А1 Македонија (VIP)

Solaire of Astora

A Hoonter must hoont
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.855
Поени од реакции
10.620
Не се селски тоа се правила при раскин на договор, си се согласил на тоа со самото потпишување.:coffee:
Не бе, баш е селски, да ги чекаш 40 дена за да постапат за релокација, па да ти кажат дека немаат технологија, па да те тераат да собираш потписи, во 2020. година да одиш од стан до стан. Поселски не може да биде, а да, заштитени се валда со договор, но баш ќе проверам дали при случај да не можат да спроведат пакет за кој си потпишал, да мораш по секоја цена да бидеш претплатник.

Те хранат ли од А1 вака здушно што ги браниш? Сите знаеме дека газот под кирија е даден откако ќе потпишеш договор, но тоа не значи дека тоа е ок.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.603
Поени од реакции
6.406
Не бе, баш е селски, да ги чекаш 40 дена за да постапат за релокација, па да ти кажат дека немаат технологија, па да те тераат да собираш потписи, во 2020. година да одиш од стан до стан. Поселски не може да биде, а да, заштитени се валда со договор, но баш ќе проверам дали при случај да не можат да спроведат пакет за кој си потпишал, да мораш по секоја цена да бидеш претплатник.

Те хранат ли од А1 вака здушно што ги браниш? Сите знаеме дека газот под кирија е даден откако ќе потпишеш договор, но тоа не значи дека тоа е ок.
Обврска на операторот е да собере потписи за поставување на инсталации и не е етички да се малтретира корисник. Затоа и постои заедница на станари и регуларно тие треба да дадат дозвола.Кај нас бидејќи скоро секогаш се појавува станар на кој му смета нешто да се буши, се оградуваат и бараат над 50% од станарите да се потпишат за да бидат законски покриени. За собирање потписи се ангажираат човечиња со договор на дело и веројатно сакаат да го намалат тој трошок...
Мора да псотои опција за раскинување на договор доколку нема техничка можност.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.685
Поени од реакции
9.070
Вип си се приказна за себе. Бев нивни прептлатник до пред некоја година, еднаш ми опнаа сметка дебела за роаминг (интернет под БГ мрежа) во манастир Св. Јоаким Осоговски (К. Паланка) се бунев, приговори....се по ред....џабе на крај си ја платив. После конечно истече договорот и прејдов на Телеком. При средување на документација, за да го задржам истиот број 5 пати ги прашав во салон расчистен сум со вас? ДА немате никаков долг према нас беше одговорот.
Мигрирав на Телеком, кога еве ти ги после некое време звонат лихвариве од ЕОС МАТРИКС.....за смрдливи 150 денари, што некако сепак сум останал должен према ВИП (иако 5 пати ги прашав во салон дали сум ви должен и одговорот беше не)...нешто за миграцијата на бројот, тантара-мантара. Им викам на тие мороните лихварски ќе ги платам и тие 150 денари, не ме замарајте. По три пати во ден се јавуваа цела недела, мајки шајки ми пукна филм. Отидов ги платив, и ја начекав истата госпожа во салон што ми кажа дека не сум должен повеќе ништо. Пукнат филм, таа неспособна да работи....и нејзе лом ја направив. Знам дека фајде од тоа нема и не е етички, но стварно пукнат ми беше филмот. Им ги платив и тие 150 денари и им кажав ЗБОГУМ засекогаш. И онака мрежата им беше ТАПА, во подземна гаража мрежа јок, по патишта низ МК исто падни-стани. Очи нејќам да им видам. Трета година на Телеком, проблем никаков, ни со сметка, ни со технички недостатоци/проблеми.
Тоа е моето негативно искуство со овој оператор.
Сега и гратис да ми нудат услуга, би ги одбил.....зошто се никакви, ќе ми ја наплатат и гратис услугата.

Имаат никаков софтвер, а допре до уредот сигнал од странска мрежа во момент ја зема како приоритет.....што не смее да биде.....приоритет треба секогаш да биде нивната мрежа до крај.
Добро се сеќавам еве пример возам накај Грција, уште на Богородица веќе отишло на Водафон. Е на Телеком ме држи на наша мрежа уште околу 30 км во Грција (се додека допира МК сигнал).
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.051
Поени од реакции
37.985
Вие оставете автоматско бирање мрежа, вклучено интернет во роаминг, интернет во позадина да се троши и после имало софтвер кој намерно ја бира онаа мрежа во роаминг. :pos:Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.305
Поени од реакции
11.021
Вие оставете автоматско бирање мрежа, вклучено интернет во роаминг, интернет во позадина да се троши и после имало софтвер кој намерно ја бира онаа мрежа во роаминг. :pos:Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
Нели :pos:
Затоа у Берово коај ќе оди некад чоек треба прво да мисли за мрежата на телефонот.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.685
Поени од реакции
9.070
Вие оставете автоматско бирање мрежа, вклучено интернет во роаминг, интернет во позадина да се троши и после имало софтвер кој намерно ја бира онаа мрежа во роаминг. :pos:Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
Ајде адвокату нивни.....објасни зошто на Телеком ги нема овие глупости, со истите подесувања на телефонот???? .....се на ауто оставено и упалено. Просветли не! зошо очито за тебе ние сме глупите морони

*едит
Можеме и стручно да разговараме.
image2.png
Доколку базна станица R3 е БГ мрежа (роаминг), а R1 и R2 се базни на ВИП, уредот со СИМ на ВИП од која базна станица треба да добие приоритет?

image49.png
BS2 -ВИП
BS1, BS3 - Странска мрежа
Во кој случај (Case 1,2,3) под чива мрежа треба да биде уредот (со СИМ на ВИП)?
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.603
Поени од реакции
6.406
Вие оставете автоматско бирање мрежа, вклучено интернет во роаминг, интернет во позадина да се троши и после имало софтвер кој намерно ја бира онаа мрежа во роаминг. :pos:Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
На секого може да му се случи, не зезај..Едноставно не помислуваш дека на излет во сопствена земја можеш да се закачиш на x мрежа.. Ова треба АЕК да го реши, затоа постои.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
198
Поени од реакции
170
На секого може да му се случи, не зезај..Едноставно не помислуваш дека на излет во сопствена земја можеш да се закачиш на x мрежа.. Ова треба АЕК да го реши, затоа постои.
Апсолутно точно е дека АЕК треба да го реши ова, но добар заклучок беше ова во контекст на тоа дека додека не се најде подобро решение, ова е еден од начините да се заштити корисникот.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.429
Поени од реакции
9.670
Здраво, што можи да биди проблемот кога ќе отворам бет365 на 4G на А1 ?
Screenshot_2020-11-19-21-05-19-313_com.android.chrome.jpg Screenshot_2020-11-19-16-40-28-240_com.mi.globalbrowser.jpg
Зошто ми отвора веројатно со хрватска ip адреса?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.537
Поени од реакции
814
Здраво, што можи да биди проблемот кога ќе отворам бет365 на 4G на А1 ?
Прегледај го приврзокот 275336Прегледај го приврзокот 275338
Зошто ми отвора веројатно со хрватска ip адреса?
За да можеш Нетфликс да си гледаш на раат, и кај мене е исто терај си ќути си.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
415
Поени од реакции
143
Немав интернет од модем, ми кажаа дека имале дефект на мрежата, не било само кај мене.
Затоа што користам цел пакет од нив, со телефони, со кабелска, со све, им викам да ми пуштат 500МБ на телефон, за да можам да работам на hotspot, и не сакаа.
Ете толку ги почитуваат потрошувачите што им плаќаат секој месец по 50 евра.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.824
Поени од реакции
1.819
Немав интернет од модем, ми кажаа дека имале дефект на мрежата, не било само кај мене.
Затоа што користам цел пакет од нив, со телефони, со кабелска, со све, им викам да ми пуштат 500МБ на телефон, за да можам да работам на hotspot, и не сакаа.
Ете толку ги почитуваат потрошувачите што им плаќаат секој месец по 50 евра.
Kaj mene pred nekoj den imase 4/5 casa celosen prekin ne prijaviv mi ispratija sms vo tekot na prekinot i posle opravajneto deka e se ok....Ne znam.sto im tekna vaka ...ali podobro e dodeka sekoj zvoni na 1234.!
 

Attachments

Член од
29 август 2008
Мислења
2.824
Поени од реакции
1.819
A1 dava kaj sekoj razlicno GB,data preku najava na moj a1,kaj mene +10 novogodisno...a gledam i Lte non stop nad 100mbps.
a isto gledam i Aek vika najbrz internet A1

 
Последно уредено:
На врв Bottom