Бабини деветини, суеверија

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Ако утепаш ласица,ќе се роди пак, кај и да си ќе те најде,и ќе ти пљукне отров во јадењето.Ај баба ми ја земав здраво за готово,али коа и тато ми кажа дека у ЈНА у кујните вриело стаорци,со чизми ги гмечеле,а ласиците само ги бркале.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Ако баењето се смета под бабини деветини тогаш верувам. Кога бев мал имав брадавици на рацете и никако не можеа да се отстранат пробував со разни лекови дури и од странство ми праќаа но не биваше, па слушнав дека некоја баба баела за тоа, отидов таму и ми рече да отидам 3 пати по ред и ќе ми поминат, ја отидов 2 пати и ми поминаа, :confused: како е можно ни ја не знам :)
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
еве една откачена; наводно ако крцкал мебелот во куќата се заканува смрт на некој од домашните.:coffee:
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.591
Поени од реакции
2.194
Е да немаше бабини-деветини светот ке беше здодевен.
Само од нив можеме да извлечиме доволно материјал за сеир!
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.157
Поени од реакции
2.821
Од бабините деветини ги има уште многу. Како на пример:

1. Ножот не се оставал на маса со сечилото на горе бидејќи ќе настанела кавга во семејството.
Taка ги лажеле децата бидејќи некој може да се потпри на масата и да се пресечит...
2. Кога јадиш не чинело да се тегниш бидејќи јадењето му го оставаш на ѓаоло.
Со тоа ги мамеле бидејќи ако се истегниш при јадење можеш да добиеш преплет на цревата...
3. Ако некој петел пропеел во 03.00 часот сабајле тоа било знак за нешто лошо.
Рационално објаснување: Во село каде што има да речеме едно 500-600 петли веројатноста е дека ќе се најде еден што ќе пропее во 3 сатот сабајле...
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Ако утепаш дома змија следи смрт на некој во куќата. бабини деветини
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Еве неколку бабини деветини

1. Ако убиеш пчела, ќе ти умре мајка ...
2. Ако видиш и поминеш покрај некое мртво животно, мачка, куче, птица, мора да се фатиш за коса, броиш до десет и назад додека чекориш, иначе ќе ти умре мајка...
3. Ако помине покрај тебе Брза помош и свири со ротационо светло, брзо фати се за нешо шо има црвена боја, оти ќе ти умре мајка...
4. Кога јадеш, не ја домакувај чинијата (не ја прави гланц со макање), лошо е, некој нема да јаде, а со макањето правиш грев, па може истото и тебе да те снајде...
5. На рибата мрена не и се јаде главата, може да умреш (ова го практикувале Турците во Охрид, но останало кај народот, па се вели дека главата е отровна, но во суштина не е, само е коскеста и невкусна, а главата не ја јаделе, затоа што мрената е пегава - како маскирно одело, па на главта- на челото, има пеѓа во вид на крст и затоа Турците не ја јаделе).
6. Чашата со пиење мора да ти е стално полна, и да и се дотурува. Не смееш да ја оставиш празна оти нема да имаш бериќет.


толку... знам уште неклку али не можам да се сетам како точно гласеа..
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Ako pees/zboris dodeka jades ke zemes cigan/ka za maz/zena.
Vrv mi e. Nema tolku cigani/ki kolku sto ima luge sto ova go praktikuvaat.

Novorodenceto ne se noselo nikade nadvor od kukata dodeka ne napolni 40 dena i ne trebalo nikoj da doaga vo poseta. (Abe ajde, pa majka mu bi siznala po doma samo da sedi i nikoj da ne doaga osve baba/dedo).

Bebeskata obleka ne se ostavala da visi na zica preku nok zaradi losite duhovi sto ja demnat bebeskata dusa (da ne ke se napolnat so negtivna energija spilhoznite?)

Bebeto ne trebalo da se gleda vo ogledalo ke stanelo razrooko (mene pa mi e toa najslatko koga bebe se gleda vo ogledalo i samo na sebe si zbori i si guga mislejki deka tamu e neke drugo bebe)

Koga ke se rodi bebe vo nekoja kuka, najbliskite (majka, tatko, baba, dedo) ne trebalo da odat na pogreb. Bas me interesira dali kerkata ne bi otisla na pogreb kaj tatko i ( nedaj boze da se desi da umre).
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Пупупу да те серат кокочките шо ум имаш, ама разууум, брееј, да не те урочам, плави очи имам, ако згрешам и накриво да те видам, да не те фати урок. Пупупу да те серат кокошките.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Sto be plavite oci bile uroclivi.
Hmmm...znaci bolje nikoj da ne me rcka...:pos:
--- надополнето: 31 октомври 2012 во 22:23 ---
Пупупу да те серат кокочките шо ум имаш, ама разууум, брееј, да не те урочам, плави очи имам, ако згрешам и накриво да те видам, да не те фати урок. Пупупу да те серат кокошките.
:D
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Sto be plavite oci bile uroclivi.
Hmmm...znaci bolje nikoj da ne me rcka...:pos:
--- надополнето: 31 октомври 2012 во 22:23 ---


:D
Да мор, не знаеш. И мене ми се плави.
Не гледај тазе родено бебе до четириес дена. И со љубов да го гледаш, може да го урочиш.
:pos:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Е да, да. Ама и не. Ќе речеш пупупу да го серат кокошките и се поминуе, ни клетваа, ни урок.
И ен глеј на полна меселина накриво со очите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom