Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.501
Поени од реакции
1.360
Отидовте многу далеку. Ајде да се вратиме во Сончевиот систем.
Кога ќе можеме да ја гледаме Венера преку ден?
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.709
Поени од реакции
47.854
Иако се шпекулираше дека Битлџус ќе експлодира за најмалку 100.000 години, научниците веќе воочија дека нешто чудно се случува со оваа ѕвезда :)


Не се плашете, врз нас ќе нема никаков ефект, али ако експлодира ќе можеме со голо око да ја гледаме таа појава неколку месеци пред да исчури комплетно.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.148
Поени од реакции
5.257
Иако се шпекулираше дека Битлџус ќе експлодира за најмалку 100.000 години, научниците веќе воочија дека нешто чудно се случува со оваа ѕвезда :)


Не се плашете, врз нас ќе нема никаков ефект, али ако експлодира ќе можеме со голо око да ја гледаме таа појава неколку месеци пред да исчури комплетно.
како што имам причитано..научниците пишуваат дека звездата ќе експлодира ,,сега,, што во превод значи денес или за милион години.....што е во астрономски жаргон
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.240
Поени од реакции
13.389
Додека да дојде таа светлина до овде....ехеее

Рачунајте дека Сонцето кај шо гледате у моментот кога ќе погледнете нагоре, било на таа позиција пред 8 минути. Најблиската друга ѕвезда тоа што сега го гледаме е светлина што ја емитирала пред 4 години, а Бетелгис кога ќе рокне ќе и требаат 700 години на светлината да дојде до овде....така да, ако тоа не се случило тогаш, тешко дека ќе гледаме некои такви спектакли на небото у нашиов животен век.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.709
Поени од реакции
47.854
Додека да дојде таа светлина до овде....ехеее

Рачунајте дека Сонцето кај шо гледате у моментот кога ќе погледнете нагоре, било на таа позиција пред 8 минути. Најблиската друга ѕвезда тоа што сега го гледаме е светлина што ја емитирала пред 4 години, а Бетелгис кога ќе рокне ќе и требаат 700 години на светлината да дојде до овде....така да, ако тоа не се случило тогаш, тешко дека ќе гледаме некои такви спектакли на небото у нашиов животен век.
Битлџус можеби е веќе рокнат, али какошто кажа ти додека да дојде таа слика овде на Земјата да можеме сите да ја видиме ќе треба да поминат години и години... сепак линкот што го поставив е од денес, научниците забележале чудна светлина кај таа ѕвезда, па една од претпоставките е и дека веќе е рокната :)
 
На врв Bottom