Ај на чај!

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
^ :pos: ипак MILFord, сигурно е добар чајот...

Него, што ви е со коментариве „најдобра компанија за чај е природата“ и сличните.... Има природен чај од ванила и јагода !? Се знае кои се природни, камилица, нане, планински, зелен, мајчина душица... сте пробале домашен чај од суви кајсии на пример !? Катастрофа вкус, сеа сигурно таквите се поздрави ама сигурно немаат подобар вкус од фабричките. :)

Мене oмилен бренд ми се Франк и Цедевита.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Da super e prviot go imam probano no vtoriot od jagoda i vanila ako mozam da znam kolku pari e?
Од јаболко и цимет мене ми е поубав него од јагода и ванила. Вториов ми е некако „тежок“ и силен. :)
 
Член од
16 декември 2007
Мислења
89
Поени од реакции
0
За најздрав чај штознам... и јас имам слушано дека зелениот чај бил доста здрав. Иначе не пијам многу чаеви а кога ќе се наканам да пијам, брусница може да се каже дека ми е еден од најубавите чаеви!
 
Член од
14 април 2010
Мислења
75
Поени од реакции
17
ми ја затворија темата што пробав да ја отворам( најздравиот/највскусниот чај ? ) :// па сега ќе треба тука да дискутираме, бидејќи според модераторот, темата не е доволно сложена за да постои одделно. па ајде да ги чујам вашите мислења за тоа кој е најздрав, а кој највкусен чај...
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
ми ја затворија темата што пробав да ја отворам( најздравиот/највскусниот чај ? ) :// па сега ќе треба тука да дискутираме, бидејќи според модераторот, темата не е доволно сложена за да постои одделно. па ајде да ги чујам вашите мислења за тоа кој е најздрав, а кој највкусен чај...
Сите чаеви се корисни за нешто. Ете брусницата и увиниот чај се користат за прочистување на уринарните патишта, помагаат за уништување на некои бактерии или помагаат тие воопшто да не се појавуваат. Нането го смирува стомакот, мајчината душица и белиот слез за чистење на дишните патишта итн. Зелениот чај според некои испитувања штити од рак, штити од кариес, ги чисти сите токсини од крвта, но исто така тој во прекумерна употреба може да предизвика анемија па не би требало да се пие повеќе од неколку шолји во ден. Значи не постои совршен чај кој можеме да го прогласиме за најздрав. Секој го бива за нешто нели? Дури и во чаевите не треба да се претерува, посебно да се внимава со чаеви за прочистување и за слабеење кои често се користат бидејќи може да имаат негативни последици доколку не се внимава и не се зема поголема доза на течности кога се пијат овие чаеви.
Што се однесува на највкусен чај,мислам дека тоа е индивидуално. Мене ми е највкусен планински( берен од Галичица, со многу лимон и мед).
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Највкусен ми е од јаболко и цимет.
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
До сега највкусен ми беше зелениот чај, ама одкако го пробав белиот чај мислам дека ми се смени мислењето.
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Дали знае некој како се подготвува англиски чај? Еднаш се заинтересирав па побарав малку на интернет... ама не најдов :pipi: .
Иначе пијам чај претешно од камилица и нане... али повеќе сум по кафето. :)
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Јаболко со цимет и јагода со ванила :back:
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Мојот список на билки од кои правам или чај од само една билка или комбинација од 2 или повеќе билки. Нормално како засладувач користам чист органски мед (светол или темен зависно од билките во чајот), а некогаш и воопшто не ставам мед. Со медот доста често одат и 6-7 капки лимон. :)

1. Планински
2. Шипинка + Куркума
3. Мајчина душица
4. Глуварче + Слатко дрвце + Гавез
5. Брусница
6. Кантарион + Жалфија
7. Цимет + Каранфилче + Смрека + Ѓумбир
8. Дамјана
9. Коприва + Нане
10. Бозел + Хибискус
11. Tabebuia
12. Medicago sativa
13. Echinacea
14. Angelica
15. Коњски опаш
16. Бел слез

итн итн

П.С. Овошните чаеви не ми прават мерак, па затоа и мнооогу ретко ги пијам. ;)
 

Violent Femme

I am as lovely as a dream in stone..
Член од
27 мај 2011
Мислења
725
Поени од реакции
525
Зелен чај секој ден веќе 3 години по ред и со тоа си ја одржувам тежината и руски и бел чај
 

Agent014

F.U.B.A.R.
Член од
26 октомври 2010
Мислења
379
Поени од реакции
147
Зелен чај 4-5 пати на ден секој ден :)

Црн чај чат пат .. од другите ретко
 

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
Турски ;) Ми донесе еден другар од Цариград :D
Неам коментар, како 10 шолји кафе да сум испил. Создаден само за пред испитна сесија (y)
А и рускиот е добар :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom