Бабини деветини, суеверија

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
уше една бабина деветина... оние малите куќни гуштерчиња никако не се тепале.. затоа шо биле уствари луѓе кои починале.. и ете ја чувале куќата од лоши работи..
така да .. не тепајте гуштери :D

исто така има и една друга глупост.. ако околу куќата видиш да се мотка смок.. не требало да се тепа.. демек бил заштитник на куќата..
 
Член од
16 март 2010
Мислења
330
Поени од реакции
204
Ако пееш/збориш додека јадеш, ќе земеш циган/ка.
Исто имам слушнато дека на полноќ точно не смееш да се бањаш оти вампири искачале и ќе те удавеле (како мене секогаш ми се случува да влезам у 10 до 12 под туш па уште сум жива?)
За ова со змијата/смокот и јас имам слушнато и стварно ми е чиста глупост.
После тоа, ако некој од блиските почине а меѓу блиските роднини има бебе до 1 година, за времето додека го изнесуваат мртовецот од дома па се додека не го погребаат не чинело да заспие демек и бебето ќе умрело :tapp: Така ја кога чував едно внуче мое кога почина баба му (вујна ми) пред искачање ми рекоа никако да не го успивам и дека ќе ми ѕвонеле кога ќе сум смеела да го заспивам.

Ма какви све глупости сум слушала не ми ни текнуваат сеа. Еее, све ова од пуста досада порано во зимскиот период, па вакви работи измислувале жените додека плетеле поред огниште и откако ќе им се истрошеле сите трачарски муабети... :icon_mrgr: :icon_mrgr: :icon_mrgr:
 

SweetGirl*

мудар посматрач
Член од
9 декември 2009
Мислења
141
Поени од реакции
119
1.Мене и на еден другар еднаш црна мачка ни го помина патот...и ја згази кола(знам дека воа звучи у стилот на Чак Норис,ама вистина е жими се,веројатно он ја урочил,ја не сум толкав малер:pos2:)
2.Крвава Марија повикуевме,со книги и со огледало и све тоа,ама не испадна....валјда има нешто против транс музика и марихуана,од кај знам...
Suma summarum,бабини деветини се баш тоа...приказни шо ги измислуат бабите,за внуците да не одат сами по темница оти може да се спрепнат и да паднат....
За Крвавата Мери викаат дека стварно постоела таа девојка и сеа да не ја тупам со неа...Само да ти кажам се појавувала ако на полноќ го изговараш нејзиното име и се вртиш во круг ( мада ја не верувам ама тое е )
 
Член од
19 септември 2011
Мислења
29
Поени од реакции
5
ima edno vika
da ne vleguvame doma tocno vo 00:00 bidejki togas iskacale samovilite i ako vlegle so tebe ke si imal doma problemi.
zimi na babami suklijacot :).
 

Романтичарка

надежна форумџика
Член од
31 октомври 2009
Мислења
382
Поени од реакции
91
или на пример да не се гледаш навечер во огледало...:pos2: не чинело затоа што ќе сум била курва хаха
така и велеше баба и на една другарка
живи глупости
Јас пак за ова имам слушнато да не се гледаш навечер во огледало,оти брзо ќе си остарел.
За ова твоето прв пат слушам.
--- надополнето: Sep 29, 2011 3:29 PM ---
абе, не се викаше "бабини деветини" за некои сумљиви лекови и тревки.
Баш така.
 
Член од
11 септември 2011
Мислења
358
Поени од реакции
608
Еве една бабина деветина:
Кога ќе се разбудиш да не погледнеш одма во прозор зашто одма ќе заборавиш што си сонувал.
Не знам дали има некоја вистина во ова :eek:
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Eве некои бабини деветини:
Зошто 23.45 до 00.15 не се излегувало од дома?

Ги лажеле така за да си легнат порано за сабајле да се способни да станат за да рмбаат на нива, да ги пасат гојдата итн...

Ако не излегуваш од 23.45 до 00.15 надвор па тоа не значи дека ќе те следат среќа и бериќет во животот или пак дека ќе излегвиш во тоа време па тоа не значи дека во животот ќе ти се случуваат малери.

Еве јас колку пати сум излегувал тоа време па еве жив и здрав сум.
А ако снемаш цигари, а ужасно ти се пуши? :D
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
За Крвавата Мери викаат дека стварно постоела таа девојка и сеа да не ја тупам со неа...Само да ти кажам се појавувала ако на полноќ го изговараш нејзиното име и се вртиш во круг ( мада ја не верувам ама тое е )
пробај па кажи ни...(y)
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
Им се чудам на паметот ...

Еднаш одев накај веро со моите бивши "другарки " и одеднаш кога рипнаа наназад и спискаа ко да виделе убиец со нож и несакаа да продолжат пошо пред нив имање црна мачка. Ме натераа прва да сум идела -,- После идеме натака и мачкава пак им се избацува и овој пат беа решени да кружат иако верото ни беше само на 3 чекора ако јас не поминам прва...Бог да чува
- Исто и една ми викаше дека мразела мачки пошто кога некое бебе ќе се родело мачките викале бебето да умре, а јас да живеам, а кај кучињата било обратно :tapp:
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.901
Поени од реакции
7.429
Едноставно е...не верувам ,ова за мене се глупости,ако верував во се ова кај ќе ми беше крајот не знам...мој став.
:love:
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Секојдневно слушам по некоја зелена, една од поглупите ми е; навечер не било добро да сечеш нокти, а кога прашувам што е значењето, одговорот: епа не чини :tapp:.

Ташната на земја ако ја ставиш бегале парите, кога бегаат
ќе бегаат и кога ташна немаш, особено во ова турбулентно време и светска криза е скроз нормална појава.

А тоа за црната мачка баш летово неколку ми пресекоа пат ништо не ми се случи фала на златен Господ.

Ептен глупа и бапска работа се овие суеверија, со која се занимава бадијалџиски народ како македонскиот, нормално кога нема што да работи, ќе се занимава...:pos:
--- надополнето: Oct 6, 2011 2:58 PM ---
уше една бабина деветина... оние малите куќни гуштерчиња никако не се тепале.. затоа шо биле уствари луѓе кои починале.. и ете ја чувале куќата од лоши работи..
така да .. не тепајте гуштери :D

исто така има и една друга глупост.. ако околу куќата видиш да се мотка смок.. не требало да се тепа.. демек бил заштитник на куќата..
да ова за смогот е вистина глупа работа, тој недај боже да намириса млеко абе влегува и те дави Господ не може да те спаси, глупи бабини деветини.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
да ова за смогот е вистина глупа работа, тој недај боже да намириса млеко абе влегува и те дави Господ не може да те спаси, глупи бабини деветини
и навистина кај баба ми во село тоа се деси... имаа едни пријатели бебенце и таков демек куќен смок..
влегол некој ден и ..
страшна работа.. го отепаа тогаш... али џабе од коа ќе напраи беља ..
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Им се чудам на паметот ...

Еднаш одев накај веро со моите бивши "другарки " и одеднаш кога рипнаа наназад и спискаа ко да виделе убиец со нож и несакаа да продолжат пошо пред нив имање црна мачка. Ме натераа прва да сум идела -,- После идеме натака и мачкава пак им се избацува и овој пат беа решени да кружат иако верото ни беше само на 3 чекора ако јас не поминам прва...Бог да чува
- Исто и една ми викаше дека мразела мачки пошто кога некое бебе ќе се родело мачките викале бебето да умре, а јас да живеам, а кај кучињата било обратно :tapp:
најмногу ме иритира кога ќе слушнам дека младите веруваат во бапски работи, ајде старата генерација разбирам во заостанато време живееле, но денес млад човек да верува во тоа ми е селски.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Живи глупости кажуваат,од- не седи во коше нема да се омажиш/ожениш до- не се бањај ако има мртовец во твоја комшилук(додека не го погребат) демек ке
ти излегло мртва коска:nesvest:
хмм а во школо немирните ученици ги казнува со седење во ќош 1 саат.:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom