Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
Мислам дека месечините не треба да се впишуваат во планети. Основен принцип треба да е да орбитираат околу ѕвезда во крушна или елипсоидна форма на траекторија.
Месечините тоа го немаат. И неможе да биде систем на двојна планета, бидејќи Месечината кружи околу Земјата, а не да имаат оска на ротација негде помеѓу нив
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Мислам дека месечините не треба да се впишуваат во планети. Основен принцип треба да е да орбитираат околу ѕвезда во крушна или елипсоидна форма на траекторија.
Месечините тоа го немаат. И неможе да биде систем на двојна планета, бидејќи Месечината кружи околу Земјата, а не да имаат оска на ротација негде помеѓу нив
Не се однесува на орбитата, според орбита, да, Месечината е месечина (wow, we need better naming conventions). Се однесува на геофизичка карактеризација. Важеа како мали/џуџести планети заедно со Церес, каде што комплексноста на внатрешните процеси и состав беа ставени на страна. Иако целото истражување е убаво да се прочита за да сфатиш од каде доаѓа сето ова, најбитните делови според мене се од 8.2. до 8.4.

1642759111725.png
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
Знам, но по мое мислење за некое тело да биде означено како планета, мора во кружна или елипсоидна форма да кружи околу звезда, а не околу планета
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.430
Поени од реакции
19.604
Глупости.
Надам се дека нема званично да га изгласаф овој сфетски астрофизичари.
Што е битна големина и маса, битно е да орбитира около ѕвезду.Од Плутон су поголеми 7 месечине, значи ипак су месечине, а Плутон е планетоид, иако и он на моменти се понаша како месечина,затој што заедно сс Харон су у бинаран планетаран систем, затој што кружиф едн около друг.
Па нели 2006 одлучисфа за да нема нови около 300 небесни тела што би биле нови планете, него едноставно напраисфа нову категорију планетоиди.
Знае се што вика Ѓоко,планета орбитира около ѕвезду, а не курци палци.И ск Кеплер телескоп што ги наваѓа нови планете около далечни ѕвезде, ако најде месечине, и они ли ке се класифицираф како планете? Без разлику дали су егзопланете или не, месечина си е друго, планетоид,астероид,комета е друго.
Не ми е јасно што се губиф ск научници, па нели су паметни.
Плутон и такој не е интересна планета.
Римски бог на подземје.
Да планета е,ама џуџеста, мала никакфа и далечна.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
ама сме ја учеле во школо, па така сме малку емотивни кој нејзе...:ROFLMAO:
 

Bondon

elon musk
Член од
8 септември 2018
Мислења
29
Поени од реакции
43
Вчера на хард дискот налетав на проектна од прва година за тоа како настанал универзумот. Доста време посветив во нејзина изработка и мислам дека I did a good job. Па решив да ја споделам овде кој е заинтересиран да ја прочита.
 

Attachments

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Знам, но по мое мислење за некое тело да биде означено како планета, мора во кружна или елипсоидна форма да кружи околу звезда, а не околу планета
Сочно е објаснето зошто треба да се третираат како планети, и зошто пристапот од 2006та со новата дефиниција не е погрешен (или по мое, идиотски). Мислам дека тие што имате против никој од вас не ја прочита студијата.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Не е страшно и претходно да е спомнат на темава :D


In the XX century, Astronomer Carlos Muñoz Ferrada calculated mathematically the existence of the same 'Planet 9' which Caltech (2016) has confirmed to exist. Watch what Muñoz Ferrada has to tell about Planet 9 as he associates the Planet with violent and strange phenomena such as earthquakes, tsunamis, time alteration, illness and destruction. Muños Ferrada was able to predict --mathematically- several earthquakes including one that devastated Chile in 1939.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.645
Поени од реакции
4.945
Член од
22 јануари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
3
Што мислите за најголемите ѕвезди во цел Универзум? Uy Scuti и Stephenson 2-18. Овие две ѕвезди се најголемите во цел Универзум поголеми и од Сонцето, а сепак најголема е Stephenson 2-18
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
@Red Zurla Доаѓај назад во темана за рамна земја. Доста одмараше, имаш неодговорени прашања. :X3:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.110
@Red Zurla Доаѓај назад во темана за рамна земја. Доста одмараше, имаш неодговорени прашања. :X3:
Какво доаѓање овде има доста материјал. Џуџиња планети, милиони светлосни години, интернет на Марс... Се чудам како и ти не си дел од екипата овде:vozbud:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.430
Поени од реакции
19.604
Овија д'нови ке иамо "Парада на планетите,а најубаво ке се види на 24 април,сабајле од 5-6 оф клок hhh


Еве и моја апликација Star Walk ми дава јасну слику како ке се глеаф планете од нашу перспективу,подредени у линију.

Screenshot_20220422-135858_Solar Walk Lite.jpg

Иначе д'нска е сфетски д'н на планету.

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom