Балисти: 1941-1949 година - Убиства, силувања, грабежи, палежи...

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Јас не сум виновен за неспособноста на луѓето да бараат информации.........а камоли за неспособноста за процесуирање на податоци......
--- надополнето: 9 декември 2012 во 23:14 ---



Sepak mi padna zhal, te razbiram, ti treba pomosh....
http://www.youtube.com/watch?v=Zgj-xshWOr8
http://www.youtube.com/watch?v=2QXVjAc-aIQ - погледни на 0:35
http://www.youtube.com/watch?v=DyWzw3c6308
http://www.youtube.com/watch?v=jacC69dMy84
http://www.youtube.com/watch?v=TV2Gp71xnXs
http://www.youtube.com/watch?v=WcG5HV1nvPY
http://www.youtube.com/watch?v=yE6hxctU3gE

Само неколку, не беше тешко нели?
Добро пуноглавче,

Потсетување дека ние збориме за Балистите и за Фашистичката Партија на Албанија,

Во кој дел видеата го оспоруваат тврдењето кое е дадено во книгата „Антисемитизмот во Европа - Споредба на Историјата и Сегашноста“ на Ханс Кристијан Петерсен?

Дали постоела Фашистичката Партија на Албанија?
Дали биле донесена анти-еврејска легислатива во 1939?
Од кого била формирана Втората Призренска Лига?
Која функција ја имал во наци-колаборантската влада на „Голема Албанија“?
Дали Ел Гранде Муфтиоса од Џерусалим ги поддржувал Албанците во нивната исламско-нацистичка политика?

Кога ќе успееш да оспориш било што од горенаведеното, со конкретен одговор и аргументи, тогаш можеме да прејдеме на размена на видеа кои ја прикажуваат другата посветла страна на албанскиот антифашистички отпор.
--- надополнето: 10 декември 2012 во 17:06 ---
SS Division “Skanderbeg.”


History Of The Albanian Muslim Nazi SS Skanderbeg Division

http://www.youtube.com/watch?v=EAxrg7nMcs4&bpctr=1355157207

Albania and Axis Powers WWII

http://www.youtube.com/watch?v=0kybaXR4nZU&feature=related



 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.367
Поени од реакции
4.806
Добро пуноглавче,

Потсетување дека ние збориме за Балистите и за Фашистичката Партија на Албанија,

Во кој дел видеата го оспоруваат тврдењето кое е дадено во книгата „Антисемитизмот во Европа - Споредба на Историјата и Сегашноста“ на Ханс Кристијан Петерсен?

Дали постоела Фашистичката Партија на Албанија?
Дали биле донесени анти-еврејски закони?
Од кого била формирана Втората Призренска Лига?
Која функција ја имал во наци-колаборантската влада на „Голема Албанија“?
Дали Ел Гранде Муфтиоса од Џерусалим ги поддржувал Албанците во нивната исламско-нацистичка политика?

Кога ќе успееш да оспориш било што од горенаведеното, со конкретен одговор и аргументи, тогаш можеме да прејдеме на размена на видеа кои ја прикажуваат другата посветла страна на албанскиот антифашистички отпор.

Албанија беше ОКУПИРАНА, кога си окупиран мораш да направиш се што ќе побара окупаторот, барем институционално тоа е неопходно, секоја ебана албанска институција била под надзор, со закони со све............
Мене ме интересира колку тие закони стапиле во пракса......
Факти колку сакаш дека не стапиле во пракса.....
Не само за евреите, туку и за италијанските војници, кога Италија прогласи капитулација, итал. војници беа мета на германските како да се непријатели, преку 20000 војници се криеа низ албански куќи, тоа го дознав од италијански документарец..........
Сакам да кажам дека фашистичките закони не се ставани заради волја на албанците, туку заради волја на германците, а бали комбтар се борел за ослободување на албанските територии.... а не за убивање на евреи, или пак за германски цели.........
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Albanija e edinstvena zemja vo Evropa kade posle vojnata se pronajdeni poveke evrei otkolku prethodno........

Sega razmisli malku!
Еве да те удостојам со одговор, да не речеш дека со нешто ти било ускратено задоволството.

Евреите во Албанија броеле ок. 200 луѓе, па затоа и малце смешно е кога вообразено истакнуваш колку тоа ли Евреи биле спасени на ваша територија.

Албанија беше ОКУПИРАНА, кога си окупиран мораш да направиш се што ќе побара окупаторот, барем институционално тоа е неопходно, секоја ебана албанска институција била под надзор, со закони со све............

Сакам да кажам дека фашистичките закони не се ставани заради волја на албанците, туку заради волја на германците, а бали комбтар се борел за ослободување на албанските територии.... а не за убивање на евреи, или пак за германски цели.........
Поради Италијанското спротивставување на нивната депортација замислена во германското Финално Решение, тие одбивале да ги депортираат Евреите кои се наоѓале во италијанските окупациони зони, а не заради волјата на Албанците, па затоа и Евреите од другите делови на Европа, се обидувале да пронајдат засолништво бегајќи кон италијанските окупациони зони, меѓу другото и во Албанија.

Ова не го менува фактот дека биле донесени анти-Еврејски закони со кои им се ускратувале правата во идното уредување.

Тоа важи за Албанија, меѓутоа Албанците од Косово не можат да се „пофалат“ со светли моменти од аспект на нивната нацистичка дружба.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Vas , gospoda Makedonci ,da ve zaprasam ,
Dali ste cule za masakrot vo BAR od strana na partizanite vrz partizanite-Albanci nekogas ?!
Koga ke procitate (ali bez mrznja sto go imate u sebe:) ) , togas zaprasajte se , dali ni bilo podobro so italianskite fasisti da sme u koalicija ili so partizanite;)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.367
Поени од реакции
4.806
Еве да те удостојам со одговор, да не речеш дека со нешто ти било ускратено задоволството.

Евреите во Албанија броеле ок. 200 луѓе, па затоа и малце смешно е кога вообразено истакнуваш колку тоа ли Евреи биле спасени на ваша територија.



Поради Италијанското спротивставување на нивната депортација замислена во германското Финално Решение, тие одбивале да ги депортираат Евреите кои се наоѓале во италијанските окупациони зони, а не заради волјата на Албанците, па затоа и Евреите од другите делови на Европа, се обидувале да пронајдат засолништво бегајќи кон италијанските окупациони зони, меѓу другото и во Албанија.

Ова не го менува фактот дека биле донесени анти-Еврејски закони со кои им се ускратувале правата во идното уредување.

Тоа важи за Албанија, меѓутоа Албанците од Косово не можат да се „пофалат“ со светли моменти од аспект на нивната нацистичка дружба.
Алооооо, евреите биле скриени низ албански куќи, што не разбираш овде????????
А и италијанците истотака беа скриени меѓу населението.........
Мене не ме интересира институциите какви закони изгласале, тие институции морале така..........
После капитулација на Италија, АЛбанија падна под германците, и имаше наредба да се убијат сите војници италијанци, мнозинството беа спасени заблагодарејќи им на албанците, тоа е факт.......
Гермнаците имаа време колку што сакаа да ги соберат евреите, но тоа беше отежнато да се разликуваат од населението, затоа што беа маскирани меѓу албанците.......

Дали воопшто ги гледаше видеата што ти ги постирав???? Самите евреи тврдат дека биле штитени од албанците.......

Албанија кога се окупираше целиот балкан веќе беше под германците, веќе немаше важност границата, немаше разлика меѓу албанците, имаше само една цел, а тоа беше ослободување, а не убивање на евреи.........
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Албанија беше ОКУПИРАНА, кога си окупиран мораш да направиш се што ќе побара окупаторот, барем институционално тоа е неопходно, секоја ебана албанска институција била под надзор, со закони со све............
Мене ме интересира колку тие закони стапиле во пракса......
Факти колку сакаш дека не стапиле во пракса.....
Не само за евреите, туку и за италијанските војници, кога Италија прогласи капитулација, итал. војници беа мета на германските како да се непријатели, преку 20000 војници се криеа низ албански куќи, тоа го дознав од италијански документарец..........
Сакам да кажам дека фашистичките закони не се ставани заради волја на албанците, туку заради волја на германците, а бали комбтар се борел за ослободување на албанските територии.... а не за убивање на евреи, или пак за германски цели.........
И Македонија беше ОКУПИРАНА. Заедно со Југославија ... Па не правеле се што ќе им каже окупаторот... Колку од Албанците се спротиставиле на окупацијата на Македонија од самата Албанија и Италија?
И Евреите во Македонија биле криени и штитени од Македонски семејства па што? Луѓе. Помагале кој колку што можел - секаде има добри и лоши луѓе. Зборуваме за генерална политика, а не за поединци.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Евреите не беа поводот за темава туку Балистите и ФПА.

Затоа не се фокусирај на поединечни работа само за да ја дефокусираш дискусијата од несоборливите тврдења во книгата која ја цитирав.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Евреите не беа поводот за темава туку Балистите и ФПА.

Затоа не се фокусирај на поединечни работа само за да ја дефокусираш дискусијата од несоборливите тврдења во книгата која ја цитирав.
И толку од дискусијата со потомците на балистите.

Се вратија у подрум.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Avtorot treba da ja znae istoriata od toj period i od drugata strana pred da pocne da pisuva gluposti.
Na nikoj ne mu teknalo tuku taka da zima puska v'race pa aj, bez da ima nikakva pricina ...
Tokmu tie partizanite vrsea najgolem zlocin nad albancite vo toa vreme ako ne znael .
вас ви текнува вакво нешто без никаков проблем
и ај не се трескај од земја
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Од борбите кај Кленоец на 6 октомври 1943 година
...„На Мито Трповски Војводата од ресенско,кој бил заробен и стоел со врзани раце и нозе,му пришол еден балист од бандата на Мефаил,му го забил ножот во телото,Мито се исправил и додека му течела крвта од раната им рекол на балистите.
-Ако мислите дека со нашето убиство ќе го запрете движењето во Македонија се лажете.За овие злосторства ќе платите,,,последниот збор го прекинал ножот на балистичката рака,а потоа балистот со јазикот ја лижел Митовата крв.Тогаш еден од врзаните 12 партизани изгубил свест.
Сите партизани биле убиени злосторнички на овој начин и оставени да лежат покрај пругата.
-„секој што ќе се обиде да се бори протиф Голема Албанија-
ете така ќе помине-подоцна зборел Мефаил со цел да ги заплаши Македонците да се одалечат од приврзаноста кон Македонската војска.На заробените партизани и железничари кој го помагале движењето,а кој претходно биле подложени на садистички измачувања,со ножеви им ги ваделе очите и им ги сечеле рацете,нозете и други делови од телото,а потоа на најсвиреп начин ги убивале пред очите на селаните во с. Кленоец.“
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Од борбите кај Кленоец на 6 октомври 1943 година
...„На Мито Трповски Војводата од ресенско,кој бил заробен и стоел со врзани раце и нозе,му пришол еден балист од бандата на Мефаил,му го забил ножот во телото,Мито се исправил и додека му течела крвта од раната им рекол на балистите.
-Ако мислите дека со нашето убиство ќе го запрете движењето во Македонија се лажете.За овие злосторства ќе платите,,,последниот збор го прекинал ножот на балистичката рака,а потоа балистот со јазикот ја лижел Митовата крв.Тогаш еден од врзаните 12 партизани изгубил свест.
Сите партизани биле убиени злосторнички на овој начин и оставени да лежат покрај пругата.
-„секој што ќе се обиде да се бори протиф Голема Албанија-
ете така ќе помине-подоцна зборел Мефаил со цел да ги заплаши Македонците да се одалечат од приврзаноста кон Македонската војска.На заробените партизани и железничари кој го помагале движењето,а кој претходно биле подложени на садистички измачувања,со ножеви им ги ваделе очите и им ги сечеле рацете,нозете и други делови од телото,а потоа на најсвиреп начин ги убивале пред очите на селаните во с. Кленоец.“
covekojadci
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Од страна на дедо ми сум по потекло од Тетовско село. Прадедо ми (на дедо ми татко) бил Комита во Полошкиот крај. Прадедо ми му кажувал на дедо ми дека толку мака не видел кога се борел против турците и про-српските чети. Знаеле дека е комитска фамилија биле под постојан напад од балистите. Дедо ми ми кажуваше качаците краделе мали деца и ги носеле на Шар Планина горе и барале откуп од семејствата. Кога доаѓале качаците во селото, дедо ми со уште неколку деца ги пикале во дупка со земја за да не ги земат и останувале по цел ден внатре без храна и вода. Дедо ми ден денес има трауми додека спие од тоа што го поминал во детството. Племе со еден збор !!!
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Од страна на дедо ми сум по потекло од Тетовско село. Прадедо ми (на дедо ми татко) бил Комита во Полошкиот крај. Прадедо ми му кажувал на дедо ми дека толку мака не видел кога се борел против турците и про-српските чети. Знаеле дека е комитска фамилија биле под постојан напад од балистите. Дедо ми ми кажуваше качаците краделе мали деца и ги носеле на Шар Планина горе и барале откуп од семејствата. Кога доаѓале качаците во селото, дедо ми со уште неколку деца ги пикале во дупка со земја за да не ги земат и останувале по цел ден внатре без храна и вода. Дедо ми ден денес има трауми додека спие од тоа што го поминал во детството. Племе со еден збор !!!
i ke ostanat uste 1000 god
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
За проблемов со Евреите од Албанија....точно, воопшто (или само мала цифра) не се депортирани во концентрационите логори...според мене и не баш за фалење затоа што и ги имало во симболична цифра (успеале и нив да ги асимилираат веројатно или и на Евреите не им се живеело во Ш опкружување).....не е ни битно пошо не е ни темата овде - јасно е како бел ден е на чија страна биле....на своја.....
Искористени се прво од Хитлер како изразито анти-словенски расположени племиња, затоа што и самиот Хитлер си го имал комплексот од Словените (од кои и го изел стапот на крај), а после од алчните Италијани кои уште од антика им е Грција во паметот, мада со војска слична на нашата денешна ни ден денес не ми јасно кај терале....така да планинциве им биле „кец на десетка“ во тие балкански услови....
Да пишуваме во темава за гадотиите што качачките банди ги правеле во Македонија за да не се пика под тепих тој дел од историјата.....соживот, мултиетништво - my ass, тие причи на друго место....
 

Kajgana Shop

На врв