја друга не треба.
Односно се запослуват се нечии керќи и синови а НИКАКВИ.
Ние сме го искусиле тоа овие години.
Сега е магистер со една деветка само во индексот.
И нема да одбие работа во ДЕбар,ДЕмир Хисар или Делчево.
anco- со сета почит кон ќерка ти и нејзиниот успех.
НО......УКИМ е универзитет - во негов склоп се 20 -ина факултети и неколкуте институти меѓу кои и Институтот за сточарство
Зборот ми е -дека зависи на кој факултет завршила ?
Или пак можеби завршила на технолошко-металуршкиот факултет , на филозофски.......-та затоа и нешто тешко и’ оди наоѓањето работа
ваљда сфаќаш што ми е муабетот;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom