Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.423
Поени од реакции
19.544
@Human до каде се Војаџер 1 и 2 ? Некаде надвор од сончевиот систем позади Плутон како што прочитав или? И ме интересира што е со телата откриени позади Плутон. Седна,Макемаке, Ерис има некои новости некои интересни занимливости со нив поврзани ако можеш да споделиш?
Војаџер 1 улегна у интерстелар у афгуст 2012, он ги откри прстени на Јупитер и неколко месечине на Сатурн,Знаемо на њега има порука, месиџ фром д 'Рт,говор на Карл Саган,Џими Картер,слике од разни предели на планету,поздрави на 55 јазика,музика од Бах,Моцарт, Џони би гуд од Чак Бери.

Војаџер 2 улегна у интерстелар у декември 2018, откри 14 месечине на Јупитер,прф прелете покрај Уран,откри 10 месечине,прф пројде и покрај Нептун,откру 5 месечине.
И двата сателита су одалечени негде около 18 миљарде километра од нас, ама летиф у различни прафци.

Макемаке е именувано по Рапанујско божестфо,човек птица(Велигденски острови) Заедно сс Плутон су најсфетли тела у Кајпероф појас.Има едну месечину, а на површину има метан и етан.Година трае 305 наши.

Ерис е можда најголема планета џуџе,слична големина сс Плутон ама е меѓу најдалечни тела од слнце,година ву трае около над 550 наши,не се знае бш за састаф и атмосферу.

За Седну незнам бш. Афел и перихел су ву ептен различни.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Vojager 2 skršna od pravata linija i sega odi pod agol od nekade 10 dl 15 stepeni ,,nagore,, gledajki ja ramninata na sončeviot sistem

Toa go napeavija za da se fotografira mislam Pluton, kaj koj isto taka ramninata na rotacija e pdo naklon vo odnos na sončevata ramnina
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.423
Поени од реакции
19.544
Фан факт.
Марс е најблиско до нас у задњи 17 године.Виде га прееска и на небо.Жареше и палеше.
Марс е римски бог на војну.И Сумери за Марс су мислеале дека е бог на војну и га викале Нергал.
Еве гу моментална состојба на Марс.

Screenshot_20201009_233958.jpg
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992

Од фејсбукот на Наса:

Автоматски споено мислење:

Целиов настан, поточно целава фама околу Спејс екс ја доживувам како една голема измама. Се врти големо медиско внимание за настани и достигнувања кои се просечно и потпросечно вредни. Државна компанија користи ракета на приватна компанија, која лапа пари од американскиот буџет....драпај ташаци работава, као Орце Камчев да го измислил бизнис-моделов. Нешто слично се случува и во поглед на развојот на вакцината против ковид19 што ја развива приватна институција која има право да ја патентира истата.
Им посакувам пријатен лет на луѓево, да не сум скроз хејтер.
Наса за жал, се повеќе наликува на некое локално аматерско астрономско друштво.
 
Последно уредено:

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457

Од фејсбукот на Наса:

Автоматски споено мислење:

Целиов настан, поточно целава фама околу Спејс екс ја доживувам како една голема измама. Се врти големо медиско внимание за настани и достигнувања кои се просечно и потпросечно вредни. Државна компанија користи ракета на приватна компанија, која лапа пари од американскиот буџет....драпај ташаци работава, као Орце Камчев да го измислил бизнис-моделов. Нешто слично се случува и во поглед на развојот на вакцината против ковид19 што ја развива приватна институција која има право да ја патентира истата.
Им посакувам пријатен лет на луѓево, да не сум скроз хејтер.
Наса за жал, се повеќе наликува на некое локално аматерско астрономско друштво.
Ехееее кои се не големи компании лапаат кога им одговара, инаку се сите капиталисти :) Да не влагаме во политика, и покрај тоа овој модел е поисплатлив, СпејсЕкс направија многу иновации (иако со помош и поддршка на НАСА), посебно во поглед во намалување на цената на летот. НАСА беа буре без дно, до кај им е SLS, колку пари се потрошија, колку се одолговлекува и дали на крај ќе испаднат џабе фрлени пари затоа што СпејсЕкс ќе ги престигне со Startship кој ќе чини 1000 пати помалку по лет. На НАСА и државата најдобро и е најекономично е да го препуштат лансирањето на приватните компании и да им даде поддршка преку субвенции, затоа што се покажува барем засега е многу поефикасно. Не го прават тоа поради „хајп“ или од што сакаат или не сакаат, туку затоа што гледаат економски интерес. Но секако е специфична област и им е потребна тесна соработка. Може ние да си правиме овде муабети као, мех, ништо посебно, но SpaceX покрај сѐ постигнува феноменални успеси за приватна компанија, што за ракети беше нешто незамисливо претходно.
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2018
Мислења
346
Поени од реакции
426
- Пред Спејсекс владееја Боинг и Локид кои и не си конкуриираа помеѓу себе него формираа заедничка компанија ULA и од позиција на монопол диктираа цени за лансирање на сателити финансирани од САД. Нормално цените отидоа во небо, за комерцијалниот пазар сателити не можеше да стане ни збор ни пак имаше интерес за такво нешто. Комерцијалните лансирања ги држеа европската Аријана и руските лансери.
- Боинг и Локид се гиганти, етаблирани компании во Американскиот естаблишмент, сателити лансирање е само еден мал сегмент од нивната дејност, доминираат и во производство на оружје по астрономски цени, но за тоа другпат.
- Се појавува еден Стартап кој менува се.
- Боинг има свој проект за астронаути до ИСС - Старлајнер, нормално финансиран од НАСА и со многу поголем буџет од оној на Спејсекс. И покрај годините на искуство во оваа дејност дебело доцнат, може да се каже дека се поразени од Спејсекс, сепак догодина може ќе го гледаме и Старлајнер ако нема нови одложувања.
- Сето ова можеби само америве да ги засега. Е сега дали има и некој друг напредок? Ете ова е многу поголема капсула, може комотно да не сместат 7 астронаути, ваква комоција последен пат ја имаше кај Спејс Шатлот, не се напикани како сардини каде не можат да се свртат.
- Екипажот на ИСС се зголемува од 3 на 7 астронаути. Сојуз и понатаму ќе лансира по 3, Драгон 4, со можност за и понатраму да расте.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Сер Роџер Пенроуз е нобеловец кој тврди дека пред Бинг Бенг постоел друг универзум?
Оваа претпоставка е дел од теорискиот модел т.н. конформна циклична космологија
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Site dosega pretpostavaat deka pred golemata eksplozija imalo nešto...i deka istata materija i energija so milijardi godini se preoblikuva od eden vo drug vid

Najnovi istrazivanja se deka univerzumot so svoeto širenje ne stanuva sve poladen( na krajot na zivotot na segašniot univerzum treba da e totalen mrak i stud)....tuku vo odredeni regioni temperaturata se zgolemuva i vo globala svemirot stanuva sve požežok

Možemi za nekolku desetici milijardi godini povtorno ke imame golema eksplozija
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Сер Роџер Пенроуз е нобеловец кој тврди дека пред Бинг Бенг постоел друг универзум?
Оваа претпоставка е дел од теорискиот модел т.н. конформна циклична космологија
Ова е една од најинтересните теории (или хипотези) сум фасциниран од неа откако ја имав сретнато :) Ме чуди што не е толку позната. Идејата е mind blowing, но логична може да се каже ако се земат законите на физиката според релативноста. Секако вклучува неколку претпоставки плус. Имаше и одредени симулации што укажуваат дека патерните во космичкото микробраново позадинско зрачење може да се од црни дупки од "претходен универзум". Упростено, нема потреба од тоа универзумот да колабира да се роди нов или да настане нова експлозија, со самото тоа што материјата ќе "испари" и ќе остане само светлина (која не "доживува" време), универзумот ја "заборава" својата големина, па тие услови стануваат идентични како оние на настанот што го знаеме како "Биг Бенг".
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Секако заслужува внимание :)

Пенроуз е добитник на Нобелова награда, баш за значајни пробиви во Ајнштановата теорија на релативитетот, исто така и за докази за постоењето на црните дупки, при што тврди за постоењето на уште еден Универзум пред нашиот, токму преку енергијата на црните дупки.

Конкретно тврди дека т.н. Хокингсови точки се точки од необјаснето, големо, електромагнетно зрачење на небото како остатоци од некој претходен Универзум, она што и ти го кажуваш.

Можно е Црна дупка како објект чие гравитационо поле е толку силно што ниеден облик на материја или зрачење, дури ни светлината не може да се спротистави. За ваков објект Рајнхард Генцел и Андреа Гец, научници кои ја делат Нобеловата награда со Пенроуз, дошле до најуверлив доказ за постоење во средината на Млечниот пат на супермасивна црна дупка.

Така по Пенроуз Големиот прасок не е почеток, пред него нешто постоело а во иднина не очекува повторно такво нешто.

Сега постои голем притисок од Теслијанците да се напуштат Ајнштановите теории како погрешни...
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Сега постои голем притисок од Теслијанците да се напуштат Ајнштановите теории како погрешни...
Каде тоа?

Теориите на Ајнштајн експериментално многу пати се потврдени. Знам дека Тесла имал проблем со „закривениот простор и време“, но никогаш не понудил своја алтернативна теорија. Иако и двајцата се несомнено едни од најгенијалните луѓе кои живееле и често прва асоцијација за интелигенција во светската култура, тоа не ги прави безгрешни. И Ајнштајн не бил во право за многу работи.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Каде тоа?

Теориите на Ајнштајн експериментално многу пати се потврдени. Знам дека Тесла имал проблем со „закривениот простор и време“, но никогаш не понудил своја алтернативна теорија. Иако и двајцата се несомнено едни од најгенијалните луѓе кои живееле и често прва асоцијација за интелигенција во светската култура, тоа не ги прави безгрешни. И Ајнштајн не бил во право за многу работи.
Тесла во суштина бил практичар, без многу петљања околу теории и формули....додека Ајнштајн е во суштина теоретски физичар
Го делам мислењето со gjoko-mkd, тоа го потврдува и сета технолохија што е актуелна денес од интернет, мобилна телефонија, вештачка интелегенција..., и многу други работи сеуште неоткриени, се базираат на Теслиниот изум и практика. Не случајно Елон Маск ја има својата „Тесла“ корпорација.

Научниот аргумент, доказ сам по себе е сиров, механички “материјал“, кој доколу не се осмисли, исфилософира преставува едно “ништо“, кое едноставно чека од својот господар човекот, да биде исперцепирано, искултивирано, употребено...
Наназад неколку години следев некои т.н. Теслијанци кои од почетокот на овој милениум мислам, прават научни собири во САД, иницијативата чинам е од Србите-Теслијанци што е и разбирливо заради потеклото на Тесла, имаат интересна издржана методологија, докази, иако лично не се сложувам потполно со нивното толкување на истите.

Оваа поврзност со философијата на науката е итересна и сепак би се навратил на Пенроуз, со неговата конформна циклична космологија, која одредено кореспондира на пример со Ведската космологија:

„Материјалното создавање, физичкото ниво на реалност („пракрити“ на санскрит) се создава и уништува циклично (од вечност до вечност); се јавува, трае некое време и потоа исчезнува, или поточно се манифестира, трае некое време и се повлекува од манифестираната во неизразена состојба. Постојат 4 типа на уништување на универзумот и во универзумот .... Долните и средните региони на универзумот (која ја вклучува и Земјата) траат максимум околу 9 милијарди и минимум околу 4,5 милијарди години (тогаш тие се уништуваат и повторно се манифестираат). Додека универзумот како целина, според пресметките на античките Веди, трае триста единаесет трилиони и четириесет милијарди земјини години. Неговата сегашна старост е нешто повеќе од половина од тој век (околу 155 трилиони земјини години). По уништувањето на универзумот, (подобро да се каже „распаѓање“) елементите од кои е направен универзумот се повлекуваат во не манифестирана состојба (махат-татва) - состојба на недиференцирани материјални елементи, состојба во која останува чиста материјална енергија, како потенцијал за идно создавање на универзумот. од овие енергетски сили, и со дополнителниот (25-ти) елемент - придвижувачко време - доаѓа до интеракции помеѓу, на тогаш веќе диференцираните елементи на материјалот („кондензирана“ форма на материјална енергија), кога материјалното создавање постепено се манифестира од посуптилни кон сè груби манифестации и по должината на линиите, матрицата или матриксот на енергетските сили (прадан или хиранјагарба) - исто како што железните струготини фрлени на хартија под магнетот формираат видлива форма, невидлив модел на магнетна сила што произлегува од магнетот ... “
Едно суптилно и интересно гледање на светот, животот, човекот...?:)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.255
.

Aligning with the winter solstice on December 21, 2020, the two planets will be just 0.1 degrees apart — less than the diameter of a full moon, EarthSky says. The word "conjunction" is used by astronomers to describe the meeting of objects in our night sky, and the great conjunction occurs between the two largest planets in our solar system: Jupiter and Saturn.
However, 2020's conjunction is especially rare — the planets haven't been observed this close together since medieval times, in 1226.

Баш да видиме, дали нивната сила ќе влијае врз планетава :misticen:

@liberij во црковните кругови се збори ли за оваа случка или јок...

Некои и ова го изјавуваат:
Давидовата Звезда веќе е многу видлива, и истата ја прави Јупитер и Сатрун, позната и како Крст !
Последната Давидова Звезда создадена од Јупитер и Сатрун е Крстот на Константин Велики !
Денес истата појава ке ја најави Ерата на Водолија !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom