Бабини деветини, суеверија

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Шорт, знам бе, ама темава е спрдачина.

Многу нема врска шо е пишано, ама има и шо има логика, и/или врска со реалниот жи'от
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Многу грешки правите што ги викате старите заостанати.....иако може некои биле неписмени, знаеле многу. Секое вакво верување си има причина. Старите верувале во овој и во оној спиритуален свет.

Тоа околу полноќ и баба ми ми го има кажано. Самовилите вечерале и ако им згазнеш во вечерата ќе те проколнат.

Метењето откако некој твој ближен ќе замине што не смееш да го правиш - кога метеш позади некој со метла, го бркаш никогаш да не ти се врати....ете затоа.

.
Samovili ne postojat. Jas veruvam vo Bog, ama vo samovili nikako. A uste pomalce veruvam vo samovili sto veceraat :tapp:

A ova so metenjeto, cekaj toa vredi kolku vreme? Mislam zamisli da go nema tri-cetiri dena, sto ja treba gubre da trpam u dvorot?

A deka se potrefufa nekogas, vistina e se slozuvam. Ama ne veruvam deka bas poradi toa, ednostavno kako horoskopot. Ima milioni i milioni luge rodeni vo ist znak, na nekoj ke mu potrefat tocno za toj den na nekoj ne. Taka i ova.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Има бисери во овие "деветини". Ама....прво кој да го најде бисерот во калта? Второ бисери не се фрлаат пред свињи.

Samovili ne postojat. Jas veruvam vo Bog, ama vo samovili nikako. A uste pomalce veruvam vo samovili sto veceraat :tapp:

A ova so metenjeto, cekaj toa vredi kolku vreme? Mislam zamisli da go nema tri-cetiri dena, sto ja treba gubre da trpam u dvorot?

A deka se potrefufa nekogas, vistina e se slozuvam. Ama ne veruvam deka bas poradi toa, ednostavno kako horoskopot. Ima milioni i milioni luge rodeni vo ist znak, na nekoj ke mu potrefat tocno za toj den na nekoj ne. Taka i ova.
Ти верувај со во што сакаш да си веруваш, ама не се потсмевај на тие што веруваат другачие. Тоа ми беше зборот.

Хороскопите не се точни освен ако не ти е направен од професионален астролог натален.

Метењето...аман бе, уште поише буквалиста да беше? :tapp:

Коа не веруваш, не прашувај како што и зошто. Како што кажав, за се има причина. Па дури и за Самовилите наши.
--- надополнето: 1 ноември 2012 во 22:32 ---
Шорт, знам бе, ама темава е спрдачина.

Многу нема врска шо е пишано, ама има и шо има логика, и/или врска со реалниот жи'от
Спрдачина и зошто да остане таква? Можеме да ја претвориме во нешто асално.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Ти верувај со во што сакаш да си веруваш, ама не се потсмевај на тие што веруваат другачие. Тоа ми беше зборот.

Хороскопите не се точни освен ако не ти е направен од професионален астролог натален.

Метењето...аман бе, уште поише буквалиста да беше? :tapp:

Коа не веруваш, не прашувај како што и зошто. Како што кажав, за се има причина. Па дури и за Самовилите наши.
--- надополнето: 1 ноември 2012 во 22:32 ---


Спрдачина и зошто да остане таква? Можеме да ја претвориме во нешто асално.
Abe ti ako sakas i u vukodlaci veruvaj i u vesterki sto letaat na metla, ja nemam nisto protiv :)

Samo mi e glupo nekoj da mi kaze nemoj da go gledas bebeto u oci imas plavi oci da ne go urocis...idi begaj...
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Abe ti ako sakas i u vukodlaci veruvaj i u vesterki sto letaat na metla, ja nemam nisto protiv :)

Samo mi e glupo nekoj da mi kaze nemoj da go gledas bebeto u oci imas plavi oci da ne go urocis...idi begaj...
Е па тоа е тоа....наша работа. Мене коренот на тоа ме интересира, од кај така плави или зелени. Ја на тој начин ги разглабам деветиниве.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Луѓето мислат дека све знаат денес.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Баба ми Цена имаше обичај да сече пити и буреци на четвртини (поретко на осмини -- ако имаше поише калабалак у куќа) али никако на деветини. Бабите на некои мои другари умееја да сегментираат сукани работи на деветини.

Екстремен пример на баба која практицираше метод на деветини беше баба Пелагија (увек носеше шамија со дезен на амеби и парамециуми) и имаше тртка на брадата од која стрчеа неколку влакна. Она викаше дека „свекое зло е или збок маѓија или збок заради клетва од црна наречница.“ Еднаш се поболе едно дете у маало и температурата не му се симнуеше. Море доктори, лекои, бутури -- ништо. Дојде баба Пелагија, ја скенира ситуацијата инстантно, и само отсечно рече: “детево е вржано со самовилска коса и има наступено на маѓеснички круг.“ Некои скептици веднаш ја отфрлија теоријата на баба Пелагија, но, неколку разбрани личности ја замолија да интервенира со контрамагија. Пошто бев мал и пошто пристапот на профани не беше дезволен во контрамагиската интервенција, не можам да кажам што се случи. Знам само дека детето стана од кревет следниот ден.

Глеам има упатени во оваа тематика, па ме занима кој е коренот на оваа мистерија како би ја разглобиле истата.
 

Shemsa

Певаљка
Член од
2 октомври 2012
Мислења
174
Поени од реакции
285

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Dolgo ne veruvav. Potoa na sala na smea me nateraa da otidam na edno filjan mesto kaj filjan covek.
Prestanav da ne veruvam.
No ima mnogu lazgovci i izmamnici.
Ne se site filjan lugje.

Ne e sve sekoe oblekuvanje razlicni corapi.
No, i ne e se metenje dvor po polnokj.

Starite nemale internet da gi true, ama imale veruvanja.
Del se tie "devetini" pretopeni i vo denesniot risjanski svet.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Abe da bea vistini nemase da se vikaat babini devetini nego babini vistini..
ахаххахааа, а ова овде се вистини Стела? Каква хипокритија од твоја страна, ова е ненормално! Јас не знаев дека ги докажале пеколот и рајот као вистини за да не се митологија, бабини прикаски и деветини.


stela_maris напиша:
Nikoj ne se vratil ni da kaze "bez gajle, samo vie gresete si, nema nisto od rajot i pekolot..."
A dokaz deka postoi, pa ne mozes ni da dobies dokaz za nesto sto e nadvor od nasite setila, dimenzii..
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Samovila, Vesterka, Vilovnik, Vester, seniste, prizrak. Am se e toa inakov termin za edno isto. Koj kako miluva, taka gi narekuva.
Da ne pocneme so narecnicite ;)
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
ахаххахааа, а ова овде се вистини Стела? Каква хипокритија од твоја страна, ова е ненормално! Јас не знаев дека ги докажале пеколот и рајот као вистини за да не се митологија, бабини прикаски и деветини.


Imas nesto protiv hristijanstvoto?
Jas uste tuka napisav deka vo Bog veruvam ama ne vo samovili i toa vo samovili sto jadat. Znaci ne sum licemerna kako sto velis. Edno da pisuvam tuka a drugo tamu. Mozes i samata da se uveris deka napisav uste tuka deka veruvam vo Bog. Slobodno procitaj gi prethodnite postovi.
Ednostavno e - zabraneto e sueverije, gatanje, vracanje, crveni koncinja, uroci i sl. od strana na hristijanstvoto.
Ako ne si znaela, a sigurno si znaela.

A sto se odnesuva do toa dali se dokazani Rajot i pekolot ili ne - da se dokazani ne bi razglabale onamu na onaa tema. Sekoj ima pravo da veruva vo toa sto saka.
Ako sakas da veruvas vo samovili sto letaat i jadat i pri toa na polnok kolnat nekogo, ako sakas da veruvas deka nekoj moze da te uroci zatoa sto ima plavi oci- slobodno veruvaj si. Jas ete sakam da si veruvam vo Bog koj e milosrden i praveden i ke me cuva od takvi gluposti.


A za ova sto jas ti go boldirav - ne upotrebuvaj zborovi za koi ne znaes ni kako se pisuvaat. Hipokrizija e, ne hipokritija.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Imas nesto protiv hristijanstvoto?
Jas uste tuka napisav deka vo Bog veruvam ama ne vo samovili i toa vo samovili sto jadat. Znaci ne sum licemerna kako sto velis. Edno da pisuvam tuka a drugo tamu. Mozes i samata da se uveris deka napisav uste tuka deka veruvam vo Bog. Slobodno procitaj gi prethodnite postovi.
Ednostavno e - zabraneto e sueverije, gatanje, vracanje, crveni koncinja, uroci i sl. od strana na hristijanstvoto.
Ako ne si znaela, a sigurno si znaela.

A sto se odnesuva do toa dali se dokazani Rajot i pekolot ili ne - da se dokazani ne bi razglabale onamu na onaa tema. Sekoj ima pravo da veruva vo toa sto saka.
Ako sakas da veruvas vo samovili sto letaat i jadat i pri toa na polnok kolnat nekogo, jako sakas da veruvas deka nekoj moze da te uroci zatoa sto ima plavi oci- slobodno veruvaj si. Jas ete sakam da si veruvam vo Bog koj e milosrden i praveden i ke me cuva od takvi gluposti.


A za ova sto jas ti go boldirav - ne upotrebuvaj zborovi za koi ne znaes ni kako se pisuvaat. Hipokrizija e, ne hipokritija.
Оф каков ударац ми напраи што било хипокриција...хаха ;)

Хипокрит си, без разлика дали си си кажала унапред или не. И тоа што ти веруваш и ова што нашиве стари верувале се ствари што не се видливи со окото. Не се од материјалниот свет.

Така да, да беше атеист - ќе ја разберев точката од поглед. Ама некој што верува во човек што е умрен и после сосе телото оживеал - а не верува во самовили ахаххаааа.....не глеаш кај идам со ова?

Смешно е, Стела. Сакаш да си веруваш во твојот милосрден Бог што убил луѓе што живееле на одредена теритоја ради тоа што Евреите требало тука да се населат (племенски Бог); сакаш да си веруваш во Исус кој умрел за твоите гревови, а ти се раѓаш грешна from the get-go; сакаш да си веруваш во мирнољубива вера за која се убиени милиони луѓе што во христијански очи биле видени ко прљави......сакај си мила. Само сфати си ги контрадикторностите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom