А1 Македонија (VIP)

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.716
Поени од реакции
2.063
Тоа е за јавна или статичка ИП?
Не знам да не те излажам најдобро прашај ги по телефон, јас прашував поодамна ама останав на динамичка па не ми текнува на деталите.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.372
Поени од реакции
11.730
Колку даваат субвенција за продолжување на договор во М тарифа?

Мене ми понудија 1000 денари:pos:

А ми вика ако продолжувате во истата тарифа 5000 + 1000.
Му кажав кој телефон му викам колку ќе кошта, таа ми вика одземи 1000 денари од цената.

Па тогаш ми текна дека тие 5000 ги "даваат" ради тарифата.

Прашувам пошо пред две години зедов 9000 субвенции или повеќе не сум сигурен.
Автоматски споено мислење:

П.С По која логика Самсунг А71 е скоро 500е, кога никаде по светов не е таа цена?
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Отидовме со сопругата на Пониква,телефоните на сајлент у ранец и акавме по планините.Сеа у деталната сметка кај неа-Интернет Златен Европа,наплатено 4000 денари.Добро бе овие токму се или не.qr ке видат пари,кои говеда мајко моја
Епа вака другови.Вчера ми се јави некоја сподоба од тие страчките и почна да ми објаснува како испратиле порака дека сме на бугарска мрежа,а ние сме ја игнориеале и сме продолжиле да ги користиме услугите во роаминг.Веднаш ја прекинав па почна на висок тон да објаснува да не ја прекинувам да се доискажела,чекајте чекајте господине да ви објаснам,па тоа пробувам да ви кажам ете ние "како знак на добра волја бидејки сте долгогодишен корисник,одлучивме да ја корегираме сметката" А пак ке повторам телефонот беше у ранец,ние после неколку часови го извадивме и ги видовме пораките.
1) Како може у Кочани да се префрли на роаминг?
2) И да се префрлил,како може за 5 саати телефон у ранец без да го ракуваш да истроши 4.000 денари?
Вакви крадачи,башка иритира што до крај те убедува дека е по твоја вина не се паметат
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.647
Поени од реакции
6.553
Епа вака другови.Вчера ми се јави некоја сподоба од тие страчките и почна да ми објаснува како испратиле порака дека сме на бугарска мрежа,а ние сме ја игнориеале и сме продолжиле да ги користиме услугите во роаминг.Веднаш ја прекинав па почна на висок тон да објаснува да не ја прекинувам да се доискажела,чекајте чекајте господине да ви објаснам,па тоа пробувам да ви кажам ете ние "како знак на добра волја бидејки сте долгогодишен корисник,одлучивме да ја корегираме сметката" А пак ке повторам телефонот беше у ранец,ние после неколку часови го извадивме и ги видовме пораките.
1) Како може у Кочани да се префрли на роаминг?
2) И да се префрлил,како може за 5 саати телефон у ранец без да го ракуваш да истроши 4.000 денари?
Вакви крадачи,башка иритира што до крај те убедува дека е по твоја вина не се паметат
Секогаш имаш опција да пријавиш во АЕК. И верувај дека операторите воопште не сакаат да се натегаат со АЕК. Ова ти е опцијата ако не успееш да се договориш.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Секогаш имаш опција да пријавиш во АЕК. И верувај дека операторите воопште не сакаат да се натегаат со АЕК. Ова ти е опцијата ако не успееш да се договориш.
Али зашто поединечно да не клукаат? Знаеш колку луѓе ке немаат време да се ебаваат по институции кога е во прашање помала сума?
Ова треба во медиумите да излезе за во иднина да не се повторува.За добро на сите корисници,денес мене,утре тебе задутре некој трет ке стане жртва на кражба
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.647
Поени од реакции
6.553
Али зашто поединечно да не клукаат? Знаеш колку луѓе ке немаат време да се ебаваат по институции кога е во прашање помала сума?
Ова треба во медиумите да излезе за во иднина да не се повторува.За добро на сите корисници,денес мене,утре тебе задутре некој трет ке стане жртва на кражба
Повеќето не се замраат да се објаснуваат..ако мрчат уште на прв приговор одат во АЕК. И ова како механизам функционира...(барем до сега што ги знам ситуацииве).
Ова е една од ситуациите со ВИП која често се дешава (најчесто по плажите во Охрид).
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.731
Поени од реакции
9.417
Али зашто поединечно да не клукаат? Знаеш колку луѓе ке немаат време да се ебаваат по институции кога е во прашање помала сума?
Ова треба во медиумите да излезе за во иднина да не се повторува.За добро на сите корисници,денес мене,утре тебе задутре некој трет ке стане жртва на кражба
Истото и на мене ми се има случено со ВИП. Бев во Крива Паланка, ме пребацило на БГ мрежа, телефонот во кола оставен. Некој апдејт ли правел, поима немам. Сметка 6500 под роаминг.
Поднесував приговори, се акав по институции....ништо, под роаминг сум бил и крај. Си ја платив сметката, почекав уште два месеци да истече договорот и им кажав чао засекогаш. А и онака мрежата им беше катастрофа. Во подземна гаража веќе на -2 ниво немав сигнал.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Претхoднo,пред 2-3 месеци ми се јaви некoј aгент,дa сум oдел дa oбнoвaм дoгoвoр.Oтидoв,си oдбрaв тaрифи,ете ке ви дaдеме 30.000 субвенции.Си oдбрaв 2 телефoнa пo 17.000 redmi note 9 pro и дa дoплaтaм 4000 aмa ги немaле вo мoментoт,ке ми ги резервирaле зaштo биле мнoгу бaрaни зa 2 недели ке стигнеле.Пoминaa две недели,пa месец денa и пoсле 2 месеци ме бaрaaт стигнaле кoнечнo телефoните.Oдaм тaму,вaдaт дoгoвoрoт уместo 4.000 сегa ми бaрaaт 10.000 дa дoплaтaм зaштo "телефoните у меѓувреме пoскaпеле"
И викaм нa тaa чекaј бре женo,дoгoвoрoт спремен беше сaмo дa се пoтпише кoгa ке стигнaт телефoните.Не не,пoскaпени се,не зaвиси oд мене тaквa е пoлитикaтa нa фирмaтa.Се свртев и си oтидoв.Гaдoви гнaсни,и еве сегa се мислaм кaј дa јa oпрaaм,oд 23 aвгуст ми е истечен дoгoвoрoт.Си викaм дa не ги удри у глaвa дa ми гo oбнoвaт пo aвтoмaтизaм,дa не имa некoјa сите тoчкa сo лупa штo не мoже дa јa прoчитa чoвек у претхoдниoт дoгoвoр
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.372
Поени од реакции
11.730
Претхoднo,пред 2-3 месеци ми се јaви некoј aгент,дa сум oдел дa oбнoвaм дoгoвoр.Oтидoв,си oдбрaв тaрифи,ете ке ви дaдеме 30.000 субвенции.Си oдбрaв 2 телефoнa пo 17.000 redmi note 9 pro и дa дoплaтaм 4000 aмa ги немaле вo мoментoт,ке ми ги резервирaле зaштo биле мнoгу бaрaни зa 2 недели ке стигнеле.Пoминaa две недели,пa месец денa и пoсле 2 месеци ме бaрaaт стигнaле кoнечнo телефoните.Oдaм тaму,вaдaт дoгoвoрoт уместo 4.000 сегa ми бaрaaт 10.000 дa дoплaтaм зaштo "телефoните у меѓувреме пoскaпеле"
И викaм нa тaa чекaј бре женo,дoгoвoрoт спремен беше сaмo дa се пoтпише кoгa ке стигнaт телефoните.Не не,пoскaпени се,не зaвиси oд мене тaквa е пoлитикaтa нa фирмaтa.Се свртев и си oтидoв.Гaдoви гнaсни,и еве сегa се мислaм кaј дa јa oпрaaм,oд 23 aвгуст ми е истечен дoгoвoрoт.Си викaм дa не ги удри у глaвa дa ми гo oбнoвaт пo aвтoмaтизaм,дa не имa некoјa сите тoчкa сo лупa штo не мoже дa јa прoчитa чoвек у претхoдниoт дoгoвoр
Оди прашај, незнам зошто имаат потреба со свои клиенти да играат hardball ама ете, може таква дебилна политика имаат.

Кажи им дека ќе раскиниш договор и ќе префрлиш броеви на друго место да видиш како ќе ти понудат подобри услови.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Оди прашај, незнам зошто имаат потреба со свои клиенти да играат hardball ама ете, може таква дебилна политика имаат.

Кажи им дека ќе раскиниш договор и ќе префрлиш броеви на друго место да видиш како ќе ти понудат подобри услови.
Они мислат со Град Скопје или општина Центар потпишуваат договор па со анекси пари да испумпуваат али тешко таа работа
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.647
Поени од реакции
6.553
Агентите функционираат со бонуси, не им е приоритет задоволен клиент.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
820
Поени од реакции
883
Си викaм дa не ги удри у глaвa дa ми гo oбнoвaт пo aвтoмaтизaм
не постои можност без твоја согласност да го продолжат договорот за нови 2 год,

по истекот на договорот без твој потпис ќе продолжиш да ги користиш нивните услуги месец за месец без никаква договорна обврска си плаќаш само сметка,

јас така терам со години т.с откако ми заврши договорот (можеби 7-8 год.) ни телефон им сакам ни се обврзувам за 100-150 евра со нив за 2 год.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Агентите функционираат со бонуси, не им е приоритет задоволен клиент.
Да да.Оваа Стела некоја мивка што ми се јави,и кажав дека ке се префрлам у друга мрежа,нема проблем ми вика,слободно префрлете се а им плаќам по 5-6.000 на месец.Штом сум им небитен и покажуваат такво болење на кур си одам секако,а они когаш тогаш ке си платат има како кула од карти да се срушат со таков однос.Од 2004/5та сум со нив,меѓу првите направив договор со тогашен Космофон,другарка имаше на мое име линија а студираше у Виена,по 150.000+ само нејзината сметка беше некои 3-4 години секој месец,па јас плаќав плус по 30.000 за другите 3 линии у фирма што ги користевме огин да ги изгори.После повеќе од 15 години со сила те тераат да си одиш амеби глупави
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.541
Поени од реакции
817
Глупаци работат таму, склучувам договор за Интернет и се е ОК, поминува еден месец нема ги да дојдат да го постават интернетот, се јавувам ми вика од таму нема техничка можност, што е лаж бидејќи милион посто има можност многу имаат во околината од нив, ми вика договорот е неважечки веќе џабе си го потпишал, се јавувам утре во телеком доаѓаат и поставуваат нивна линија(поскапа и послаба). Како намерно да не се замараат за своите клиенти да ги задржат.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.559
Поени од реакции
7.563
Епа вака другови.Вчера ми се јави некоја сподоба од тие страчките и почна да ми објаснува како испратиле порака дека сме на бугарска мрежа,а ние сме ја игнориеале и сме продолжиле да ги користиме услугите во роаминг.Веднаш ја прекинав па почна на висок тон да објаснува да не ја прекинувам да се доискажела,чекајте чекајте господине да ви објаснам,па тоа пробувам да ви кажам ете ние "како знак на добра волја бидејки сте долгогодишен корисник,одлучивме да ја корегираме сметката" А пак ке повторам телефонот беше у ранец,ние после неколку часови го извадивме и ги видовме пораките.
1) Како може у Кочани да се префрли на роаминг?
2) И да се префрлил,како може за 5 саати телефон у ранец без да го ракуваш да истроши 4.000 денари?
Вакви крадачи,башка иритира што до крај те убедува дека е по твоја вина не се паметат
Чисто информативно, дали си воопшто запознаен со изразот рачно бирање на мрежа, и доколку си запознаен, дали воопшто ти е наместен мобилниот телефон на таков режим на работа ?

Не е некоја филозофија, јас го практикувам уште од првиот мобилен телефон што ми го купија пред речиси 20 (ДВАЕСЕТ) години, и од тогаш првата работа која ја правам при првото вклучување на новиот мобилен телефон е рачно подесување на датум, време и рачно бирање на мрежа и оставање на телефонот во режим на рачно бирање на мрежа.

Мислиш дека А1 Телеком на тебе сакаат да ти ги украдат 4.000 (ЧЕТИРИ ИЛЈАДИ) денари ?

А како ти делуваат 10.000 (ДЕСЕТ ИЛЈАДИ) австралиски долари ?

Токму тоа му се случи на мој поранешен работодавач од Австралија при враќање од деловна посета на САД, исто преку роаминг, човекот недела дена се расправаше со луѓето од неговиот австралиски мобилен телекомуникациски оператор за да му ги отпишат тие 10.000 австралиски долари од сметката.

Останува под знак прашалник како тоа среде Кочани ти се префрлил мобилниот телефон на роаминг, но дајте научете некои основни факти за мобилните телефони кои важат од памтивек, како што е рачно бирање на мобилната телекомуникациска мрежа, наместо да ја потврдувате изреката паметен телефон = глуп корисник.
 
На врв Bottom